Šta je novo?

Kupovina nekretnine, stana, kuće (pitanja i saveti)

Pa konačno se slažemo, ko ima para za bacanje može da kupuje staru gradnju.
tj.
Ako nema izuzetno povoljne cene m2, čemu kupovina stare gradnje.
Ne isplati se, bacanje para.

A naravno da su mi bitni rashodi, ali oni ne ukazuju da li sam bogat ili siromašan.
 
Па је зато најбитнија ставка уштеде изолација а није вам битна цена од 2500+ евра/м2, што се одржавање плаћа око 0,7 евра/м2, мора да се купи гаражно место од 15К евра, што цена том стану временом опада, да не говоримо о томе са су сви нови комплекси у централним општинама у првој или екстра зони пореза на имовину, осим ако наравно нисте заинтересовани за периферију града.

Наравно да нико богат не размишља о завртању грејања због уштеде у свом стану јер је одавно познато да стварно богати живе у кућама, и овде и на западу и на истоку
 
Stvarno bogata kaludjerics i altina i busije dopusti po zelji
 
ako pricamo o ustedama, mada se svako malo prebacujemo sa teme na temu, te mitska bića te skupo... 2500m2 kad vratis pdv ispadne oko 2300e kako kome i stedis godisnje na grejanju sigurno 500e. Kada kupis starogradnju od 1800e platices je malo vise od 1700e +300e renoviranje i opet si u staroj zgradi i nemas ustedu na grejanju tako da gde je isplativost? To što si uštedeo 100e po m2? Svako ko iole razmislja o novogradnji to mu nije bitan faktor. Za veću razliku ima smisla. A kada govorimo o kvalitetu kablova... Kod mene je protocni bojler 24kw + grejanje toplotna pumpa, klima + ostali potrosaci. Pitam se šta bi bilo kada bi u nekoj starogradnji sve to ugradio i pustio u rad. Tako da nije svaka novogradnja ista kao što nije svaka starogradnja ista.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=712044#p712044:1wjlzdjk je napisao(la):
mariks » Sre Feb 26, 2020 4:10 pm[/url]":1wjlzdjk]ako pricamo o ustedama, mada se svako malo prebacujemo sa teme na temu, te mitska bića te skupo... 2500m2 kad vratis pdv ispadne oko 2300e kako kome i stedis godisnje na grejanju sigurno 500e. Kada kupis starogradnju od 1700e platices je malo vise od 1600e +300e renoviranje i opet si u staroj zgradi i nemas ustedu na grejanju tako da gde je isplativost? To što si uštedeo 100e po m2? Svako ko iole razmislja o novogradnji to mu nije bitan faktor. Za veću razliku ima smisla. A kada govorimo o kvalitetu kablova... Kod mene je protocni bojler 24kw + grejanje toplotna pumpa, klima + ostali potrosaci. Pitam se šta bi bilo kada bi u nekoj starogradnji sve to ugradio i pustio u rad. Tako da nije svaka novogradnja ista kao što nije svaka starogradnja ista.

Кад се гледају гајбе познатих, филмских звезда, спортиста (бизнисмени их ређе показују) раније се то звало ЕмТиВи крибс, да ли је ико икада представио свој стан, наравно да не, само кућу.

Само 500 евра уштеда годишње на грејању, наравно ако имаш стан од 100м2 грејне површине и заврнеш грејање и седиш у перјаној јакни, могуће да је и већа уштеда...

Чак и по тој вашој рачуници 1600е+300е је 1900е, што му дође 400 евра/м2 мање од 2300е ако се не варам... и то није нека уштеда? чудно за некога ко би седео у јакни да би уштедео 500е на грејању у фенси блоку :laugh:
 
ako cemo u sitna crevca nije 1600e vec 1680e+300 to je 1980 pod uslovom da je stan 1700e, a obično je skuplji, kada se na to doda trošak grejanja koji je veći nego u novim zgradama razlika je značajno manja. Pogotovo ako se uzme u obzir stanje cele zgrade. Ako je kvadrat 2500m2 u novogradnji starogradnja je to oko 1800-2000e imaš čak i oglas iznad.

I zamolio bih te da ne pričas napamet, ako ti sedis u perjanoj jakni jer nemas izolaciju ne mora da znači da sede svi. Ja imam 70m2 grejne površine. Temperatura je zakovana na 23c tokom celog dana i 25c (žena voli toplije). Znači nema fore gasim ti grejanje u 22h i palim u 6 7h kada trebas da se dogrevaš. Dakle grejanje se samo uključuje po potrebi tj radi celog dana ne isključuje se. Račun za decembar mi je bio 6400din, račun za januar 8600din ako hoćeš i račune da ti pokažem. Dakle sa sve potrošnjom celokupne struje. Ako uzmemo da je struja oko 3000din sam izračunaj koliko me izadje grejanje i to da sedim u kratkim rukavima, a ne u perjanoj jakni. Sad mi ti izračunaj koliko bi me izašao infostan za 73m2 mesečno u starogradnji.

Dakle to što si ti kupio starogradnju pa pokušavaš da ubediš sebe da si napravio savršen izbor, a mogao si da kupiš novogradnju te priče pričaj samom sebi. Ako je tebi 100-200e po m2 presudno da li ćeš uzeti starogradnju ili novogradnju nekome nije.
 
Koja vrsta izolacije je u pitanju? To su baš niski računi.
 
iskreno ne znam jer sam kupio kada je zgrada bila gotova ali koliko sam video 10cm kamena vuna je pozadi, a napred je bas debeo zid ima sigurno pola metra tako da predpostavljam da je neki sendvic zid ili deblja vuna i kamen travertin kao fasada. Alu stolarija ne znam tačno koja u to se baš ne razumem ali lepo dihtuje i izoluje zvuk. Ali je i grejanje stedljivo - fan coil u plafonima. Plafoni su visoki što me je plašilo ali i na plafonima kada sam bušio za lustere sam video neku izolaciju tj stiropor. Zidovi izmedju soba nemaju izolaciju, a zid do komšije nisam bušio :D možda struja nije 3000din jer mi je stizalo i manje ali tu je 2000-3000din preko leta.

i da, mislio sam da lažira temperaturu i kupih digitalni termometar, u toku celog dana temperatura se kreće od 21.5 do 23.5 zavisi kad se grejanje uključi, mada po meni bi moralo da se uključi čim dodje do 22 ako je namešteno 23 ali verovatno ima veći prag tolerancije što mi se ne svidja, zato žena drži na 24-25 :) Ali takodje imam i uštede tako npr u kupatilu radijator/sušač peškira u decembru se uključivao samo za kupanje na 3 i po potrebi na 2. U januaru sam držao non stop na 2.5 (3 je max) nije isključivan i 3 kada se kupam tako da je tu verovatno i veći račun ali i hteo sam da vidim koliko me može izaći grejanje max tako da verujem da može doći i do 10000 sa sve strujom kada su minusi i ako je temp 23-25 i kupatilo radijator na 3. Što je opet kada se sve sabere dosta manje nego infostan u starogradnji.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=712080#p712080:kd1lzfuy je napisao(la):
mariks » Sre Feb 26, 2020 5:46 pm[/url]":kd1lzfuy]
I zamolio bih te da ne pričas napamet, ako ti sedis u perjanoj jakni jer nemas izolaciju ne mora da znači da sede svi. Ja imam 70m2 grejne površine. Temperatura je zakovana na 23c tokom celog dana i 25c (žena voli toplije). Znači nema fore gasim ti grejanje u 22h i palim u 6 7h kada trebas da se dogrevaš. Dakle grejanje se samo uključuje po potrebi tj radi celog dana ne isključuje se. Račun za decembar mi je bio 6400din, račun za januar 8600din ako hoćeš i račune da ti pokažem. Dakle sa sve potrošnjom celokupne struje. Ako uzmemo da je struja oko 3000din sam izračunaj koliko me izadje grejanje i to da sedim u kratkim rukavima, a ne u perjanoj jakni. Sad mi ti izračunaj koliko bi me izašao infostan za 73m2 mesečno u starogradnji.

:laugh: Па ви немате централно грејање, и после ја не знам шта причам... И ко каже да не могу да се уграде мерачи потрошње у старој згради.

И та глупост како старе зграде немају изолацију, баш се присећам кад је другар мењао прозоре, зграда брутализам из златног доба атхитектуре Нбг-a 70их, наравно да има изолацију видела се кад су прозори комп. скинути, мислим вероватно постоје неке старе зграде које немају али онда имају зид дебео пола метра од цигле.
 
da da, i račune debele pola metra ;)

Evo sad sam izmerio debljina zida sa sve fasadom kod mene je 52cm. Naravno da nemamo centralno tj stanari ne žele, zašto kada potoje toplotne pumpe na koje se bolje i jeftinije grejem i to svaka prostorija ima kontrolu temperature, grejem se kad hoću i koliko hoću i to jeftinije? Milsim retoričko je pitanje nema potrebe da odgovaraš i pravdaš kupovinu samom sebi. A ti evo izvoli daj računicu za taj tvoj stan. A za merače u starim zgradama... izvoli zovi toplane da daju ponudu za vašu zgradu i posle pokupi potpise stanara pa se javi kako je prošlo. A u svakom slučaju u drugim temama pišeš kako je i skuplje sa meračima potrošnje. Pravdanje kupovine x1000
 
Нема потребе за претеривањем и изношењем неистина у тој мери(посебно да сам ја некад рекао да је скупље са мерачима, рекао сам да је исто, само можеш да се смрзаваш наравно што ви и препоруујете), ајде у вези горе цифара којима се фрљате и константно их повећавате, чак и преправљате цифре које сте написали.

Струја ће иначе бити све скупља, јер је код нас најјефтинија у Европу, греју се и тамо на топлотне пумпе али пре свега на гас, питам се зашто. Колико плаћате одржавање или је то нека зграда која је углављена између суседних објеката па и нема шта да се одржава, али хумана градња пре свега.

Као да су рачуни инфостана милионски, топло препоручујете куповину стана од 2500 евра или више где плаћаш одржавање 0,7 евра/м2 али зато грејање је трошак број 1 , знаш колико пара треба за стан нормалне величине по тим ценама, ајде то прво да нађу људи а за грејање ћемо лако. Али ви вероватно најбоље знате јер уопште немате централно грејање.
 
Sve je u redu, napravio si vrhunsku kupovinu, zaje*******ao si sistem i ponovo pokazao kako si zapravo pametan lik koji donosi vrhunske odluke. Samo ne znam kako se visemesecno trolovanje po forumu u cilju ubedjivanja sebe u sve to uklapa u ovu pricu. Nece tvoje ubedjivanje kako je sve novo sranje napraviti tvoje 'staro' boljim.
 
Не знам баш, можда бољим и неће али скупље него што је укупно плаћено дефинитивно већ јесте за 20К, мало ли је кад видим да су људи спремни да се смрзавају у скупим станчићима, да сачувају који динар, који иначе губе вредност јер су све мање нови.
 
A da definisete centralno grejanje
Moze biti centralno daljinsko preko bg toplane
Moze biti centralno daljinsko preko lokalne toplane samo za tu zgradu na ugalj mazut gas pelet struju
Moze biti centralno daljinsko etazno samo za jednu stambenu jedinicu na struju gas pelet itd
Moze da se potrošnja mjeri na vise nacina
Postoji tema na forumu posvećena grejanju...
Primjer komsija je bio prikacen na bg toplane otkacio se posto jer moguce jer svaki stan povezan tako da neutice na okolne .Ugradio kotao na struju na postojece instalacije ostvarimo ustedu skoro od 35%
Pa je i to preradio sklonio radijatore predao na feinkoil i hladjenje i grejanje kontrolise potrošnju kako mu odgovara plus podno u kupatilima .
Grije od kad hoce do kad hoce i temperaturu po prostorijama koliko hoce
Rekao je da Ce mi nakon sezone pokazati racune inace poceo je da greje prije toplana
Zgrada 10 god stara fasada prikovana sendvic zid 35 cm
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=712134#p712134:tlbf9gl9 je napisao(la):
ftj » Sre Feb 26, 2020 9:51 pm[/url]":tlbf9gl9]Sve je u redu, napravio si vrhunsku kupovinu, zaj*** si sistem i ponovo pokazao kako si zapravo pametan lik koji donosi vrhunske odluke. Samo ne znam kako se visemesecno trolovanje po forumu u cilju ubedjivanja sebe u sve to uklapa u ovu pricu. Nece tvoje ubedjivanje kako je sve novo sr*** napraviti tvoje 'staro' boljim.

mislim da delimicno troluje a da je 100% ubedjen i veruje u to da je napravio dobar izbor posle više godina ubedjivanja :) nema vise smisla ni ubedjivati sa sa njim dovoljno je opovrgao sam sebe.

asade, dobrodosao si da dodjes kod mene da vidis kako se smrzavam, a račune pošto ne veruješ rekoh mogu da postavim ovde, a ti si svakako dobrodošao da postavištvoju računicu nego nešto nećeš da sam sebe opet ne bi ubedio u suprotno :D najgore je kad se sam sa sobom svadjaš :D Nemam 0,7e po m2 ali nije svuda ni ta cena (koja je negde prevelika). Svakako bolje i da se da na održavanje objekta nego na neko centralno grejanje preko toplane koje plaćaš papreno cele godine gde leti ne koristiš, a zimi nemaš celodnevno :sesir:

Rekao je da Ce mi nakon sezone pokazati racune inace poceo je da greje prije toplana

naravno, jos jedna prednost da ne moraš da čekaš da toplane počnu sa radom. Moram da nadjem račune za septembar, oktobar i novembar ali nisu prelazili 3000din, a bilo je dogrevanja tj termostat ukljucen na 24 kada se temp uvece i ujutru spusti. Ali je 23c 24c nekome smrzavanje, navikao da daje 100e mesecno za grejanje i da drži otvoren prozor.
 
Od starogradnje, preko para do grejanja

Assad84 pravi si...

трол означава особу чији је основни циљ да својим прилозима изазове што већу реакцију учесника интернет заједница или да на друге начине поремети нормалну дискусију. Тролови обично нису тематски заинтересовани, него наступају агресивно са покушајем стварања раздора у постојећој заједници, дискредитовања особа са другачијим мишљењем или усмеравања тока дискусије у непродуктивном правцу.
https://sr.m.wikipedia.org/wiki/Трол_на_интернету
 
Да ли сам можда ја потезао причу о цени грејања као нечему најбитнијем при куповини стана? А зар нисте ви беше два пута потезали неке теме 1,2,3...

А причу колико вреди сам рекао јер зашто не гледати и са те стране, па нормално да је боље да вреди више него да вреди мање јер је нов стан чим се уселиш са стране закона староградња јер да га одмах продаш купац нема повраћај чувеног пдв-a. а да не говоримо о амортизацији током времена.

Нико ни не мисли да је грејање на топлану јефтино, ако се сложи скупштина станара зашто у крајњем случају и не уложити у мерење по утрошку?

Данас и јесу други начини грејања јефтинији али сви они који укључују струју, етажно, топлотне пумне, ТА пећ ће бити све скупљи јер нам је струја, да још једном кажем, најјефтинија у Европи.
 
da ali taj tvoj stan ako ga ti sada racunas skuplje za 20000e jer su tu novogradnje sa vecom cenom ne mora da znači da će ga neko i kupiti ma koliko ga ti hvalio na nekom forumu, dok će starogradnju od par godina svakako razmisliti ;) Struja će možda biti skuplja iako je već sada skupa za našuplatežnu moć zato i postoje tarife ali ko ti garantuje da neće poskupeti i infostan? Kao što već rekoh, ne postoji nijedan dovoljno validan argument za jedno ili drugo. Svako kupuje prema mogucnostima i potrebama. Sto se mene tiče ja ako imam ponudu da kupim nove patike za 6000din sa garancijom ili stare par godina za 5000din ja cu mojom logikom kupiti nove, što ne mora da znači da je ta logika nekom ispravna. A za te teme 1, 2 i 3 kaošto vidiš mitska bića i manji računi postoje.
 
Не ценим ја свој стан, он је мени непроцењив :mrgreen: већ видим на огласима колико траже у крају за исту квадратуру и спратност, јер има доста истих станова, а кад се сетим колико су били пре само неколико година...

Имам једну инсајдерску информацију за вас, све ће поскупети, видим већ данас се хвале на ТВ у да су плате у децембру 510 евра просек, а струја ће посебно да поскупи јер ово није више социјализам, па и хлебу више не држе цену, контроли цена је одзвонило и никога није брига за платежну моћ, већ шта кажу наши европски партнери а они кажу да струја мора да поскупи значајно, могу за почетак да укину реликт социјализма тзв. јефтину тарифу, тако нешто нигде у капиталистичким земљама не постоји.
 
OT Jeftina tarifa je vrlo ekonomska kategorija i služi da se građani motivišu da troše struju kada je ima viška (noću). Termoelektrane na ugalj se teško regulišu, tj. ne mogu jednostavno da smanje proizvodnju, pa je jeftinije dati popust da ljudi koriste struju noću nego da se elektrana tera u neefikasan mod rada. Nuklearne elektrane su još teže za tu vrstu regulacije. Socijalna kategorija je bio period jeftine struje od 2 do 5 ili kako je već bilo ali to je ukinuto odavno. To je period maksimalne potrošnje i nema razloga da bude popust tada, naprotiv.
 
molim vas, molim vas, nisam bas siguran da je sve receno?!

nismo se dotakli tih stanova iz solitercina ili ovih ogavnih belih krmaca po blokovima (recimo 37. blok bas gledam u njih) u kontekstu ''koliko ce vredeti ti stanovi za 50godina a koliko ce vredeti moja novogradnjica ?'' te zgrade ce biti stare 100godina tada, ko odrzava te zgrade u besprekornom stanju (kao sad), pretpostavljam grad? zar nije to za rusenje posle 100godina?
 
Колико вреде данашњи станови стари 100год. у Београду, погледајте огласе старих салонаца, зграде прастаре, никад одржаване што би ви рекли нису се срушиле срећом, и само ће вам се касти... док за вашу новоградњу у гробљанској улици не Бежанији баш и не гарантујем јер је јасно да поучени смрдљивим зградама, отпадањем плафона итд. се користе најјефтинији материјали и минимална количина истих да би зарада била макс.
 
Dajte neka neko više kupi @assad84-ov stan star više od pola veka, za ovakav trud koji je uložio na forumu vredi najmanje 5000eur/m2.
Ubi nas ovako.
 
Vrh