[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=374800#p374800:2efk5xl1 je napisao(la):
Zuma » 07 Мар 2016 01:26 pm[/url]":2efk5xl1]Upravo obrnuto, čitavo ovo zemljište je beskrajno veći deo vremena skladno funkcionisalo kao deo vojne zone, dakle kao deo tvrđave. Kad su imali pristup građani su ga koristili kao "Donje Polje" za najrazličitije aktivnosti koje na jednom "polju" mogu da se rade. Dakle, u osnovi kao javnu površinu.
Као што Делија написа; немој да измишљаш. Да се ливада користила као "јавна површина" потврђују и фотографије које си поставио на којима се не види нити један једини Београђанин како тамо проводи време. На чему онда базираш своју тврдњу и закључак? На основу путописа и писаних хроника? Турских посписа? Нушићевих дела?
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=374800#p374800:2efk5xl1 je napisao(la):
Zuma » 07 Мар 2016 01:26 pm[/url]":2efk5xl1]I to isto su predlagali posleratni GUP-ovi. Sad je zanimljivo zašto vi smatrate da ga treba oduzeti tvrđavi, iako joj je oduvek pripadalo, i više zašto ne sme da bude javna površina, iako je toliko vremena bila baš to? Nego baš mora da se proda privatniku i totalno promeni karakter, postajući nešto što nikad nije bila, pa makar uračunali i Beko (a ne bi trebalo), koji je takođe bio vojna fabrika uniformi na vojnoj zemlji, i simbolično takođe pripadao tvrđavi (tj vojsci), a nije bio deo grada, i svakako NE tržni centar, hotel ili stambena zgrada.
Прво, та површина никада није била део тврђаве, сем у том периоду када је Беко изграђен и био војна фабрика. Тај појас је био плавна мочвара где се нису гајили ни краставци јер до изградње пруге и њеног насипа, ту није било ничега, већ се Дунав изливао до зидина тврђаве. Нешто што није ни постојало не може бити део нечега.
Када сам говорио о историјској константи стамбено-пословне зоне као саставног дела тврђаве, нисам мислио на конкретан плац, него на ту и такву зону која је одувек постојала као саставни део града испод саме тврђаве (Доњи град - ГРАД , не Доња ливада).
Послератни ГУП-ови нису релаванти са ове временске дистанце будући да су стриктно делили урбане функције лењиром што се показало као погубно. Релевантни могу бити предратни планови, али се планирање зелене површине на тој локацији мора мало шире урбано сагледати. Парк између тврђаве и града је фактички био једина уређена зелена површина у целом граду и у том смислу је логична и оправдана. Сем тога, у тим плановима, тврђава је и даље војни објекат и неопходан је тампон између урбаног језгра и војске, као што се свуда и увек радило. Дакле, за све је постојао врло добар разлог зашто, али није онај разлог који ти умишљаш да је био.
У међувремену се показало да на том месту, ни граду ни грађанима по урбанистичким параметрима не треба додатна зелена површина која би зврјала празна, као оне силне ливаде са НБГ стране Ушћа. Додатна зелена површина нема ни један једини оправдани смисао који би побољшао живот грађана Београда. Шта ће ти парк који нико не користи, а да би га користио треба да уведеш садржаје и да муку мучиш са тим. Ако је зелена површина природно неопходна на одређеном месту, она ће бити посећена макар на њој не било ничега, па ни најобичније бетонске клупе. Ко ће да користи те "хобитске кућице" када цео тај део града урбано замире већ пар деценија? Ко ће и зашто да користи ту додатну ливаду када не користи ни постојеће ливаде Доњег града?
Сем што та замисао заиста лепо и складно изгледа из ваздуха, не постоји ниједан други разлог који оправдава ту површину на том месту.
У предратном Београду, коме је фактички само то уређена парковска површина је било оправдано и неопходно проширити парк на рачун тог појаса, али тај предратни Београд није тада имао остатак Калемегдана као парк, нити је имао доступан Доњи град као парк. Та површина је планирана као парковска јер остатак Калемегдана није био планиран на тај начин, већ је задржавао војну функцију.
Калемегдан данас нема војну него парковску ункцију, неколико пута већу него предратни Београд и престала је урбана потреба за парком на плацу Бека.
Околности и низ фактора се променио а ти то одбијаш да прихватиш јер имаш фикс идеју од које не одступаш ни милиметар.
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=375000#p375000:2efk5xl1 je napisao(la):
spatiotecte » 08 Мар 2016 03:50 pm[/url]":2efk5xl1]Kome nije dovoljno zelenih povrsina pored reke nek ide na Usce, tamo toga ima u izobilju.
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=375007#p375007:2efk5xl1 je napisao(la):
Igor » 08 Мар 2016 04:25 pm[/url]":2efk5xl1]Upravo tako spatio ali zanimljivo da na Uscu nema nikoga sem u nocnim satima. Naravno u pitanju je nedostatak sadrzaja sem za rekreativce i bicikliste. Ja ustvari nemam problem sa time ok je imati dve razlicito koncipirane obale.
Делија је навео политичке и идеолошке разлоге толиких зелених површина на том месту, међутим, зелене површине на Ушћу су савршен пример како лењир урбанизам са јасно разграниченим функцијама арчи јавне ресурсе и прави дисфункционалне јавне просторе. Сем што лепо изгледа из ваздуха, та и толика површина на том месту, хирушки одвојена од својих грађана подмирује потребе мизерном броју људи.
Уклоните са река све оно што ми генерално не волимо на Беобилду (сплавове, ресторане, баште, спортске балоне, паркинге) и на тим силним зеленим површинама на Ушћу тек онда не би више било ама баш никога. Да мало набуја та шума, дивље би се свиње накотиле.