Šta je novo?

"Kennedy Residence" - Blok 9a

Danas sam prolazio, skinuli su deo zavese, kao što možete videti, klime su već ugrađene i okačene na terase.

Dušane, slažem se u potpunosti sa tobom, još jedna stvar posmatrajući fasadu, ostaje žal što veći deo fasade nije
urađen od cigle.

A cena, pa šta ja znam, sumnjam da će im proći, verovatno će biti korekcija. Za tu cenu stvarno su mogli centralnu klimatizaciju da odrade.

Pošto živim u neposrednoj blizini objekta imao sam prilike da pratim čitav proces izgradnje, od postavljanja temelja, pa zabrane inspekcije i zatvaranja gradilišta. Video sam, barem mislim da je investitor u pitanju, u bmv x6 slika i prilika domaćeg biznismena.

Da ne grešim dušu, ali sumnjam da se od takvih moglo očekivati da će više ulagati u kvalitet.

Evo današnje fotografije.

20140626173642android.jpg
 
pa šta bi trebao da vozi čovek koji ima para za ovakvu investiciju?

opela?
 
Sto se tice izvodjaca Gradina, to je zaista velika domaca firma u gradjevini i od vlasnika ni ne bih ocekivao da vozi ista manje od nekog BMW-a. Mislim da smo se slozili da je zgrada u vecini delova dosta dobro uradjena i deluje kvalitetno, ali za ovu cenu ima jos nekih detalja koje su mogli da utegnu. Sta je unutra, ne znam.

Pa West 65 na kraju ima i nizu cenu, ali nema klime koje vise okolio, u zgradi slicne velicine.
 
Investitor i izvodjac su povezana lica, tj kao sto Dusanbg rece radi se o firmi Gradina iz Zemuna. U pitanju je respektabilna firma za domace okvire, a vlasnik je Izvesni Djuro Djurdjevic. U bransi vazi za velikog stedljivca, medjutim biznisom se bavi i sin, pa je moguce da je pominjani x6 njegov. Mslim da je cena poprilicno visoka, maltene na nivou Imperijal gradnje na lokaciji Tresnjin cvet, a poznato je kakav je kvalitet zavrsnh radova na toj lokaciji. No, videcemo mozda nas kupci iznenade
 
Čuo sam od radnika sa pumpe preko puta zgrade da će kvadrat biti između 2.200 i 2.700 evra...xD ne znam koliko je ta informacija tačna.
 
Cena je 2.300 sa PDV-om, to je poslednja informacija direktno od investitora i nema pogađanja, nema spuštanja.
 
A ta cena je tolika zbog čega, kvaliteta stanova, lokacije, nerealne želje investitora da izvuče što veći profit!?

Čisto sumnjam da neće doći do korekcije cene.
 
Sa jedne druge teme kolega Nevenkovic je reako da se projekat realizuje kroz tzv projektno finansiranje od strane banke, gde za period gradnje teku kamate na svaku puštenu tranšu, tako da je to jedan trošak koji uzrokuje ovako visku cenu. Ja bih rekao, ovako potpuno odokativno zaključujem da je ključni razlog u ceni koštanja zemljišta. Naime, ako se sećate, tu su bile razne male kućice, autoservis, udžerice i investitor je mislim morao sve njih da iskešira debelo i za objekte i za zemljište. Da li ih je sve iskeširao ili je nekom obećao kvadrate, to je manje bitno, ali tu se krije po meni uzrok ovako visoke cene. Ako je i obećao kvadrate, sad ih ima manje za prodaju da bi zatvorio ulaganje i otišao u zaradu.

Cela lokacija ima oko hektar, ovako odokativno. Ja sam još na početku teme govorio da je cena naknde za uređivanje građevinskog zemljišta ogromna, a oni su morali da je plate ili bar da je ugovore na rate bez popusta. Za kvadrat stambenog prostora Direkciji su morali da plateoko 200 evra i za lokale oko 300-400 evra zavisno da li je ovo prva ili druga zona, a mislim da je prva. E sad, koliko ono može da bude kvadrata, recimo oko 20.000 kvadrata neto, od toga 3.000 komercijalnih i 17.000 stambenih. Ovo sve odokativno. Za 17.000 stambenih kvadrata mora Direkciji da se plati po 200 evra, znači 3,4 miliona evra plus oko 1 milion evra za komercijalni prostor, znači to je oko 4,5 miliona evra. Hajde da pretpostavimo da ih je pribavljanje zemljišta koštalo 3 miliona evra (30.000 evra za 1 ar), to je oko 7,5 miliona evra. I da ih gradnja košta 550 evra po kvadratu neto, znači oko 11 miliona evra, plus bankarske kamate na to oko 15% recimo još 1,7 miliona evra, neka bude 2 miliona evra, to je sve ukupno 20,5 miliona evra. Sad oni kreću sa cifrom od 2000 -2300 evra ne bi li pravili projekciju na bruto prihod od oko 40 miliona evra i zaradili 50%.

U jbt al sam se izfrljao, ne mogu ni sam da verujem, ovako odokativno. Naravno da će korekcije biti, možda je već i ima na terenu, samo što mi nemamo informacije o tome.
 
belka mislim da u slučajevima kad se radi projektno finansiranje i banka ima uticaja na cenu.


ako nema pregovora možda im banka ne da da imaju manju cenu.
 
Ma rekao je Nevenkovic svasta, samo jos da rascivijamo sta ima veze sa realnoscu. Ovaj projekat tesko da se finansira preko projektnog finansiranja, posto prva stvar kod projektnog je da investitor nalepi i ogromnu reklamu da se projekat finansira preko banke da bi kupci imali vecu sigurnost

Ovde toga nema na lokaciji, bar ja nisam video, ako neko jeste, molim da nalepe. Koliko ja znam ovaj projekat se ne finansira iz projektnog finansiranja, pitajte nekoga ko je kupac da li je kupio stan preko stambenog kredita, ako kazu da i dalje ne moze, znaci nema projektnog finansiranja izgradnje.

Banka moze da stavi minimalnu cenu za prodaju, ali nesto sumnjam da bi neka banka sada finansirala projekat i rekla, minimalna cena je 2300e na ovoj lokaciji, pa to je kao da pucas sebi u nogu.
 
Tako je to nisam napisao. Banka stroghgo drži rampu na najnižoj mogućoj ceni po kojoj dozvoljava investitoru da prodaje stanove. Mislim da sigurno rampa nije ni približno na 2.000 evra, već negde na 1.500 evra, možda i na 1.300 evra, ali im banka daje sad odrešene ruke da pokušaju da se zatvaraju na koliko oni misle da mogu, jer im teče kamata i brije za to vreme. Pa ako se oni zatvrajau na 2.300, savršeno za banku i za njih, ako se ne zatvaraju, dobro je i da realizuju po 2.000, ali kad budu tražili eventualno da realizuju prve stanove po 1.500 evra, mislim da će banka da skoči ko oparena da ne može. Tako da su to kandže banke, i to je ceh projektnog finansiranja, pogotovo danas i pogotovo posle niza prevara koje su se odigrale sa tim bankarskim proizvodom kako ga zovu projektno finansiranje.

E sad uleteo je tvoj post dok sam pisao, to potpuno menja čitavu sliku. Onda ova cela priča nema veze sa životom.
 
Унутрашњост је солидна. Хромирани гелендери у ходницима, помало мермера око врата за лифт. Станови...солидан храстов паркет, Колпа сан када, грое чесме, солидна керамика, фенси интерфони са камером, босал врата мулти закључавање, пвц столарија са алу ласјнама ка споља, електрично подизање ролетни, не мали број утичница по собама...ништа спектакуларно, али врло солидно са становишта уобичајне градње овде...
Она минерална вуна која се помињала је за унутрашње зидове који су направљени од сендвича гипс 2цм, метална конструкција напуњена минералном вуном, па опет 2цм гипс плоча...;)
 
Da nije ovih zastakljenih ćoškova bila bi ovo sasvim fina zgrada, ovako je samo pristojna :)
 
Иначе, иако сам разочаран због ових срамотних ћошкова пријатно изненађење за мене је задња страна зграде и унутрашње двориште. Очекивао сам нови цезе амбијент иза али се ипак ради о релативно отвореном простору и фасади која на срећу нема ове велике гротескне стаклене ћошкове па делује знатно пристојније.
 
Osim ovog polukruznog staklenog cuda na cosku sa sve neizostavnom nadstresnicom (da mi je znati ko uci studente na arhitekturi da guraju te nadstresnice) ostali deo fasade mi deluje sasvim pristojno nesto bolje nego sto sam ocekivao.
 
Сад вам је мало ружно док се не навикнете. Ма тај ћошак и није баш тако ружан!?
 
Kao da je građena 1994/5 ...
 
Kažu da je projektovanje zgrade na uglu jedan od najslađih izazova za arhitektu.
Ko god da je odgovoran za ovo, arhitekta ili investitor - zabrljao je.
Jednu zgradu umerenog i ne-jednoličnog izgleda, što je retkost od kada nas je zahvatio talas "tranzicione arhitekture", su naružili ovim jeftinim, bezličnim i nemaštovitim rešenjem.

Kada budu uklonili ograde i završili trotoar, posadiće i nastavak drvoreda koji na žalost neće moći da sakrije ovu ružnoću.
 
Vrh