Šta je novo?

Javno osvetljenje (Kandelabri ,Bandere)

S obzirom da prema svim procenama novi kalif postaje Šapić, iako dela govore da je Goran Vesić u timu sa dr Zoranom Radojičićem uradio ubedljivo najbolji posao još od Branka Pešića, moguće je da će on imati više sluha za vas. Nakon toliko novih kilometara kanalizacione mreže po rubnim opštinama konačno smo u prilici da se koncentrišemo na kilometre ulica pod novim LED lampama u centru grada.
 
Lazarevićeva
20220317_171533.jpg
 
Драго ми је да се још увек постављају ове светиљке које производи Меркур Београд :)
 
Постоји и опција да се поставе стубови на тротоару и између њих развуче жица. Мада је погодно и да стубови имају светиљке због тротоара.
 
Sve je vise prejakih LED panela na ulicama.
Ljudima nocu svetli u stanove, ne mogu da spavaju.
 

Осветљен пешачки прелаз на Овчанском путу


Из ЈКП „Јавно осветљење” су саопштили да је последњих година уочен тренд пораста саобраћајних несрећа у којима страдају пешаци при лошим видним условима, нарочито у амбијенту слабо развијене путне инфраструктуре.

Мере повећања безбедности пешака су неопходне у таквим околностима, а најефикаснија је свакако наменско осветљење пешачких прелаза.

У складу са тим, осветљен је пешачки прелаз на Овчанском путу. Инсталација специјалног осветљења омогућава јасније уочавање пешачког прелаза, као и самог пешака, скретањем пажње возача на његово присуство. Адекватан светлосни контраст је постигнут захваљујући условима у слабо насељеном окружењу, а примењени су одговарајући рефлектори са ЛЕД изворима светлости и асиметричном светлосном расподелом, која је у оваквим ситуацијама најпримеренија, наводи се у саопштењу.​

e71fab778ad8763daa0d1b9926d3ba88_1315667306.jpg


 
Neke centralne ulice su u polumraku, druge su preosvetljene.
 

Осветљено седам пешачких прелаза у Сурчинској улици


Унапређујући безбедност учесника у саобраћају, а на иницијативу локалне заједнице и уз подршку стручне јавности, изведени су радови на имплементацији јавног функционалног осветљења седам пешачких прелаза у Сурчинској улици у новобеоградском насељу Ледине, саопштено је из ЈКП „Јавно осветљење”.

Како се наводи, на овај начин обезбеђен је допринос развоја путне инфраструктуре са циљем стварања услова који омогућавају сигурност кретања пешака у ноћним условима. Ново осветљење ће утицати на правовремено опажање пешака и пешачког прелаза услед постигнутог одговарајућег светлосног контраста. Такође, захваљујући конструктивним карактеристикама имплементиране опреме са ЛЕД изворима светлости, реализовано је адекватно наглашавање хоризонталне сигнализације, али и вертикалних силуета, наводи се у саопштењу.

 

Постављен аутономни стуб јавног осветљења у кругу Института „Михајло Пупин”


Афирмишући националну развојну делатност из области аутономних самоодрживих система, ЈКП „Јавно осветљење” Београд је у сарадњи са Институтом „Михајло Пупин” учествовало у постављању аутономног стуба јавног осветљења, саопштено је из овог предузећа.

Позициониран у кругу Института, стуб представља важну инфраструктурну карику у процесу настанка „паметних градова”, подржавајући концепт одрживог развоја. Опремљен сензорима који валоризују квалитет животне средине, уз могућност даљинског надзора, са интегралним соларним панелима и ЛЕД светиљком, модрерне форме, стуб је лако уклопив у разнородне урбане целине и способан да функционише без прикључења на електромрежу.​

4de3ea0a280d10782604af5e01611829_2441170430.jpg


 
Редовно се обијају трафо станице далеко од цивилизације.
 
Koje krize? Ovo je obično glupiranje, sad ćemo da isključivanjem dekorativne rasvete na par zgrada pokrijemo katastrofu koju je napravio vlasnik pečenjare.... Bolje da rade na energetskoj efikasnosti zgrada, a da zamene dekorativno osvetljenja led osvetljenjem. Ovo je samo deo predstave gde smo i mi "deo sveta", samo da pokriju višemilionske* greške svojih kadrova. Tako da, videćemo koliko će gluma trajati, verovatno do nekih izbora, pa će onda pred njih sve da šljašti.

*trebalo bi višemilijardske, ali nisam siguran da izraz postoji, pretpostavljam što pre nije nikom trebao.
 
Ma dobro, neka pogase rasvetu ako nešto znači. Meni je samo bitno da ne budu kao degenerisani Nemci i Austrijanci pa da počnu da gase ulične rasvete. Već ih po netu prozivaju kako će ''''''rešavanjem'''''' jednog problema (gašenjem rasvete) da stvore nove, u vidu povećanih nesreća i učestalosti kriminala.

Ako neka država baš hoće da smanji potrošnju električne energije, najpre treba da počne sa hapšenjima i gašenjima kripto-rovatora. Zatim, suzbijanje rasvete u tržnim centrima kad ne rade, osim onih svetala uz ulaz i izloge. Primer: kada TC Galerija ili Ušće ne rade u toku noću, da se gase SVA svetla osim onih uz ulaze i onih po hodnicima.

A ne ovako. Zatvoreno, zamandaljeno, prazno... a unutra gori 100 sijalica... I tako puta 50 lokala po jednom tržnom centru...
5f219d8f58c24d2dee74f84a
 
@Bender Rodriguez
Na koji način ti kriptorovatori potroše veliku količinu struje?

Vezano za tržne centre, pretpostavljam da se vode logikom da osvetljeni objekat manje privlači kriminal. Takođe, apropo povećanja kriminala i štednje struje na Germanski način, da li je iko razmišljao o tome da gašenje ulične rasvete može da dovede do povećanog korišćenja osvetljenja (baterijskih lampi) na mobilnim telefonima, što onda povlači za sobom bržu potrošnju baterije, a to onda povlači za sobom i povećanu potrenu za punjenjem baterija, a samim tim i povećanja potrošnje struje.

@Zezeljko
Verovatno će novogodišnja rasveta biti jedan od onih "kapitalnih" projekata od kojih se neće odustati.
 
@Bender Rodriguez
Na koji način ti kriptorovatori potroše veliku količinu struje?
Na rovarenje kriptovaluta, obrađivanjem transakcija
Vezano za tržne centre, pretpostavljam da se vode logikom da osvetljeni objekat manje privlači kriminal.
Zato sam napisao da treba da se gase sva svetla u onim delovima tržnih centara koji nisu izloženi ulici, i okačio fotografiju jedne radnje koja se nalazi u unutrašnjosti tržnog centra (čitaj - nema izlaz na fasadu ili izloge) i zamandaljena je jače nego sefovi nekih banaka, a unutra joj još gore sijalice iako nema nikog i noću niko ne ulazi u nju.
Dakle slobodno neka gore svetla noću u hodnicima tržnih centara da bi se lako videlo ako neko pokuša unutar samog TC da upadne u prostor radnje. Ali ne da gori svaka faking sijalica u svakom kutku tržnog centra 24/7/365.

Šljašteći paneli i displeji takođe treba da se gase. Neka se zamene štampanim posterima ili posterima sa blagim pozadinskim osvetljenjem. Kako smo mogli da živimo sa štampanim reklamama na takvim mestima do sada, moći ćemo opet. Mene ionako nekad ume da udari vrtoglavica kad uđem u neke radnje u ovdašnjim tržnim centrima koje izgledaju ovako
Retail-Lighting-1.jpg


Zato retko i idem da kupujem u tržnim centrima, samo kada pravim nekome društvo ili kada tražim nešto specifično. Inače se grozim svog tog lažnog glamura, grozim se one specifične hipnotišuće bezdušne muzike koju tamo non stop vrte, a i svog tog razbacivanja svim i svačim. O razbacivanju u tržnim centrima sam razmišljao i pre ove energetske krize, kako se tržni centri i prodavnice prave u svojevrsne hramove a ljudi se gube u obesti i tom lažnom glamuru. Kao, nije dovoljno zadovoljstvo ako tašnu XYZ kupiš u običnoj skromnoj radnji i platiš je ''tričavih'' 12.000, nego mora da se ide u Ušće da se ista XYZ tašna kupi za 15.000 u ekskluzivnoj mega giga insta šik extra fensi trendi prodavnici u kojoj sve pršti od boja i/ili svetlosti i od tog lažnog glamura i marketinga.

Mislim se tebra, ja kad kupim novu komponentu za komp ili novi monitor ili novi zvučnik, šta god... i kad ih donesem kući, pa isto mi je zadovoljstvo da li sam ga doneo iz najfensijeg Gigatrona u Ušću ili iz lokalnog servisa u improvizovanoj kancelariji od koga kupujem godinama i koji mi uvek izlaze u susret. Uopšte mi ne treba lažni sjaj i pozadinsko osvetljenje i papazjanije da bih uživao u proizvodu koji sam kupio. Jer ne idem ja tamo da blejim u objektu i pumpam ego, nego da kupim šta mi treba i da nosim kući. Neću ja da uključujem monitor ili zvučnik tu u tržnom centru, nego se to nosi kući pa tamo koristi. Ali jbg, mnogi ljudi od tržnih centara prave nove kuće, pogotovu klinčadija i pogotovu devojke. I onda odlepljuju na sve te audio-vizuelne trikove i uređenja.

Bilo kako bilo, ima sad ljudi da se ponovo malo spuste na zemlju i dozovu pameti, hteli ne hteli.
 
Poslednja izmena:
Šljašteći paneli i displeji takođe treba da se gase. Neka se zamene štampanim posterima ili posterima sa blagim pozadinskim osvetljenjem.
Led ekrani koji se koriste u reklamne svrhe troše bar 10ak puta manje struje od prosvetljenih postera ukoliko su podešeni na adekvatan intenzitet. Razlog je što je za prosvetljen poster potrebna velika količina belog svetla koju će papir upiti, dok kod led ekrana gledamo direktno izvor svetla koje sija samo gde je potrebno. Zato ako se ne posveti pažnja da se svetlina ekrana uklopi sa svetlinom ambijenta deluje zaslepljujuće (vidi ekrane na trafikama noću). Takođe, u slučaju da je dizajn reklame pretežno crn ili tamnih boja energetska efikasnost može biti i preko 1000 puta bolja od prosvetljene štampe.
 
Jasno je meni da LED i sijalice i monitori troše manje nego volframske sijalice. Ali po meni je to i dalje bespotrebno rasipanje energije da se nekada štampana reklama/bilbord koji 90% ljudi kulira, učini malo vidljivijom pa da je opet 90% ljudi iskulira. Imam radnog iskustva u marketingu (a i obuke) i znam pouzdano da je veliki procenat takvih reklama pucanje u prazno.

Mislim da nikome neće pasti kruna s glave, niti opasti efikasnost kampanja (kad su već ionako često mizerne) ako se ostane na ovakvim bilbordima odnosno panoima sa statičnim sadržajem, odnosno panoima sa sadržajem u vidu papira koji se menja obrtanjem papira oko koturova.

Inače, sad dok sam guglao vidim da Lilly ima ustaljenu praksu i naviku da kači svoje zalepljujuće bilbordčine gde god stigne, pa tako u Valjevu okačiše posred spomenika kulture

Bilbord-768x441.jpg


Ovakvim metodama se najčešće bave slepci i neuki preduzetnici i marketing timovi. Svako sa iole iskustva i pameti zna da danas postoje mnogo bolji, efikasniji i isplatljiviji načini oglašavanja. Ali jbg, tako ti je to kada Srbenda dođe do masnih para a na TVu video Njujrok i Las Vegas, pa misli da copy + paste = uspeh.
 
Pozdrav,
Imam jako glupu temu ali zbog korone i generalno dosade u Beogradu. poceo sam malo vise da ga istrazujem i nalazim starije, zapustene delove.
I jedan detalj, koliko god bio cudan mi uvek zapadne za oko, jesu stara ulicna rasveta. I to me tipa zanima, da li one imaju ime modela, koja je zemlja porekla, i kako je uopste nastala ideja da se napravi takav dizajn.
ufo.png

TIpa ove sam vidjao na bas starim indusktrijskim objektima, tipa 1960, ili 1970, Zanima me njihovo poreklo ako neko zna ?
Vidjao sam na starim slikama i snimcima da ih je bilo podosta po bivsoj Jugoslaviji, ali takodje na nekim mestima u bivsem sovjetskom savezu.
Jel uopste rasveta ima ime modela ? Kako se to uopste identifikuje ?
Opet izvinjavam se na ovu jako, JAKO cudnu/glupu temu, ali bas me ubi radoznalost.
 
Мислим да су те старе светиљке радиле АМИГА Краљево и ЕМПА Алексинац. И ја сам тражио неке њихове старе каталоге али нисам успео да нађем. Било је у СФРЈ баш разноликих светиљки на мањим стубовима попут овог на слици, ја памтим и лоптасте, затим тзв. печурке какве су биле око СИВа и обрнуте купе. Предпостављам да је дизајн био по узору на Немачки или Италијански.
 
Vrh