Šta je novo?

"Kula Beograd" - Beograd na vodi [Hotel i stambeni objekat | 65 000 m²]

Zakoni ekplicitno navode kojih prava neko NE može da se odrekne. U ovom slučaju, ZOO je jasan, to je validan ugovor. Ono što je problem je garancija poštovanja i sprovođenja ugovora. Već sad imamo sledeće slučajeve u BnV:
  • Reklame na prozorima stanova,
  • Sušenje veša na terasama,
  • Parkiranje na tuđim parking mestima,
  • Nelegalno izdavanje apartmana stan-na-dan (oko 50% stanova na Airbnb/Booking nisu kategorisani i rade "na crno") - ovo doduše nije u ingerenciji BnV d.o.o.
Što se kule tiče, tu BnV d.o.o. nije investitor već zasebno pravno lice, tako da je moguće da će malo drugačije voditi poslovanje. U praksi mislim sve i da hoće da ganjaju ovakve slučajeve da će im biti teško da dokažu nešto sve i da se vlasnik oglašava na Airbnb/Booking. Morali bi da angažuju "tajnog kupca", pa da eventualno koriste njegov iskaz. Od špijuniranja nema ništa, recepcija i video nadzor ne smeju da se koriste za borbu protiv ovih slučajeva jer narušavaju pravo na privatnost (i smeju da se koriste samo u slučaju sumnje na izvršenje krivičnog dela). U svakom slučaju, dosadašnje iskustvo pokazuje da BnV d.o.o. i ne ide u slične pravne akcije, bar ne da je meni poznato. Bilo je malo povuci-potegni oko buke o BWR, ali tu je došla pomoć prijatelja iz grada i tu su zakoni bili glavni. A što je najgore, od onog tipa biznisa koji je najgori za reputaciju se sigurno neće obezbediti nikako jer se ti i ne reklamiraju na Airbnb/Booking niti izdaju fiskalne račune.

Inače, "jak" je to hotel biti kad će polovina soba gledati u budući kineski zid, gde je tu premium...
Sta je buduci kineki zid?

Pazi nekog savijanja pravila ce kod nas sigurno biti, ali mislim da masovnog izdavanja stanova na dan u Kuli manje verovatno. Mada ce biti zanimljivo kako ce resiti onaj vidikovac gore, to ce ljudi masovno ulaziti da se penju gore i gledaju.
 
Sta je buduci kineki zid?

Ovi svetli prostori su zapravo pravi gabariti budućih zgrada.

Screenshot 2023-09-13 at 13.40.53.png
 
Jasno hvala. Ocekivao sam nesto gore iskreno:) udarno ka reci i ovo sa strane ostaje, Pitanje kad ce uopste krenuti da grade to, sa usporavanjem trzista i cenama koje su nabili verujem da ce se pomerati planovi gradnje.
 
Ljudi da ga ne tupimo,prvo ovo nije zapad a drugo stanari bi trebali da zaradjuju od reklame na njihovoj placenoj alu profilu od poda do plafona ,ali ELEM RAZUMEM,i ako je stanovanje po pravilima,neće sigurno majka ,tetka ujak strina ili neka kurva koju platim a zivim u bg kuli gde st regis ima stan da prvo se prijavi recepciji da kaže gde ide ako ja to nisam trazio ….dajte ljudi
 
Нисам правник, али и здраворазумски ми ово делује као мршава аргументација.

Кућни правилник може да дефинише правила унутар законски предвиђених права и обавеза, а не може да суспендује законом предвиђена права (нпр. право на пословање). Којим то аргументом ће "скупштина зграде" да забрани некоме да се бави хотелијерском делатношћу, када је већ трећина тог истог објекта хотел. Дакле, не постоје објективне препреке у вези са самом локацијом или објектом да комерцијални гост дође некоме у стан, будући да комерцијални гости већ свакодневно долазе и одлазе само пар спратова ниже.

Мислим да ће сви ти "уговори" и "кућна правила" лако падати на суду као гњиле крушке, само да прође медени месец између купаца, инвеститора и власти.

Evo ga srbin svaki odmah hoće da se sudi (u prevodu: puno gleda američke filmove), ali istovremeno da izvrda sva moguća pravila.
Treba svakako naći i neku rupu u tom ugovoru, pa da se i terase polako zastakljuju... Sudićemo se, ako treba sve do Strazbura lol
 
Нисам правник, али и здраворазумски ми ово делује као мршава аргументација.

Кућни правилник може да дефинише правила унутар законски предвиђених права и обавеза, а не може да суспендује законом предвиђена права (нпр. право на пословање). Којим то аргументом ће "скупштина зграде" да забрани некоме да се бави хотелијерском делатношћу, када је већ трећина тог истог објекта хотел. Дакле, не постоје објективне препреке у вези са самом локацијом или објектом да комерцијални гост дође некоме у стан, будући да комерцијални гости већ свакодневно долазе и одлазе само пар спратова ниже.

Мислим да ће сви ти "уговори" и "кућна правила" лако падати на суду као гњиле крушке, само да прође медени месец између купаца, инвеститора и власти.

NHF, ali ovo što pišeš nema baš nikakvog smisla (osim ovoga da nisi pravnik, to je očigledno)

Nikakva dozvola za obavljanje bilo koje delatnosti nije podrazumevano pravo. Ti lepo kupi stan tamo, registruj firmu za obavljanje delatnosti i traži dozvolu, pa nam javi kako je prošlo. Naravno da postoje zakonske prepreke da obavljaš neregistrovanu delatnost. Osnovna prepreka je da je to protivzakonito. Investitor ne može da te fizički spreči, to je istina, ali može da te prijavi inspekciji.
 
Poslednja izmena:
NHF, ali ovo što pišeš nema baš nikakvog smisla (osim ovoga da nisi pravnik, to je očigledno)

Nikakva dozvola za obavljanje bilo koje delatnosti nije podrazumevano pravo. Ti lepo kupi stan tamo, registruj firmu za obavljanje delatnosti i traži dozvolu, pa nam javi kako je prošlo. Naravno da postoje zakonske prepreke da obavljaš neregistrovanu delatnost. Osnovna prepreka je da je to protivzakonito. Investitor ne može da te fizički spreči, to je istina, ali može da te prijavi inspekciji.
Цитирао си ме, али заправо пишеш о потпуно другој ствари. Разговор уопште није дотицао нелегални бизнис, непријављен, избегавање пореза или сличног. Разговор је био о томе да ли Скупштина зграде (куле) може да забрани издавање стана на дан у сваком случају, чак и ако би власник хтео то да уради на начин регулисан законом.

За мене то не пије воду. Устав гарантује слободу предузетништва. Издавање стана туристима је законом регулисан облик предузетништва, тј. Уставом загарантоване слободе.

Којим аргументом ће, дакле, Скупштина зграде - не било које, већ те конкретне зграде (куле) - да спречи неког власника стана да се бави законским бизнисом, при том истим бизнисом којим се други власник (хотелски ланац) већ бави у тој истој згради? Објекат је већ наменски изграђен да у једној трећини буде хотел, да трпи повећани проток људи у свако доба дана.

Шта о томе мислиш?
 
Ugovorom koji potpisujes prilikom kupovine stana. Tu ti sve pise da se omogucava St.Regisu da ima jedini pravo na kratkorocni najam. Ne mogu sad da ti trazim ali to je to. Ne mozes ti sad obavezes se na pravila i posle kao "necu da ih postujem". Mislim ti mozes da ih nepostujes ali mozes i na sudu da zavrsis za izgubljenu dobit i pretrpljenu stetu.

Ovo za recepciju iz mog iskustva u luksuznijim zgradama se upisujes. Ranije (dok nije propao) u San Francisku u St. Regisu se malo manje vodilo racuna o posetiocima a sada od kako je ceo grad u kriminalu upisu te u imenik, sa sve SMS-om koji ti posalju da im das code, zovu vlasnka, kopiraju ID i onda te puste da udjes ali sa pratnjom. Doduse nivo kontrole nije konzistentan, zavisi od toga ko radi na recepciji i koliko si sumnjiv.
 
Poslednja izmena:
Ugovorom koji potpisujes prilikom kupovine stana. Tu ti sve pise da se omogucava St.Regisu da ima jedini pravo na kratkorocni najam. Ne mogu sad da ti trazim ali to je to. Ne mozes ti sad obavezes se na pravila i posle kao "necu da ih postujem". Mislim ti mozes da ih nepostujes ali mozes i na sudu da zavrsis za izgubljenu dobit i pretrpljenu stetu.

Po ZOO zapravo i možeš da proglasiš te stavke ništavnim ako postoji nesrazmera u davanjima. Pretpostavka je da se time što se vlasnicima zabranjuje kratkoročni najam njima zapravo povećava vrednost imovine i da im je ROI za srednjeročni i dugoročni najam veći nego u okolnim zgradama. Sad šta je nesrazmera po tumačenju domaćih sudova ne znam, ali pretpostavljam da mora biti red veličine tako da u ovom slučaju verovatno ugovor mora da se poštuje. Za par desetina % možeš da se slikaš da će neko da razmatra nekakvu nesrazmeru, potpada pod standardan rizik poslovanja.

Ovo za recepciju iz mog iskustva u luksuznijim zgradama se upisujes. Ranije (dok nije propao) u San Francisku u St. Regisu se malo manje vodilo racuna o posetiocima a sada od kako je ceo grad u kriminalu upisu te u imenik, sa sve SMS-om koji ti posalju da im das code, zovu vlasnka, kopiraju ID i onda te puste da udjes ali sa pratnjom.

Beograd na vodi beži od takvih odgovornosti, zvanično recepcija u nekim zgradama nije htela da legitimiše goste i pored želje vlasnika. I ovo što pišeš o obezbeđenju u SF je koliko razumem deo odgovornosti fizičkog obezbeđenja, u BnV je trenutno samo tehničko obezbeđenje. Ostaje nada da će se to promeniti, deluje mi da će sve više i više biti potrebe kako se širi naselje.
 
Ko ce da dobije na sudu kad te St.Regis tuzi ne znam. Dodatna stvar je to je i skupstina stanara pod kontrolom firme kula doo pa ce oni moci da odredjuju sva pravila. Na primer vezana za ulaske ili izlaske ili pravila u zgradi.

Nije ranije bilo fizickog obezbedjenja ni u SF ali sad kako je sve otislo nizbrdo placeni su dodatno (placaju stanari) da sklanjaju beskucnike od zgrade.
 
kad smo vec kod Kule evo i jedna vest.
 
kad smo vec kod Kule evo i jedna vest.
Zanimljivo nisam video ovo hvala. Ako ne isfusare hotel a stvarno mislim da ne bi trebalo ceo paket Kula ce biti jako dobar.

Nego ajmo mi ono nase, sta bre ne moze stan na dan ko ce da mi zabrani da dovodim koga ja hocu?!:):)
 
Ko ce da dobije na sudu kad te St.Regis tuzi ne znam. Dodatna stvar je to je i skupstina stanara pod kontrolom firme kula doo pa ce oni moci da odredjuju sva pravila. Na primer vezana za ulaske ili izlaske ili pravila u zgradi.

Nije ranije bilo fizickog obezbedjenja ni u SF ali sad kako je sve otislo nizbrdo placeni su dodatno (placaju stanari) da sklanjaju beskucnike od zgrade.
Šta cemo sa nacionalnom manjinom u kuli😂,ne poenta price ja da ti ako napraviš sa nekim ugovor o nečemu može te tuzi (mora ima dokaze) pa ga ti ispušis na sudu i to razumem,znaci neko mora pribaviti dokaz i njega uhvatiti da to radi,jer ja da odem ds registrujem gosta preko e uprave oni tamo sigurno nemaju u sistemu “a ha kula Beograd st regis pa ti ovde ne smes da izdaješ” a opet ja i ti možemo da napravimo ugovor gde ćeš mi reci da neces izdavati stan u zgradi kojoj sam
Ja investitor ili imam 1/3 kako ste rekli uticaja pa mogu šta ? Da ne izdajem …ne znma iskreno pricam.postoji i opcija crnog izdavanja onda kazes svakom kazi idem u goste a on ti da lovu msm sto je verovatnoća malo da se desi Al kad pricamo o opcijama i onda te niko navatati ne može Itd itd…misljena?
 
kad smo vec kod Kule evo i jedna vest.


"Dodatno, poseban sjaj i uzvišenost večeri donelo je prisustvo prve dame Srbije, gospođe Tamare Vučić. Njen dolazak je dodatno istakao važnost i prestiž događaja, čineći ga trenutkom koji će ostati urezan kao početak nove istorije."
 

"PONOSAN NA KULU BEOGRAD, OSTVARENJE NAŠEG VELIKOG I SMELOG SNA": Vučić nakon sastanka sa Orbanom i šeikom Bin Zajedom Al Nahjanom​



Neverovatno koliki uspeh je postignut u Beogradu sa izgradnjom Kule Beograd. Naravno ako se uporedi sa Dubai (nije to nista sad specijalno) ali ako se pogleda u odnosu za druge Balkanske drzave ili cak i neke Evropske u kom vremenu gradimo je prosto za divljenje. Svaka cast svima koji su doprineli da Beograd dobije takvu zgradu!


Screenshot 2023-09-30 at 11.26.04 PM.png

Screenshot 2023-09-30 at 11.26.12 PM.png

Screenshot 2023-09-30 at 11.26.21 PM.png

Screenshot 2023-09-30 at 11.26.29 PM.png

Screenshot 2023-09-30 at 11.26.40 PM.png

Screenshot 2023-09-30 at 11.26.48 PM.png
 
Poslednja izmena:
Neverovatno koliki uspeh je postignut u Beogradu sa izgradnjom Kule Beograd. Naravno ako se uporedi sa Dubai (nije to nista sad specijalno) ali ako se pogleda u odnosu za druge Balkanske drzave ili cak i neke Evropske u kom vremenu gradimo je prosto za divljenje. Svaka cast svima koji su doprineli da Beograd dobije takvu zgradu!
IMG_8329.jpeg
 
U Tirani svetski-poznati biro MVRDV izveo projekat obnove Piramide, u Bugarskoj se uveliko gradi soliter koji je lepši (subjektivno) i značajno viši (objektivno) od Kule Beograd, itd. itd. itd.
 
Vrh