Šta je novo?

"Kula Beograd" - Beograd na vodi [Hotel i stambeni objekat | 65 000 m²]

Ja se samo pitam dokle će da traje zauzeće šetališta zbog ovog plitkog kratera iz kojeg se voda večito ispumpava, a ništa konkretno se već duže vremena ne radi od kako je pobodena ta šačica probnih šipova.
Kada BW Residences mogu da se grade bukvalno iza zavese na metar od biciklističke staze i šetališta, zašto to ne može ovde? Na šta to liči da se za jesen najavljuje gradnja nekakvog sega-mega tržnog centra, a problem je da spoje ovih u vrh glave 200m šetališta od Savanove 2 do kratera kule?
 
Možda nisi video ovu epizodu? Da ja sada neprepričavam bolje pogledaj. To je epizoda 26. sezona 2.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=xoOD4knzM0o[/youtube]
 
Evo ja ću da prepričam pošto 20 minuta gledanja Studija B oće da utiče na živce.
Uglavnom, nakon 10 minuta voditeljkinog spinovanja "zar nije ovo najlepša i fascinantna promenada, prva u istoriji", Miloš Hranisavljević iz Novkola je konačno ispričao da su zabili čitava dva probna šipa dubine 40 metara, za čije polaganje im je trebalo čitavih osam dana. Šipovi se neće ispitivati klasičnim opterećenjem odozgo, već aktiviranjem presa koje su položene na samo dno šipova.
Na osnovu rezultata tek treba da se prilagodi projekat fundiranja i celog objekta, koji očigledno baš i ne postoji u formi koja zavređuje građevinsku dozvolu, pa je zato i primenjivan leks specijalis da bi se izdala građevinska dozvola za probne radove na nečemu što i nema gotov projekat.

Dakle, ovih 20 minuta propagande ne daje nikakav odgovor na moja pitanja zašto krater sa dva probna šipa pravi trajno zauzeće šetališta. Pogotovo što takvo stanje može još da potraje, jer radovi na kuli ne mogu da se nastave dok ne finalizuju makar projekat fundiranja.
Uzgred budi rečeno, interesantan podatak iz Novkola je da se kula Beograd fundira uvoznom armaturom fi 40, zato što se kod nas ne proizvodi preko fi 32...
 
@stanislaw
"Dakle, ovih 20 minuta propagande ne daje nikakav odgovor na moja pitanja zašto krater sa dva probna šipa pravi trajno zauzeće šetališta. Pogotovo što takvo stanje može još da potraje, jer radovi na kuli ne mogu da se nastave dok ne finalizuju makar projekat fundiranja."

Meni deluje da od tog parceta setalista nema nista dok se ne zavrsi ta kula, posto se kula nalazi vrlo blizu setalistu (sudeci po renderima) i nema logike da se neko seta kroz gradiliste (majstor Zika ispusti colovacu sa 150 metara visine a ona zavrsi na necijoj glavi ). Kada ce biti zavrsena za sada ne zna niko! Tri, pet, deset godina ili nikada. To je odgovor, samo niko nece javno da kaze.

@stanislaw
"Kada BW Residences mogu da se grade bukvalno iza zavese na metar od biciklističke staze i šetališta, zašto to ne može ovde? Na šta to liči da se za jesen najavljuje gradnja nekakvog sega-mega tržnog centra, a problem je da spoje ovih u vrh glave 200m šetališta od Savanove 2 do kratera kule?"

Opet bi to bila slepa staza (naj setaliste u novijoj istoriji Beograda) i tih 200 slepih metara nista ne znace...
 
Jel neko stvarno misli da će se raditi sa colovačama i ostalim nebezbednim pomagalima? Kako se u gradovima širom sveta grade oblakoderi mnogo viši od našeg Mikrofona a uz sam trotoar i ulicu? I to je po običaju uvek neki veoma prometan trotoar i prometna ulica.
 
Srbija nije svet.
I naravno da mislim da se koristi i "colovaca", pogledaj fotografiju, hrpa dasaka u prvom planu, i ograda na prvoj etazi. Gradiliste u sklopu BnV, isti izvodjaci radova.
 
Ovde je izvodjač Energoprojekt firma sa jakim i ozbiljnim referencama,jedno od retkih gradilišta gde svi radnici nose zaštitnu opremu,daske i gomila armature uredno poslagane,gradilište za promer.

Nastavak promenade bi se radio do Gazele, potrebno je da se prvo urade podvodna betoniranja kad bude bio najniži vodostaj,a zatim nastavak radova na obaloutvrdi,u ovom delu kod kule obala bi bila najuža -20 metara.
 
@Stanislaw

Da, ja sam ti preporučio da vidiš epizodu 25 i 26, a trebalo je da ti preporučim samo da pogledaš epizodu 26, jer je to cela epizoda samo o kuli. Međutim bez obzira na to i u epizodi 25. pri njenom kraju spominje se broj šipova i njihova pozicija. Tako da je rečeno da će pored nosača za samu zgradu kule biti nosači za podijum, a na samoj obali reke nosači za plazu. Tako su naveli u ovoj emisiji. Na ono što sam hteo da ti skrenem pažnju zbog čega si i postavio pitanje na sadašnje stanje. To je da u zoni kule neće biti nikakvog keja, šetališta ili promenade posle izgradnje kule. Tako da ovo što sada vidiš je poslednji pogled iz prirode ka reci na tom mestu. Objekat će sa svojom plazom biti delimično na reci. Dok radovi prema podacima iz ove emisije treba da počnu kada im pošalju urađen projekat iz projektnog studia, a očekuje se da ga pošalju do kraja ovoga leta kako je rečeno u ovoj emisiji. Zbog toga taj kej ovoga leta izgleda ovako kao što vidiš, jer se očekuje gradnja neposredno uz obalu reke Save.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=400017#p400017:3ta8yt34 je napisao(la):
Mair » 05 Aug 2016 11:40 am[/url]":3ta8yt34]@Stanislaw
Na ono što sam hteo da ti skrenem pažnju zbog čega si i postavio pitanje na sadašnje stanje. To je da u zoni kule neće biti nikakvog keja, šetališta ili promenade posle izgradnje kule. Tako da ovo što sada vidiš je poslednji pogled iz prirode ka reci na tom mestu. Objekat će sa svojom plazom biti delimično na reci. Dok radovi prema podacima iz ove emisije treba da počnu kada im pošalju urađen projekat iz projektnog studia, a očekuje se da ga pošalju do kraja ovoga leta kako je rečeno u ovoj emisiji.

Nadam se da nisi ozbiljan. Na ovom forumu su dostupne i slike iz urbanističkog plana na kojima se lepo vidi da je kula pozicionirana tik do obaloutvrde ali se još jasnije vidi da obaloutvrda sa biciklističkom stazom nije prekinuta objektom, već samo sužena i donekle pomerena u stranu ka reci. Tako da ne znam kako da čitam ovu tvoju napomenu da će "objekat sa svojom plazom biti delimično na reci". S obzirom da urbanistički plan čak i ovakav kakav je, jasno definiše minimalnu širinu obaloutvde i keja, ovo što ti kažeš može se sprovesti samo ako neko samovoljno obalu ispred objekta zaposedne i dodeli "plazi kule Beograd", a šetalište i bicikliste preusmeri iza objekta. Tako nešto uopšte ne vidim da je predviđeno urbanističkim planom, a vrlo je interesantno ako ti imaš informacije da neko eventualno planira da tako neko nasilje sprovede. Ako je izvor Studio W, epizoda 26, onda ništa...

Uglavnom, ja smatram da je otvoreno pitanje bez odgovora zašto se ne gradi nedostajućih 200m obaloutvrde od Savanove 2 do postojećeg šetališta iz pravca Gazele. Tim pre što se čeka projekat za nastavak radova na glavnoj kuli. A što se tiče argumenta da šetalište nije bezbedno dok gradnja traje, to opet ne pije vodu. Imamo dobar primer Energoprojektovog gradilišta gde dizalice podižu terete bukvalno iza onog paravana. Na kraju krajeva, svuda u svetu nastane potreba da se neboder gradi direktno na ulici, pa se zbog toga ne zatvara ulica. U krajnjoj liniji, napravi se tunel od skele pokriven panelima, kao uostalom što se i na beogradskim ulicama rutinski radi, ako postoje bilo kakvi bezbednosni rizici.

Suština je da neko daje sebi za pravo da zauzeće centralne beogradske obale građevinom održava godinama, a još i da ne plaća ništa za to. Jer su tako u mogućnosti. Bruka i sramota. Jel mnogo tražiti da vrate biciklističku stazu koja je funkcionisala 20 godina pre nego što su došli da sruše sve kako bi eventualno krenuli da po fazama grade to nešto?
 
Ovo je idejni projekat kule. Postavio je Igor na drugoj strani ove teme. Međutim ovde je bio i neki render ne znam u kojoj temi na forumu. To je render samo kule i reke gde se videlo kako zgrada izlazi na obalu i deo je obale. Taj render je samo plavičasta skica zgrade. Ne mogu da tvrdim da će tako i bit, ali me je to navelo da će zgrada biti veoma blizu reke. Jedino da ostane da su što kažeš loše preneli vest u onoj emisiji i ja video kako rukom pokazali ka reci Savi, a trebali su da pokažu rukom kada već pokazuju dok su pričali ka unutrašnjosti terena kada su objašnjavali gde će biti podijum i plaza te kule. Što je mene navelo da smatram da će zgrada delom biti na reci Savi.

02%20-%20presek%20namena.jpg
 
Pojam "plaža" se pominjao kao budući donji nivo obaloutvrde (deo kod Savanove 2) kao JAVNI PROSTOR gde bi bile postavljene ležajke za sunčanje,tipa kutak za opuštanje i sunčanje.Nažalost,problemi sa sleganjem granitnih kocki,naginjanjem talpi na novoj promenadi su verovatno odložili radove na donjim nivoima promenade,a i nastavak izgradnje promenade ka Gazeli.
 
Podržavam što je idejni projekat kule ponovo okačen ovde u temi, da se podsetimo. Dakle, jasno se vidi da promenada (iako uska) ostaje između reke i property line ovog objekta. Drugde na forumu takođe je kačen i urbanistički plan iz ptičje perspektive koji jasno pokazuje da su i šetalište i biciklistička staza provučeni tom uskom promenadom između objekta i reke.

Sasvim je drugo pitanje da li se investitoru isplati da u ovom trenutku ozbiljno započinje dizanje kule, pogotovo ako je prenamenjena u stambenu, a da ne uđe u probleme oko interne konkurencije sa još neprodatim stanovima u BW Residences?

Što se tiče nastavka izgradnje promenade ka Gazeli, ja sam ljut što nisu uradili još 200 metara, samo da se spoje sa postojećim šetalištem iz sedamdesetih godina koje se proteže od temeljne rupe kule pa sve do Gazele. To malo nedostaje da cela obala Save bude funkcionalna, a kada će menjati deo šetališta iz doba SFRJ, to mislim da nije sada prioritet i ne vidim zašto bi bio.
 
Sta je ovo?

Edit: Milose istripovao si me sa ovom slikom, ja mislio da ce se graditi u BnV kad ono London. :mrgreen:
 
Da sad sam video, reagovao sam na sliku a nisam ni kliknuo na link.
 
Dok se kod nas visina smanjuje u Sofiji za 2 meseca pocinje gradnja kule od cak 202m! Isti investitor je vec izgradio trenutno najvisu zgradu u Sofiji, visine 126m (zgrada desno na prvoj slici).

image.jpg


image.jpg


Tu je i Koza Square, inveticija turskog investitora sa 4 kule, svaka visa od Kule Belgrade!

Launch_of_New_Mixed_use_Scheme_in_Sofia_Koza_Squ.jpg


70e1a89ba8a26a087a454410bc295372506a94c9.jpg


Sofija zeli da postane centar poslovanja u regionu i sa ovim projektima to ce sigurno i postati.
 
Sto se tice ovih 4 kula, to je za sada samo render, imali smo i mi render kule od 600m visine pa na kraju nista.
 
Vrh