Šta je novo?

Karadjordjeva 5

To je samo gabarit dozvoljene zauzetosti i po sptatnosti i po svemu je odvratno
 
Delija":3ewxrlgb je napisao(la):
Ова зграда донекле објашњава ону срамотну "визију" урбанистичког завода за Косанчићев Венац

158-lead-photo-1319998914-Panorama.jpg


Надам се да се ова замисао попуњавања тог простора неће никада остварити.

A zar kuća na broju 7 nije pod zaštitom?
 
Pa jeste pod zastitom ali ko da nije , pojesce je nova jer ce se investitor potruditi oko toga, izace mu se u susret tj primice se ho si mito
Kako to ide da bi se skinula zastita kuca se pusti da propane maksimalno ,plus se puste romi da se usele u istu pa kad nedaje rezultate ili se pak zuri onda se slucajno zaplai dotrjale instalacije
Pa se onda izvede ekipa iz zavoda za upropastavanje spomenika koja se potplati i konstatuje da vise nema sta da se stiti jer je objekat izgubio svoje osobenosti i nemoze da se obnovi i vrati u predjasnje stanej i onda se skida zastita sutradan stizu bageri da se ne predomisle i kraj price nazalost i tako iznova iznova
 
Ja ipak odbijam da se predam beznadju. Ova ljubicasta zgrada na renderu mi se cini visom od ove susedne levo dok je ovo sto je izgradjeno blago nize i spusta se niz padinu, znaci realnost je vec bolja od rendera i nadam se da ce se to nastaviti. No "ke vidime", sto bi rekli Makedonci...
 
Реља,

ако за један Генералштаб постоји озбиљна и реална опасност да оде на згариште, шта је тек онда преостало за једну малу зградицу која заузима тако вредно земљиште....
 
Pa, mislim da je razlika pre svega u količini novca koji treba uložiti u ovu malu kućicu, i u teško oštećeni Generačštab.

I za kućicu će se namena jako lako naći i to će se lako i sprovesti, a u slučaju Generalštaba tu se pita sama Vlada, ko zna koliko drugih institucija...

Zapravo, i nema nekih pravih razloga da se kućica ne renovira ako je već pod zaštitom.

Sad mi baš pade na pamet - sređivanje fasada u Karađorđevoj zapravo treba da počne od ugla sa Pariskom.
Kada napredak i poboljšanje postanu vidljivi i kada počne da se menja slika grada sa reka, lakše će se obezbediti podrška za dalje, a ovo je najlakši potez...
 
Na K 5 se ne primećuju nikakvi pomaci.
Kao da se investitoru ne žuri da proda stanove.


A nesrećna K 7 izgleda ovako

dsc0011zs.jpg


Krov deluje više nego solidno (obzirom da je potkrovlje nedavno adaptirano) ali sumnju izazivaju prozori - kao da je neko namerno ostavio okna bez prozora da mogu da ulaze kiša i sneg...

Ispod maltera u prizemlju, počinje da se pojavljuje originalna "plastika".
 
Ide putem koji sam opisao u predhodnom postu ,neko je namjerno ostavio prozore neponasa se sa paznjom dobrog domacina ,kako bih lupao kazne odmah bi sredili fasadu
 
Meni ovo vise izgleda kao da je neko krenuo u neku "kaubojsku" adaptaciju potkrovlja pa je to stopirano. Ili je datome nestalo para?
 
Ova adaptacija potrkovlja je mila majka prema onome što se do sada radilo po Beogradu.
Mislim da su radovi počeli prošle, ili pre dve godine (slikao sam, ali ne znam gde su sada te fotografije).

Inače, ovu kuću nisam uspeo da pronađem na
http://beogradskonasledje.rs
 
relja":134ol3ci je napisao(la):
Inače, ovu kuću nisam uspeo da pronađem na
http://beogradskonasledje.rs
Вероватно не испуњава услове да постане споменик културне баштине, али је заштићена на други начин, вероватно у оквиру целине Косанчићев венац, или Стари Београд, или је њен статус "предходна заштита".
 
stf":a1m3hrq8 je napisao(la):
relja":a1m3hrq8 je napisao(la):
Inače, ovu kuću nisam uspeo da pronađem na
http://beogradskonasledje.rs
Вероватно не испуњава услове да постане споменик културне баштине, али је заштићена на други начин, вероватно у оквиру целине Косанчићев венац, или Стари Београд, или је њен статус "предходна заштита".

Hajde sa se nadamo...

http://beogradskonasledje.rs/kd/zavod/s ... venac.html

Просторно културно-историјска целина од великог значајa Косанчићев венац

Косанчићев венац представља подручје најстаријег компактног српског насеља у вароши Београду са сачуваним старим растером спонтано насталих улица, старим уличним застором, дрворедима и амбијентом са великим бројем старих кућа и јавних грађевина које документују историјски развој овог дела Београда од прве половине XVIII века, када је извршена реконструкција наслеђеног касносредњовековног насеља, до данашњих дана. У оквире Косанчићевог венца спадају историјска места са налазима насеља и некрополе римског Сингидунума, као прва предграђа изван некадашњих оквира града. На Косанчићевом венцу сачувани су вредни примерци традиционалне балканске архитектуре: Конак кнегиње Љубице, Кафана „?“, стамбене зграде које представљају прелазне типове од традиционалне ка европској архитектури – Фрушкогорска 10, Косанчићев венац 18, објекти градске архитектуре европских стилова XIX века – Саборна црква, Косанчићев венац 7 - 15, Кућа Димитрија Крсмановића, Кнеза Симе Марковића 2, значајне грађевине XX века – Основна школа код Саборне цркве, Кућа Бранислава Којића, Задарска 6, зграда Патријаршије, Краља Петра 5. Ове, као и друге зграде, чине материјална сведочанства историјског развоја Косанчићевог венца као управног, црквеног и културног центра, као и стамбеног средишта. Косанчићев венац поседује садржаје који су у континуитету сачувани од тренутка када су на том месту оформљене прве значајне институције по стварању модерне српске државе. Мада урбана целина Косанчићевог венца није сасвим компактна нити јединствена по хронологији настанка, типологији или стилској припадности, она представља најстарије сачувано градско ткиво у којем у континуитету живе Срби. Она је такође и први развијени управни, културни, духовни и економски центар Београда и обновљене српске државе и један од специфичних простора старог Београда са амбијенталним и ликовним квалитетима.


Службени гласник СРС бр. 14/79

kosancicev-venac-mapa.jpg

A za skidanje Službenog glasnika su potrebni ime i lozinka....

Mada, kako je zgrada ostavljena ostavljena na milost i nemilost vremenskim nepogodama, gotovo je izvesno da je namera da se za nekoliko godina samo konstatuje: "j*** ga, sj***lo se..."

Ne razumem šta je toliki problem da se bar konstatuje da zbog postojećeg stepena zaštite potrebno da se ovih nekoliko prozora zatvore... pa makar i daskama.

Ko je nadležan za to?
 
Hoce li vise da skinu tu ceradu da vidimo da li su zasrali ulicu ili su uradili nesto pristojno!
 
Pa dodje mi da je pokidam neznam sda odugovlace vise izgleda da ce stakla biti na ogradi
 
Kako je moglo dobro je ispalao hvala za ekskluzivne fotke da li su prvi i zadnji stub namjerno ostavili nezavrsrnima ,koliko je plavo moglo biti odlicno smo prosli
 
Ova zelena je baš... čudna.
Ali dobro. Može se naći hiljadu zamerki, ali meni je glavno da je postavljena ta donja granica za fasade ispod koje se ne sme ići kada se dalje bude popunjavala Karađorđeva.
I naravno - pod hitno treba rekonstruisati ove dve fasade, jer ovo je sramotno.
 
Hvala relja na fotkama. Konacno da vidimo i tu fasadu :)

Zgrada kao zgrada jos i nekako ali ova zelena nije morala bas ako se uzme u obzir koje su boje okolni objekti. Naravno vidim da je prisutan neizostavni pomodarski element onih konstrukcija na vrhu zgrade to je sada poslednji modni krik uz cuvene nadstresnice :)
 
Pergola samo da se stanari suzdrze od sopstvenih kreacija bio bih im zahvalan
 
Bas je to lepo ispalo. Osecam miris mora preko puta. Meni ta zeleno/plava i ne smeta bas mnogo. Zavisi od svetlosti kako se dojmi. Najidelanije bi bilo da neko ko raportira sa lica mesta kaze koja panton boja je zastupljna na nekom objektu (pogotovu su meni na Mac-u zivahnije boje nego onima na PC-u), al za to vam trebaju printovani panton primeri. Avokado zelena i nije bas objasnjenje.
http://www.kamgear.com/thread%20colors.htm
Je li ovo ovde mozda slicna Misty?

Htedoh reci i da su samo mogli te sive plocice da budu bele kao i sa strane zgrade. Mozda nije trebala 3. kombinacija. Nadam se da nece dugo strcati tako picnuto, tj. da ce okolne zgrade biti doterane. Ovako se lepo uklopilo to malo starije i novo modernije.

A bi li tu sa strane bio ulaz u neki parking?
 
Blago vama ljudi kad vam je boja glavni problem...
 
Igor":25qszt6k je napisao(la):
Hvala relja na fotkama. Konacno da vidimo i tu fasadu :)

Zgrada kao zgrada jos i nekako ali ova zelena nije morala bas ako se uzme u obzir koje su boje okolni objekti. Naravno vidim da je prisutan neizostavni pomodarski element onih konstrukcija na vrhu zgrade to je sada poslednji modni krik uz cuvene nadstresnice :)

Koliko sam ja upućen, u jednom periodu su ti "elementi" postavljani zbog prahiranja tepiha na krovovima.
Ako sam lupio, neka me arhitekte isprave - odmah se se ograđujem, tako sam pročitao.

Zgrada kao zgrada nije ništa posebno, ali možda i mi očekujemo previše, šta ja znam.

Kada bi se fasade na brojevima 1 i 3 rekonstruisale, ova zgrada ne bi padala u oči, pa ni ta zelena.
Utisak o samoj boji zavisi i kako je fasada osvetljena u trenutku gledanja. Kad nije sovetljena izgleda kao šerpa, a kada je osvetljena i malo podseća na neke "morske" tonove.

Moja prva asocijacija "O-ne! - ModelMaster 2135 " - skoro ista boja "soviet interior blue green" za kabine sovjetskih vazduhoplova (avio maketar, šta ću :) ) a to je "čuvena" noćna mora, bućkuriš mešavina plave i zelene koja nije tirkizna već neka "slina" zelena, koju su mnogi pokušavali da reprodukuju mešanjem, uz malo uspeha i mnogo protraćenog vremena. Odmah se proda kada stigne u naše radnje.
Navodno, ta nijansa umiruje pri gledanju u nju i odmara oči od naprezanja (pilota aviona)...pa se navodno koristi i za pločice na zidovima WC-a ruskih avio baza :)


Željno isčekujem STF-u kritiku "uradka" Tome Vukojevića... u stvari, to me najviše zanima :D
 
Da je u nekoj levoj ulici na Vracaru pa i nekako...
 
Videcemo kako ce izgledti kada budu postavili ograde na terasama, generalno mi se ne dopada, ali su barem dali primer kako vodjenjem racuna o visini zgrade sve moze da izgleda mnogo skladnije. Ne dopadaju mi se ti stubovi na coski, a najmanje klime koje su rze-bolje pokacili pored prozora.
 
Vrh