Šta je novo?

Korupcija

Placitum

Intermediate
Učlanjen(a)
18.01.2023.
Poruke
175
Pohvaljen
88
Pišite …šta znate i šta vam se dešava vezano za ovu temu
 
Ja u svom zivotu nisam imao nekih takvih iskustava u Srbiji. Najcesce po meni korupcija je na nizim nivoima (takozvana pilicarska liga) tipa uvezi mi ovaj paket bez carine, neko mozda jos uvek pokusa da podmiti saobracajnu policiju, mozda ovi neki sto cascavaju doktore i slicno.

Po mom iskustvu. Cim se predje u ozbiljniju ligu gde su ozbiljni i profesionalni biznisi tu korupcija prestaje. Em nema potrebe da uvoze bez carine, em nema potrebe da placaju na crno bilo sta kad sve imaju privatno i plus imaju kesa bas ih zabole za to da se smaraju da rade na crno. Samo glup covek bi uzeo i radio na crno i rizikovao imperiju zarad gluposti (Kostic, Miskovic, Matijevic…)

Dok je u Americi obrnuto. Tamo na nizim nivoima kao pilićar ne mozes nista ali cim udjes u ozbiljniju ligu sve moze ali bukvalno sve za $. Korupcija je toliko velika da je to malo cak i smesno. Sve se to provlaci kroz “lobiranje” koje je Zakonom dozvoljeno i direktno potplacujes stranke i politicare da ti nameste tender samo za tebe. U sustini svako ko ima iole ozbiljniju kintu u Americi moze sta hoces i to je jedna od ozbiljnih prednosti za imucne ljude.

Da preciziramo korupcija je kada podmitis drzavnog cinovnika a da dobijes neku uslugu koju inace mozda ne bi dobio.

Korupcija nije kada se dvoje dogovore da napisu na ugovoru nizu kupoprodajnu cenu da bi izbegao porez na dobit (pilićarska liga) ili ako ima 4 ucesnika na tenderu pa se medjusobno povezu i “dogovore” ko ce da kupi.
 
Poslednja izmena:
@vradovic pojma nemaš

Evo meni na carini stoji roba već skoro 3 meseca. Neko je potplatio carinike i sanitarce (verovatno korporacija neka) da zezaju manje firme. Primenjuju zakone koji kod nas ne važe. Izgleda da ću morati na sud da bih dobio svoju robu. Dok drugima roba ide bez problema.
 
Uhh... Odakle početi s ovom temom... 😁
parliament-list.gif


Inače, c(k)arina je država u državi, to se odavno zna. A na vašem mestu, ja ne bih gubio vreme na beznadežne slučajeve i ljude na ovoj temi ili forumu. Pogotovu kad ih znate kakvi su.


Usput, msilim da je od 90ih Srbija trenutno na rekordno visokom nivou korupcije.

I da... tužno je što postoje ljudi sa natprosečnim IQ-om i velikim bogatstvima i uspešnim biznisima a da ne znaju ni šta znači korupcija... No dobro...
 
Poslednja izmena:
Neka je država u državi, mora da poštuje zakone države u kojoj posluje. Ili neka kažu "e, ne možete Vi da radite ali mogu drugi" pa da idem da motam kablove, a ne da plaćam plate i poreze. Nemam samo Ja problem, više nas je u istoj situaciji pa se skupljamo za kolektivnu tužbu. Ako te je neko podmitio bar kaži kako stoje stvari ili nek menjaju zakone ko može da radi, a ko ne.
 
У Србији је корупција на највишим нивоима.
Da je tako bilo bi sjajno, kod nas je korupcija daleko prisutnija na nizim nivoima, od saltera, portira, lekara i medicinskih radnika, policajaca pa na dalje, lista je jako duga....korupcija na najvisim nivoima je sustina kapitalizma i neodvojiva od njega, u politici je lobiranje, u ekonomiji su to poznanstva (kontakti, veze..). Evo samo mali primer, potrazite nabavku vakcina za covid-19 u Eu, bice zanimljivih rezultata na netu. Ishod je isti naravno, kao da se nista nije desilo.
 
Neka je država u državi, mora da poštuje zakone države u kojoj posluje. Ili neka kažu "e, ne možete Vi da radite ali mogu drugi" pa da idem da motam kablove, a ne da plaćam plate i poreze. Nemam samo Ja problem, više nas je u istoj situaciji pa se skupljamo za kolektivnu tužbu. Ako te je neko podmitio bar kaži kako stoje stvari ili nek menjaju zakone ko može da radi, a ko ne.
Ma slažem se nego mislio sam na ove što su kobajagi neobavešteni o korupciji u Srbiji ko Koštunica...
 
Pa neobavešteni su oni koji ne žive u Srbiji ili ne posluju samostalno u istoj da zavise od državnih organa, ili već podmićuju nekoga pa su "neobavešteni".
 
@Bender Rodriguez nekada moras da se spustis na nivo ovih koji misle da znaju a ne znaju i da uprosceno objasnis i ako nije bas najpreciznije da bi razumeli.

Mozda bi moglo onda ovako da se kaze. Korupcija na najvisim nivoima se zove lobiranje a na najnizim korupcija :)
Sve u svemu ja sam bas zadovoljan kako nasa drzava funkcionise sa par tih izuzetaka. Carina, doktori (ne svi naravno), saobracajna policija i slicno.

@mariks moguce je da si skroz u pravu. Realno ostavljam tu mogunost. Ja sam se naslusao prica i prica ali bas nikada nisam imao iskustvo neko realno :)
Da preciziram u Srbiji. Dok u Americi ih to se cak ni ne krije.
 
Значи ти би притисак председника општине на инспекторе да зажмуре на пропусте инвеститора за масну зараду назвао лобирањем или криминалом?
 
u Americi bi to bilo lobiranje i ne bi bilo potrebe nikakav pritisak da se vrsi nego se samo iskesira politickoj partiji. Dok u Srbiji ja ne znam da li je to legalizovano na taj nacin.
 
Poslednja izmena:
Jel ti nas malo zezaš?
U Srbiji nema korupcije i to već svi građani znaju. Mislim da je SRB prva zemlja u Evropi koja je skroz iskorenila korupciju.
Korupcija je prvo iskorenjena iz sudstva, pa je onda iz policije, vojske, školstva, političkih institucija, da bi početkom ove godine najzad bila suzbijena i iz zdravstva.
Pravda, zakon, obrazovanje i zdravstvo su nam sada reper za sve ostale zemlje.

Ne trebaš nam više to ponavljati - jasno nam je. I kristalno nam je jasno da su USA (i svih njihovih 50 država) daleko iza nas u svemu
 
pa ne u svemu ima i u cemu je Amerika znacajno bolja. Statisticki kad gledas u US ima manje korupcije zato sto je korupcija samo kada platis nekoga na crno da ti nesto zavrsi.
Fora je da nema potrebe da placas nekoga na crno kad mozes lepo da uplatis na racun stranke i sve ti zavrse. (i plate jos porez na to).
To je ono sto je u Srbiji neshvatljivo jos uvek. Na primer mogu i sastanak sa tim tvojim Desantis-om da ti organizujem samo moras da imas dovoljno $ uplacues lobisti oni uzimaju 7% proviziju ostatak ide stranci + njemu licno.
 
Lobiranje i korupcija nije isto, čak ni u Americi, ovo što je došljak napisao je korupcija gde god da se nalaziš, ovo šta se meni dešava je takodje korupcija. Nisam Ja na nekom tenderu ili da se kandidujem za neko političko mesto pa da neko lobira za mene. Dakle neko je PLAĆEN da uništava posao malih, a to nigde nije zakonito, samo je u Srbiji to lako moguće. U nekoj razvijenijoj i uredjenijoj zemlji malo teže.
 
Pa nije isto. Naravno. Zato sto je ovo prvo legalno a ovo drugo nije. To je najveca i ogromna razlika!

U Americi lepo izlobiras da ako ti sin zgazi nekog na pesackom prelazu da ne ide u zatvor. Zna se tarifa unapred a kod nas se od toga pravi drama.
Zato je bitno da se lepo ako vec hocemo zapadni standard pocne primenjivati Zakon o lobiranju. Da se ne bi pravila drama oko toga. Imas pare ne ides u zatvor i zdravo.
Platis SPS i SNS i gotovo. To je realnost pa od toga partije i politicari zive u Americi. Ali ne nasi ljudi hoce "kao na Zapadu" ali samo ono sto njima odgovara i jedino sto mogu da vide ali ne nikako sve da bude po tom sistemu.

Evo ovaj Sam Banckman prevario ljude za 9 milijardi USD. Uhvatili ga.
Ok hoce covek raskalasno da zivi.

Ne mozes druze da platis samo jednoj partiji vec mora obe :)

Naravno onda platis bail

i gde ti dodele da sluzis u kuci u Palo Alto (a cela Kalifornija medju ljudima koji su upuceni znaju da je na pacifiku na jahti).
Screenshot 2023-07-27 at 3.23.28 PM.png


Fora je da kod nas nema opste primene Zakona o lobiranju (i ako je Zakon usvojen) jer sadasnja vlast smatra da je to lose i sve gleda da cini narodu a ne onima koji imaju novca. Tako da te velike stvari tog tipa u Srbiji ne prolaze i ako svi pricaju da mogu da zavrse a u stvari niko nista ne moze da "zavrsi". Dok u Americi je mnogo lakse i ne treba nista da se "zavrsava" vec radis sa lobistom imas ga na speed dial i sve resis. (drzavljanstvo, droga, pranje novca, oruzije, promena naziva ulice, endorsment od guvernera, rucak sa Predsednikom) i slicno.

AKo gledamo korupciju koja je nelegalna u smislu da neko primi mito a da na to ne plati porez onda definitivno mislim da u Srb ima vise toga (pogotovo na nekim sitnim stvarima) upravo iz razloga sto nije sveopste prihvaceno lobiranje.
 
Pa eto, razdvojio si šta je šta. Malo si iskarikirao jer kao da kažeš da ubistvo može biti legalno. Ne može, postoje okolnosti koje se ne mogu izbeći. Mi ne želimo zapadni sistem, želimo uredjeniju državu. U Americi će još malo, ako već nisu, korporacije držati vlast. Dakle korupcija je ako neko nešto NELEGALNO radi, primio novac da bude mimo zakona ili da sputava druge.
 
Ne znam više šta da kažem. O čemu pričamo više - da je u US legalno da lobiraš da ti sudstvo oslobodi ubicu iz zatvora i pusti ga da hoda slobodno?

I zašto se uopšte spominje US u temi "Korupcija" koja se odnosi na Srbiju?

Ej ubiju ženu na naplatnoj rampi koja je pokrivena sa bar 10ak kamera i javno kažu da imaju snimak -samo neće da daju isti sudu. Pametnom dovoljno da skapira kakva je to država
 
Jovicic je pobedio,uzeo najvise para,gistro dobio nanogicu,bio 3 meseca u zatvoru-vesić najavio eksplicitno svaki ne laganoo objekat će biti srušen-sad najavio legalizaciju svakog obiekta jer jel tr svaki covek ima pravo na STRUJU VODU I KOMUNALNE PRIKLJUČKE ,jer su jadni..a ovi ostali moraju za isto to da plate dozvolu 😂 narvano a vi znam da je fora da se legaliziju divlji investitori
 
Blago nama, kod nas korupcija ušla u tkivo, krvotok, ćelije…ranije bilo dovoljno da platiš oko gradjevinske dozvole jednom, sad mora redom do majstora koji te priključuju na komunalije za koje su plaćene takse…pa do najvišeg nivoa… mi smo tehniku korupcije digli do nevidjenih razmera, nekoliko generacija mučenika posle nas će morati da je se rešava …ljudi zbog korupcije napuštaju trenutno Balkan…možda ovi koji posle budu naselili imaju ovakvo korupcije…
 
Some insider info.

1. U Odzacima, u jednom vrticu SNS je zaposlila pedofila pre nekoliko meseci (poznata afera). Dirtektorka nije zelela da ga primi, jer nije imao kvalifikacije, ali joj je naredjeno iz Stranke.
Primili su ga, a on je napastvovao decu.
Na roditelje koji su pokrenuli privatne tuzbe, vrsi se pritisak, u smislu gubitka posla i neki odustaju.

2. 500 E je minimalna tarifa ginekologa za porodjaje.
 
Some insider info.

1. U Odzacima, u jednom vrticu SNS je zaposlila pedofila pre nekoliko meseci (poznata afera). Dirtektorka nije zelela da ga primi, jer nije imao kvalifikacije, ali joj je naredjeno iz Stranke.
Primili su ga, a on je napastvovao decu.
Na roditelje koji su pokrenuli privatne tuzbe, vrsi se pritisak, u smislu gubitka posla i neki odustaju.

2. 500 E je minimalna tarifa ginekologa za porodjaje.
Hvala ,ovo je više vezano za temu kojim se ovaj forum bavi …
 
2. 500 E je minimalna tarifa ginekologa za porodjaje.
Ovo i nije puno.
Ako hoćeš da te neko specijalan porodi i da se malo bolje ophodi prema tebi zašto i ne?
U Ukrajini gde je moja žena trebala da se porodi cifre su bile oko 1000$ i više.
Naravno to nije potrebno, naša drugarica se u Kijevu prosto porodila tako što je pozvala hitnu pomoć.
Takodje moja supruga se porodila u beogradskom porodilištu, ništa nikome nismo platili.
 
Vrh