Šta je novo?

Kako obogatiti turisticku ponudu Beograda?

Доњем граду као и целој тврђави фали детаљно археолошко испитивање, рестаурација постојећих објеката и обнова срушених у 2. светском рату. Ја бих чак и неке измењене објекте вратио у оригинално стање (зграду завода за споменике нпр.). Средњевековни град ради средњевековног града је вашар једнак Скопљу 2014, Станишићу, Андрићграду и Деспот ситију који су хтели да увале овде.

Значи обнова постојећег, сачуваног и скро уништеног је оно што је оригинално. Све остало је фалсификат.
M'da. :rolleyes:
 
 
Шта кажете на идеју музеја распада Југославије? То би било и едукативно за људе код нас и магнет за туристе

Замишљам у глави стаклену куполу на земљи под којом се спирално иде ка дну, са сликама и артифактима по зидовима и собама у њима - од функционалне Југославије до све већег пуцања шавова и коначно са Нато бомбардовањем или 5. октобром на самом дну. Што је могуће објективније, само обележавајући догађаје, дешавања и изјаве а без суда. Можда у самом средишту стаклени лифт који иде до врха а око њега (бар на најплићем делу) зеленило као у стакленој башти

Сама структура музеја као Дантеов пакао само спирално ка подземљу; капирам да не би било нешто спектакуларно скупо да се уради - веће би било питање слободне зелене површине за то

png-transparent-divine-comedy-the-tenth-circle-dante-and-virgil-hell-lucifer-hell-spiral-symmetry-monochrome.png
 
A nad svim tim da se nadvija veliki mural na plafonu koji bi oslikavao Baby boomere kako diriguju i kumuju tom propašću i katastrofom.
Што је могуће објективније, само обележавајући догађаје, дешавања и изјаве а без суда.
Jasno, bilo bi objektivno i korektno kao komentari na Youtubu na bilo kom klipu vezanom za rat i raspad Juge. Ljudi bi uljudno i mirno diskutovali i konstatovali činjenice, i nikakvih incidenata ne bi bilo. Ni fizičkih, na samom muzeju, ni diplomatskih, iz regiona.


Inače, kad već predlažemo muzeje i postavke, da iznesem i ja svoju ideju - Muzej srpske politike. A dobro bi nam došao i jedan muzej Beogradskog urbanizma, naravno sa sve motom - ''Urbanizam u Beogradu - sto godina slepila''.
 
Poslednja izmena:
Чуо сам да су у Мађарској пабови обавезни да имају у понуди бар два домаћа занатска пива. Мислим да би то требало увестии код нас. На тај начин би се покренула и домаћа производња. Гледао сам једанпут емисију о једном нашем човеку који је отворио пивару. Имао је отприлике новац за стан али се одлучио да покрене овај бизнис, наравно дочекало га је неразумевање околине. Тај начин размишљања да се све улаже у стан уништава предузетништво и има још доста негативних ефеката.

Мислим да би на овај начин била обогаћена туристичка понуда а и покренула би се нека производња.

Ово посматрам чисто са економског аспекта, не свиђа ми се идела да Бг гради имиџ као парти дестинација, али кад је већ то онда да се то што боље искористи.
 
Kod nas upravo pabovi najviše i služe domaća zanatska piva. To znam čak i ja koji alkohol popijem pet puta godišnje.
 
Чуо сам да су у Мађарској пабови обавезни да имају у понуди бар два домаћа занатска пива. Мислим да би то требало увестии код нас. На тај начин би се покренула и домаћа производња. Гледао сам једанпут емисију о једном нашем човеку који је отворио пивару. Имао је отприлике новац за стан али се одлучио да покрене овај бизнис, наравно дочекало га је неразумевање околине. Тај начин размишљања да се све улаже у стан уништава предузетништво и има још доста негативних ефеката.

Мислим да би на овај начин била обогаћена туристичка понуда а и покренула би се нека производња.

Ово посматрам чисто са економског аспекта, не свиђа ми се идела да Бг гради имиџ као парти дестинација, али кад је већ то онда да се то што боље искористи.
Bojim se da bi posao "dobile" dve najvece kraf pivare kod nas, koje i razumljivo imaju najvise kapaciteta, te da to ne bi bas pomoglo ostalima. To pricam ako bi se uvelo za ove kafice koji ne sluze kraft piva, pabovi koji su vec i klasifikovani kao "beer pub" svakako imaju sve i svasta.
 
Мађари су ово урадили да би подржали крафт пиваре јер се оне тржошно не могу борити против великих произвођача пива.


Чак и да се деси да две највеће домаће крафт пиваре доминирају то би опет било добро за неке нове крафт пиваре јер би де на тај начин промовисало крафт пиво.
Наравно не треба да препишемо шта су Мађари урадили али свакако би било корисно да се размисли о подршци домаћој производњи
 
Још боље да уведу концепт "занатских" угоститељских објеката који служе искључиво оно што сами произведу и ослободе их свих производних пореза

Дакле, самостални занатски угоститељски објекти који служе своје пиво, своју ракију, своје сокове, кафу који сами скувају и храну који сами произведу. Да немају ниједан готов производ који се продаје (попут кока коле) већ све макар склапају од састојака. То би ем било јако туристички занимљиво ем би оживело домаћу производњу и конкуренцију
 
Bas sam pricao sa drugom onomad, koji je vegan, kako je zanemarena posna kultura domace hrane u izboru restorana.
Nasi preci su meso jeli 2 puta godisnje, nisu imali ulje, a mast nisu koristili u sezonama posta.
Postoji veliki spektar hrane "na vodi" u domacoj kuhinji od cega se moze napraviti citav jelovnik, medjutim restorani to imaju u ponudi samo kao dodatke pored glavnog jelovnika koji cine jela od mesa i sira.
 
Генерално имам утисак да је осим у Скадарлији и по ћевабџиницама домаћа кухиња у центру маргинализована.
 
Истина, и ја сам једном водио друга из Турске који је баш желео да проба нашу храну (додуше, поготово свињско месо јер се ужелео) и у центру нисмо ни нашли ништа. Мало је парадоксално да у туристичком центру нема домаће хране а ван центра она доминира
 
Tako je u svakom gradu. U Grčkoj kad sam bio, tačnije u Atini, pomislim kako bi valjalo da nađem i probam pravi grčki giros. Cvrc. Nema nigde ništa takvo, bar ne u samom gradu. Sve su razni hamburgeri, kebabi, pice...


I tako, umesto da se svako trudi da ostane autentičan, svako samo diže nogu da se potkuje kao i ostali. Pa tako u Pragu pršte razni barovi a la Rock caffe, u Beogradu rastu picerije u n izvedbi, u Grčkoj rastu kebabi i hamburgeri, širom sveta rastu razni Starbaksi, Sabveji, Mekovi... Isto važi i za klubove, svuda su isti principi. Samo su muzike različite. I to ne uvek, nego recimo onda kada dođe red na narodnjake ili dens. Američki pop i rep koji se puštaju po klubovima su uglavnom svuda isti, od Aljaske do Australije.

Jbg, to je nama naša globalizacija dala. Znam, ovo je deo gde se verovatno razmimoilazimo u stavovima...
 
Генерално имам утисак да је осим у Скадарлији и по ћевабџиницама домаћа кухиња у центру маргинализована.
Ima još par mesta gde može da se jede kvalitetno kao da se sprema kuće. Što bi rekli - kuvano, a dobro i priuštivo. :D

Dokle god ne diraju ta mesta, bićemo ''kul''. 😁 A ko hoće pice, burgere (baš burgere), Wokove, sušije, švarme... ma slobodno. Samo dok ne remeti ove. Uostalom i ja jedem picu s vremena na vreme. Burgere samo one specijalizovane, znači po posebnim receptima koji se ne prave u Srbiji. Ovako između burgera u Meku i pljeskavice, naravno da biram pljeskavicu. Pogotovu što znam par mesta sa kvalitetnim mesom.


Ima i dalje dobrih mesta. Opstaju nekako. Uglavnom zato što mnogi ljudi i dalje vole domaću kuhinju i/ili domaći način pripreme. Iako se i to polako erodira pod psihološkim pritiskom modernog vremena i globalizacije. Kao što su do skora svi ovde pili crnu kafu, a onda u roku od 10 godina mnogi pređoše na razne Nesove, espreso, Starbakse... Jer misle da su zdraviji.
 
Има, слажем се, и исто треба да постоји разнолика понуда. Само ми се чини да нисмо у први план туристима понудили домаће већ интернационално.
 
Recimo gostovanjem JK na Novoj novoj godini?

To bi dovelo mlade ljude iz regiona i bustovalo gradski budžet...

Šalu na stranu, moram da se osvrnem na njen post na instagramu ili tviteru (savršeno nebitno) od pre par dana...

Čuo sam sta je dotična izjavila, naravno iznerviralo me jako, i baš razmišljam posle, pa dečko je sa sve deformitetom i sad govorim sasvim iskreno dopadljivija pojava od "savršeno proporcionalne" Jelene Karleuše... Kad vidiš nju imaš kao osećaj bleee.. ništa, praznina... a kad vidiš njega imaš osećaj, drag dečko, fit dečko, simpa dečko... I draži je i dopadljiviji je sa sve deformitetom nego što će ikad ona biti!

Znači na stranu to što je njoj mozak deformisan ali ko te slagao da uopšte ličiš na nešto spolja pa da ti sad iz ne znam koje pozicije diraš momka i to na nešto što nije mogao da bira?

Ako imaš problem udari na profesiju, a ne lično i to ono baš najgore nešto, beskrupulozan udarac, za šta se u osnovnoj školi dobija jedinica iz vladanja ako učiteljiča sazna šta si nekom rekao... Osnovci imaju veći nivo emocionalne zrelosti i empatije...

Kalinić kad progovori ima lepšu boju glasa nego što ćeš ti ikad imati kad zapevaš kozo nabeđena... Bukvalno...

Mnogo me iznerviralo to.. Kao muškarci su jaki pa treba da istrpe... Ne treba on ništa da trpi treba da je tuži za uvredu i da je odere...
 
Ovako između burgera u Meku i pljeskavice, naravno da biram pljeskavicu. Pogotovu što znam par mesta sa kvalitetnim mesom.


Ima i dalje dobrih mesta. Opstaju nekako. Uglavnom zato što mnogi ljudi i dalje vole domaću kuhinju i/ili domaći način pripreme. Iako se i to polako erodira pod psihološkim pritiskom modernog vremena i globalizacije. Kao što su do skora svi ovde pili crnu kafu, a onda u roku od 10 godina mnogi pređoše na razne Nesove, espreso, Starbakse... Jer misle da su zdraviji.

Crnu kafu nisam pio od srednje škole.. Najviše zbog taloga me mrzi da ispiram i da čekam vodu da provri... Nego samo prelijem hladnom vodom... Leti pijem hladne kafe...

Inače, jutros sam zvao da mi dostave starbucks prvi put u životu probao 🤣 ostao bez mleka, a tako me mrzelo da silazim da kupim i otvorim glovo kad ono starbucks prvi 😊

Gledam brate.. svaka kafa cena kao 200g kafe u prodavnici, sa sve dostavom izađe 700 dinara, dodaj tu neki mafin i eto hiljadarka 😄

Na kraju sam uzeo američke palačinke 6 komada sa karamel i čokoladnim prelivom i iced latte 0.33... Oko 1200 me izašlo, ali ruku na srce palačinke savršene, kafa savršena... Jeo sam polako, kad je već tako skupo da uživam više...

Inače volim mek hranu, pričao sam ranije... Kod mene nije bio neki prelaz sa pljeskavica i ćevapa... Paralelno sam jeo mek od malih nogu i navikao sam na taj ukus...

Jednom sam krenuo da jedem karton od McWrapa nisam provalio jel tortilja ili karton 😅 al dobro, nije me to odviklo odem u mek svakih par dana, nego isto skupo sve sad postalo...
 
Мек има само добре ароме, укус и мирис који маме, хранљива вредност је смешна, мене никада није могао један хамбургер или чизбургер да засити.
 
Мек има само добре ароме, укус и мирис који маме, хранљива вредност је смешна, мене никада није могао један хамбургер или чизбургер да засити.

Јер има хранљиву вредност 2 банане док пљескавица има минимум 50% потребног дневног уноса калорија за малтене исти новац 😶

cheeseburger-mcdonalds-calories-infographic.jpg
 
Gledam brate.. svaka kafa cena kao 200g kafe u prodavnici, sa sve dostavom izađe 700 dinara, dodaj tu neki mafin i eto hiljadarka 😄
Bogte nisam znao da su tako skupi. Meni je Starbaks uvek bio precenjen nekako, tako da se nisam njime oduševljvao ni kad sam bio u Murikama ni kad su posle došli ovde. Kapiram donekle da se neko oduševljava sa njima ali mislim da neki preteruju jer ispade kao da Srbija nije imala sve te proizvode i ranije. Svakako podržavam dolazak stranih brendova u Srbiju jer to je ono što vuče investicije i više trgovine. Ali mislim da se nekad malo preteruje u emocijama vezanim za to. I svakako mislim da ima ovde mesta i za domaće brendove i za strane, a ne da se jedni zapostavljaju zarad drugog.
 
Naravno... Recimo Walter je dobar domaći brend... Odličan roštilj, drže kvalitet gde god da se prošire a u Galeriji šoping centru imaju baš lepu terasu i pogled... Imaš osećaj da si u ekskluzivnom restoranu, a za relativno male pare.. 🙂
 
Јер има хранљиву вредност 2 банане док пљескавица има минимум 50% потребног дневног уноса калорија за малтене исти новац 😶

cheeseburger-mcdonalds-calories-infographic.jpg

Hehe.. da, u banani čak ima i dovoljno proteina za jedno voće... ali ima i kalijuma 40 😄

Big mek ima duplo više kalorija... a naravno jedan čizburger je smešan..

Inače ko voli mek na "Tvoj centar" aplikaciji imate besplatan sladoled, flurry, šejk i čizburger u Ušću... Al moraš da sakupiš poene, tako što posetiš Ušće... Jedna poseta 10 poena...

20 poena je sladoled, šejk i čiz a 40 je flurry...

Ne moraš ni da uđeš u Ušće samo priđeš ulazu otvoriš aplikaciju dodaš poene i sledeći put uzmeš nešto free...

Nije loše za nas koji volimo mek... 😄
 
Vrh