Šta je novo?

Kišna kanalizacija - poplave u gradu

Проблем је и превелика изграђеност. Знам за случајеве са Алтине где су имали поплаву а пре је нису имали а у међувремену су плацеви у комшилуку изграђени на 90 % заузећа. Треба имати у виду да је пре ове кише био сушни период и да би земља могла да упије један део таман да амортизује довољно да кишна канализација може да одрази посао. Али тамо више земљишта нема, или су кровови или је бетон.
Bilo bi lepo da neko napravi simulaciju ovakvih padavina na istom prostoru sa i bez zgrada. Tipa na 100l koliko zemlja može da upije i koliko dugo, pa da se onda lepo vidi koliko na kraju završi na kolovozu, tj u slivnicima.

Ali, previše ja tražim u gradu gde je održavanje misaona imenica.
 
Занимљиво да је стари део Београда преко реке остао нетакнут, мала је вероватноћа да је у том моменту више падавина било на НБГ него са друге стране обале, то је баш мала дистанца, исте поплаве су биле на скоро истим местима и пре пар година.
Једноставно је ова општина на најнижој надморској висини, између 70-75м ако се не варам, што је у рангу са Савским Амфитеатром, дакле висински та два дела града могу бити једнако угрожена. Било је и на Врачару мањих проблема, неким станарима је ушла вода у гараже, а узвишени делови града су остали нетакнути.

Из овога се може извући лаички закључак да су НБГ и делови Земуна прешли црвену линију, мислим да првенствено ту постоји проблем са канализацијом и да ће при свакој већој провали облака овде бити комуналних проблема. Терен је овде посебно осетљив (старо плавно подручје) јер се земљиште све више покрива бетоном, прошетајте се само кроз Блок 65 или Ерпорт сити, бетончина на све стране. Дакле модерно планирање и урбанизам се свело на суво бетонирање, без препоручених 25-30% зелених површина као у већини европских градова, кад се већ поредимо са њима.
Сада замислите када грену да граде на Макишком пољу, где је надморска висина на неким местима још нижа (68-70м) него на НБГ, још када се запуше сливници, у оваквим ситуацијама би био поплављен мање више цео Макиш, замислите рецимо ту хаварију и штету када направе депо метроа и онда све стане или нестане струје и буде поплављено!
 
Ja svakako mislim i da su bile manje padavine. Imam familiju na Novom Beogradu, a ja živim na Voždovcu. Ovde u opšte nije bilo kako ume što se padavina tiče. Kada je kritično, niz celu ulicu se sliva reka od trotoara do trotoara, sada toga u opšte nije bilo. Tako da mislim da su ipak bile značajno obilnije padavine tamo, a i ne bi bio prvi put da je takva razlika. Dešavalo se da se čujemo telefonom u treuntku kada tamo lije kao iz kabla a ovde je sunčano.

To ne znači da sve ovo ranije nije u tačno, tj da kanalizacija ne probija granice, ali samo kažem da mislim da je svakako bile razlike u količini padavina u ovom slučaju.
 
А зар није пун назив земунске Ретензије - "Ретензија кишних вода", и није ли она изграђена пре око 35 година да се не би дешавале овакве поплаве (у Доњем Земуну)?

Треба ли, можда, још која да се направи - или прво да се испуне сви хирови Туризмократије, плус замена асфалта каменим коцкама и слични есенцијални послови? Питам само.
 
Занимљиво да је стари део Београда преко реке остао нетакнут, мала је вероватноћа да је у том моменту више падавина било на НБГ него са друге стране обале, то је баш мала дистанца, исте поплаве су биле на скоро истим местима и пре пар година.
....
Nije bio isti intezitet padavina na levoj i na desnoj obali Save. Tako se desilo, "verovatnoća" je nešto što se računa za buduće događaje.
 
Занимљиво, са једне стране обале потоп, а са друге стране ништа, онда ми из другог дела града нисмо ни били свесни те количине олује на НБГ. Постоји наравно и фактор вероватноће али и учесталост јаких олујних падавина у нашем граду што отвара још једну дискусију са стручњацима, како ће изгледати микроклима нашег подручја за неколико деценија услед све већих летњих температура ваздуха.
Осим што наше поднебље изгледа поприма све више карактеристика медитеранске климе, дуги сушни периоди и ретке падавине често пропраћене олујом, треба пронаћи решење и прилагодити се ситуацији а не да гледамо у небо сваки пут, нпр. градња новог колектора и ревитализација канализационе мреже за почетак, док веома стручан градоначелник предлаже саобраћајне знакове :violina:
 
Ne vidim tu ništa neobično... oblak je bio te i te veličine, kretao se nekim pravcem... pa tako nije ravnomerno izručio kišu iznad celog Beograda...
 
Није ми било ретко да ме ухвати пљусак и да у истом делу дана одем у део града где је скроз суво и није било падавина.
 
Није ништа необично да у два веома блиска дела града падне различита количина падавина, или чак да у једном уопште не паден киша а у дрогом да буду јако велике количине.
Што се тиче НБГ ту смо већ навикли да при било каквим већим падавинама многе улице поплаве па и сам аутопут. Међутим у горњем Земуну се то ређе дешава, вероватно због овога "горњем".
Нисам видео да ли је рхмз или било ко избацио колико је падало кише на појединим деловима града. Знам да то могу да измере јер су често давали те извештаје. Али чак и ако би се показало да ово у Земуну јесте била киша која се јавља једном у 20 година (као што сам ја имао утисак) или ређе то не значи да лоша кишна канализација и генерално остала путна и градска инфраструктура није допринела потопу који је настао. Чуо сам да велики број нових зградица уопште нису прикључени на канализацију нити су имали ту могућност већ су у 21. веку прављене септичке јаме за потребе зграда у једној од већих општина главног града. О чему онда причати.
 
Да се поплави аутопут, на то никако нисмо били навикли, јер се први пут десио ономад пре неку годину, кад је био потоп на НБ. Беше 2019? Дотле, скоро 50 година, никад.
 
Kada je onaj nesrećni momak poginuo na Branokvom mostu, shvatili su da mogu da zarade na nabavci i postavljanju saobraćajnih kamera.
Kada se srušio Mi-8 sa bolesnom bebom, shvatili su da mogu da se ugrade u nabavku flote H-145M.
.
.
.
Za naše dobro, nadam se da će da dobace da mogu da se ugrade i u nabavku mehanizacije za čišćenje slivnika...
 
Да се поплави аутопут, на то никако нисмо били навикли, јер се први пут десио ономад пре неку годину, кад је био потоп на НБ. Беше 2019? Дотле, скоро 50 година, никад.
Управо тако, али и након тога пар пута, нисам се прецизно изразио у претходном посту. Ђилас је ономад о томе причао, да је последица тога што 2 од 3 пумпе (или како се већ зову) које треба да извлаче ову воду не раде.
 
I da je ociscen slivnik, bojim se da pod velikom kolicinom padavina isti biva zapusen vec u prvih 5-10 minuta.
Razbacano smece kog ima na sve strane kao posledica nedovoljne svesti i kulture, posledica malih non stop otvorenih kontejnera, malih kanti za djubre koje se ne prazne redovno, plus lisce, humus i zemlja koji se spiraju sa neodrzavanih ogoljenih zelenih povrsina... zacepljenje je neminovno.

 
Naravno, i to je jedan od uzroka.
Ima mnogo faktora, ali osim tog jednog na koji ne možemo da utičemo - količina padavina, svim ostalim se niko više ne bavi.

Ovaj grad je prepušten raspadu.
Džaba te nove šljašteće zgrade i skupi kvadrati, kad elementarne civilizacijske stvari: odlaganje smeća, kanalizacija, proizvodnja pijaće vode... struja, grejanje... sve ide nizbrdo u propast.
 
Београд сад преживљава кризу инвеститорског силовања којој је Москва била изложена у време Јурија Каца. 1:1!
 
Па ето, Чучко може да проверава стање сливника баш као што је проверевао стање канала око Обреновца. Има човек искуства.
 
Kako Vam se ne dopada sadašnje stanje kanalizacione mreže, šta bi tek rekli da pričamo o stanji vodovodne mreže 😂
Postoji neki procenat izražen u km ,koliko je minimum zamene delova dotrajale mreže u godini u odnosu na ukupnu kilometražu postojece....
Avaj, vec niz godina o bilo koj mreži da se radi zamena je izražens u promilima....
jednom reči to je simbol javašluka BVK ....
Pa kad se izračuna i ukupna potrošnja, ispada da svaka treca zgrada ima bazen sa delfinima... a bez brige, svaki luksuz mora da se plati i placa se... 🤣
Jbg, kapacitetni zbir potrošenih voda, u mnogome nadmašuje maksimalan isprojektovan kapacitetni zbir kanalizacionih voda....
Kako to prevazilazi logiku i razum prosečnog gradjanina radi kakvog-takvog poimanja našeg bitisanja u ovakvoj realnosti , zaključak se sam namece i on je vrlo jednostavan :
To omogucavaju raznorazni Vilenjaci i Čarobnjaci BVKa 🤣
 
Poslednja izmena:
Sticajem okolnosti znam da, bar što se vodovoda radi, tu se nije u pitanju javašluk zaposlenih, već direktora i Grada. Ljudi nemaju osnovni materijal za rad i iako znaju i hoće da rade, nemaju čime.
 
Ne vidim tu ništa neobično... oblak je bio te i te veličine, kretao se nekim pravcem... pa tako nije ravnomerno izručio kišu iznad celog Beograda...
Управо тако, највећим делом изнад Новог Београда, Земуна и Сурчина, а ево и једног кратког снимка како се кретала киша.

ŠTA JE PADALO U BEOGRADU 05.07.2022.​

 
radarska slika 05.07.2022. u 19:00
19.jpg
 

Veselinović: Beograđani da traže odštetu od Grada za štete od poplava


Dobrica Veselinović iz Ne davimo Beograd rekao je za N1 da Grad Beograd treba da nadoknadi štetu Beograđanima čiji su domovi i automobili poplavljeni tokom nevremena koje je u utorak pogodilo Beograd.

Veselinović je u Danu uživo na N1 rekao da sve štete koje su nastale prethodnih dana treba da se prijave i da se izvrši pritisak na gradsku vlast, a da će organizacija Ne davimo Beograd postavljati pitanja i slati dopise kako bi se odgovorni kaznili.

Prema Veselinovićevim rečima, u utorak na Beograd nisu pale hiljadugodišnje vode, a nastala situacija je posledica neodgovornosti, nerada gradskih službi i endemske korupcije.

On napominje da se iz skoro svakog izveštaja o poslovanju Javnog komunalnog preduzeća Vodovod i kanalizacija vidi da je sistem pred pucanjem zbog neplanske gradnje i neodržavanja.

Veselinović upozorava da će se ovakve situacije ponavljati usled intenzivne urbanizacije, mreže koja se neplanski širi i nestanka zelenih površina u gradu.

Organizacija Ministarstvo prostora objavila je na društvneim mrežama mape poroznosti tla iz 2005. i 2016. godine iz kojih se vidi kako se tlo u Beogradu promenilo i postalo neporozno za kišu koja pada.

Veselinović ističe da su te fotografije preuzete iz dokumentacije Generalnog urbanističkog plana, i napominje da institucije znaju da ono što potpišu utiče da imamo lošiji kvalitet života i da trpimo posledice klimatskih promena.

On kaže da taj proces može da se preokrene unazad drugačijim pristupom razvoju grada.

„Vidimo da su leta sve toplija. Imaćemo grad u kojem nećemo moći da živimo. I šta smo onda uradili“, pita sagovornik N1.​

 
Vrh