Šta je novo?

Izbori 2024

Pa ne znam bogme, ja sam čuo i čitao drugačije. Ispada da nikakvih zlodela sa srpske strane nije bilo, a ja sa time ne mogu da se složim.
Čak i da je istina negde na pola puta između dve verzije, opet je jasno da je bilo zlodela i sa naše strane.
 
Kako se radi neurolingvisticko programiranje populacije?
Izmejdju ostalog pobavljanjem pogodnih narativa.

Dole je poznati grafikon koji pokazuje upotrebu termina „rasista“ ili „rasizam“ od strane mejnstrim publikacija.
Obratite pažnju na opštu ravnu liniju do iznenadne eksplozije upotrebe nakon 2010.

U 2011, samo 35% belih liberala smatralo je da je rasizam u Sjedinjenim Državama „veliki problem“, prema nacionalnim anketama.
Do 2015. ova cifra je porasla na 61%, a dalje na 77% u 2017. – izvor

Zato je ovo uradjeno?

Sile koje drze kapitalistiki poredak, koje se odmah pokrenu u kampanju istorijskog uticaja naređujući svim njihovim medijskim brendovima (CNN et al) da pumpaju politiku identiteta 24/7, podižući društvenu diskoheziju USA.
Ovo se lako može vizualizovati beskrajnim nizom grafikona koji pokazuju kako se ključna prekretnica dogodila odmah nakon što je Obama izabran, a protesti zahvatili USA.
Vladajuća klasa je morala odmah da preusmeri bes stanovnistva na nesto drugo.


https%3A%2F%2Fsubstack-post-media.s3.amazonaws.com%2Fpublic%2Fimages%2F7dd14d72-5fd4-4dea-8327-67278308ef7b_1199x685.jpeg
 
Pa ne znam bogme, ja sam čuo i čitao drugačije. Ispada da nikakvih zlodela sa srpske strane nije bilo, a ja sa time ne mogu da se složim.
Čak i da je istina negde na pola puta između dve verzije, opet je jasno da je bilo zlodela i sa naše strane.

Било је злочина, у Сребреници је било стрељања ратних заробљенка, али то није и никако и никада не може бити геноцид и са тим термином се не треба играти, као што се сви играју последњих 30 година, па се данас и Рачак проглашава геноцидом,
да не причам о сахрањивању у Поточарима војника Армије БиХ погинулих широм БиХ и у различитим временским периодима.
 
Za Račak se slažem da je laž, mislim to nikako ne može biti genocid.

A ne sporim ja ni to da je i zapad ispao džukela prema nama (baš sam nedavno morao to više puta ispisujem na temi Vojska Srbije, jer ljudima ne dopire do glave). Čak ovih dana čitam neka štiva koja tvrde vrlo vrlo ozbiljne i gnusne stvari o nekim tamošnjim državama i vlastima (doduše nisam rekao da sam automatski i usvojio to). Ja sam npr zamrzeo Holandiju kao politički entitet, ne samo zbog pristrasnosti i smrdljivosti Haškog suda, koji je pustio mnoge tuđe zločince... Nego i zbog nekoliko drugih njihovih političmara i figura koji su lajali i lagali o Srbiji i posle okončanja glavnih procesa u Hagu. Mislim da nas prosto njihov establišment ne voli, kao što nas ne voli ni Britanski. Sve to stoji.

Samo ipak mislim da su se i naše džiberčine i primitivčine s kraja 80ih i početka 90ih isto svojski ''potrudile'' da im daju što više povoda i prilika da izmanipulišu i okrenu pola sveta protiv nas, i zanemare činjenice na našoj strani a istaknu argumente naših protivnika protiv nas. Prostije rečeno - mi smo imali gomilu kretena tada koji su naseli na svaku zamku koju su im protivnici postavili. Iako su mnogi za sebe mislili da su bog zna kako pametni i lukavi - Sloba, Šešelj, Karadžić... A tu tradiciju je nastavio i ovaj sada.
 
Poslednja izmena:
Za Račak se slažem da je laž, mislim to nikako ne može biti genocid.

A ne sporim ja ni to da je i zapad ispao džukela prema nama (baš sam nedavno morao to više puta ispisujem na temi Vojska Srbije, jer ljudima ne dopire do glave). Čak ovih dana čitam neka štiva koja tvrde vrlo vrlo ozbiljne i gnusne stvari o nekim tamošnjim državama i vlastima (doduše nisam rekao da sam automatski i usvojio to). Ja sam npr zamrzeo Holandiju kao politički entitet, ne samo zbog pristrasnosti i smrdljivosti Haškog suda, koji je pustio mnoge tuđe zločince... Nego i zbog nekoliko drugih njihovih političmara i figura koji su lajali i lagali o Srbiji i posle okončanja glavnih procesa u Hagu. Mislim da nas prosto njihov establišment ne voli, kao što nas ne voli ni Britanski. Sve to stoji.

Samo ipak mislim da su se i naše džiberčine i primitivčine s kraja 80ih i početka 90ih isto svojski ''potrudile'' da im daju što više povoda i prilika da izmanipulišu i okrenu pola sveta protiv nas, i zanemare činjenice na našoj strani a istaknu argumente naših protivnika protiv nas. Prostije rečeno - mi smo imali gomilu kretena tada koji su naseli na svaku zamku koju su im protivnici postavili. Iako su mnogi za sebe mislili da su bog zna kako pametni i lukavi - Sloba, Šešelj, Karadžić... A tu tradiciju je nastavio i ovaj sada.

Имали смо тотално неспособно и сумануто руководство, али са Јовицом Станишићем као начелником ДБ-а, Момчилом Перишићем као начелником Генералштаба, Миром Марковић и пијаним Милошевићем и сличнима добро је остао камен на камену од Србије и Републике Српске, право је чудо да уопште некако постојимо и даље.
 
Jako je teško pouzdano znati šta je bilo u glavama nekih tih ljudi, i koji su im krajnji ciljevi bili. Mislim najviše na ljude na najuticajnijim položajima poput Stanišića, Kadijevića i drugih, pa i one koji su ih finansirali i posle štitili. Jedni dokazi i argumenti upućuju na jedno, drugi upućuju na drugo, i tako u beskraj. Mislim da običan čovek nikada neće sklopiti celu slagalicu o svemu, sve dok jednog dana i domaće i strane arhive ne obelodane sve. Zato ja i ne volim da ulazim u neke segmente rasprava oko Juge i Jugo ratova, jer su u nekim oblastima izjave i dokazi jako zamršeni i kontradiktorni. Taman kad čovek pomisli da je shvatio sve, naiđe na nešto što se ne uklapa. To je sve kao sa Titom. Čak i oni ljudi koji ga mrze, i koji su zabetonirali stav da je uništio Srbiju, često imaju podeljena mišljenja ko je on zapravo bio, čiji, koje su mu bile namere, i ko je sve bio na njegovoj strani a ko protiv.

Zato i jeste stara uhodana praksa svih estabišmenta širom sveta da sklone sve tajne i osetljive činjenice na neodređeno, usput zatrpaju javne izvore sa mnogo šuma i kontradiktornih izjava (da ne bi mogao da se izvuče zaključak iz njih), sačekaju da prođu 3-4 generacije da akteri i svedoci pomru a i narodi se okrenu novim brigama, i onda bude ''eee, znate ono oko SFRJ/Tita/HItlera/Staljina/Lenjina/Kenedija...? Epa znate, nije bilo kao što ste mislili, evo kako je bilo.'' A tada kad se to obelodani, svi tadašnji živi su mrtvi, a one koji su sada živi ne pogađa toliko. I nikom ništa, svet ide dalje, a ljudi se vode logikom ''dobro, to je bilo nekada, to više ne rade danas'' (a zapravo rade i radiće). 😄 Elem, verovatno ćemo otom potom saznati još detalja i oko umešanih strana, ciljeva i interesa u raspadu Jugoslavije, kao i više detalja i dokaza o Titu i SFRJ.

Ali u svakom slučaju, da se vratim na Jugo-pičvajz... ništa od tih šema, planova i spletki ne bi bilo moguće da svaka zemlja nema svoj procenat divljaka i/ili džibera koje je lako naložiti i lako njima upravljati, a posle ih odbaciti kao pikavce ili prosto uvući u zamke. Samo što mi se čini da je naša strana tu prednjačila, a neki naši ljudi kao da su se ponosili svojom bandoglavošću i ''sivonja-Srbenda'' metodama. Pod time mislim i na Mladića i Karadžića.
 
Poslednja izmena:
Ok @Vox91 znam da je na osnovu i tih presuda doneta i ona ICJ, ali ne samo na osnovu toga... Čuli smo se obojica, izneli svoje argumente, na forumu neće biti koga da presudi ali nema veze, bilo je civilizovano, ne kaljamo profesiju, to je najvažnije 🙂
Sta ima ko da presudjuje? :) ili da procenjuje ko je u pravu. Vox je izneo utemeljene argumente, a ja bih voleo da ti od danas imas utisak da u Srebrenici nije bilo genocida. Ocekujem da se presaberes i malo vise istrazujes o dogadjajima u Srebrenici, pa ces doci do istine. Ne postoje dve istine, narucena i prava, vec samo jedna. Siguran sam da si povrsno pristupio toj temi, procitao u novinama i mislis da je istina.
Kao prosecan Francuz, procitao u novinama i video na tv 1998.godine kako smo pobili Ptare u Racku, i staro i mlado, a ono muskarci u Uck uniformama, presvuceni.
 
Pa ne znam bogme, ja sam čuo i čitao drugačije. Ispada da nikakvih zlodela sa srpske strane nije bilo, a ja sa time ne mogu da se složim.
Čak i da je istina negde na pola puta između dve verzije, opet je jasno da je bilo zlodela i sa naše strane.
Рајловац, Вогошћа, Хаџићи, Илиџа, Грбавица... све српска насеља (или где имају бар 50%) која су у Дејтону препуштена муслиманима, чак су се и они шокирали како су то олако добили, а неко је 4 године крварио и држао линију.
Баш велика траума за њих све, навикли на живот у граду, па натерани да пређу у Србију или нека села око Сребренице и Бијељине. Од урбаног, градског човека правиш сељачину и провинцијалца.
То је аналогија као кад би ти који си из урбаног краја Београда после губитка (Хрватска до Земуна, или Турска до Старог града) територије био присиљен да пређеш да живиш у Вршац или Ковин.
Толико су се сарајевски Срби усрећили, па покушај да дочараш ту слику.
 
Opet ja. Imate definiciju. Držite se nje, bez mentalnih akrobacija. Biće vam sve jasnije.
 
Puno drugosrbijanaca na ovoj temi. Kapiram, ima nas raznih. Ipak, Srbija je mesano drustvo, puno naroda i narodnosti, lako prima i prihvata (politika upijanja u sebe) druge narode, Bosanci, Crnogorci, deo Makedonaca i Hrvata, Romi, Vlasi, Slovaci, Rusini... ne moze se svakom ugoditi. To je za ponos. Hrvatska recimo ima etnicki cistu krvnu sliku. Apsorbovala cehe, italijane i nemce.
 
Poricatelji genocida u Srebrenici kao da su svesni da jeste genocid, ali traže da ih sve vreme držite za ruku nabrajajući sve genocide u istoriji, kako ovaj u Srebrenici ne bi ispao najgori.

Takav mi je utisak.
 
Ne. To se zove licemerje. Da je bilo genocida, ja bih ga prvi priznao. Ne bih bezao od odgovornosti. Kao kad zas*eres u zivotu svestan si da si zas*rao. Ne prebacujes krivicu na drugoga.
 
Ja ti upravo napisao drži se definicije, nemoj da upoređujš sa drugim slučajevima.

Imaš Srebrenicu. Imaš definiciju. Ne treba ti Oluja.

P.S. Jeste, ali nebitno. I da jeste i da nije ne utiče na Srebrenicu.
Naravno da je bitno.

Svako poricanje zlocina u Srebrenici ili slavljenje ljudi koji su ucestvovali u zlocinu, treba najstroze kazniti.

Ipak, genocid se mora jasno definisati i odluciti se za jedno ili drugo, zbog toga je bitno. Stvar koja se desila u Srebrenici je jednako strasna zvala se ovako ili onako. Ali ako se odlucimo da je zovemo genocid, onda se moramo drzati toga i sa drugim stvarima.

Ako cemo da priznamo genocid u Srebrenici, onda moramo svuda da pisemo da je bio genocid, a ne masakr u Kragujevcu itd.

Naravno, to se podrazumeva onda i za Focu na primer i desavanja i u Drugom svetskom ratu i u ovom sada.

Da ne ispadne da je ovo sto pisem da bih branio srpsku stranu.
 
Jako je teško pouzdano znati šta je bilo u glavama nekih tih ljudi, i koji su im krajnji ciljevi bili. Mislim najviše na ljude na najuticajnijim položajima poput Stanišića, Kadijevića i drugih, pa i one koji su ih finansirali i posle štitili. Jedni dokazi i argumenti upućuju na jedno, drugi upućuju na drugo, i tako u beskraj. Mislim da običan čovek nikada neće sklopiti celu slagalicu o svemu, sve dok jednog dana i domaće i strane arhive ne obelodane sve. Zato ja i ne volim da ulazim u neke segmente rasprava oko Juge i Jugo ratova, jer su u nekim oblastima izjave i dokazi jako zamršeni i kontradiktorni. Taman kad čovek pomisli da je shvatio sve, naiđe na nešto što se ne uklapa. To je sve kao sa Titom. Čak i oni ljudi koji ga mrze, i koji su zabetonirali stav da je uništio Srbiju, često imaju podeljena mišljenja ko je on zapravo bio, čiji, koje su mu bile namere, i ko je sve bio na njegovoj strani a ko protiv.

Zato i jeste stara uhodana praksa svih estabišmenta širom sveta da sklone sve tajne i osetljive činjenice na neodređeno, usput zatrpaju javne izvore sa mnogo šuma i kontradiktornih izjava (da ne bi mogao da se izvuče zaključak iz njih), sačekaju da prođu 3-4 generacije da akteri i svedoci pomru a i narodi se okrenu novim brigama, i onda bude ''eee, znate ono oko SFRJ/Tita/HItlera/Staljina/Lenjina/Kenedija...? Epa znate, nije bilo kao što ste mislili, evo kako je bilo.'' A tada kad se to obelodani, svi tadašnji živi su mrtvi, a one koji su sada živi ne pogađa toliko. I nikom ništa, svet ide dalje, a ljudi se vode logikom ''dobro, to je bilo nekada, to više ne rade danas'' (a zapravo rade i radiće). 😄 Elem, verovatno ćemo otom potom saznati još detalja i oko umešanih strana, ciljeva i interesa u raspadu Jugoslavije, kao i više detalja i dokaza o Titu i SFRJ.

Ali u svakom slučaju, da se vratim na Jugo-pičvajz... ništa od tih šema, planova i spletki ne bi bilo moguće da svaka zemlja nema svoj procenat divljaka i/ili džibera koje je lako naložiti i lako njima upravljati, a posle ih odbaciti kao pikavce ili prosto uvući u zamke. Samo što mi se čini da je naša strana tu prednjačila, a neki naši ljudi kao da su se ponosili svojom bandoglavošću i ''sivonja-Srbenda'' metodama. Pod time mislim i na Mladića i Karadžića.
Imaš memoare Jović dr. Borisava gde je samohvalisanjem otkrio mnoge detalje raspada SFRJ, Poslednji dani SFRJ (1995) i Knjiga o Miloševiću (2001). Ja nisam čitao ali su objavljivali delove, čini mi se po Vremenu..
 
Čemu to večito licitiranje jeste li ili nije genocid pored presude koja je izrečena. Pa jel malo zločin sa toliko žrtava pa da se borimo za nekakvu pravnu formulaciju.

Zločin i masovno ubijanje ostaju sve i da nije genocid.

Зато што се изједначавањем геноцида са масакром релативизују и правдају стварни геноциди доводећи саму дефиницију до бесмисла

УН дефиниција је будалаштина, "геноцид је било које убијање одређене групе или неког њеног дела" - по овој дефиницији је возач аутобуса који намерно скрене са пута и побије путнике извршио злочин са истим именом и правном дефиницијом као Холокауст. Намерно је остављено недоречено како би могло да се користи у геополитичке сврхе али је срамотно према стварним жртвама геноцида.

Ако је геноцид синоним за било који злочин који подразумева убиство људи онда не захтева посебну резолуцију ни правни термин, већ постоји правно препознати злочин у виду масакра. Геноцид, како је термин и настао, и како сама реч каже је покушај затирања семена, "чишћења" од одређене групе тако што ће се њихови гени трајно уклонити. А то захтева убиство или потпуну стерилизацију свих тренутно или у будућности репродуктивно способних чланова те групе, од беба до одраслих мушкараца и жена.

Не постоји ниједан поштен разлог зашто би се Сребреници давало више тежине него америчкој кампањи терора на блиском истоку која је резултовала смрћу преко 240 000 цивила или Шведској вишедеценијској кампањи принудног стерилизовања 60 000 Ромкиња како би се "очистило" шведско друштво од њих. За то нећете ни да чујете а камоли да сведочите резолуцији Брисела о том злочину. Сребреница је само главни изговор за амерички интервенционизам на Балкану и стварање новог геополитичког оправдања за њихове нападе на разне суверене земље.
 
Ako sam te dobro razumeo:

Ti misliš da:
- U Srebrenici je bio genocid pod UN definiciji
- Definicija nije dobra
- Nije pošteno prema Srbima, jer ima još genocida kroz istoriju za koje nije presuđeno
 
Ako sam te dobro razumeo:

Ti misliš da:
- U Srebrenici je bio genocid pod UN definiciji
- Definicija nije dobra
- Nije pošteno prema Srbima, jer ima još genocida kroz istoriju za koje nije presuđeno
Hocu da bude jasno definisano. Kao i svaka druga stvar. To je jedini nacin da se ova drzava spasi. Ne kako je kome volja i sta je njegovo licno misljenje nego kako pise u nekom zakonu ili po nekim pravilima. To se odnosi na sve, ne samo na ovaj konkretan slucaj.


Ako sam ja ziveo u zabludi do danas i pogresno sam ucen u skoli, to je ok, sve je pogresno i Srebrenica jeste genocid. Ali posto sam naucio nove stvari i sta je genocid, onda ajde da se drzimo do kraja toga.

Moje licno misljenje je da se time obesmisljava rec genocid i ona razlika izmedju genocida i masakra, teskog ratnog zlocina... ali dobro, ko sam ja i sta ja znam, to ni nije moja struka.
 
Vrh