Šta je novo?

Kupovina nekretnine, stana, kuće (pitanja i saveti)

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=695840#p695840:1i7d63h3 je napisao(la):
11030 » 05 Jan 2020 23:17[/url]":1i7d63h3]voždovačka crkva ''luks''...ostalo su rupetine (ne računajući ove na poslednjem spratu to treba zaobići).

edit: proveri zašto je ceo stan renoviran, sećam se da je u tim soliterima bio požar pa da nije to taj nesrećnik...
Ја и гледам намерно да буде мало лошије јер јефтиније ме изађе да средим него да купујем већ сређено а да ми нарихта неке баснословне цене
 
Aha ok, bar vidiš mane, u jednom čini mi se da je ceo plafon jako jako kritičan. Iako lično ne bih birala solitere priznajem da je pogled brutalan.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=695937#p695937:x0bl3lya je napisao(la):
11030 » 06 Jan 2020 13:04[/url]":x0bl3lya]Aha ok, bar vidiš mane, u jednom čini mi se da je ceo plafon jako jako kritičan. Iako lično ne bih birala solitere priznajem da je pogled brutalan.

Иронично, плафон је лош само у становима који нису на задњем (Рудо и оно задње на Вождовцу), што онда значи само неодржавање. Мада опет то мора све се лично погледати.

На Бањици је гадно само у деловима које је мазнуо па лупио неки бедан кров (тераса, она као остава) ал то ми је најмањи проблем јер бих то све и скинуо и вратио на првобитно
 
Šta znam, em je poslednji sprat em je očigledno proširio na tavan/zajedničke prostorije, ja se ne bih upuštala u tu kombinaciju.
 
Papire sve pogledati obavezno ...advokat da pogleda ne oslanjati se puno na agente...
 
Na jednom poznatom oglasniku, postavili su tekst tipa: Šta treba znati pri kupovini stana.

Prvi savet, delom CAPSovan: Nikako ne idite sami kod prodavca u stan.

Sa obzirom da je tekst realno promo tekst, agencije za nekretnine, probali su malo da uviju i dali pojašnjenje, u slobodnom prevodu:

Vlasnik stana često ne zna realnu vrednost (preteruje), ali iskusni agenti će znati i to dovesti na pravu meru. Nemojte da se zaje*ete i platite silne pare, jer ih sigurno imate viška, ali ste priglupi i platićete koliko god da vlasnik traži :D
--

Elem, stvarno treba voditi računa, ali ne treba se uzdati u (bilo kog) agenta. Ima ih malo milion i cilj je 2% (x2). Svi mi radimo za pare, ali je pitanje šta se za njih dobije i kolika je ta "pravna sigurnost" o kojoj pričaju. Ili da imate baš dobrog agenta/agenciju ili dobrog advokata.

T-T
 
Prvo pravilo - ne veruj ništa agentu. Odbaci odmah sve što ti pozitivno govori i eventualno uzmi u obzir negativne stvari.

Njegov je jedini cilj da se proda stan i neće birati sredstva (laži) da to uradi.
 
Drugo pravilo, pokušajte da izbegnete agenta ako je to moguće.
Za posrednjovanje naplaćuju i po nekoliko hiljada evra, a od toga kupac baš i nema neke koristi.
 
pa onako, jedni moji poznanici sad kupili stan preko agencije, nista ne znaju ko duduci sto se tice papirologije i provere, agent im sve proverio, sve papire prikupio, kod notara isto sve zakazivanje, potpisivanje, sada prikupljaju dokumentaciju za povrat pdv-a... I ja sam ih isto pitao sto preko agencije ali ubedili su me da je za neke i bolje kada imaju nekog agenta, a sam odredjujes da li ti se stan i cena svidja.
 
Ne vidim smisao agenta i njegove provizije ako ne može da mi pruži adekvatnu pravnu podršku i pomoć prilikom procesa kupovine. Tehničko stanje objekta možeš i sam da procenis bolje nego 90% agenata.
 
Mi smo zadovoljni agenticom, provela nas je kroz ceo postupak kupovine lako I sigurno. U agenciji su imali pravnika sa kim sam pricao I otklonio mi neke dileme. Gledali smo stanove koji nisu izasli na oglasima. I spustila je cenu za 1000 evra. Znaci sve zavisi. Ja se jedino ne slazem sa visinom provizije 1% je dovoljno
 
Izbegli smo agenciju i njihovu proviziju od 3500 evra, umesto toga smo uzeli vrhunskog advokata za 1000. Ako imaš normalnog prodavca i urednu dokumentaciju onda može da te okrpi i copy/paste advokat specijalizovan za nekretnine za 200 evra, ali s njim ako nešto zapne tu već može da nastane ozbiljan problem.
 
Ne bih u startu otpisao agente.
Loš agent je loš agent i tu nema priče.
Pre 10-ak godina sam prodavao stan i odmah kupovao novi, i agent mi je zaista pomogao.
Da napomenem da kada sam kupovao stan on me je vodio u stanove koji uopšte nisu bili na oglasima (ili ih ja nisam nalazio, što se svodi na isto) i ti stanovi su bili 10-20% jeftiniji od istih stanova koje sam ja gledao sa oglasa. Uporedivo je je jer su to sve stanovi u blokovima pa su isti...
Danas, možda ako bih kupovao stan, možda zato što bih imao vremena da obilazim stanove, možda ne bih imao potrebu za agentom.

Ajde kad već pričamo o proviziji, koliko advokati uzimaju da sve obave što se tiče papirologije?

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
Uglavnom od 350 do 500€ i to od strane koja angazuje advokata cesto se desi da to ide po pola kupac i prodavac.Trenutno knjizim jedan stan na mirjevu koji Ce vjerovatno s proljeca biti spreman za prodaju ...
 
Istina je da agenti, dobri agenti/agencije, ponekad imaju pristup stanovima, pre svega u novogradnji, pre nego što se pojave na oglasima.

Tako sam sa prijateljima išao da pogledaju dva stana, a dobili su ponudu i za treći, za lokaciju na kojoj još nisu ni staru kuću srušili (tek sada, posle par meseci, počela je izgradnja, prolazim pored skoro svaki dan).


T-T
 
Bitno je napomenuti da su agenti do pre par godina (mi smo kupovali stan pre 5-6 godina) bili u 90% ljudi u rangu pijačnih prodavaca. Onda se desila neka promena (licence) i tu su ti loši agenti uglavnom poodpadali (u startu zbog moranja poznavanja rada na kompjuteru), tako da je sada situacija očigledno bolja.
 
Sta je po zanimanju najveci :twisted: u seriji Dva i po muskarca, Carlijeva i Alanova majka, pa naravno agent za nekretnine :lol:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=695860#p695860:2ydssjt8 je napisao(la):
Constructor » Pon Jan 06, 2020 3:10 am[/url]":2ydssjt8]Kakvo mišljenje imate o zgradi Square u Vojvode Stepe? Cena je oko 1700e i ostalo je bas malo stanova.

https://novazgrada.rs/square---vojvode-stepe-391-lot379

Imate li neko drugi predlog novogradnje u ceni od oko 1400-1600e?

Ljudi pomagajte, prilicno je hitno. Dodao bih u razmisljanje jos Banjicku oazu. Ima li neko neki drugi predlog?
 
Taj square je dobra kupovina. Ne sviđa mi se H oblik zgrade al ako nađeš neki stan gde se ne gledaš s komšijom kupuj. Prednosti su što se oslanja na infrastrukturu Stepe i to na najbolji deo naselja. Dobiješ vrtić i školu na 100m, prodavnice, kafiće, restorane, parking. Mada će parkiranje ubrzo i tu postati problem. Grejanje im je na toplotne pumpe, to je valjda plus, sve zavisi šta su ugradili. Na strani ka Avali će biti ulica tako da tu nema opasnosti da ti neko nakalemi zgradu. Ne sviđa mi se taj plato, tu će biti konstantno graja iz nekog kafića verovatno. Mada to smeta nama matorcima, možda je tebi prihvatljivo.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=696363#p696363:3cvfkbu4 je napisao(la):
astrodule » 07 Jan 2020 09:34 pm[/url]":3cvfkbu4]Bitno je napomenuti da su agenti do pre par godina (mi smo kupovali stan pre 5-6 godina) bili u 90% ljudi u rangu pijačnih prodavaca. Onda se desila neka promena (licence) i tu su ti loši agenti uglavnom poodpadali (u startu zbog moranja poznavanja rada na kompjuteru), tako da je sada situacija očigledno bolja.
Super je to što su ih izobaralirali na excelu, a kako stoje sa poznavanjem relevantnih oblasti prava? Agent treba da bude dipl. pravnik da bi bio agent, ovako i ja mogu da otvorim agenciju ako je do znanja MS office paketa...
Drugo, ne razumem ljude koji izdaju stanove preko agenata, osim ovih lux I premium stanova...da li i kakvu sigurnost oni donose vlasniku?
 
Ja jedino razumem prodavce da daju agentu stan zbog gomile poziva i smaranja oko dogovora za viđanje.

Iz ugla kupca, agent i provizija su čist trošak jer nikako ne garantuju validnost papira, a sam mogu da okrenem vlasnika ili agenta i dogovorim termin za gledanje.
 
Ja kad sam kupovala stan, proviziju agentu je platio prodavac. Politika te agencije.
 
Vrh