Šta je novo?

Izdavanje / iznajmljivanje nekretnina (stana, parking mesta...) iskustva i saveti

I koliko sam upucen za ovakve prevarante i olose ne postoji zatvorska kazna. Na kraju budu izbaceni sudski i nikom nista. Na kraju kao zakupodavac budes srecan sto si zavrsio sa golgotom.
Ono kako treba da bude klasivikovano je u rangu teske kradje ili razbojnistva. Ovo je cist napad na privatnu svojinu. Dakle od godinu do deset godina zatvora pa izvolite.
Ako jedan ulicar koji ukrade nesto iz kola npr. dobije godinu dana zatvora, ne razumem zasto je ovaj vid otimacine povlascen i neprepoznat u zakonu kao ozbiljno delo.
Meni je poznata prica jednog uglednog BG advokata koji mi je licno ispricao za slican slucaj, gde su ljudi iz unutrasnjosti uzurpirali stan u Beogradu. Gazda zaista nigde nije pogresio, sve fino, kulturno, ljubazno... no kako ovi nisu hteli da izadju iz stana, klasicno inadzijski, s gomilom prkosa, gazda nije imao resenje pa se obratio lokalnim tabadzijama. Doveo ih na vrata, pa zastrasivanje na svakom cosku, cekanje na parkingu ispred auta, i slicne suptilne metode bez znaka fizicke agresije, ali mnogo upozorenja... posle 20-tak dana ljudi izlaze iz poseda jer ne mogu da izdrze pritisak. Pogotovo kad se u lice kaze: "Sto maltretiras ljude kad ti nista nazao nisu ucinili?"
No, sve to kosta, niko nece da radi besplatno.

Bilo je i mnogo gorih slucajeva od ovog, no ako je neko bezobrazan, ne moze se resiti na fin nacin, nego moras istim metodama, tj. "pokazati zube".
 
Meni je poznata prica jednog uglednog BG advokata koji mi je licno ispricao za slican slucaj, gde su ljudi iz unutrasnjosti uzurpirali stan u Beogradu. Gazda zaista nigde nije pogresio, sve fino, kulturno, ljubazno... no kako ovi nisu hteli da izadju iz stana, klasicno inadzijski, s gomilom prkosa, gazda nije imao resenje pa se obratio lokalnim tabadzijama. Doveo ih na vrata, pa zastrasivanje na svakom cosku, cekanje na parkingu ispred auta, i slicne suptilne metode bez znaka fizicke agresije, ali mnogo upozorenja... posle 20-tak dana ljudi izlaze iz poseda jer ne mogu da izdrze pritisak. Pogotovo kad se u lice kaze: "Sto maltretiras ljude kad ti nista nazao nisu ucinili?"
No, sve to kosta, niko nece da radi besplatno.

Bilo je i mnogo gorih slucajeva od ovog, no ako je neko bezobrazan, ne moze se resiti na fin nacin, nego moras istim metodama, tj. "pokazati zube".
Ne znam za iskljucivanje vode i struje da li je moguci metod izbacivanja?
 
Vodu je malo teze isključiti, a struju ako već ne placa racune sami seku. Ne vidim zašto su uopšte placali račune za njih
 
Ne znam za iskljucivanje vode i struje da li je moguci metod izbacivanja?
Moze i to, ako je kuca u pitanju, pozoves elektrodistribuciju, otkace prikljucak s bandere.
Za stan, odes kod predsednika kucnog saveta, zamolis da skine sva tri osiguraca s table.
 
Moze i to, ako je kuca u pitanju, pozoves elektrodistribuciju, otkace prikljucak s bandere.
Za stan, odes kod predsednika kucnog saveta, zamolis da skine sva tri osiguraca s table.
Mozda ce neko od pravnika ovde bolje to objasniti, ali mislim da sam cuo da onda podstanar moze da tuzi tebe zbog uskracivanja osnovnih stvari za zivot (koliko god besmisleno zvucalo). Ukoliko tako nesto postoji, verujem da je to jedan od razloga sto ljudi to ne rade.
 
Mozda ce neko od pravnika ovde bolje to objasniti, ali mislim da sam cuo da onda podstanar moze da tuzi tebe zbog uskracivanja osnovnih stvari za zivot (koliko god besmisleno zvucalo). Ukoliko tako nesto postoji, verujem da je to jedan od razloga sto ljudi to ne rade.
Moze da tuzi svako svakoga, ali ta mogucnost ne treba da sprecava nekoga da uradi nesto sto misli da je treba da uradi.
 
Koliko sam upućen vlasnici bi bili zaštićeniji da nemaju ugovor i da nisu prijavili stanara, nego ovako.

Ovako će da ih zaje*******ava 10 godina. Ako ga na silu izbace sud će da ga vrati u stan. A možda popiju i krivičnu prijavu.
Upravo tako, ali ne 10 godina; upravni spor se resava za 2 - 3 godine ako je situacija cista. Mislim da smo vec pisali o tome na drugoj temi pre neku godinu. Greska vlasnika je da su prijavili prebivaliste podstanara na nekretninu koju izdaju, to radi samo neko ko je totalno neinformisan ili zaista id***. U tom trenutku, bez obzira da li ima ugovora i sta pise u ugovoru (otkazni rok, itd.) podstanar dobija veca prava od vlasnika i prakticno stan postaje njegov u smislu uzivanja (naravno ne u smislu vlasnistva). Ukoliko ima dobrog advokata moze da uziva u stanu par godina besplatno. Svako iskljucivanje vode ili struje smatra se smetanjem poseda kao i izbacivanje silom, advokat momentalno predaje zahtev sudu i nakon 48 sati podstanar u pratnji policije ulazi u svoj stan (jer je dobio pravo uzivanja koje je jace od prava vlasnistva) ili sud nalaze da se prikljuci struja, pa ako vlasnik nece onda EDB to radi o trosku vlasnika. Plus krivicna prijava za smetanje poseda. Jedini nacin je da takvog podstanara delozira policija pravosnaznom sudskom odlukom. Obicno on tada napravi i ogromnu stetu jer uglavnom nema nista na svoje ime pa ne moze nista ni da se naplati.

Jedini nacin izdavanja nekretnine u Srbiji koji ne nosi ovakve rizike je 100% sve na crno da ne postoji nijedan materijalni dokaz da osoba zivi u tom stanu (cak ni internet na njegovo ime). Onda se moze izbaciti silom i u slucaju bilo kakvog spora optuziti za pljacku. Teoretski on moze da pokusa da dokazuje da je bio u posedu ali izjava svedoka se lako obara na sudu (rec Pere protiv reci Zike) ali nema osnova da MUP reaguje i silom ga vrati u stan (tzv. privremena mera, to je nabitnije). Takodje je bitno da je bar 1 clan porodice vlasnika prijavljen na toj adresi (prebivaliste) u slucaju spora (mada je verovatnoca mala da do njega uopste i dodje).
Ovde su vlasnici izigrani, podstanar ih je navukao na prijavu prebivalista i tu je game over.
 
Upravo tako, ali ne 10 godina; upravni spor se resava za 2 - 3 godine ako je situacija cista. Mislim da smo vec pisali o tome na drugoj temi pre neku godinu. Greska vlasnika je da su prijavili prebivaliste podstanara na nekretninu koju izdaju, to radi samo neko ko je totalno neinformisan ili zaista id****. U tom trenutku, bez obzira da li ima ugovora i sta pise u ugovoru (otkazni rok, itd.) podstanar dobija veca prava od vlasnika i prakticno stan postaje njegov u smislu uzivanja (naravno ne u smislu vlasnistva). Ukoliko ima dobrog advokata moze da uziva u stanu par godina besplatno. Svako iskljucivanje vode ili struje smatra se smetanjem poseda kao i izbacivanje silom, advokat momentalno predaje zahtev sudu i nakon 48 sati podstanar u pratnji policije ulazi u svoj stan (jer je dobio pravo uzivanja koje je jace od prava vlasnistva) ili sud nalaze da se prikljuci struja, pa ako vlasnik nece onda EDB to radi o trosku vlasnika. Plus krivicna prijava za smetanje poseda. Jedini nacin je da takvog podstanara delozira policija pravosnaznom sudskom odlukom. Obicno on tada napravi i ogromnu stetu jer uglavnom nema nista na svoje ime pa ne moze nista ni da se naplati.

Jedini nacin izdavanja nekretnine u Srbiji koji ne nosi ovakve rizike je 100% sve na crno da ne postoji nijedan materijalni dokaz da osoba zivi u tom stanu (cak ni internet na njegovo ime). Onda se moze izbaciti silom i u slucaju bilo kakvog spora optuziti za pljacku. Teoretski on moze da pokusa da dokazuje da je bio u posedu ali izjava svedoka se lako obara na sudu (rec Pere protiv reci Zike) ali nema osnova da MUP reaguje i silom ga vrati u stan (tzv. privremena mera, to je nabitnije). Takodje je bitno da je bar 1 clan porodice vlasnika prijavljen na toj adresi (prebivaliste) u slucaju spora (mada je verovatnoca mala da do njega uopste i dodje).
Ovde su vlasnici izigrani, podstanar ih je navukao na prijavu prebivalista i tu je game over.
je*** ti koja divljina.
 
Upravo tako, ali ne 10 godina; upravni spor se resava za 2 - 3 godine ako je situacija cista. Mislim da smo vec pisali o tome na drugoj temi pre neku godinu. Greska vlasnika je da su prijavili prebivaliste podstanara na nekretninu koju izdaju, to radi samo neko ko je totalno neinformisan ili zaista id****. U tom trenutku, bez obzira da li ima ugovora i sta pise u ugovoru (otkazni rok, itd.) podstanar dobija veca prava od vlasnika i prakticno stan postaje njegov u smislu uzivanja (naravno ne u smislu vlasnistva). Ukoliko ima dobrog advokata moze da uziva u stanu par godina besplatno. Svako iskljucivanje vode ili struje smatra se smetanjem poseda kao i izbacivanje silom, advokat momentalno predaje zahtev sudu i nakon 48 sati podstanar u pratnji policije ulazi u svoj stan (jer je dobio pravo uzivanja koje je jace od prava vlasnistva) ili sud nalaze da se prikljuci struja, pa ako vlasnik nece onda EDB to radi o trosku vlasnika. Plus krivicna prijava za smetanje poseda. Jedini nacin je da takvog podstanara delozira policija pravosnaznom sudskom odlukom. Obicno on tada napravi i ogromnu stetu jer uglavnom nema nista na svoje ime pa ne moze nista ni da se naplati.

Jedini nacin izdavanja nekretnine u Srbiji koji ne nosi ovakve rizike je 100% sve na crno da ne postoji nijedan materijalni dokaz da osoba zivi u tom stanu (cak ni internet na njegovo ime). Onda se moze izbaciti silom i u slucaju bilo kakvog spora optuziti za pljacku. Teoretski on moze da pokusa da dokazuje da je bio u posedu ali izjava svedoka se lako obara na sudu (rec Pere protiv reci Zike) ali nema osnova da MUP reaguje i silom ga vrati u stan (tzv. privremena mera, to je nabitnije). Takodje je bitno da je bar 1 clan porodice vlasnika prijavljen na toj adresi (prebivaliste) u slucaju spora (mada je verovatnoca mala da do njega uopste i dodje).
Ovde su vlasnici izigrani, podstanar ih je navukao na prijavu prebivalista i tu je game over.
Slicno stanje znam da je u Italiji, i da vlasnici nekretnina imaju muke da izbace ljude sto se usele i prestanu da placaju. I tamo je (nazalost) zakon na njihovoj strani.
 
Verovatno zbog izvrsitelja. Ako ne plati, dolaze i rade plenidbu stvari. Nas zakon je skandalozno napisan. Mnogo rupa...
 
Upravo tako, ali ne 10 godina; upravni spor se resava za 2 - 3 godine ako je situacija cista. Mislim da smo vec pisali o tome na drugoj temi pre neku godinu. Greska vlasnika je da su prijavili prebivaliste podstanara na nekretninu koju izdaju, to radi samo neko ko je totalno neinformisan ili zaista id****. U tom trenutku, bez obzira da li ima ugovora i sta pise u ugovoru (otkazni rok, itd.) podstanar dobija veca prava od vlasnika i prakticno stan postaje njegov u smislu uzivanja (naravno ne u smislu vlasnistva). Ukoliko ima dobrog advokata moze da uziva u stanu par godina besplatno. Svako iskljucivanje vode ili struje smatra se smetanjem poseda kao i izbacivanje silom, advokat momentalno predaje zahtev sudu i nakon 48 sati podstanar u pratnji policije ulazi u svoj stan (jer je dobio pravo uzivanja koje je jace od prava vlasnistva) ili sud nalaze da se prikljuci struja, pa ako vlasnik nece onda EDB to radi o trosku vlasnika. Plus krivicna prijava za smetanje poseda. Jedini nacin je da takvog podstanara delozira policija pravosnaznom sudskom odlukom. Obicno on tada napravi i ogromnu stetu jer uglavnom nema nista na svoje ime pa ne moze nista ni da se naplati.

Jedini nacin izdavanja nekretnine u Srbiji koji ne nosi ovakve rizike je 100% sve na crno da ne postoji nijedan materijalni dokaz da osoba zivi u tom stanu (cak ni internet na njegovo ime). Onda se moze izbaciti silom i u slucaju bilo kakvog spora optuziti za pljacku. Teoretski on moze da pokusa da dokazuje da je bio u posedu ali izjava svedoka se lako obara na sudu (rec Pere protiv reci Zike) ali nema osnova da MUP reaguje i silom ga vrati u stan (tzv. privremena mera, to je nabitnije). Takodje je bitno da je bar 1 clan porodice vlasnika prijavljen na toj adresi (prebivaliste) u slucaju spora (mada je verovatnoca mala da do njega uopste i dodje).
Ovde su vlasnici izigrani, podstanar ih je navukao na prijavu prebivalista i tu je game over.
Kako onemogućiti stanara, naručito stranca, da se prijavi na adresu stana? Nije stan samo da pruži krov nad glavom već I određeni pravni status. Sve od dobijanja boravišne dozvole do mogucnosti parkiranja u zoni zahteva prijavu adrese.
 
Upravo tako, ali ne 10 godina; upravni spor se resava za 2 - 3 godine ako je situacija cista. Mislim da smo vec pisali o tome na drugoj temi pre neku godinu. Greska vlasnika je da su prijavili prebivaliste podstanara na nekretninu koju izdaju, to radi samo neko ko je totalno neinformisan ili zaista id****. U tom trenutku, bez obzira da li ima ugovora i sta pise u ugovoru (otkazni rok, itd.) podstanar dobija veca prava od vlasnika i prakticno stan postaje njegov u smislu uzivanja (naravno ne u smislu vlasnistva). Ukoliko ima dobrog advokata moze da uziva u stanu par godina besplatno. Svako iskljucivanje vode ili struje smatra se smetanjem poseda kao i izbacivanje silom, advokat momentalno predaje zahtev sudu i nakon 48 sati podstanar u pratnji policije ulazi u svoj stan (jer je dobio pravo uzivanja koje je jace od prava vlasnistva) ili sud nalaze da se prikljuci struja, pa ako vlasnik nece onda EDB to radi o trosku vlasnika. Plus krivicna prijava za smetanje poseda. Jedini nacin je da takvog podstanara delozira policija pravosnaznom sudskom odlukom. Obicno on tada napravi i ogromnu stetu jer uglavnom nema nista na svoje ime pa ne moze nista ni da se naplati.

Jedini nacin izdavanja nekretnine u Srbiji koji ne nosi ovakve rizike je 100% sve na crno da ne postoji nijedan materijalni dokaz da osoba zivi u tom stanu (cak ni internet na njegovo ime). Onda se moze izbaciti silom i u slucaju bilo kakvog spora optuziti za pljacku. Teoretski on moze da pokusa da dokazuje da je bio u posedu ali izjava svedoka se lako obara na sudu (rec Pere protiv reci Zike) ali nema osnova da MUP reaguje i silom ga vrati u stan (tzv. privremena mera, to je nabitnije). Takodje je bitno da je bar 1 clan porodice vlasnika prijavljen na toj adresi (prebivaliste) u slucaju spora (mada je verovatnoca mala da do njega uopste i dodje).
Ovde su vlasnici izigrani, podstanar ih je navukao na prijavu prebivalista i tu je game over.
Auuuu. Dosta stvari ovde nisam znao. Npr da prijava stanara moze toliko muka moze da ti navuce na vrat. Hvala na informacijama.
 
Auuuu. Dosta stvari ovde nisam znao. Npr da prijava stanara moze toliko muka moze da ti navuce na vrat. Hvala na informacijama.
NIsam ni ja znao, ali opet mi nije jasno kako moze podstanar da ima sva moguca prava, a nijednu obavezu?
Kako onemogućiti stanara, naručito stranca, da se prijavi na adresu stana? Nije stan samo da pruži krov nad glavom već I određeni pravni status. Sve od dobijanja boravišne dozvole do mogucnosti parkiranja u zoni zahteva prijavu adrese.
Pise ti u citiranoj poruci, jednostavno ga ne prijavljujes niti pravis ugovor.
 
Greska vlasnika je da su prijavili prebivaliste podstanara
Da, ali ja npr. nikad (i većina ozbiljnih podstanara - bez prijave možeš iznajmiti nekom studentu, ili tako nekima koji su već u dugovima pa neće da im adresa bude dostupna sudovima i izvrsiteljima) ne bih živeo negde gde nisam prijavljen i to je prva stvar koju kažem kad se nalazim sa nekim za iznajmljivanje stana (druga je da ću račune plaćati elektronski). Prvo, to je moja zakonska obaveza, hoću da na vreme dobijam eventualne kazne i dopise državnih organa, a i bez prijave je nemoguće ostvariti prava kao što su mesečni parking u zoni ili parking servis garaži, vrtić/ škola za decu i razne druge stvari...
 
Poslednja izmena:
Da, ali ja npr. nikad (i većina ozbiljnih podstanara - bez prijave možeš iznajmiti nekom studentu, ili tako nekima koji su već u dugovima pa neće da im adresa bude dostupna sudovima i izvrsiteljima) ne bih živeo negde gde nisam prijavljen i to je prva stvar koju kažem kad se nalazim sa nekim za iznajmljivanje stana (druga je da ću račune plaćati elektronski). Prvo, to je moja zakonska obaveza, hoću da na vreme dobijam eventualne kazne i dopise državnih organa, a i bez prijave je nemoguće ostvariti prava kao što su mesečni parking u zoni ili parking servis garaži, vrtić/ škola za decu i razne druge stvar
upravo to, sve te stotine hiljada Rusa ne bi mogli legalno da borave u zemlji da nemaju regulisan boravak, samim tim I da su prijavljeni na adresu. Prvi put čujem da je zahtev za prijavu boravka nešto što se omogućava podstanarima. Cak I kada bi neki stanodavac želeo da istu uskrati iz bilo kog razloga, verujem da bi bio prinuđen da stan izda po duboko diskontovanoj ceni.
 
Dovoljno je da je stanar u posedu stana (može i bez prebivališta, i bez ugovora) i ako ne želi da se dobrovoljno iseli jedino što možeš je da se obratiš sudu. Miliciju ne interesuju ugovori,prebivalište i drugo, oni ne ulaze u tumačenje istih, oni ti UVEK kažu obratite se sudu.
 
ja bi samo dodao da ce reci obratite se sudu "po privatnoj tuzbi".

Ovo dovodi do toga da procena rizika koji imaju stanodavci u Srbiji je lose odradjena. U smislu zasnivali su procenu rizika na osnovu situacija sa domacim stanovnistom. Desavaju se te situacije ali MNOGO redje nego u zapadnim zemljama. Pogotovo u Americi (iz licnog iskustva pisem).

Na primer:
- Zakupodavac u Americi prvo trazi da se uplati $70 za credit check i ako te NE ODOBRE ne vracaju taj novac.
- Zatim rade background check da vide da nisi neki seksualni pedofil da pa da moras u javni registar i time "degradiras" ceo kraj.
- Background check da se vidi imas li neku kriminalnu proslost
- Rade credit check (u smislu kakva je kreditna istorija). U prevodu ako si zakasnio sa placanjem neke rate ili kreditne kartice u poslednjih 6 godina nista od stana.
- Minimum ustedjevina na debitnom racunu za 6 meseci placanje stana.

Zatim na sve to traze:
- tri poslednje uplate od poslodavca na izvodu iz banke (ako ne prikazes nista od stana)
- tri poslednja platna listica (od poslodavca)
- broj telefona osobe i email koja vam je menadzer u firmi koju mogu da pozovu
- reference gde ste rentirali stan u prethodnih 6 godina sa sve brojevima telefona i imenima koga da zovu.

Ono sto je fora ljudi se trkaju da dostave sto bolju dokumentaciju samo da ih "odobre". U Americi se predstavlja ne znam kakav big deal kada ti odobre zakup na godinu dana.
Ugovor je uvek na godinu dana i ne moze da se plati recimo sve unapred ako recimo nemas kreditnu istoriju ili zaposlenje. Svakako im je vazniji izvestaj iz kreditnog biroa nego uplata.

Prakticno ovaj proces postoji iz razloga sto postoji MNOGO situacija gde je bilo problema i tako preciscavaju ko moze da rentira a ko ne moze. To je i dovelo do onih krajeva koje zovemo geto. U principu da ne bi zavrsio u losem kraju mora maltene da si savrsen da bi iznajmio stan.
Ako kod nas bude vise stranaca u Srbiji jednostavno desice se da zakupodavci budu mnogo oprezniji sto na kraju dovodi do striktnog procesa provere ko moze da rentira a ko ne moze.

Najveci problem su zapravo "evictions" a to je situacija recimo vlasnik ima zgradu sa 50 stanova (vrlo cest slucaj) i izdao je sve stanove. Sad dolazi neko ko radi u Apple, Google i Facebook-u i kaze hocu da iznajmim. On ne govori "nemamo" nego prvo pita "gde radite". Ako odgovorite magicnu rec jedno od te tri firme. On kaze ovako "nemamo nista slobodno ali dajte mi minut da pogledam". Otvori kompjuter i pogleda kome prvo istice ugovor. Nadje nekog profesora ili vodoinstalatera kome istice ugovor za mesec dana i kaze ovom zaposlenom. Imamo stan. Sta se desi on vodoinstalateru jednostavno ne produzi ugovor posle godinu dana i to se zove 'evictions'.
Evo ovaj sluicaj nedavno 40 godina zakupci i izbaceni.

Sve opcije su isprobane i testirane u San Francisku i ni jedna ne radi. Uvek se neko buni i strajkuje.

 
Poslednja izmena:

Evo jednog zanimljivog resenja. Ne znam koliko je primenjivo.
 
Koliko znam možeš da mu isključiš struju bez ikakvih posledica. Nije to niakkvo ugrožavanje i nasilno izbacivanje. Ovi su plaćali jer je verovatno brojilo uvezano sa još nekim brojilom pa da ne bi isključili oba. Kada postoji ugovor, postoji i zakonska obaveza ko plaća troškove. Možda stanar nema ništa na svoje ime ali ima platu.
 
Šta je po vama danas realna renta za novogradnju,ako su novi stanovi kako vidimo od 2.300-2500,potez Autokomanda-Vojvode Stepe-Kumodraška?
Struka kaže minimum je 5%-6% od vrednosti nekretnine.Ovde bi ti značilo neki minimum od 500 evra.
 
Vrh