Šta je novo?

Kakav biste Beograd želeli?

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=504064#p504064:1hw41m2k je napisao(la):
Drakche » 28 Дец 2017, 07:28[/url]":1hw41m2k]Vise internacionalizma. Kod nas su stranci i dalje egzoticna pojava.

Srbi imaju nekakvu klosarsku pojavu na ulici, cak i kada su upristojeni, ne znam kako to da objasnim.
Knez je pun proleterijata, svi su kao na vasaru u nekoj palanci. Pritom, ne mislim na skupo oblacenje, vec na vise individualizma, urbanosti.
U inostranstvu Srbe uocim na kilometar. Mnogo smo izolovani od Evrope.

свашта бих ти написао, али сам обећао Игору да ћу бити добар до краја године и да нећу правити срања. али ћу до 1. јануара добро да осмислим одговор
 
Moguce da je preterano i, naravno, generalizujem, u pokusaju da docaram licni utisak.

Johnny, mozes da napises i da u isto vreme budes dobar, nije tako tesko :)
 
Drakce, kao sto Srbe primetis u inostranstvu tako se i stranci medjusobno prepoznaju po belom svetu, u to sam siguran. Svaki narod ima nekih svojih karakteristika, makar to bilo ponasanje, oblacenje, govor...
Taj termin urbano oblacenje, ponasanje me itekako iritira. Ne znaci da neko za sebe kaze da je urban da vise vredi od nekog drugog, ako se ponasa urbano. A mi ostali se ponasamo kako, ruralno?
Druga stvar, individualnost, svako od nas je individualan, i to je pravo svakog od nas. ne moram da budem ekstravagantan i da privlacim paznju da bih izgledao i bio individualno nekome.
 
Pa slazem se, nije stvar u (Ne)prepoznavanju nasih u belom Svetu, ni u "urbanosti", hajde da se malo ispravim.

Siromastvo, nazalost, dovodi i do siromastva duha, sto se vidi po nasoj spoljasnjosti; od odece, preko toga koliko smo uredni, do izraza na licu, po tome kako se krecemo. Covek, nazalost, i bioloski nazaduje kada nema para, ni vremena, da ulaze u svoje zdravlje, izgled.

Bugari i Rumuni, recimo, su nekad imali odredjenu pojavu (prisecam se iz 90ih) kada su masovno dolazili u Srbiju. Videla se ta duga izolovanost na njima, svako na svoj nacin, ali sada nije vise nista tako tipicno. Oni su malo napredovali, mi malo nazadovali. Mnogo je tu drugih faktora, da ne duzim.

Inace, u nekim malo urbanijim sredinama ljudi bi stvarno mogli biti malo slobodniji u iskazivanju svoje kreativnosti - kroz spoljasnjost. Barem de nema toliko 'iscudjavanja', kada neko na ulici izgleda malo sarenije, il'-sta-ja-znam- kako. Posebno kod muskaraca, posto je zenama, ipak, tu mnogo vise dozvoljeno. Znam da neki ljudi imaju tu potrebu, ja licno nemam, ali volim sve da vidim i sve da postoji. Sve se to ubraja u kulise grada.
 
Meni smeta što su ljudi kao klonirani. Iste frizure (kratke - navijačke bez imalo mašte), ista odeća, tamne boje. Nije to samo siromaštvo (klinci nose patike od preko 100 evra).

A ako neko malo i štrči (lepo obučen, frizurica), odmah se etiketira da je gej.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=504277#p504277:1owk5t10 je napisao(la):
Drakche » 29 Дец 2017, 12:30[/url]":1owk5t10]Johnny, mozes da napises i da u isto vreme budes dobar, nije tako tesko :)

Зекс је написао. термин клошарски је сувише оштро
 
Beogradu nedostaje reda, postovanja zakona, jedne odgovornosti za druge, za ljude oko sebe, za opsti interes. Ljudi gledaju samo sebe, i spremni su da urade sve kako bi do toga doslo. Spremni su da lazu, kradu, otimaju, varaju...

Zato mislim da nije neistina reci da smo najgori narod u Evropi, da propadamo na svakom nivou, i da nas se zaista crno pise u buducnosti.
 
Kakav bi ste vi Beograd želeli?Da li vam je iko postavio to pitanje?Ova tema služi upravo za to.Iznesite kakav bi ste vi Beograd želeli šta bi ste da se promeni,šta da ostane isto,...
Da mene pitate ja bih želeo zeleni Beograd - Beograd pun parkova.Naravno ne ovih novih parkova sa mekanim podlogama i betonom,već pravih parkova punih drveća i zelenila.Ispod drveća u hladu klupe na kojima sede sve generacije,neki hrane golubove,neki razgovaraju,neki čitaju,a neki prosto uživaju.Okolo se deca jure,igraju,ljuljaju na ljuljaškama koje su takođe u hladu ispod drveća,..
Naravno nije samo to moja želja za Beograd,izneću i ostale razvitkom teme.
A za sada:Kakav bi ste vi Beograd želeli?
 
Београд је већ град вртова и природе, који може по броју и величини, али и старости јавних вртова, да се мери само са највећим Европским метрополама, Али велика је невоља што ни стручни и надлежни, али ни његови становници то не знају и допуштају да се највредније велике и некад прелепе природне целине наружују јефтиним средствима и да се недовољно чини на усавршавању и допуњавању примереним и корисним садржајима тих природних и вртних простора.
 
Slažem se sa tobom.
[YouTube]https://youtu.be/z04vtwhFUqg[/YouTube]
 
Da, zelenila imamo sasvim dovoljno ali samo ako se gleda ukupna površina. Sve je to nekako loše raspoređeno, imamo nekoliko povećih šuma i to je sve.....ali je recimo NBG pošumljen koliko i Dubai. Sa druge strane u drugim delovima grada fali betona i asfalta, ulice preuske, nema mesta ni za kola i pešake, a drveće ponestaje zbog gramzive parcelacije i deljenja dozvola.....uzme plac na vračaru, zvezdari, voždovcu koji ima 3-4 ara, staru kućicu i dva drveta, na tom mestu sagradi petospratnicu uz maksimalnu popunjenost prostora....umesto da postoji propis niže zauzetosti placa.

Beograd ne mora da ima ni visoke zgrade, ni bulevare sa 10 traka, nine znam kakve sadržaje koje već nema.....on samo treba da bude FUNKCIONALAN, a nikad nije bio nefunkcionalniji.
 
Желео бих Београд са најобичније две-три линије метроа, или макар једном. Са нормалним трасама.

Нажалост, Београд улази у период у ком је Србија одавно, сада се већ полако смањује. Становништво увелико стари. Мислим да нећемо никада имати метро.
 
Пише се бисте а не "би сте".
Не бих реаговао да је у тексту али пошто је у називу теме баш је упадљиво.
 
Ja se izvinjavam ali stvarno bode oči, ispravi gramatički ovo bi ste molim te.

Na temu,
1. metro i generalno bolji javni saobracaj, normanliji nocni prevoz, vise elektricnih vozila, da se postuju saobracajni propisi, da se ne parkira svuda.
2. isto da se postuju propisi gradnje da ne moze svako da uciganise svoju kucu, okucnicu, terasu, zgradu
3. da se odrzavaju javne zelene povrsine, redovno kosi, skuplja djubre po parkovima, ulicama.
4. da se zabrane dizelasi i svi ti poveliki smrdljivci.
5. da se narod natera kulturi stanovanja
 
Sređen je naziv teme.
 
Generalno, u ovom delu godine je najviše primetno koliko nedostaje zelenila i drveća, jer hlada retko gde ima. Samo na Novom Beogradu, gde ima prostora za zelenilo, nedostaje barem 3 puta više drveća nego što ga trenutno ima. To nisu neka velika ulaganja, ali nakon sadnje treba sačekati bar 10-15 godina da bi se videli efekti. A danas gradski planeri gledaju da realizuju projekte čiji efekti će biti vidljivi do sledeće predizborne kampanje.

Sent from my FRD-L09 using Tapatalk
 
Ja se izvinjavam na grešci u kucanju se promakla.
Kao što ste rekli Beograd ima dosta zelenila - ali je ono loše raspoređeno.
Po meni osnovne stvari koje trebaju da se urade u Beogradu su:
1.Hard Core čišćenje Beograda od grafita,nalepnica,đubreta,...
2.Metro i poboljšanje javnog saobraćaja
3.Raspoređivanje zelenila po Beogradu,pogotovo na betonskom Novom Beogradu.
4.Reogranizacija projekta ,,Beograd na vodi"
5.Uređenje naselja van centra Beograda(Leva obala Dunava,Karaburma,Višnjica,Veliko Selo,Slanci,Železnik,Vidikovac,Surčin,Dobanovci,Jakovo,...)
 
Бољи распоред садржаја - питање битно за бољи Београд



Заиста је битно и како је распоређено растиње у Београду. Ретко који град има читаве простране шуме у свом средишту, чак у историјском језгру или тако велике вртове као што је Калемегдан са изласком на реке и још новобеоградско Ушће преко пута. Ретко у ком граду човек једноставно не може ни да препешачи толика растојања у природним целинама у самом граду. И највећи градски вртови европских градова не прелазе величину од 500 пута 500 метара, а то се уздуж и попреко пређе за пет минута. Али без обзира на то богатство које имамо сувише брзо се уклања дрвеће, а сада са честим и јаким олујама које имамо, и сама природа уклања што људи нису, а ново дрвеће се и поред неких силних бројки које нам саопштавају, не види у довољној мери, некада и зато што нестане и пре него што приметимо да је засађено. Једноставно сувише је лако уклонити дрво, али много је теже сачувати и добити ново одрасло дрво.

Али исто тако стоји да док у београдским шумама имате хлада, али нема људи, на булеварима Новог Београда и даље, чак и после пола века, као да је забрањена садња дрвећа на неким местима, стоје дуги травњаци уз тротоаре, нигде дрвета, примера има свуда. У Гагариновој улици је чак могућ шестоструки дрворед, а у једном делу улице не постоји скоро ни једноструки. Дрвеће може да се посади чак и на травњаку са шинама, једино је битан избор врсте дрвета.

Постоје и даље многе улице које сем асфалта немају ни травку. А све је више улица у ширем центру које су до скоро имале куће са дрвећем у двориштима, а сада имају вишеспратнице на њиховом месту без икакве и најмање надокнаде растиња, чак ни у виду једне жардињере испред улаза !

Сем распореда дрвећа Београд или надлежни у њену имају трајни недостатак смисла за распоређивање, тако рецимо цветне леје на Пашићевом тргу са околним вртним површинама до ул. Краља Милана имају толико цвећа да би сваки новобеоградски блок добио по једну пристојну леју за цвеће, али постоје правилници који су одредили да се у насељима не сади цвеће, сем ако то сами станари не учине. Чак и у самим вртовима цвеће је често неједнако распоређено, нема га на неким врло лепим местима, а има на местима на којима се налазе и неки други садржаји који се намећу, пример је улаз у Калемегдан.

Водоскоци - негде их има пуно, мада не мислим да је и превише, али негде их нема уопште. Примери: Од Дома синдиката до Општине Звездара их има преко десет, и од Сава центра до Пупиновог булевара има само у једној улици - пет водоскока. А читав Западни Нови Београд са сто хиљада становника, са изузетно вртно уређеном обалом - нема ни једну једину. И читаве велике општине, Вождовац на пример - нема ни један водоскок !
 
Ja želim Beograd koji će se spustiti na reke ali sa lepim zgradama koje bi činile nas grad prepoznatljivim u svetu.
 
Ako ćemo već o gramatici - treba izbaciti "vi" iz naslova.
Dakle, naslov pravilno treba da glasi ovako: Kakav biste Beograd želeli.

Najpravilnije bi bilo - Kakav Beograd želite...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=635423#p635423:tekkl3i6 je napisao(la):
Ksenija » Uto Jul 02, 2019 12:13 am[/url]":tekkl3i6]Бео.
Može,samo bi bilo lepo da se ponovo ne iznenade.
 
Vrh