Šta je novo?

Kako obogatiti turisticku ponudu Beograda?

Мек има само добре ароме, укус и мирис који маме, хранљива вредност је смешна, мене никада није могао један хамбургер или чизбургер да засити.
Kako dručije da te "privole" da kupiš više komada. ;)
Tako sam pre par godina bio na Beer festu, i nešto posle 1h sam svratio do Meka na NBG, jer je jedino on radio. Kupio paket 2 po ceni 1, nešto slično čizburgeru. Nakon što sam ih pojeo, kao da nisam ni jeo. Kada sam došao kući, uzeo sam da jedem.
 
"Gde su najbolja mesta za izlazak" je subjektivno i ne bih to uzimao za relevantno. Primera radi, neko me najbolje mesto gde se čuje turbo folk, drugome jazz, trećem tehno, četvrtome rock... Nekome je centar najbolji, nekome uz reku, nekome na perifernim mestima...
 
Ja bih proširio pešački deo Skadarlije i na gornji i donji deo ulice kojima sada prolaze automobili. Povezao bi ih sa ovim centralnim delom sa lepim lučnim mostićima preko Despota Stefana i Cara Dušana.
 
То би било смело али и атрактивно. Само што ми се чини да данас све пасареле морају да буду прилагођене особама са отежаним кретањем.
 
Osobama sa posebnim potrebama. Mada, kada pogledam, vidim da, iako su mi svi delovi tela pokretni, spadam i u kategoriju osoba sa otežanim kretanjem i u kategoriju osoba sa posebnim potrebama. Otežano mi je kretanje zato što vrlo često moram da idem kolovozom, a posebne potrebe imam jer mi je potreban trotoar i to još bez kojekakvih prepreka da bih mogao normalno da se krećem istim. :D

Ja bih pre ostavioi jedan i drugi deo Skadarske za kola, s tim što bih donji deo napravio da bude kaldrma, kao što je sada oko Palilulske pijace, i proširio istu. Mislim na više ulica koje bi bile pod kaldrmom, obzirom da su trenutno pod kaldrmom Jelisavete Načić (od Đorđa Jovanovića do Gundulićevog venca), Vojode Dobrnjaca (od Takovske do Bulevara despota Stefana), deo Milana Kašanina, deo Vladete Jerotića i deo Palmotićeve. Kasnije kačim mapu kako bi to izgledalo.​
 
Evo i mape predloga za kaldrmisanje ulica u okolini Skadarlije. Zeleno je postojeća kaldrma, a narandžasto su predložene ulice za kaldrmisanje.

kaldrma.jpg
 
Ovo se i dalje prodaje posta novi sad tramvaj bečki buba svabska od Beograda ni B
20230707_183422.jpg
 

Нове активности у заштићеном подручју „Обреновачки забран”


Секретаријат за заштиту животне средине Градске управе Града Београда наставља и даље да пружа подршку управљачима који руководе заштићеним подручјима на територији града Београда, саопштавају из овог секретаријата. У складу с тим, Секретаријат је омогућио Јавном предузећу за заштиту и унапређење животне средине ГО Обреновац, које управља заштићеним подручјем „Обреновачки забран”, набавку катамарана у циљу промоције овог заштићеног подручја. Тиме би се унапредио и развој туризма Обреновца и околине.

„Обреновачки забран” представља идеално место током летњих месеци за бег од градске вреве и буке, а од овог лета нуди и нову активност, вожњу катамараном.

Катамаран ће пловити реком Савом два пута недељно, средом и суботом, а оквирно време трајања вожње биће 40 минута.

У плану је оспособљавање и реке Колубаре за пловидбу, па би се на тај начин повезала два заштићена подручја, „Обреновачки забран” и „Група стабала храста лужњака код Јозића колибе”, што би допринело даљој популаризацији Обреновца.

 
 

Туристички аутобус од 23. марта


Нова сезона разгледања града из отвореног туристичког аутобуса почиње од 23. марта, саопштено је из Туристичке организације Београда.
Тура „Београд ваш домаћин”, у трајању од 70 минута, полази суботом и недељом у 11 и 13 часова са Трга Николе Пашића.

Доступни су језици: српски, турски, руски, енглески, кинески, немачки, француски, италијански и грчки.

Траса за туристичке аутобусе је следећа: Булевар краља Александра – Кнеза Милоша – Булевар Александра Карађорђевића – Трг ослобођења – Аутокоманда – Трг Славија – Краља Милана – Теразије – Коларчева – Трг републике – Васина – Узун Миркова – Тадеуша Кошћушка – Цара Душана – Булевар војводе Бојовића – Париска – Кнеза Симе Марковића – Поп Лукина – Бранков мост – Булевар Николе Тесле – Ушће – Булевар Михајла Пупина – Бранков мост – Призренска – Теразије – Булевар краља Александра у зони Пионирског парка.

Обележена стајалишта су код Музеја „25. мај”, на Студентском тргу, Узун Мирковој и Краља Петра.

 
Искрено, туристичка понуда Београда и даље веома слаба, главне атракције и музеји и даље запуштени, даља излетишта слабије доступна туристима.
 
Vrh