Vučićeva najava spremnosti da se odreknemo prva preče kupovine NIS-a je izrazito pogrešna i štetna.
Ovi što pričaju da je rat u Ukrajini promeno svet su sasvim u pravu. O tome bi se moglo puno pričati, ali ovde je važno razumeti da je globalizam mrtav, ali i da je on imao niz prednosti, a ne samo mana. Jedna od njegovih prednosti je bila potreba da se i pored sve dominacije Zapada, ta dominacija ipak uglavnom ostvarivala kroz neki međunarodni pravni sistem, na uređeni način, a ne isključivo arbitrarnom golom silom bez ikakvog objašnjenja ili čak i samo formalnog pokrića. Dakle zbog tragičnih iskustava drugog svetskog rata i maltene globalnog nuklearnog uništenja tokom hladnog rata, donošeni su i manje-više poštovani opštevažeći međunarodni ugovori, globalni standardi, finansiran je sistem Ujedinjenih Nacija, Savet Bezbednosti, Unesko itd. To ne znači da Zapad nije mogao da sledi svoje interese, pošto je upravo on i smislio ceo taj sistem, ali je makar značilo da se dobrovoljno obavezao da prvo mora da sledi neku formu da bi ih ostvario, a nju često nije bilo moguće brzo i lako ispuniti, što je bar omogućivalo kupovinu vremena za one koji su ugroženi.
Međutim sada su obe strane odustale od poštovanja svake pravne forme koja je ranije ipak bar donekle ograničavala samovolju. Rusija je prosto vojno napala zemlju gde joj se nešto nije dopalo (doduše Amerika je to isto radila odavno, ali samo u "trećem svetu"), a zapad je svoj izrazito dominantan uticaj u nauci, ekonomiji i trgovini rešio da uopotrebi kao oružije, i to sasvim bukvalno, kao da su u pitanju puške i tenkovi. Uskratiti nekoj zemlji sve sopstvene proizvode bez kojih ona ne može normalno da funkcioniše, uprkos važećim ugovorima, je postalo prihvatljivo. Pa i pretiti trećim zemljama ako ONE ugrožavaju efikasnost embarga. Dakle ni treće, neumešane zemlje, više nisu samostalne u donošenju odluka! To međutim znači i da je sam koncept "suvereniteta", kako je on do sada shvatan u dokumentima UN, takođe uglavnom mrtav.
Zbog čega sada ovo spominjem? Zato što će od sada pa nadalje svaka zemlja koja to može težiti da bude u što je moguće većoj meri samodovoljna. Da u najvažnijim oblastima što manje zavisi od drugih. Dakle sigurno SVE velike zemlje, a i niz malih, bar u domenima gde to mogu ili je najvažnije.
A to znači da i mi ubuduće moramo raditi na tome da pod sopstvenu kontrolu ponovo stavimo sve fundamentalne proizvodne i razvojne kapacitete. Dakle, energiju, proizvodnju hrane, osnovne sirovine, komunikacije i informatiku, lekove kao i proizvodnju maksimalnog broja bazičnih proizvoda koji ulaze u sve ove grane. Zbog toga je prodaja PKB-Beograd tragična greška (o čemu sam ovde pisao još kad se to dešavalo), zbog toga moramo vratiti NIS pod našu kontrolu, razvijati izvore energije, sprečiti prodaju Telekoma i drugih bazičnih komunikacija, videti šta su osnovni ili strateški proizvodi u oblasti hemije i biologije. Prepustiti nekom strancu da nam kontroliše naftu je u ovakvim uslovima ludost. Ako i nismo znali do sad (a jesmo), bar sada znamo.