Šta je novo?

Karadjordjeva 5

relja":3745rpi0 je napisao(la):
Željno isčekujem STF-u kritiku "uradka" Tome Vukojevića... u stvari, to me najviše zanima :D
:lol:

Добро смо прошли! Са бојом. Ограда се јежим у најави. Овај носећи стуб по сред распона ограде ми мирише на инокс + стакло = бљак

Све у свему, боја уопште није лоша, мада је то можда и лични утисак јер ову нијансу лично готивим. Доста ће зависити и од будућих боја зграда на бројевима 1, 3 и 7. Постоји одређени број зграда из тог периода које су после реконструкције добиле сличан валер зеленкасто-плаве. Уколико тако буде, низ ће бити доста складан. Уколико једна буде розе, једна зелена а једна бела (што је у БГ често случај), е онда ће ова најмање да упада у очи.

Све у свему, класична транзиционала са Димитријале. Ок је да један примерак буде у Карађорђевој, чисто као печат времена, али нека се задрже на овој једној. Изузетно је важно указати на то колико поштовање висине кровног венца поправља утисак и колико су упропастили град са системом: "свака зграда своју висину".

Али Тома Вукојевић не би био Тома Вукојевић када се не би одао у детаљима. Рецимо, непостојање маске на климама је доказ да је инвеститор ипак провинцијалац. Ајде да то још није видео, али у БГ су већ почеле увелико да се климе сакривају маскама.
 
Klime ne treba da se skrivaju maskama! :grand:
Klime jednostavno ne treba da se nalaze na ulicnoj strani zgrade.
Sasvim je izvodljivo da se spoljna jedinica klime montira dalje od 3 metraod unutrasnje,
kako se kod nas praktikuje, uostalom zato su izmisljene split-sistem klime.
Ovako kako se one kod nas montiraju, potpuno je apsurdno montirati split-sistem. Prozorska ili ugradna klima bi u tom slucaju bila jednostavnija za montazu, a mogucnost ubacivanja svezeg (spoljnog) vazduha je dodatna prednost klasicnih sistema.

Sto se same zgrade tice mislim da nismo lose prosli s`obzirom na vremena u kojima zivimo kada svaki investitor gleda da maksimalno snanji troskove. Mislim da ova kombinacija boja nece toliko `iskakati` kada se budu obnovile fasade susednih objekata, samo pitanje je kada ce do toga doci.
Sve u svemu, ja nisam nezadovoljan.
 
Srednja zalost, pretrpana u "najboljoj" tradiciji moderne beogradske arhitekture. Nedostatak mere, ukusa i talenta.
Kamen, stubovi, paneli u boji, staklo. pergola... Sve na istom mestu i na malom prostoru. Kao da je tim autorima to prvi i poslednji projekat pa se trude da nam svima pokazau "sta umeju" :roll:

Uprediti sa ovom izvanrednom modernistickom predratnom zgradom tipicno bg stila, (kada je tako nesto jos postojalo). Cista, jednostavna, elegantan. Ali to su radili neki drugi ljudi...
Na savrsenom mestu, ponos i ukras u svakom smislu. I ponizavajuci odnos grada i kulturne javnosti prema svom nasledju. Plus, to je prvo sto turisti vide sa kalemagdanske promenade. I nikome to ne smeta! Ona je morala biti prioritet u planovima obnove i rekonstrukcije starih fasada. Kako pokrenuti apel, akciju za njeno sredjivanje?

relja":131qandf je napisao(la):
11-05-2013

dsc0149sx.jpg
 
MMilovan će više znati, ovu fenomenalnu zgradu su projektovali neki Česi (Čehoslovaci) uoči rata.

Bruka u kakvom je stanju.
 
Tolkio smo strepeli zbog fasade K5, da nam je na kraju laknulo.

Složio bih sa većinom komentara: kao vračarska novogradnja, "pečat" našeg vremena...

Dodao bih još po nešto: nezainteresovanost Grada i ostalih institucija koje bi morale da se brinu o ovoj ulici (izlišno je da ovde objašnjavam zašto i koji je značaj ovog poteza):

- "prosečna" fasada za bio koju lokaciju ali postavljena na najreprezentativnijem potezu u gradu
- radovi koji traju više od godinu dana za zgradicu od 4 sprata+potkrovlje
- neizvesnost investitora i arhitekte, a i svih nas, šta će biti sa kućom na br. 9.
Investitor i arhitekta imaju savršenu lokaciju, ali ne znaju da li ima smisla da prave stanove koji će gledati i ka Brankovom mostu i NBG (što na kraju krajeva uvećava vrednost stanova i profit) i samim tim oplemeniti grad sa još jednom fasadom (u odnosu na kalkan sa stidljivim balkončićima za sušebhe veša, prozorčićima i klimama) jer ne znaju da li će se na mestu K9 graditi kuća koja će zakloniti njihov objekat, a opet, glupo je da njihovi stanovi nemaju svetlo sa te strane ako se ništa neće graditi...
 
Што се тиче ове перголе (нисам стручан ваљда се тако каже), један инвеститор на Врачару ми је рекао д да су му скоро захтевали овакво решење за повучени спрат, када је подносио за грађевинску. Дакле отуд бројни објекти са сличним решењем.
 
stf":1ozrx4uf je napisao(la):
...Рецимо, непостојање маске на климама је доказ да је инвеститор ипак провинцијалац. Ајде да то још није видео, али у БГ су већ почеле увелико да се климе сакривају маскама.

Mozda je projektant/arhitekta i znao za masku, ali je gledao da ucari na njima. Ko zna, mozda je mislio da ako je na beloj fasadi, da ce klime manje vizuelno strcati. Ali ima lak prilaz toj strani zgrade, pa moze naknadno to da uradi ako se umilostivi. I od mene bi imao jos jedan plus ako bi stavio maske, jer detalji dosta govore o ukusnom dizajnu.

Zasto ne napisete pismo gradu da po zakonu zahtevaju postavljene maski na izgocine u boji pozadine same fasade?
 
Ipak sam se nadao malo boljem krajnjem ishodu... Dosta toga je več rečeno - neki važni detalji su poštovani. Tu posebno mislim na spratnost. Ali šta vredi kada je zgrada ipak prosek. Nadam se da će budući projekti u ovom delu grada biti dosta bolji.
 
У питању је без премца најизложенија и најистакнутија локација у граду која не би смела да трпи садашње стање и поготово не оваква здања која би могла да буду прихватљив просек за улицу Димитрија Туцовића и слично.
 
Tragicno je ako u Beogradu, u 21 veku treba da uopste spominjemo i uzimamo u obzir prilikom ocena objekata, najbanalnije pretpostavke kao sto su postovanje visina i regulacija.
 
Hvala investitoru (ili onom koji ga je naterao) sto se uravnao sa susednom zgradom...
 
Хвала на фоткама!!!

ово изгледа ТОЛИКО јефтино...

:notok: :notok: :notok: :notok: :notok: :notok: :notok: :notok: :notok: :notok: :notok: :notok: :notok:

оваква архитектура би могла да прође само на Зрењанинцу. Одвратно+изгледа јефтино, а једна од најбољих локација у граду, шта није у реду бре са овим инвеститорима????? :bash: :bash: :bash:
 
Malo radi poređenja

ovo je poslovna zgrada firme Union Drvo na - Pančevačkom putu. Privuče mi pažnju svaki put kada prođem...

Verovatno će aritekte i dizajneri da se snebivaju zbog primera, hoću samo da pokažem kako neki ipak izlaze iz šablona tranzicione arhitekture.

xhnt.jpg


http://www.prosistem.rs/index.php/enter ... rijer.html
 
i meni se uvek dopadala. A eto, mala poslovna zgrada na periferiji izgleda za 2 klase bolje od femsi zgrade u cnetru grada
 
relja":1c2wihtb je napisao(la):
Malo radi poređenja

ovo je poslovna zgrada firme Union Drvo na - Pančevačkom putu. Privuče mi pažnju svaki put kada prođem...

Verovatno će aritekte i dizajneri da se snebivaju zbog primera, hoću samo da pokažem kako neki ipak izlaze iz šablona tranzicione arhitekture.

xhnt.jpg


http://www.prosistem.rs/index.php/enter ... rijer.html

е баш о томе причам...не мора скупо да буде да би било лепо, пријатно. Ова кућа у карађорђевиј пет је одвратна!! углачани гранит на фасади, ова оодвратна боја ниђе везе.,куку!!

Нити мора да буде ремек дело само да буде фино, да има неки фазон и да није архитектура од пре десет година
 
Pozdrav! Prilikom (neuspesnog) pokusaja da otkrijem kada je izgradjena zgrada u Karadjordjevoj ulici 3 u Beogradu (koja se vise puta u slici pojavila na ovoj temi), nabasala sam na ovaj forum, pa rekoh da pokusam i pitam: da li neko mozda zna kada je izgradjena ova zgrada (makar decenija koja je u pitanju), zaista bih bila zahvalna na odgovoru?

Sve najbolje! :)
 
Dobrodošla na forum mashko (odlete mi prst na "č" na tastaturi :) )

Je nemam niti prikupljam takve egzaktne podatke, možda bi naš član "mmilovan" mogao više da pomogne.

Na žalost, navodni post na SSC forumu (ili Politikin zabavnik, ne znam) gde je više pričano o ovoj zgradi se negde zagubio u hiljadama (bukvalno) stranica...
elem

http://politikin-zabavnik.rs/pz/content ... ment-65689

Relja":3702l21i je napisao(la):
Da li grešim ili je današnja kuća u Karađorđevoj 3 zapravo samo nadograđena kuća sa ove creno bele fotografije?
bgdkara.jpg


bgdkara3.jpg

Pitam, zato što posmatrajući od trotoara pa na gore, sve do ograde balkona, sve izgleda potpuno isto...

evo i malo većih

http://img29.imageshack.us/img29/4585/dsc0151ra.jpg
http://img189.imageshack.us/img189/2507/dsc0152hq.jpg
http://img706.imageshack.us/img706/673/dsc0148tl.jpg
http://img341.imageshack.us/img341/5979/dsc0145lg.jpg

Varos Kapija":3702l21i je napisao(la):
(ovu je napravio Jeremija Stanojević, negde u periodu 1929-1932 kada je sistematksi fotografisao beogradske ulice i kuće)

Уличар":3702l21i je napisao(la):
Не грешиш, Реља. Неко је овде већ испричао и фотографијама поткрепио како је надградња текла.

Gde je taj post - ko će ga znati....


Samo ugrubo mogu da pretpostavim hronologiju:
1904 - jednostpratne kuće nema
xjm3.jpg

1916 - zgrada je tu, što znači da je izgrađena do 1914 (to je fotografija sa oštećene zgradom pored), vidi se i ovde
ofih.jpg

do 1932 - zgrada je popravljena od oštećenja u ratu i dozidana (Jeremija Stanojević)
1944 ili kasnije - krov i fasadni elementi su izmenjeni. verovatno tokom propravke od ratnih razaranja.
Imam negde fotografiju iz prvog posleratnog perioda, ali ne mogu da je nađem.
edit, evo je, pre izgradnje Brankovog mosta
hvou4p.jpg


Nije mnogo, ali sam barem ukazao na periode u kojima je građena i menjana.
 
Wow, relja, zaista ti PUNO hvala! Ovo je i vise nego sto sam ocekivala (da ne pricam o tome koliko sam se nalistala strana po netu sa starim slikama Beograda i generalno ulice al nigde zgradu nisam mogla da uocim). :)
Bas, bas hvala! :)
 
Nema n ačemu, drago mi je ako sam ikako pomogao, a ako saznam još štogod postaviću na istoj ovoj temi.
 
Vrh