Šta je novo?

Izbori 2024

Treba nam infografika o stavovima relevantnih partija o Srebrenici. To mi se sviđa kod partija na zapadu da se po pitanjima upoređuju partije to jest politička ponuda, a ne kao kod nas da lažna desnica uzima tapiju na patriotizam dok smo svi mi ostali izdajice.
Nebitno sve dok ne znamo koje partije jesu, a koje nisu DB projekat.
 
@Noki

Nebitno, sutra se to može (i hoće) iskoristiti za pitanje srpskog entiteta u BiH (i to kažem kao Srbenda kome je 1 pradeda bio u BG i koji je bežao i od nemačkog i od komunjarskog metka i kome niko u stablu nije bio sa one strane Drine).

Život je jedno nepravično njesra: za streljanje talaca tokom Drugog svetskog rata (vidi primer: Kragujevac) posle rata se u Nirnbergu nije odgovaralo, jer je, kako mi rekoše neki istoričari, po ratnom pravu to tada bilo... legalno.

Ne može pravda ni da se uspostavi ako se ravna po događajima od pre pola veka. Tu smo, ipak, zagazili u nepravdu. Nije trebalo.

Jasno je to meni, ali ako smo svesni svega toga, pa nemojmo biti autošovinisti i relativizovati to i još braniti nekim pravnim vratolomijama i izjednačavati belgijski Kongo, Aušvic, Dahau, Jasenovac i ovo! Nije bilo definicije pre '51-e, pa puj pike ne važi. Ma najbolje da uradimo što kaže Kari Pešić, Oni dadnu koš, Vi skidate gaće...

Možemo i treba kao ljudi da kažemo da je zločin i da mi sami ne želimo takve među nama, a onda da postavimo pitanje proporcije zločina, a i posledica, ne počinje istorija '95-e!


Ne može da se izjedančava ni težinski, ni terminološki i tačka!
 
Koliko je jaka propaganda. 20 godina se po medijima ponavlja da nije genocid iako jeste. I sad ljudi negiraju iako su suočeni sa definicijom koja kaže da jeste. Crno na belo zahvaljujući internetu.

A tu je i druga grupa ljudi koja negde oseća da jeste genocid, ali neće da prizna jer smatra da je presuda istorijski nepravedna.

I to je to. Vreme će to ispraviti. Laku noć.
 
Treba nam infografika o stavovima relevantnih partija o Srebrenici. To mi se sviđa kod partija na zapadu da se po pitanjima upoređuju partije to jest politička ponuda, a ne kao kod nas da lažna desnica uzima tapiju na patriotizam dok smo svi mi ostali izdajice.

Zasto bi nas odnos prema tom zlocinu bio politicki vazan?
Da li zato sto je pomenuti zlocin koriscen za pacifikaciju srpske desnice od strane kolonijalnih sila?
Zato sto se tzv levica odredila onako kako Zapad zeli?

Iz pristojnosti bi uvek porodicama zrtava rekao da mi je zao njihovih najblizih, ali realno, ja dnevno ne razmisljam o tome.
Realno, to uopste nije u mom fokusu.
Porodica, ljudi oko mene, komsije. To su ljudi koje mogu da zalim.
Ljude iz G. Nedlejica.
Zrtve fasistickog rezima.
Ima toliko ratova na svetu.
Imam rodjaka u USA, treba li da ga pitam svaki dan za Hirosimu?
Pa niko od nas koji smo tada bili zivi nije trazio ubijanje zarobljenika u Srebrenici.

William Calley bio je americki oficir koji je naredio da se stanovnici nekog sela u Vijetnamu pobiju, a selo spali.
Levicari su pokrenuli kampanju protiv nega i bio je osudjen na dugogodisnji zatvor.
Medjutim vecina Amerikanaca mislila je drugacije

Nixon received so many telegrams from Americans requesting clemency or a pardon for William Calley that he remarked to Henry Kissinger, "Most people don't give a shit whether he killed them or not."

Bio je 3 godine u zatvoru i pomilovan je.
Americki narod je masovno zeleo da bude pomilovan.

Vecina vas koji se gnusate ili obozavate Ratka Mladica treba da shvatite da o tome razmisljate da ne biste razmisljali o kopanju litijuma kod nas i o drugim problemima, o korupciji u zdravstvo, o raspadu skolstva, o skorom unistenju GSP-a u Beogradu
Hulja vas uspesno kontrolise.
 
Poslednja izmena:
Meni nista nije jasno, mora po definiciji i da se desilo posle Drugog svetskog rata i da si imao koga da tuzis i onda jeste genocid? Ako drzava koja je vrsila genocid vise ne postoji, jbg, nije bio genocid? Pantografe, daj objasni sve lepo :ROFLMAO: Ima li zvanican spisak?
 
Ja sam ti lepo objasnio al Ljuba je stavio tačku! a Goran poželeo laku noć... pa ne znam ima li više svrhe o tome 😊
 
Stvarno je jednostavno, jbg, sve je napisano.

Reč genocid, inače, prema nekim izvorima, počinje da se koristi od Srpsko-turskog rata 1876. To je ono kad je Viktor Igo bio zalegao za nas. Ne znam da li je tačno.
 
Meni jasan sa ovim da NDH jeste genocid, ali da nemamo koga da tuzimo :ROFLMAO: Kako je onda dosao do toga da jeste i ko je to odredio?
 
Pa Beki kao i kod nekog drugog zločina, silovanje je silovanje i 1245. i 1955. i 2023., da li je bio predviđen zakonom kao kažnjivo delo i kako su ga tačno definisali i tumačili ne menja da je po današnjim shvatanjima takvo delo silovanje, ali nema ko za dela iz 1245. i 1955. da odgovara... Nema suda ili nema živih...
 
За Сребреницу су одговарали појединци именом и презименом, и ту се ставља тачка на одговорност нашег народа. Све остало су политичке играрије са свих страна са циљем добити.
 
Vox, delimično ili u celosti, pripadnike grupe...

Mislim da mešaš delimično i grupa, tj. poistovećuješ ta dva... spominju se oba u definiciji genocida
Ne mešam, pod delimičnim se tumači i muškarce i žene i decu-u grupi... a ne pošteda života žena i deca, a ubistvo muškaraca.

Dalje, presude za genocid je doneo Međunarodni kr. sud za bivšu Jugoslaviju. Kakav je to sud, znamo svi.

Te presude je "potvrdio", da ne kažem "oprao" Međunarodni sud pravde jednom presudom u predmetu BiH protiv SCG, gde je rečeno da Srbija nije kriva za genocid, nije učinila dovoljno da ga spreči, ali je odgovorna Vojska RS.

Opet, taj, najviši svetski sud, napravio se blesav kada smo mi tražili savetodavno mišljenje o kosovskoj nezavisnosti i rekao da Kosovo nije prekršilo međ. pravo tom deklaracijom.. dakle, podrazumevao je Kosovo kao običnu grupu građana.

Uopšte, kvalitet međunarodnog prava i sudstva nije na zavidnom nivou, ne mislim da su te presude sveta krava, niti da ne smeju biti podložne kritici.. Treba, pogotovu presude Međ. kr. tribunala za bivšu Jugoslaviju, u kojima je uglavnom i presuđen genocid u Srebrenici.
 
Za države iz daleke prošlosti - nema suda. Međunarodni sud pravde to ne pokriva. Da pišemo istorijske knjige i u njima da nešto zovemo genocidom, možemo uvek. Prosto.
 
Beki ne znam šta nije jasno genocid je i krivično- pravni i kriminološki pojam... Nije samo pojam krivično-pravnih nauka nego i krivičnih nepravnih nauka...

Ne mora da bude predviđen zakonom da bi tumačili neka dešavanja iz prošlosti...

Razlika je što nema suda i odgovornosti i ne možemo biti oko svega do kraja sigurni kako bi nešto sud definisao, ali tu možemo da pretpostavljamo i meni Kragujevački masakr deluje da je zločin genocida...
 
I da dodam-toliko insistiranje da to mora da bude genocid služi najviše tome da se u budućem vremenu izvrši revizija Dejtonskog sporazuma i RS ukine ili ograniči u svojim pravima.

Logika će otprilike biti ova-kad je donet Dejtonski sporazum i formirana RS nisu postojale presude za genocid, sad ih imamo, u njima je potvrđena odgovornost Vojske RS za to, RS je tvorevina nastala na genocidu i kao takva ne može da postoji..
 
Ali, Vox, te presude već odavno postoje.

A istine radi, da kažemo da baš u tom pravničkom nadmudrivanju u vezi sa eventualnim zločinima, mi uopšte nismo naivni niti nevini... Kraljevina Srbija nikada nije ratifikovala Haške protokole koji su štitili civilno stanovništvo (pa je to radio Koštunica posle 100 godina)... jer je imala na umu oslobađanje ('osvetu') Kosova i ostalih teritorija.
 
Meni i dalje nije jasno da li postoji zvanicna presuda da je u NDH izvrsen genocid? Ili da li je holokaust genocid? :ROFLMAO:
 
Protiv shverenih država, konkretno Italije i Nemačke - ne. A ako te ne mrzi, pogledaj za koje krivično delo su npr. Izraelci osudili Ajhmana (pojedinca), mene mrzi i nije bitno. I kad su Čaušeskua streljali, čuje se kad onaj čita presudu: 'Đenoćid...'
 
Ali, Vox, te presude već odavno postoje.

A istine radi, da kažemo da baš u tom pravničkom nadmudrivanju u vezi sa eventualnim zločinima, mi uopšte nismo naivni niti nevini... Kraljevina Srbija nikada nije ratifikovala Haške protokole koji su štitili civilno stanovništvo (pa je to radio Koštunica posle 100 godina)... jer je imala na umu oslobađanje ('osvetu') Kosova i ostalih teritorija.
Da, postoje, ali bih rekao će se sada konačno steći i međunarodni uslovi da se ugrade u buduće odluke Zapada u pogledu statusa RS..
 
Ne mešam, pod delimičnim se tumači i muškarce i žene i decu-u grupi... a ne pošteda života žena i deca, a ubistvo muškaraca.

Ma kakvi, pa po toj logici ako su izdvojili plavooke iz grupe ne bi bilo genocida...

Bilo po kojoj karakteristici da su odvojili nekog iz grupe osujetili bi genocid, izigrali pravo...

Gleda se namera sa kojom su ubijali pripadnike grupe ma ko oni bili, a ne zašto su neke odatle izdvojili... ako ubijaju sa genocidnom namerom pripadnike jednog naroda makar to bili i samo muskarci, dovoljno je...

Te presude je "potvrdio", da ne kažem "oprao" Međunarodni sud pravde

Ne slažem se sa tim uopšte, ali ok ne mogu da ti zabranim da izneseš svoje viđenje 🙂 više me zanimaju motivi zašto je potrebno negirati, nego što ćeš da me ubediš da je taj sud "oprao presudu"

Opet, taj, najviši svetski sud, napravio se blesav kada smo mi tražili savetodavno mišljenje o kosovskoj nezavisnosti i rekao da Kosovo nije prekršilo međ. pravo tom deklaracijom.. dakle, podrazumevao je Kosovo kao običnu grupu građana.

To je skroz druga tema i drugi postupak gde se ja takođe slažem sa odlukom suda, tj. iznetim savetodavnim mišljenjem a ne presudom.

I da dodam-toliko insistiranje da to mora da bude genocid služi najviše tome da se u budućem vremenu izvrši revizija Dejtonskog sporazuma i RS ukine ili ograniči u svojim pravima.

Već postoje presude i Srbija se tu ne pita mnogo tako da taj razlog otpada... Ko pita Srbiju ako hoće da time dovode u pitanje legitimitet RS, radiće to... Ne treba mi da im aminujemo presude da bi imali zeleno svetlo da to rade...

Logika će otprilike biti ova-kad je donet Dejtonski sporazum i formirana RS nisu postojale presude za genocid, sad ih imamo, u njima je potvrđena odgovornost Vojske RS za to, RS je tvorevina nastala na genocidu i kao takva ne može da postoji..

Mogu samo da ponovim, šta ih sprečava da to urade sada?
 
Pa nema ni za Srebrenicu protiv nekoga. Mani se tog dela. I za Srebrenicu se kaze, Srbija nije kriva, genocid je postojao.

Postoji li, genocid nad Jevrejima je postojao, ali Treci rajh vise ne postoji i ova sadasnja Nemacka nije odgovorna?

Postoji li, genocid u NDH je postojao, ali nije niko tuzen?
 
Ima za Srebrenicu protiv pojedinaca. Protiv Srbije je odbacio drugi sud.

Tačno, Nemačka ne može pravno biti odgovorna za genocid pre 1951. (odnosno, čak, pre 1973, jer su tek tad ušli u UN i tek tada su mogli da ratifikuju konvenciju, ako su odmah - i tek kada su je ratifikovali u oba doma parlamenta, moglo ih se tužiti za to, i to samo za učinjeno posle toga). A naravno da je realno odgovorna za holokaust, jok nego je Nepal.

E, sad, ovo što se priča, da će neka država/entitet biti ukinuta zbog toga što je nastala u genocidu (a teško da je RS nastala u Srebrenici), bilo bi totalno neistorijski, pošto su sve države nastale u nekom zločinu, često genocidu.
 
Poslednja izmena:
Ne radi se uopšte o želji da se negira genocid. Mene više zanima otkud toliko poverenje ovde u presude kompromitovanog Tribunala o bivšoj Jugoslaviji, a i kompromitovanog Međunarodnog suda?

Čemu toliko upinjanje ovde da to jeste genocid? Nije dovoljno zvučno reći da je to ratni zločin? I protiv ratnih zarobljenika, i protiv civila i zločin protiv čovečnosti? To nije dovoljno "priznati".

Zapeli smo da poštujemo veoma nategnutu kvalifikaciju kompromitovanog Međ. tribunala?

To mi je veći znak pitanja..
 
Ocigledno previse simpatizera nekadasnje LDP, G17+, pa delom i DS. To je taj profil biraca.
 
Vrh