Šta je novo?

Izbori 2024

@vucko

Pošteno! Pitao sam 2 puta, video sam da ne odgovaraš, nisam hteo da insistiram dalje!

Što se koalicije tiče, iskreno nisam siguran koji je potencijal. Lično znam dosta ljudi koji na ponovljenim ne bi glasali za SPN, a jesu sada. Isto je tako moguće da neki neće glasati i za NADU ako bude sa vama. Biće sigurno više glasova, ali pitanje je da li i dovoljno? Može opet da se desi pat pozicija i da se neko treći pita, čak i ako bi ovoga puta vi imali koji mandat više od SNS.

Jeste da je u pitanju grad, ali možda je ipak neprirodno da u jednoj koloni budu ipak ideološki prilično drugačije grupe! Iskreno mislim da je najbolje da se ide u dve kolone, s tim da obe strane ne smeju da se stide glasova bliskih partija ispod cenzusa. Nadam se da će se sujeta prevazići. NS je imala 2% u BG, Radulović ispod 2%, ali nije to malo. Oni bi mogli u drugu kolonu, a vi da pojurite Tadića i druge. Nema tu stida i sujete, svaki glas je bitan! Jako bitna stvar koja se zaboravlja je da se dobijaju dodatni glasovi na ukrupnjenost, kad ljudi vide da ste ozbiljni i imate snage!
 
Izvini, vidiš da ne znam gde udaram :)

Slažem se oko koalicije, možda su 2 ideološke kolone levih i desnih prigodnije. I o tome se diskutuje ali u ovoj referendumskoj atmosferi i pokradenim izborima realno je teško sada objasniti ako SPN ne bi išao ponovo u toj koalicji. Ja sam isto za ideološke kolone, ali u idućem izbornom ciklusu kada prođu ovogodišnji lokalni izbori. Tako bi i partije mogle više da zastupaju svoje desne/leve programe a ne samo da pričamo kako je Vučić autokrata i kako je privatizovao državu. Valjda je ideja da se ukrupne partije, a ne doveka da imamo po 5 levih, desnih, centrističkih partija. Živim za dan kada ćemo na političkoj sceni imati jednu zelenu, jednu levu, jednu centrističku, jednu desnu i jednu jaču desniju (zovimo je suverenističku partiju).

Ne mogu da pričam u ime drugih ali NPS je u SPN, to pravi problem sa NS. Takođe SSP i SDS se ne trpe mada je SDS sada zaista došao do faze da trebaju da ugase radnju, i onako im je ceo vračarki odbor prešao u NPS. Taj neki SPN+NDSS jeste maksimum koji može da se izvuče i mora se reći da nije lako toliko ukrupniti opoziciju.

Ja prvi ne bi koaliciju sa DJB na Zvezdari jer me je vređao njihov koordinator Zvezdare bez razloga, čak sam morao i da ga blokiram koliko je bio intenzivan.
Prosto nemam toleranciju za nedorasle ljude koji se ponašaju kao SNS, polete visoko jer misle da imaju podršku građana, a kada puknu kao zvečke nam govore kako svi trebamo zajedno. Zato lepo da se ugase te mikro desne liderske partije, a ostali neka izaberu da li će u DSS ili NPS i vozdra.
 
Poslednja izmena:
Ако је главни наратив опозиције да су избори украдени (што и јесу), онда је природно да се опозиција уједини око главног и најважнијег циља одбране демократије. То је већ критични предуслов било каквог нормалног политичког живота и мени је сасвим нормално да се свака иоле не-криминална партија удружи по том питању са јасном платформом која се тиче искључиво тога. Слично су радили и Црногорци да сруше Мила и унормале земљу у чему су итекако успели.

Што је још важније, поставивши све друге политичке идеје по страни ради одбране демократије и удруживши се без обзира на левицу/девицу, опозиција тиме осталим странкама не дозвољава да буду неутралне поводом крађе избора нити да идеолошки врдају. Или су на страни СНС-а и крађе избора или су за демократију у оквиру које и десница и левица могу да се поштено боре за своје интересе, у складу са оним што народ жели. Што ће рећи да све квази-опозиционе странке попут Заветника Милице Радете бивају присиљене да или директно ударе против Вучића или признају да не желе демократски систем у коме се (јелте, срБски) народ пита уместо Москве, Брисела, Вашингтона итд.

На крају крајева и ДОС је био поприлично политички хетероген али уједињен у главном циљу успостављања здравијег политичког система у коме су на власти могли да учествују сви од радикала преко либерала до социјалиста, са деценијом која је политички варирала од снажне Коштуницине деснице до поприлично левичарске социјал-демократије ДС
 
Такве одлуке (СПН+НАДА) се доносе на основу истраживања - да ли би синергија донела више гласова, или би ипак у две колоне освојили више него заједно. Верујем да ће у наредних пар недеља бити јасније.

А што се тиче малих странака (НС, СДС, ДЈБ...) ту се не може рачунати на сабирање гласова са прошлих избора, јер на новим те странкe не би добиле ни 0,1%. Оне су испуване, и гласачи су их већ напустили, тако да нема смисла накнадно их позивати у постојећи велики блок.
 
Владимир Гајић је пре пар дана у неком интервјуу рекао да је Народна странка склопила коалицију са ДЈБ о заједничком наступу на следећим изборима, а позваће и Двери да им се придруже. СДС, НАДА и СПН могу у другу колону, пошто ми не делује реално да СДС уђе у коалицију са Дверима.
 
А што се тиче малих странака (НС, СДС, ДЈБ...) ту се не може рачунати на сабирање гласова са прошлих избора, јер на новим те странек не би добиле ни 0,1%. Оне су испуване, и гласачи су их већ напустили, тако да нема смисла накнадно их позивати у постојећи велики блок.
Ако тако размишљамо, опет ћемо имати расуте гласове због којих ће режим опстати у Београду. Треба им пружити шансу.
 
Hajde u 100 maraka da DJB i NS ne prelaze censuz. Ponovo će biti bacanje glasova, ali đavo im je kriv jer misle da su bogovi politike kao i na prošlim izborima.
Takvi neracionalni potezi moraju imati posledice, vreme je da se napokon neka partija ugasi zbog svoje političke neodgovornosti.
Što se tiče Tadića i SDS oni najbolje da se ugase, ne vidim pametniji potez jer nisu mogli na prošlim izborima sa DJB ni štandove na ulici da popune.
 
То је просто тако. Можете да ставите сада на једну листу и 20 малих странака које нису прешле цензус пре пар месеци, и које су укупно имале нпр. 15%, па не би скупили заједно ни 2%. Сто пута у пракси проверено.
 
Владимир Гајић је пре пар дана у неком интервјуу рекао да је Народна странка склопила коалицију са ДЈБ о заједничком наступу на следећим изборима, а позваће и Двери да им се придруже. СДС, НАДА и СПН могу у другу колону, пошто ми не делује реално да СДС уђе у коалицију са Дверима.
Pa NS + DJB opet neće preći cenzus u BGD. NS+DJB+SDSS su u zbiru imali 3.6%, pritom glasači su razočarani u svakog od njih i sa SDSS-om bi bili oko cenzusa. Pritom, zašto ne nude saradnju političkom ocu Vuka Jeremića (i profesoru u gimnaziji), a nude njegovom koalicionom partneru? Je l to ljubav kao među radikalima? Je l to znači najpreča nam je Srbija?

Uostalom, dokle će se trpeti cenzus koalicije, koje direktno podrivaju demokratiju? Znaš skupićemo se da preripimo cenzus i posle kud koji mili moji, dok ne dođe opet vreme izbora, kad ćemo se opet presabrati i opet ista šema. Kao Milica Trojančica koja u utisku nedelje priča kako ona "nije izdala ideju za koju se bori", pa samo da je pljuneš u usta, ništa drugo ne poželiš.
 
Ako mene pitate mislim da bi vraćanje cenzusa na 5% koristilo ozbiljnosti političke scene u Srbiji. Tako bi izbegli situaciju da mali jure da pređu cenzus i da budu tas na vagi za koalicije od opštine preko Beograda do Narodne skupštine. A tih 3% koje određuje ko vlada imaju veliki ucenjivački kapital.
 
Pogledaj koliko se prosipalo glasova kad je cenzus bio 5%, još više. Scenu bi uozbiljio stepenasti cenzus, izlaziš sam 3 post, svaka nova stranka još 2% ili slično. Tad bi nestale jedinstvene Srbije koje ne mogu da skupe 20 soma glasova.
 
Опозиција да би победила СНС мора да буде catch all као што је то и СНС.
Мада главни проблем опозиције јесте одсуство јасног програма и слаба инфраструктура. Зато се морају искористити сви капацитети који постоје.
Ја бих прво волео да видим јасан програм опозиције за град конкретно:
-обрачун са корупцијом
-престанак уцењивања уговорима
-чишћење неадекватних кадрова
-рационално располагање средствима
-приоритет на постојећим грађанима а не на инвеститорима и њиховим муштеријама
-побољшање хигијене града
-план развоја јавног превоза
-социјални план за интеграцију популације нехигијенских насеља у систем и друштво, ако треба запослити их све у јавна комунална предузећа а децу склонити са улица и школовати да друга и трећа генерација већ живе достојанственим животом.
 
Radulović i NS su mi prirodniji sa DSS u koloni, a onda to nije 3.6% (koje slažem se ne bi ni osvojili da izađu samostalno), nego i više od toga, jer bi povukli i gomilu ovih Mi, Zavetnika, Dveri glasača npr, ali mora postojati jasna rešenost ukrupnjavanja.

Treba se tražiti podrška od svih, ne mora Tadić da izađe, ali da se traži da podrži, kao i sve ostale grupe, čak i neke koje nisu učestvovale na lokalu.
 
Misliš onaj NS koji je odbio DSS pre neki mesec? Nisu DSS tako smotani da sada hoće sa ljudima koji nisu prešli cenzus i koji su ih odbili za koaliciju.
Prosto nije realno da imamo toliko sličnih desničarskih partija kao što su DSS, NPS, DJB, Dveri, NS. Bar dve moraju da bace kašiku i to je tako.
Što se tiče stepenastog cenzusa slažem se.
 
Poslednja izmena:
E vidiš upravo zbog te, pre svega lične sujete i odnosa lidera je ovako kako je! Prosečnog simpatizera takvih ideja koje furaju NS i DSS, pa i DJB poprilično, a bez ličnih koristi (npr mene), ne zanima neko ime posebno, a ni stranka. Mogu ja da imam simpatije lično prema Jovanoviću ili još više prema ovom Ratku Ristiću, ali mi je mnogo bitnija ideja i više bih voleo da DSS i oni imaju lupam 10%, nego da Jovanović vođen uskostranačkim interesima odluči da izađe sam i uzme malo više nego sad, npr 7%, a da se ostali glasovi razliju ispod cenzusa, dakle indirektno dramoseru...
 
Koja je poenta tih štandova po ulicama, vučenja za rukav, obilazaka Zrenjaninaca sa pitanjem da li ćete glasati za AV?

Da li će zaista neko glasati za AV ako mu nepoznata persona na ulici postavi to pitanje, ili krene da mu priča neke priče po štandovima, deli hemijske ili šta se već tu radi?
 
Nije lako izabrati ekipu s kojom ces da radis. Nekad se to odmah poslozi, nekad ne. Steta, ne zna u kakvo osinje gnezdo je upao. Vise bi mu odgovarao NDSS ili neka neokaljana stranka.
 
Tesko kazes?
Pa svako ko je iole malo upoznat sa delanjem gdje zanoktice (pogotovo njenog supruga) je znao o kakvom ološu se radi!
Za dveri se nisam iznenadio ali za ratka jesam ali mozda je bolja reč razočarao
 
Da, znam za Zavrtnicu. Zato je i lose.
Ratko ipak nije politicar, samo strucnjak u svojoj oblasti. Pitanje je... gde njega ubaciti a da nije okruzen zverima?
 
Da, znam za Zavrtnicu. Zato je i lose.
Ratko ipak nije politicar, samo strucnjak u svojoj oblasti. Pitanje je... gde njega ubaciti a da nije okruzen zverima?
Pa mogao je samo da izabere nekoga ko nije bas toliko upleten sa sns-om i bivsi smradikal kao zanoktica,
ako se vec lozi na te neke teme mogao je u nadu recimo...
Pa zamisli da je on bio kandidat nade, pa dobitna kombinacija jbt!
 
Pogledaj prvo njegovu biografiju, on ti je od ulaska u politiku bio zatvaran nebrojeno puta zbog političkih presuda, ubijani mu saradnici, uništavali im štabove, hapsili ljude po protestima, bukvalno ga saplitali na svakom koraku, ti misliš da se takav čovek plašio da se vrati u Rusiju? Napadan je on i pre ovog trovanja, 2017. je skoro oslepeo jer su mu isprskali nešto u lice. Pa vratio se da bi se borio za promene, verovatno se i on nadao drugačijem ishodu jer su ga prvobitno u zatvor strpali sa kraćom kaznom zbog smešnih optužbi, da bi mu naknadno nabacili praktično doživotnu. On je i u zatvoru bio aktivan politički, pa očigledno Putin to nije više mogao da trpi.
Upravo odgledah ovo:

Ukratko: on je bio CIA asset sa ciljem ne da bude bolje Rusima već isključivo da smeni Putina, priče o trovanju su glupost i verovatno je ubijen od strane USA.
Novičok ne postoji, razvijen je i obustavljen jer je previše opasan da se koristi na bojnom polju jer bi i svoje vojnike ubio. Umire se od udisaja male količine otrova, nije moguće biti u istoj prostoriji sa otrovanom osobom jer bi telo proširilo otrov dalje u prostor. Nije moguć oporavak nakon izlaganja otrovu, zauvek bi imali grčeve i jake kontrakcije mišića. Neophodno je hermetički zatvoreno zaštitno odelo pre kontakta sa zaraženom osobom a to niko nije koristio.
Nemojte čitati zapadne mainstream medije ako vam je stalo do istine. Situacija je preslikana kao kod nas:
SNS = USA
Opozicija = Rusija, Kina
Kao što se kod nas blati opozicija preko režimskih medija isto tako se preko zapadnih medija blati Rusija i Kina.
 
Vrh