Šta je novo?

Izbori 2024

Sledeća velika kriza će biti prostor za opoziciju da preuzme vlast, samo ako uspeju da se konsoliduju među sobom.
Slazem se i uvek je ovo "samo" zapravo najveci problem, iako je to najjednostavnije resenje da bi dosli do svog cilja
Ako se grqđanska opozicija spusti na nivo kursadzija ili parova - izgubice onda svoje dosadasnje birače zbog toga da bi MOŽDA privukla neke koji glasaji za radikale
Nema druge opcije. To je i plan A, i plan B, i plan C... Jednostavno gradjanska opozicija mora da se, kako ti kazes "spusti", ako hoce da dodje na vlast. A ako su u igri samo da bi bili u igri, to je isto ok, al nemo' da zavaravaju narod da im je stvarno stalo da dodju na vlast.

Po tvome građanska opozicija zbog nekog svog elitističkog identiteta treba da se zadovoljava podilaženjem hipsterima koji ispijaju pumpkin spice latte u Rajićevoj, a ostatak ovog naroda treba da im da svoj glas iz nekih nerazjašnjivih razloga koji leže između plemenitih ideala građanske pravne države i slobode medija, i prijatnijih manira i dikcije od Marjana Rističevića i Đuke bizona.
Bukvalno si sve rekao u ovoj recenici. Meni su sve te gradjanske opcije odvratne upravo zbog ovog narativa. Skoro me bas neki drugar zvao u neki izlazak u Dorcol Platz, nisam otisao jer ja jednostavno ne vidim sebe na tim mestima, medju takvom ekipom, upravo zbog toga sto znam da ta ekipa sebe posmatra kao na nesto uzviseno, koji ma bi mediokriteti i maloumnici trebalo da se dodvore, a zapravo ne kapiraju da oni nikad nece biti vecina i da bi dosli na vlast zapravo oni, tako uzviseni, obrazovani, hipsteri, treba da se dodvore tim mediokritetima i maloumnicima da bi dosli na vlast.

Nema opcije B, ako im je stvarno stalo do toga, mada sve vise verujem da dobar deo njih i nema neku zelju da dodje na vlast i preuzme odgovornost, vec da im vise odgovara da budu veciti kriticari i veciti borci da ukazu na neku gresku, a ne i sami da se bore da se neka greska ispravi, a da posledicno tome i sami budu predmet kritika ako bi bili na vlasti.
 
Gradjanska opozicija je do sada ne podikazenjem ovima koji misle da je vuicic novi tito i koji se dive programu informera, happyja i pinka, uspela da sakupi neki broj glasova koji uopšte nije mali ali na žalost nije ni dovoljan,
time što će ona da se u svojoj komunikaciji spusti na nivo fanova pinka ce joj mozda namaći koji glas iz drugog tabora ali ce sigurno ostati bez onog broja glasova koja je imala pre toga, dakle bice u minusu...
Ali kako da dodje na vlast onda? Da uveze ljude koji ce da glasaju za njih? Imas relativno fiksan broj ljudi (glasaca) koji su vrlo jasno opredeljeni za i protiv + apstitnente kojima je u vecini ogavna gradjanska opcija, ali ne zele ni SNS, i imas razocarane glasace SNS-a kojima je isto tako ogavna gradjanska opcija.

Kako uzeti glasove od njih, ako neces da im podilazis? Hipnoza ne prolazi. Prolazi samo dobar marketing i metodologija koju sada koristi SNS da bi se zadrzao na vlasti, prilagodjena gradjanistima. Nema druge opcije.
 
Da miki aleksic je bas hipster sa dorćol platza lol...
Evo imamo na delu propagandu protiv opozicije
 
Meni se nekako cini, mada nadam se da gresim, da se mora prestati i sa targetiranjem sns preletaca(presli na stranu opozicije) pogotovo u malim sredinama koje su bile bez opozijie 4 godine, pitanje je dal je ostao neko a da nije bio primoran da predje u SNS ili da saradjuje sa njima.
Ali iskreno nadam se da nisam u pravu, videcemo posle ovih izbora, ako bude iolse pristojan rezultat.
 
Ali kako da dodje na vlast onda? Da uveze ljude koji ce da glasaju za njih? Imas relativno fiksan broj ljudi (glasaca) koji su vrlo jasno opredeljeni za i protiv + apstitnente kojima je u vecini ogavna gradjanska opcija, ali ne zele ni SNS, i imas razocarane glasace SNS-a kojima je isto tako ogavna gradjanska opcija.

Kako uzeti glasove od njih, ako neces da im podilazis? Hipnoza ne prolazi. Prolazi samo dobar marketing i metodologija koju sada koristi SNS da bi se zadrzao na vlasti, prilagodjena gradjanistima. Nema druge opcije.
Vise puta sam napisao i zasto oni ne mogu do kraja da im podilaze i ko bi to mogao ali se ne pojavljuje (ok pojavio se sava ali videcemo da li ce imati uspeha u tome)
 
Da miki aleksic je bas hipster sa dorćol platza lol...
Evo imamo na delu propagandu protiv opozicije

Ja prezirem SNS iz dna duše, mislim da je to stranka gde se skupio sav moralni talog ove zemlje, i na izborima glasam za opoziciju, ali veruj mi da ne mislim da je najveće zlo ove države na vlasti trenutno, nikad ne bih glasao za SSP.

Oni su za mene smešni i neubedljivi političari. Nema idealista, nema snažne retorike, nema jakih ličnosti, nema politike kao takve. Ne znam ni šta im je program ni po čemu se razlikuje od programa SNS jer oni o tim stvarima retko pričaju. Svaku priliku u javnosti oni koriste da nam objasne kako SNS ne valja, a zbog čega će oni biti bolji i šta će drugačije raditi retko imamo priliku da čujemo.
 
Упоредимо бројеве 2008. и 2012.
Изашло: 2008 - 4.141.176
2012 - 3.908.013
За европску опцију (дс, лдп, г17+) :
2008 - 1.807.102
2012 - 1.334.506

За радикале и касније снс+радикале:
2008 - 1.219.436
2012 - 1.121.217

За СПС:
2008 - 313.896
2012 - 567.689

За ДСС:
2008 - 480.987
2012 - 273.532

Ко је ту мање извео бирача?
Прво, имамо ~ 200.000 мање гласача 2012.
Друго, еуро опције добиле ~ 470.000 мање.
Треће, 2012. радикали у обе колоне добили ~ 100.000 мање.
Четврто, СПС порастао за ~ 350.000 више.
Пето, ДСС за ~200.000 мање.
Шесто, Нова Србија је била са ДСС 2008. па са СНС 2012.
Седмо, Карићев ПСС ишао самостално 2008. па са СНС 2012. 2008. је имао скоро 70.727. Такође и Ристичевић са неких 12.000.

Како да рачунамо ко је извео мање а ко више гласача?
СПС је привукао нечије гласаче али чије?
Ако је разлика у 200.000 изашлих испало би да су део еуро гласача отишли у апстинентне а део у СПС, део радикалних исто отишао у апстинте пошто су привукли Вељине, Богољубове и Ристичевићеве гласове.

.
 
Moj utisak je uvek bio da SNS i SPS lešinare jedni nad drugima, ali moguće je da je ovde SPS pojeo glasače DSS...

Vidi se tačno ovde da su glasači provropskih stranaka otišli u apstinenciju i da je to glavni razlog zašto je SNS uzeo vlast tad. Zato kažem da se preobraćenje među glasačima dešava retko ili gotovo nikad.
 
Ali hajde da nešto opozicija nauči od njih. Da naučimo kako se radi politički marketing. Oni to rade masteralno i opozicija mora da drastično usavrši marketing strategiju da bi preuzeli deo kolača. Nije mi jasno kako to ne kapiraju i kako uvek padaju na iste fore.

Opozicija treba da sedne i uradi reverse engineering kompletnog marketinga koji radi SNS (strategija, poruke, ciljna grupa) i da se skroz na taj način obraća glasačima kako bi preuzela deo kolača, tj. ušla u njihovu ciljnu grupu.
Eto to je bilo mojih 2 centa na ovu ttemu
Ne mogu da verujem da se slazem sa Dejanove 2 centi ali eto, da
SNS propaganda je najjaca propaganda u zadnjih nekoliko decenija, reko bih da je perfektnija i od Miloševićeve, to nikako ne moze da se ospori, i necemo da ih skinemo dok ne krenemo da sluzimo njihovim prljavim taktikama
Da se pojavi sada neka desnicarska stranka sa nekom osobom slicnoj Velji Ilicu, pa da baca recenice na nivou ,,nepismena ustaska lezbejka brnaba", da kad mu dodju i urade nesto kao Miketicu da kaze ,,pa dabome, ko ne voli zene i kokain?", itd, verujem da bi izuzetnom brzinom stvorio velik problem SNSu
Nije ni meni milo, ali ako je trenutno drustvo bazirano na velicanju bahatosti, narkomanije, seksa, onda nije mudro da ne iskoristis tako nesto. Mislim, covece, koliko dijabola upravo na takvim forama i postane neki faktor u javnosti? Zar ih je malo?
 
Meni se nekako cini, mada nadam se da gresim, da se mora prestati i sa targetiranjem sns preletaca(presli na stranu opozicije) pogotovo u malim sredinama koje su bile bez opozijie 4 godine, pitanje je dal je ostao neko a da nije bio primoran da predje u SNS ili da saradjuje sa njima.
Ali iskreno nadam se da nisam u pravu, videcemo posle ovih izbora, ako bude iolse pristojan rezultat.
I da dodam, osvajanje vlasti u opstinama po Srbiji i u Beogradu, su nebo i zemlja po meni. Pristup i kampanja. Onda preletanje, bukvalno preuzimanje celih odbora je neminovno u lokalu.
 
Постоји и сасвим реалан сценарио да СНС задржи власт у апсолутно свим општинама. Људи и даље на капирају колика је машинерија у то упрегнута, и колики је новац улупан - не у кампању, него у пирамидалну контролу капиларних бирача. СНС практично и нема неке симпатизере на које утиче кампањом, па је сада кампања богзнакако успешна, НЕ. СНС има систем контроле сваког појединачног заокруживача броја 1, а кампања им служи за подизање морала, као и за додатно демотивисање опозиције.
 
I uspeva im. Evo ja nisam nikada propustio izbore, sad verovatno hoću. Mislim kapiram da ću opet zbog ličnog mira da se iscimam u minut do 12 i da će opet biti zaokruživanje najmanjeg zla (mada najiskrenije, trenutno apsolutno ne znam šta je to), ali nemam nikakva očekivanja. Ovi su crni, pa su crni, ali i opozicija je redom zaslužila da im se svi njbmo majki opravdano! Dakle ili svi izlaze ili svi bojkotuju, ovo što rade je pretužno! Sujeta i uski interesi nekog sitnog procenta i ličnog ćara, a vrlo moguće i saučesništvo!
 
Сви су они на контролним списковима, и апсолутно се води рачуна кроз цео циклус да изађу и одраде шта треба. И то кошта - језиво кошта.
 
Oni su za mene smešni i neubedljivi političari. Nema idealista, nema snažne retorike, nema jakih ličnosti
Ja bukvalno imam utisak da apsolutno svi ti politicari iz te gradjanske opcije, da oni nemaju (zato sam ovo boldovao) ni onaj pobednicki stisak sake kada se rukuju sa nekim, vec da su i u tom stisku sake mlitavi i neubedljivi (fishy rukovanje, mislim da se to tako zove). Kritika radi kritike je osnova njihovog bivstvovanja. Nema tu ni zelje da se dodje na vlast. Oni su bukvalno kao navijac nekog kluba koji "sve zna" i zasto neki igrac nije dobro igrao i zasto ovog trenera treba smetiniti, onog dovesti... a sam nikad u zivotu nije ni planirao da sutne loptu, a kamo li da se bavi tim sportom o kojem "sve zna". Eto tako ja gledam gradjansku opciju i zato ne bi mogao za njih nikad da glasam. Nije to prosto moja prica.

Da se pojavi sada neka desnicarska stranka sa nekom osobom slicnoj Velji Ilicu, pa da baca recenice na nivou ,,nepismena ustaska lezbejka brnaba", da kad mu dodju i urade nesto kao Miketicu da kaze ,,pa dabome, ko ne voli zene i kokain?", itd, verujem da bi izuzetnom brzinom stvorio velik problem SNSu
Nije ni meni milo, ali ako je trenutno drustvo bazirano na velicanju bahatosti, narkomanije, seksa, onda nije mudro da ne iskoristis tako nesto. Mislim, covece, koliko dijabola upravo na takvim forama i postane neki faktor u javnosti? Zar ih je malo?
Slazem se sa tobom od reci do reci. Ukratko, obzirom da je sistem vrednosti kod nas takav kakav je, to treba leverage-ovati, a kada (ako ikad) sistem vrednosti u drustvu bude nalik beckoj skoli, onda se treba tako obracati glasacima, ali to sada nije slucaj, prema tome treba se prilagoditi. Dokle god je sistem vrednosti ovakav kakav je, imas opciju ili da plivas i da nesto uradis, ili da se boris sa vetrenjacama i da nikad nista ne uradis, ALI da ti uteha bude ekipa sa kojom ces sesti u Dorcol Platz i koja ce te bodriti u stilu "jos samo malo i uspeli smo", a zapravo vrtis se u krug kao hrcak u kavezu.
 
Bas cudno da im je pored svega toga trebalo jos i organizovano doseljavanje za decembar pa cak i sa tim opet pata karta bila...
 
Па није уопште чудно, јер успевају са подршком од око 40% гласача да држе власт, и да ниједног тренутка нису нешто нарочито угрожени. Имали су и план Б и Ц, за случај да је опозиција освојила више гласова. План Б - куповина пар одборника из МИ, је таква демотивациона порука опозицији, да верујем да је број апстинената трајно порастао за неколико десетина хиљада, само тог дана. План Ц би свакако био њихова принудна управа због немогућности формирања власти.
 
Pa sto nisu kupili par odbornika od onih kojima su ionako pomogli?

Nego su isli na nove izbore gde je trebao riđi da istupi kako bi smanjili rizik na minimum...
 
Зато што могу, и што им је боље сто пута овако. Не само што ће имати 60-70%, него су упропастили супарнички табор до костију.
Realno znaju sta rade, imaju vrhunsku strategiju, neverovatno znanje o mentalitetu ljudi kod nas (sta su im trigeri, koji su obrasci ponasanja...) i veoma kvalitetne operativce koji leverageuju sve to i prave igru koja se igra po njihovim pravilima. Nema tu mnogo palamudjenja, jednostavno je tako. Gradjanisti pokusavaju da uspostave svoja pravila, ali to nisu pravila po kojima se igra sa njima. Prema tome, to je sto je. Gradjanisti dok se ne opamete bice ono vazno je ucestvovati. Kada se opamete mozda ce i imati sansu za nesto.
 
Зато што могу, и што им је боље сто пута овако. Не само што ће имати 60-70%, него су упропастили супарнички табор до костију.
Pa malo pre si napisao da bi kupovinom demotivisali protivnicke birace i oterali mnoge u apstinenciju sto je mnogo bolje po njih od ovog ishoda koji imamo sada gde je sava kao novo lice uleteo u igru...

A bas ce da natezu ljude i drndaju sve opet "zato sto mogu"
Kanda ipak malo preterujes sa fatalizmom...
 
Нека буде да си ти у праву, и да је нама боље овако.
 
Нека буде да си ти у праву, и да је нама боље овако.
Nama bi bilo najbolje da se riđi povukao licno on a ne da povuce celokupnu svoju organizaciju (msm nerealno za ocekivati ali kad vec hipoteticki pricamo)

Jedan od predsednika vaznije stranke u koaliciji mu je i nudio da se svi stariji lideri stranaka povuku iz javnosti tj da ne budu uopste ni na listama i da ne bude opet nosilac marinika koja je vec bila 2022 (pa to nije bas bilo mnogo uspesno) sto je on nadmeno odbio
 
Vrh