jovanovm
Advanced
^^^ Da, to ima po Italiji, i prava je senzacija...
и мене ужасава та "грдосија од дома", зна ли неко када је то тачно изграђено, које године? заиста је неспретно и непотребно стрпан на врачарски плато.ivana-bg":3jn679bu je napisao(la):hram nam je glavna atrakcija, ljudi pogledajte okolo na sta izgleda. Njima su izgradili onu grdosiju od doma, i trava i nista sto su ogradom obelezili nije upristojeno, da ne pricam da su nam uzeli od parka jedan deo!! Tu ispred hrama treba da ima najvise slobodnih povrsina pa kad pridjes parku da ima impozantan pogled, izgled...
kakav je pogled?Goldstein":314u98gn je napisao(la):Ja bio, postoje i stepenice (nezavrsene) i ograda oko kupole.
Vrlo dojmiv Samo jedna zgrada kvari malo vidik a to je ona telekomova rugoba u Katićevoj. Vredi ozbiljno poraditi na tome da se taj pogled omogući svima.shmeksi":242jk8ye je napisao(la):kakav je pogled?Goldstein":242jk8ye je napisao(la):Ja bio, postoje i stepenice (nezavrsene) i ograda oko kupole.
Izvor: Politika
Да ли ће некадашњи авалски рудник „Црвени брег”, чија су окна затворена још 1953. године, у току ове јесени постати једна од најзанимљивијих туристичких атракција у престоници зависи искључиво од финансијских средстава. Добра воља Небојше Видановића, професора Рударско-геолошког факултетакоји је и управник старог рудника „Црвени брег”, и надлежних из општине Вождовац свакако није спорна. За наставак радова и обезбеђивање потребне опреме за некадашње налазиште смештено на само двадесетак километара од Теразија потребно је, међутим, отприлике још 20.000 евра.
– Недавно смо закуцали на врата министарставаживотне средине и просторног планирања и културе, као и код надлежних из Националног инвестиционог плана, траживши помоћ од 20.000 евра. У случају да добијемо овај новац, оспособљавање старог налазишта олова и цинка биће убрзано. Верујем да ће озбиљнији рад почети најкасније за месец дана – уверава професор Видановић.
Неколико од укупно седам хоризоната колико их има у руднику рашчишћено је још пре две године када је иначе било најављено отварање нове туристичке тачке на мапи града. Иако у општини Вождовац кажу да је горње окно отворено и обезбеђено од даљег урушавања, управник старог рудника подно Авале напомиње да су минуле кише докусуриле већи део горњег поткопа. Наш саговорник подсећа да су од општинских власти затражили обезбеђивање неколико стотина метара пута од рипањског друма до рудника.
– Ове године почеће асфалтирање дела пута до некадашњег доњег налазишта руда у дужини од 500 метара и чим путари буду завршили тај посао у насељу Рипањ биће отворена права геолошка атракција. Пут који води до горњег окна већ је пресвучен макадамом. Од тога када ће и доње окно рудника бити оспособљено и повезано са горњим зависи отварање некадашњег рудника за туристичке посете – објашњава Горан Лукачевић, председник привременог органа Вождовца. За досадашње радове из касе ове општине издвојено је око 15.000 евра.
До сада су, како каже професор Видановић, екипе рудара оспособиле око 300 метара тунела на трећем нивоу. Ова јама је у потпуности осветљена још прошле године, тако да приликом обиласка није потребно да посетиоци носе приручне лампе.
Један од задатака минуле године био је и рашчишћавање рушевина у продужетку поменутог хоризонта. Стручњаци су већ сазнали колико је тунелског пута на другом хоризонту, од укупно 1.300 метара, проходно. Рударске чете налазишта „Јасеновац” из Крепољина претабанале су горњи хоризонт који је, како су известили, апсолутно безбедан.
– Улаз на нивоу који се налази на око 40 метара очишћен је изнад доњег хоризонта. Овај део пута је сув и биће веома интересантан посетиоцима за обилазак – уверава управник „Црвеног брега”.
Када цео посао буде завршен, подно Авале у насељу Рипањ биће отворен и први музеј рударства. Ходницима дугим око три километра биће организованеједноипочасовне пешачке туре под земљом, а у истом тренутку унутар теснаца моћи ће да борави највише петнаест особа. Водичи ће бити ангажовани из редова Рударско-геолошког факултета. У стару управну зграду рудника, најављује професор Видановић, биће усељени музејски експонати на чијем сакупљању се већ увелико ради.
Осим организованих тура под земљом, посетиоце очекује и изложба експоната као сведочанстава о историји рударства. Када у потпуности буде поправљен кров на старој управној згради у чијем је досадашњем оспособљавању учествовала и вождовачка општина, у њу ће бити усељен музеј рударства. Видановић каже да ће ова кућа бити подељена на неколико целина.
– У спољашњем делу комплекса посетиоци ће моћи да виде локомотиве, вагонете, лопате и друге машине и алатке које су некада коришћене за транспорт драгоцене руде. У другом делу музеја бићесмештена архива, старе књиге, карте, мапе и пројекти, док ће трећу целину чинити експонати попут рударских лампи, затим збирке чекића и мерних инструмената карактеристичних за ову делатност – открива професор.
Наш саговорник наводи да је до сада почео да сакупља минеролошку збирку, чији се један део налази на факултету.
Рудник подно Авале иначе се састоји из седам нивоа, од којих су четири поплављена. Унутар налазишта температура не прелази 15. подељак Целзијусове скале. Из „Црвеног брега” својевремено су вађени олово и цинк, а уз њих и сребро, као и злато, додуше само у траговима. Ово је рудник такозваног жичаног типа јер су, објашњавају познаваоци историје овог налазишта, рудари копали руду тако што су пратили рудоносну жицу и правац њеног простирања. У њему и даље постоје трагови рударења још из римског доба. На унутарњим зидовима формирају се пећински украси – сталактити. Са друге стране Авале је затворен и рудник живе „Шупља стена”.
Марија Бракочевић
[објављено: 30/05/2009]