Šta je novo?

Javno osvetljenje (Kandelabri ,Bandere)

Мислим да су те старе светиљке радиле АМИГА Краљево и ЕМПА Алексинац. И ја сам тражио неке њихове старе каталоге али нисам успео да нађем. Било је у СФРЈ баш разноликих светиљки на мањим стубовима попут овог на слици, ја памтим и лоптасте, затим тзв. печурке какве су биле око СИВа и обрнуте купе. Предпостављам да је дизајн био по узору на Немачки или Италијански.
Hvala na odgovoru, da vijdao sam vecinu tih po bivsim industrijskim delovima grada. Te kao sto su bile kod SIVa ima po Kluzu, i okolini. Loptaste vidjam tu i tamo, ima kod 25. maja pre podvoznjaka, i tu i tamo po gradu. Vecine su u losem stanu, ne rade ili im nedostaju donji delovi i ovaj crni prsten, pa ostao samo gornji metalni deo. Veoma mi je cudan dizajn ove sto sam postavio, cemu taj crni obruc na sredini i da li je uopste bila korisna ta vrsta svetiljke
 
Ako me sećanje dobro služi, te loptaste sam viđao kod strudentskog doma na Košutnjaku, koji je pored sportskog centra i kompleksa sa bazenima.
 
Лоптасте мислим да су најдуже уграђиване, тј. да су рађене и 90их и почетком 2000их, а шеширићи, обрнуте купе и ови са црним прстеном по средини су вероватно из 60их, 70их и 80их. Е да, сећам се и најчуднијих, као плитиких ваљака.
 
Лоптасте мислим да су најдуже уграђиване, тј. да су рађене и 90их и почетком 2000их, а шеширићи, обрнуте купе и ови са црним прстеном по средини су вероватно из 60их, 70их и 80их. Е да, сећам се и најчуднијих, као плитиких ваљака.
Koliko sam ja licno pratio to, loptaste ciste su bile radjene jos od 60ih, kako nazvati kao grozdovi, pa sve do 80ih gde su bile kod Bitefa, nakon toga su krenule ove loptaste sa mutnim staklom koje se nadju tu i tamo.
Nakon njih valjda 2000ih krenule su ove koje su svuda po gradu u obliku pecurke neke, sa crnim vrhom.
Ali meni su najcudnije ove sa crnim prstenom, kao UFO izgledaju, a gde god sta kucao i trazio nema info.
 
Било је више врста лоптастих, са прстеном по средини које су фиксиране за стуб преко њега и целовита лопта фиксирана за стуб на дну. Тих новијих печурки са купастим шеширићем има највише по парковима данас.
 
Било је више врста лоптастих, са прстеном по средини које су фиксиране за стуб преко њега и целовита лопта фиксирана за стуб на дну. Тих новијих печурки са купастим шеширићем има највише по парковима данас.
Da da, ove sa prstenom vidjam tu i tamo na nbg, banovom brdu i ima u centru grada kod parkinga, ulica paralena sa ulicom vuka karadzica.
Mene generalno zanima, ko i kako osmisli dizajn tih svetiljki, pogotovo te iz 20. veka imale su dosta unikatne izglede. Cudne, neke naucno fanstaticne
 
Ко ће то знати, мада 60те и 70те генерално имају тај футуристички дизајн свега и свачега.
 
svetiljke_2022-09-18_14-04-10-276.jpg
 

Соларно осветљење на Омладинском стадиону на Бежанији


Омладински стадион на Бежанијској коси, као и припадајући објекти добили су 95 стубова са ЛЕД соларним панелима, саопштено је из ЈКП-а „Јавно осветљење”.

Ново осветљење на Омладинском стадиону један је од неколико пројеката посвећених реализацији потенцијала коришћења обновљивих извора енергије и њихове афирмације.

Системи јавног осветљења у којима се електрична енергија добија из соларних панела нису новина и имају епитет „еко-френдли”. Град Београд подржава развој модела аутономног јавног осветљења који структурално чине ЛЕД светиљка, соларни панел, као и припадајућа опрема, на локацијама на којима је слабије развијена енергетска инфраструктура.​

7fd127fcc422ec6adae726d67de54dce_4883781018.jpg


 
Ovo je neverovatno neekološki, verovatno samo pranje para. Energija i resursi potrebni da se taj panel proizvede i preveze ovde, da bi služio možda pet do deset godina + baterija + deblja bandera i nosači čini ovo gorim nego da su doveli kabl jednostavno i priključili. Ovakva svetla su namenjena mestima bez dostupnog strujnog voda, a van toga ih postavljaju samo kvaziekolozi i lopovi.
 

Демонтажа нелегалних прикључака


Екипе Јавног комуналног предузећа „Јавно осветљење” Београд извршиле су демонтажу нелегалних прикључака на локацији Лабудово брдо и Топлана „Церак”. Активности су спроведене у сарадњи са Секретаријатом за инспекцију, надзор и комуникацију, саопштено је из „Јавног осветљења”.

Након пријава грађана и увидом на лицу места, констатовано је да се на предметној локацији нелегално врши експлоатација електричне енергије са стубова јавног осветљења. Планираним интервенцијама, стручне екипе су обавиле неопходне радове на електроинсталацији у циљу спречавања даљих активности којима се угрожава безбедност, злоупотребљава и девастира јавна имовина.

Такође, ово је једна од мера којима се спречавају губици електричне енергије у систему јавног осветљења, што је један од приоритета енергетске политике.

 
Исекли струју оним картон-фавелама?
 
Da li postoji plan da se ponovo uključi dekorativna javna rasveta u gradu koja je isključea zimus radi štednje? Meni prilično jezivo izgleda da su svi mostovi u mraku i bukvalno se ne vide na reci, a i ono malo lepih zgrada po centru je u mraku. Slučajno sam video da npr u Subotici prekidaju sa štednjom i pale rasvetu 1 aprila. Sve više imam osećaj da će u Beogradu petmanentno ostati sve u mraku.
 
Večeras su uključili po prvi put od prošle godine dekorativnu rasvetu na svim mostovima. Nadam se da nije samo neki izuzetak :)
 
Ovo je neverovatno neekološki, verovatno samo pranje para. Energija i resursi potrebni da se taj panel proizvede i preveze ovde, da bi služio možda pet do deset godina + baterija + deblja bandera i nosači čini ovo gorim nego da su doveli kabl jednostavno i priključili. Ovakva svetla su namenjena mestima bez dostupnog strujnog voda, a van toga ih postavljaju samo kvaziekolozi i lopovi.
1) Imaš li tačnu informaciju ko je i gde proizveo solarni pamel?
2) Imaš li tačnu informaciju vezano za to da li je u pitanju baterija ili akumulator? U svim meni poznatim slučajevima korišćenja solarne energije u domaćinstvima i na farmama, koristili su se ili akumulatori (jeftinija i reciklabilna tehnologija. Kod nepokretnih sredstava je manja masa baterije u odnosu na akumulator manje važna).
3) Potpuno ekološki je jedino kameni vek. Savremeni način života može samo težiti ka smanjenju određenih zagađenja. Imaš li neki merljiv podatak po kojem je solarno osvetljenje veći zagađivač, naročito neverovatno veće zagađivač?
4) Vezano za "pranje para", imaš li neke konkretne podatke preko koje firme je urađeno, i da li je ta firma do sada imala sumnjive poslove? Kakva je razlika cene nabavke i cene eksploatacije za 10 godina standardne LED rasvete i solarne?

Odnosno, moguće i da je dosta tačno ovo što pišete, ali više mi se čini da sami niste dobro informisani, a za unapred donesen zaključak pokušavate da nađete premise iz kojih bi se dobio baš taj zaključak. Mislim da kako bi se dobili odgovori na ova pitanja, mora se jako pomučiti.
 
Karlo, imaš pravo da tvrdiš da je ono što ja kažem netačno. Ovo je forum, ne naučni rad, ni od koga ovde se ne zahteva naučni doprinos zasnovan na dolazivim premisama. Ali nemaš pravo da od mene tražiš da bilo šta dokazujem. Naprotiv, ako tvrdiš da nisam u pravu, a hoćeš da ta tvoja tvrdnja bude jača od moje, ti si taj koji mora da dokazuje.

Svoju tvrdnju baziran na onome što ja znam, što sam čitao o tehnologiji u svemu od foruma i članaka, do naučnih radova. Ali ne mislim da ima potrebe da čuvam reference za diskusiju na forumu. Ono što verovatno možeš da proveriš sa dva klika, a što mogu tačno da se setim da sam čitao je da je cena ovih svetiljki (ukupna) bar duplo veća, da sve novije verzije koriste litijumske baterije i da solarni paneli imaju najveći otisak od svih "zelenih" izvora. Što se tiče dela o "pranju para" to sam rekao da je verovatno, a na osnovu svih javnih nabavki i procenata njih koji je namešten, nalazim da je to sasvim tačna izjava, odnosno, to je verovatno.
 
Zna li neko zasto se menjaju bandere u Kralja Milana? Ove sto menjaju izgledaju prilicno dobro. Rekao bih da ima dosta vise mesta gde je zamena svrsishodnija.
 
Stubovi kont mreže često nose i rasvjetne glave 2 u jedan mjenjaju se jer su istrulie u bazi sastav sa pločama nisu menjanje prilikom rekonstrukcije kralja milana 2002 bješe
 

🔷️
НОВА РАСВЕТА У БИРЧАНИНОВОЈ УЛИЦИ
🔷️


На иницијативу грађана постављена је нова расвета у стамбеном блоку у Улици Бирчанинова 16.

Општина Савски венац свакодневно је на услузи грађанима и њиховим потребама, а добра комуникација je један од приоритета руководства Општине и за резултат даје брзо и ефикасно решавање проблема на терену.

Осветљену површину и безбеднији пролаз омогућиле су екипе ЈКП “Јавно осветљење".​

rasveta Bircaninova 1.jpg


rasveta Bircaninova 2.jpg


rasveta Bircaninova 3.jpg


izvor: FB Savski venac
 
Мислим да ови стубови нису у каталогу урбаног мобилијара.
 
Прекјуче сам пријавио покварену расвету код зелено-сиве зграде у блоку 32 на НБГ. Данас су радници "Јавног осветљења" дошли да их поправе и заиста су их поправили, али су укључили расвету да ради усред бела дана, па се сад она искључила у истом тренутку кад се сва остала расвета упалила.
IMG_20240131_170847.jpg
 
Vrh