Šta je novo?

K-District [Nekadašnji Beko Projekat]

Ја видим шупе и складишта поред Драпшина.

Једног дана када се по овој прузи потера трамвај на 1453мм колосеку а ужа околина пруге претвори у зелену,парковску трансвезалу од Карабурме до моста на Ади и ту би могао да легне један јавни објекат који би са Беком и МГМ-ом(25. Мај) могао да формира сјајну целину. :vops:
 
Трагачу, овако ће изгледати главна "Беко" - зграда после третмана:

http://www.zapp.eu.com/Plugins/PLG_OBJ4 ... ke/706.jpg

Све зависи колико ће транспарентна бити нова фасада, ова "завеса" која ће прекрити стару фасаду зграде.

Што се тиче гутања старих дорћолских зграда поред "Драпшина", и то ћемо знати када нов комплекс буде готов. Ако крене гутање, органзоваћемо хитну евакуацију лица & имовине и тражити надокнаду од инвеститора :mrgreen:
 
"Ја видим шупе и складишта поред Драпшина."

Upravo. A preko puta Drapsina stambene zgrade znatno manje od buduceg kompleksa... Kako vam to ne bode oci?
 
Feanor":nwvii461 je napisao(la):
"Ја видим шупе и складишта поред Драпшина."

Upravo. A preko puta Drapsina stambene zgrade znatno manje od buduceg kompleksa... Kako vam to ne bode oci?

Meni odavno ceo taj deo grada bode oči, i jedva čekam da se ovaj kompleks izgradi. Posle toga bi sređivanje donjeg Dorćola konačno moglo da počne.
 
Ipak će napraviti mostić preko pruge :)

petak, 07. jun 2013, 20:10 -> 20:55

Novo ruho za "Beko" kompleks

Izgradnjom savremenog stambeno-poslovnog kompleksa na mestu nekadašnje fabrike tekstila "Beko" nastavlja se razvoj modernog Beograda. Projekat je jedna od budućih novih vrednosti prestonice i deo je arhitektonskog studija Zahe Hadid iz Londona. Radovi su povereni grčkoj kompaniji.

Na Konferenciji Beogradske nedelje dizajna govorilo se o tome kako postati svetski lider u inovacijama i postaviti standarde za tržište koje se sve brže menja. Jedna od budućih novih vrednosti Beograda je projekat Beko kompleksa na Kalemegdanu.

"Koncept projekta zasnovan je na obnavljanju celog kvarta koji izlazi na reku. To je grad u gradu. Poput ostrva na kome su hotel sa pet zvezdica, stambeni deo u kojem će Beograđani uživati i poslovni deo za male firme", objašnjava Zisimos Danitalos iz "Lamda divelopmenta".

Boris Tancabelić iz iste firme ističe da će projekat spojiti taj deo grada sa rekom.

"Znači moći će preko mosta koji ćemo uraditi da se dođe do reke i biće potpuno otvoren za svakoga", kaže Tancabelić.

"Beko" kompleks uspostaviće nove, pre svega životne i radne standarde, prevashodno kada je reč o inovativnim tehnologijama u građevinarstvu.

Beograd je prvi grad jugoistočne Evrope u kojem se izvodi projekat jednog od najuspešnijih svetskih arhitektonskih studija čuvene Zahe Hadid iz Londona.

"Ta arhitektura možda nama nije prijemčiva, možda je za nas prejaka, nismo se na nju navikli ali to je svakako ono što dolazi. I to su svakako mesta i objekti koji će biti ikone grada Beograda kojima će se Beograd ponositi", kaže gradski arhitekta Dejan Vasović.

Izvor: RTS Na linku ima i VIDEO PRILOG
 
Skapirao sam da me projekat potseca na jedan kompleks marine kod Nice:

S82I6


Samo sto je ovaj kompleks tipa iz 70tih,
 
Вау туто! Ово морам да видим уживо. Да, личи, али мислим да је "Делта" планирала да гради нешто још сличније код Звездиног стадиона...
 
Firebird-011":1tgcmnm5 je napisao(la):
Вау туто! Ово морам да видим уживо. Да, личи, али мислим да је "Делта" планирала да гради нешто још сличније код Звездиног стадиона...
Imao sam priliku da vidim ovaj kompleks zgrada u Nici pre 5 godina, doduše noću, i stvarno izgleda nestvarno i ekstra je osvetljen :D

http://www.youtube.com/watch?v=n2hbTehWcIE
 
"Србија: градња луксузног комплекса у Београду је отпочела"

(На енглеском) http://inserbia.info/news/2013/06/serbi ... has-begun/

Ова информација је изазвала доста негативних коментара, слично је и на Фб-страници "Београд испод београда", која је линковала тај текст на свој профил:
https://www.facebook.com/pages/Beograd- ... ref=stream
 
Firebird-011":2repww13 je napisao(la):
"Србија: градња луксузног комплекса у Београду је отпочела"

(На енглеском) http://inserbia.info/news/2013/06/serbi ... has-begun/

Ова информација је изазвала доста негативних коментара, слично је и на Фб-страници "Београд испод београда", која је линковала тај текст на свој профил:
https://www.facebook.com/pages/Beograd- ... ref=stream
Meni iz nekog razloga neće da otvori sajt inserbia.info...pingovao sam ga preko cmd-a i tu je ok, ali neće ni preko Chrome ni preko IE da mi otvori sajt :p

Edit: Otvori posle 10min čekanja :D
 
У земљи на брдовитом Балкану све касни, па и отварање веб-страница :wink:
 
Drago mi je da ima ljudi koji su apsolutno protiv ovakve zgrade na ovakvom mestu...
 
"Tata, da li će stvarno uništiti onu deponiju pored Kalemegdana"

"Nećemo im dozvoliti sine"

Ovo bi više odgovaralo priči.
 
Комплекс је дефинитивно хипертрофиран и било би много хуманије да је мања густина ту, и због просторног контекста и због саобраћаја.
Међутим "уништавање Калемегдана" је чисто извртање.
 
drum1":2cb3etfn je napisao(la):
Комплекс је дефинитивно хипертрофиран и било би много хуманије да је мања густина ту, и због просторног контекста и због саобраћаја.

У неку руку се слажем. Али постоји доста проблематичних ствари како се дошло до данашње ситуације, те и непостојања јавних дискусија, разговора и сличног (као за Мост преко Аде). Мало је дубља прича, али генерално да би „смиреније” решење боље легло на локацији...

drum1":2cb3etfn je napisao(la):
Међутим "уништавање Калемегдана" је чисто извртање.

Имаш коментар на Фејсбуку особе која је учествовала у разговору (тј. преговорима), па погледај... У сваком случају испада да ће објекат заклонити тврђаву у некој мери према подацима... И друго, не бих никада буквално схватао неке ствари (нпр. уништавање не мора значити само физички губитак; тежи је облик губитка менталног мапирања слике града).
 
Мени понајвише смета то гурање приче о "уништавању" а "српски архитекти" су опропастили овај град више од било кога. Под "спрски архитекти" мислим на целокупну домаћу архитектонску браншу.

Град је за последњих 20 година упропаштен до границе без повратка и ништа се не предузима али је овај комплекс нагажен најагресивније могуће и то са низом пренадуваних полуистина.

Лечење комплекса?
 
Ovaj projekat je vrhunski, samo što mu lokacija nije baš najsjajnije rešenje... A kod nas izgleda ne može i jare i pare :?

Već je sve "podmazano", čim je gradnja počela, tako da nas dalja rasprava nigde ne vodi tj. završiće se sve kao polemika oko lokacije mosta na Adi...

Sad još čekamo da naprave i onaj "oblak" pa ćemo za koju godinu imati pravi cirkus oko Kalemegdana, a verovatno i pravi ligh show s obzirom kako naši barataju sa dekoracijom :)

Baš me čudi što Grci nisu ovako nešto napravili u podnožju Akropolja, nego se setiše kod nas da investiraju :roll:

Evo jedan primer kako se to radi u gradovima kojima je stalo do svoje kulture:

http://www.gradjevinarstvo.rs/TekstDetaljiURL/Svemirski_hotel_u_Barseloni.aspx?ban=820&tekstid=3657

Američka kompanija Mobilona je podnela zahtev za dozvolu za gradnju gradskoj većnici Barselone, ali je gradonačelnik Ksavijer Trias već izrazio negodovanje. „Nemamo nameru da pretvorimo Barselonu u spektakl“, rekao je.
Opisujući planove za hotel da nisu u skladu sa njegovom vizijom grada, Trias je prokomentarisao: „Nemamo potrebu niti želju za projektom ove prirode. Mi smo grad kulture, znanja, kreativnosti i inovacija, i naš plan razvoja grada sledi drugačiji put.“
 
Овај...па не бих баш доводио ово као-фол-свемирско чудо које као да слави античког бога Пријапа, у везу са Захиним Бг-пројектом.

Ево још једног текста који напада пројекат. На жалост, не постизАвам да га прочитам скроз, али ми делује као да се неко баш сада сетио "инвеститорског урбанизма", после силних крмачица, натачињања по 5 спратова на двоспратне зграде, маничних дозиђивања, и чега све не...

http://www.kontrapress.com/clanak.php?r ... Kalemegdan
 
Firebird-011":20gb7du6 je napisao(la):
Овај...па не бих баш доводио ово као-фол-свемирско чудо које као да слави античког бога Пријапа, у везу са Захиним Бг-пројектом.

Ево још једног текста који напада пројекат. На жалост, не постизАвам да га прочитам скроз, али ми делује као да се неко баш сада сетио "инвеститорског урбанизма", после силних крмачица, натачињања по 5 спратова на двоспратне зграде, маничних дозиђивања, и чега све не...

http://www.kontrapress.com/clanak.php?r ... Kalemegdan


Da se nadovežem:
- Kaluđerica, Altina
- Nadzidjivanje stambenih zgrada za po jedan, pa dva i više spratova, građenje kuća na dve vode na ravnim krovovima
- gradnja na zelenim površinama između stambenih zgrada i bulevara (Novi Beograd)
- hipermarketi jedan do drugog, a jednom ulaz orijentisan suprotno od saobraćajnice koja izlazi na postojeću raskrsnicu (pa su morali da ulicu pregrade još jednim semaforom u Omladinskih brigada)
- Zdudane stambene zgrade i supermarkeu u Jurija Gagarina, preko puta pijace
- kutija TC Ušće
- "komercijalni" prostori na skloništima u blokovima 61-64, kao i na zelenim površinama pored, koje nisu bile tu ostavljene zbog neke buduće gradnje
nastavk "evolucije" je BEKO, što zbog raskrsnice, što zbog pariranja tvrđavi (za mene pariranje i gušenje, za nekoga soba sa pogledom na Kalemegdan koja će se dobro unovčiti)
- "gnezdo" na Beton Hali u najavi

Svaki korak je sve gori. Šta je sledeće?
 
Тако је Стф. Током тридесет година разјебали су БГ до непрепознатљивости а сада нешто штите. Сваки квалитетни пројекат из иностранства као и њихови аутори су више него добродошли. Не могу више да поднесем домаћу струку и тај затворени круг "прослављених српских архитеката" у ком једни друге награђују,хвале и набацују послове и конкурсе.

Зато нам треба што више страних аутора како нам се не би дешавало да нам се домаћа струка хвали па још и награђује за оне лимене туморе у Косовској и Устаничкој или АРЦВС коцке.

Поновићу да ми код Захиног и Шумахеровог пројекта смета само спратност ,све остало је толико изнад наше актуелне струке да би било лепо да се не јављају више.
 
A ima nas koji nismo struka pa nam smeta ovakav objekat na toj lokaciji... A vi do sada niste umeli da date argument zasto to mora tako i tamo osim da su to moderni stranci i velike investicije...

Meni se projekat svidja, drugaciji je od onoga sto mi imamo, ali samo pod uslovom da je na lokaciji koja ne utice na svoju okolinu...
 
Да се разумемо, захина архитектура већ постаје превазиђена, али "српски архитекти" нису достигли ни њене студентске радове а камоли да су направили ишта што је запажено даље од Лесковца.

Треба да их је све редом срамота и да се покрију својим цртежима и умукну више. Њихове несрећне домете виђамо редовно по овом напаћеном граду.

После оног несрећног предавања о Генералштабу везаног за одбрану истог и после тоне изречених небулоза прво што сам помислио било је: "Е тешко нама када се Генералштаб овако брани"....

Feanor":1ph2uggs je napisao(la):
ali samo pod uslovom da je na lokaciji koja ne utice na svoju okolinu...
Архитектура која не утиче на своју околину, нити је архитектура, нити је вредна пажње. Наравно, под условом да утиче позитивно. Захина зграда утиче позитивно на околину и унапређује је.
 
Vrh