Šta je novo?

Kako obogatiti turisticku ponudu Beograda?

Jedna od stvari koja meni pada na pamet, a mozda nije direktno vezana za turizam jeste da sto pre pozovemo ekipu discovery kanala da prati izgradnju mosta na Adi. Ta emisija bi mnogo znacila za poboljsanje imidza Beograda, ali i Srbije na medjunarodnom nivou. Bolji PR od toga ne postoji, kakve crne reklame na CNN (sto je btw bila totalno bacena para jer je radjena van svakog plana i konteksta). Zamislite samo, tamo negde 2011. gledamo Discovery i emisiju o nasem mostu, a tu bude recenica tipa "Belgrade is the capitol of Souteastern Europe" i gde bi verovatno prikazali uz nasu "pomoc" ono najbolje u Beogradu.

Normalno, dzabe sve to, ako iza toga ne bude stajao kvalitet, ali mislim da je ideja u globalu dobra.
 
Turistička ponuda našeg glavnog grada na sajmu u Ljubljani
Beograd centar kongresnog turizma

Autor: B. S.

Turistička organizacija Srbije i Turistička organizacija Beograda na objedinjenom štandu predstaviće turističku ponudu Srbije i Beograda na međunarodnom sajmu turizma „TIP 09“. Sajam se otvara danas u Ljubljani i trajaće do 25. januara. Pod sloganom „...zato što volim Beograd“ naš grad biće promovisan kao poželjna „siti brejk“ destinacija, grad kulture, kongresnog turizma i sporta i rekreacije.

Turistička organizacija Beograda promovisaće naše potencijale za kongresnu industriju i na kongresnoj berzi „Conventa“, takođe u Ljubljani, 22. i 23. januara. „Conventa“ je prva berza jugoistočne Evrope za kongresni turizam gde se TOB - Kongresni biro Beograda pojavljuje kao partner berze. Učesnici su predstavnici Kongresnih biroa iz regiona: više od 100 izlagača iz jugoistočne Evrope i oko 120 kupaca iz čitave Evrope.

Berza se zasniva na unapred dogovorenim sastancima s kupcima i prezentacijom kongresnih destinacija. Cilj nastupa TOB-a jeste prezentacija kongresne ponude Beograda na međunarodnom kongresnom tržištu i ciljnim klijentima kroz unapred zakazane sastanke, razvoj saradnje s kongresnom industrijom Slovenije i zemljama iz regiona i uspostavljanje poslovnih veza u cilju objedinjene prezentacije regiona kao destinacije za organizovanje kongresa.
извор Данас
линк http://www.danas.rs/vesti/srbija/beograd/beograd_centar_kongresnog_turizma_.39.html?news_id=151309
 
Престоница пред туристичким изазовима
Развој културе, спорта, конгресног и „сити брејк” туризма биће окосница београдске понуде страним гостима. – Број посета из иностранства умањен непостојањем јефтиних „лоу кост” летова, што је предуслов за атрактивност неке локације
2yxgf0h.jpg

Београд заузима 168. позицију на листи најпосећенијих светских туристичких дестинација – подаци су „Евромонитора”, међународне компаније која се бави истраживањем тржишта. Будући да је Београд проглашен за град будућности југоисточне Европе поставља се питање зашто је српска метропола рангирана ниже од Дубровника и Загреба.

Према подацима Туристичке организације Београда прошле године престоницу је посетило око 600.000 домаћих и страних туриста, а забележено је више од милион ноћења. Премда је било логично да се број долазака повећа због Евровизије, мартовски догађаји и негативан публицитет који су изазвали допринели су стагнацији туристичких посета у 2008. години.

– Туристичка понуда свих главних градова почива на паралелном развоју разноврсних туристичких капацитета попут културног, спортског, конгресног или „сити брејк”. Београд још није у потпуности искористио своје потенцијале, а не треба заборавити да је распадом Југославије Србија имала слабију туристичку традицију, за разлику од Хрватске. Због тога нам је потребно више времена да у туристичком смислу станемо на сопствене ноге – објаснила је Љиљана Черовић, шеф одсека за медије Туристичке организације Србије и додала да сматра да је 168. место на „Евромониторовој” листи нереално ниско.

Не треба занемарити да наш град годишње, бродовима који крстаре рекама, посети око 50.000 странаца, који не улазе у статистику због тога што не ноће у хотелима него на пловилима.

Можда ће туристичку понуду престонице употпунити стратегија туристичког развоја, која чека на усвајање, а требало би да обухвати период до 2018. године. Према најавама из Туристичке организације Београда, у наредном периоду руководиће се са четири принципа – развој културе, спорта, конгресног и „сити брејк” туризма.

Како објашњава Јован Попеску, професор универзитета „Сингидунум” и коаутор стратегије, конгресни туризам су издвојили као онај са највише потенцијала за развој.

– Упркос капацитетима, због економске кризе, у предстојећој сезони треба очекивати првенствено удар на овај облик туризма, јер ће компаније морати да буду знатно штедљивије – каже Попеску.

Београд, такође, има могућности за развој „сити брејк” туризма, то јест представљања престонице као пожељне дестинације за активан градски одмор. Број посета из иностранства великим делом је осујећен непостојањем јефтиних „лоу кост” летова, што је предуслов за атрактивност неке локације. То је повезано и са либерализацијом визног режима, јер, да би „лоу кост” компаније дошле на наше тржиште, грађани треба да имају могућност да путују ван граница земље без ограничења.

Према речима професора Попескуа, податак да у престоницу долазе три четвртине од укупног броја гостију који посети Србију само говори о неуједначеном развоју туризма у држави.

– Изузетак су једино Нови Сад и поједини делови Војводине који имају обликовану туристичку понуду – каже он.

Круна туризма престонице су манифестације које окупљају велики број гостију. Реч је о организованом дочеку Нове године на трговима, „Бир фесту”, Белефу, Битефу, Октобарском салону...

Драгуљ туризма главног града је Београдска тврђава која обара рекорде посећености, па тако кроз њу сваке године прође око два милиона посетилаца.

Сви странци који дођу у главни град не заобилазе ни Скадарлију која већ одавно није на гласу као боемска четврт. Према најавама надлежних, на пролеће је у плану увођење комуналног реда али и кодекса понашања који би требало да од овог кварта поново направи стециште модерних књижевника, глумаца, сликара, новинара...

Кућу цвећа, која заузима треће место по посећености, лети преплаве Немци и Американци. Не могу јој одлети ни југоносталгични Словенци, који тамо хрле посебно на некадашњи Дан Републике 29. новембра.

Ноћни живот и за европске услове јефтин провод одавно су се издвојили као препознатљив бренд Београда. Али осим забаве, музеји у надлежности града – Музеј Николе Тесле, Иве Андрића, Музеј афричке уметности, Музеј аутомобила и Педагошки музеј – отворени су и имају сталне поставке, док су Народни и Музеј савремене уметности затворени због реновирања. Једино Музеј града нема стални изложбени простор.

Д. Мучибабић - Д. Вукотић
[објављено: 25/01/2009]
Izvor: Politika
Link: http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/Prestonica-pred-turistichkim-izazovima.sr.html
 
Pa mislim da ovo uopšte nisu tako loše vesti, posebno ako imamo na umu činjenicu da beogradska tvrđava ima isti broj posetilaca kao i cela Crna Gora. Ono što mi se ne sviđa kod članka je činjenica da su potpuno promašili poentu da jeftinih letova nema zbog toga što Srbija nije ratifikovala sporazum o otvorenom nebu, zbog toga što korumpirani političari drža monopol JAT-a, a ne zbog viza. Mada su i za to krivi političari. :kafa:
 
Tvrdjava je turistcko blago Beograda. Sad ne znam jel to sve spada pod tvrdjavom (Kalamegdan) jesu li i dalje tamo oni tenkovi? Stalno sam tamo isao :).
 
Mislim da bi Beograd bio mnogo vise turisticki bogatiji sa jednim malim detaljem, koji imaju sve poznate turisticke destinacije (gradovi).
To su ulicni zabavljaci.

Ipak, Beograd ima mali broj ulicnih zabavljaca, a jos manje onih profesionalnih.
Kada bi se to malo aktiviralo...
 
Da, tenkovi su deo izložbe Vojnog muzeja. Sada su ih sve ofarbali. Ne bas kako bi to svaki maketar želeo ali napredak postoji (naravno, idealno rešenje je da ih dovedu u operativno stanje tako da možemo da pravimo paradu - uz dodatak gume na gusenicama - svaki je mnogo lakši od m-84 koji je već defilovao po ulicama).
 
bigvlada":2xa7uydp je napisao(la):
Da, tenkovi su deo izložbe Vojnog muzeja. Sada su ih sve ofarbali. Ne bas kako bi to svaki maketar želeo ali napredak postoji (naravno, idealno rešenje je da ih dovedu u operativno stanje tako da možemo da pravimo paradu - uz dodatak gume na gusenicama - svaki je mnogo lakši od m-84 koji je već defilovao po ulicama).
Da, samo ovi sto su tada bili izlozeni nisu bas bili za parade :(. Vojska Srbije vec ima operativne tenkove, i novije pa moze sa njima da pravi paradu, mada nema vise JNA, ni jedna EX YU zemlja nema neku vojnu tehnologiju vise.

_Wuk_":2xa7uydp je napisao(la):
Mislim da bi Beograd bio mnogo vise turisticki bogatiji sa jednim malim detaljem, koji imaju sve poznate turisticke destinacije (gradovi).
To su ulicni zabavljaci.

Ipak, Beograd ima mali broj ulicnih zabavljaca, a jos manje onih profesionalnih.
Kada bi se to malo aktiviralo...
Eh... stavi kao u Budvi poslije 10 sati uvece, one sto plesu, vjeruj mi, turistima bi bilo dobro :D.
 
WUK-slazem se za ulicne zabavljace..o tome sam i ja cesto razmisljala..cak sta vise u zadnje vreme se pojavljuju neki u knezu..nalik onima iz Beca :) ja se secam pre dve godine za vreme beer festa su se pojavili neki klinci koji su igrali u centru i bas su zabavljali ljude a ponajvise strance i onda dosla murija i rasterala ih sve..kao da ne prave "nered?!" Isto tako proslo leto sam videla par njih da prave cuda opet u knezu i opet ih policija oterala..izgleda da kod nas se to gleda kao krsenja nekog reda u gradu..bezveze..
 
Zaista mi se svidja sto se s vremena na vreme u Knezu pojave ljudi koji prave akrobacije ali sto bi to smetalo policiji?
Zato pre neki dan policajac prolazi pored kartonske tezge sa piraterijom - ma nista, samo ju je pogledao i prosao :rant:
 
Slažem se, mislim da je idiotski kako se ophode prema ljudima koji sviraju, igraju ili prave šou u centru. Nije to lepo samo zbog turista već i zbog nas samih Beograđana, kad prođemo Knezom, zabavno je na kraju krajeva. Ali znaš kako, policija uvek na slabijeg ide... :(
 
Mislim da je još uvek na snazi zakon po kome se sva dešavanja na javnim prostorima (u koja spada i sve navedeno) moraju prijaviti, a sva neprijavljena se prekidaju. Policija se poslovično najrevnosnije bavi najmanje bitnim stvarima, te stoga... :/
 
Moglo bi i kod nas nesto slicno kao u BCN na La Rambli, gde su veci deo kostimiranih zabavljaca prakticno studenti dramskih umetnosti kojima je to obavezna praksa. BTW Dozvolu za nastupanje na bilo kom javnom prostoru je potrebno traziti. Sad naravno kod nas ispade to najveci prekrsaj, no pretpostavljam ako bi trazili da bi je i dobili. Nadam se da nismo toliko protiv!
 
Jedna jeftina opaska apropo teme o Skadarliji. Kad god sam dovodio drugare u Beograd mahom su bili odusevljeni Skadarlijom. Sad, mi se raspricasmo kako ona vise nije ista stara Skadarska, no njima se dopadaju i tako oronule stare kucice sa cvecem, malo kicha itd... i sve zajedno bilo je pun pogodak. Ako budu uspeli stvarno da uvedu red, to ce vec biti prava stvar. No kao sto rekoh i ovako povrsno privlaci strance.
 
SUPERRRRRR bravo ...ne vidim nista od slova ali nema veze.. :)
ps.diluje, a?? :)
 
Dobio sam neku studiju na 75 strana o strategiji razvoja turizma u Srbiji (ima i deo o Beogradu) iz 2006. Studiju su radili Ekonomski fakultet u Beogradu i neka kompanija iz Zagreba. Da li ste zainteresovani da okačim? Ukoliko jeste predložite gde je najbolje da to uradim, u pitanju je pdf fajl (nekih 1.5MB)
 
Staviću vest ovde, jer se ne pominje samo Ada.

24/03/2009 23:30 | Postoji više dobrih lokacija koje mogu da se iskoriste u Beogradu: Budimpešta grad sa osam kampova

1906_ocp_w380_h300.jpg


Mada raspolaže sa idealnim potencijalima za razvoj kamping turizma, Beograd svojim gostima može da ponudi tek jedan kamp skromnih smeštajnih kapaciteta
Ada idealno rešenje za „grad pod šatorima“

Autor: D. Majstorović

Od nekadašnja tri kampa koja su se nalazila na prostoru prestonice, turisti sa rancem na leđima, prvenstveno oni mlađi, kojima je hotelski smeštaj skup, a umesto u hostelima više vole da spavaju pod otvorenim nebom, kao jedino rešenje ove sezone imaće kamp „Dunav“ na Batajničkom putu. Kamp je deset kilometara udaljen od centra grada, sa veoma malim smeštajnim kapacitetima. Beograd, koji za razliku od drugih evropskih metropola nema razvijen kamping turizam, mogao bi da postane jedna od najatraktivnijih destinacija ove vrste, ako bi sledio iskustva sličnih gradova.


- Postoji više dobrih lokacija koje bi mogle da se iskoriste za kampove, ali problem je sa vlasništvom tog zemljišta. Tamo gde su opštine vlasnici, u dogovoru sa Direkcijom za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda može da se izgradi prostor za kamp. Potencijalne zone za izgradnju kampova u okviru Generalnog prostornog plana grada Beograda do 2021. godine, biće uključene kada se budu gradile sportsko-rekreativne zone. Tada će biti obezbeđen prostor i za izgradnju kampa. Da bi se izgradio kvalitetan kamp potrebna je površina od najmanje jednog do dva hektara, a nisu potrebna ni velika ulaganja. Međutim, mi idemo na soluciju da gradimo kampove i na manjim površinama. Kamperska asocijacija Srbije je uz stručnu pomoćDirekcije za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda, i uz finansijsku pomoćSekretarijata za privredu, napravila studiju pod nazivom: „Iniciranje razvoja kamping turizma i kapaciteta u Beogradu“ - rekao je za Danas Vladimir Đumić, predsednik Kamperske asocijacije Srbije.

- Na osnovu detaljne analize ustanovljeno je da najviše kapaciteta za ovakav poduhvat imaju opštine Zvezdara, Čukarica, Palilula, Rakovica i Grocka. Ne postoje uslovi da se napravi kamperski prostor u centru grada, smatra Đumić, ali ističe da bi Ada Ciganlija bila najbolje rešenje. Asocijacija će uz pomoćTOB i nove uprave Ade, pokušati da nađe rešenje, kako bi se na tom mestu izgradio savremeni kamp po svim evropskim i ekološkim standardima.

Kada je rečo standardima, kaže Đumić, postoje strogo propisana pravila. Međutim, Asocijacija je dala predlog Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja, u kome su definisali standarde kako bi kampovi u Srbiji trebalo da izgledaju. Kako je istakao naš sagovornik, predlog je u skladu sa postojećim uslovima, ali je za svaki kamp neophodna osnovna infrastruktura kao što su sanitarni čvorovi, recepcija, prostor za bungalove, kamp-kućice i kamp-vozila, prostor za šatore.

U odnosu na Beograd, drugi gradovi u Evropi imaju najmanje tri kampa, od kojih se bar jedan nalazi u širem centru grada , dok se ostali nalaze na periferiji, obično pored reka ili jezera.

- U poslednje četiri godine, otkako se naša Asocijacija brine o kampovima, posete turista sve su brojnije. Lane je najviše bilo gostiju iz Belgije i Nemačke, koji su dobri kamping-turisti, ali bilo je i Danaca, Norvežana i Francuza. Prava je šteta što Beograd može da ponudi samo jedan jedini kamp, čiji kapaciteti nisu baš zadovoljavajući - rekao je Đumić.

Budimpešta grad kampera

Budimpešta je grad sa osam kampova, i svoje planove razvoja turizma dobrim delom usmerio je na kamping ponudu. Dva kampa poseduju velike smeštajne kapacitete, rade tokom cele godine i pored mesta za kamp prikolice i šatore, nude i smeštaj u bungalovima, hostelima i mini-hotelima, tako da se na jednom mestu nalazi objedinjena smeštajna ponuda za sve ukuse.

U okviru samih kampova postoje i delovi predviđeni za motocikliste, bicikliste i ostale specifične grupe gostiju. Ovi kampovi udaljeniji su oko 10 kilometara od centra, ali u samom centru Budimpešte postoji nekoliko mini-kampova koji prihvataju samo kampere i turiste sa šatorima, bek-pekere i rade tokom letnje sezone od maja do oktobra.

Izvor: Danas
http://www.danas.rs/vesti/srbija/be...e_za_grad_pod_satorima.39.html?news_id=156848
 
Ima Beograd u samom centru (karton city) kamp;)
Takvu lokaciju moze Budimpesta samo da sanja.
 
Vrh