Šta je novo?

Izbori 2024

Zar ti smatras da "obrazovana grupacija" ima neka posebna prava?
Da li imaju lepse zube i desni o donih iz MML-a?
Slusaju li kvalitetniju muziku?
Mozda zato sto poznaju robne marke?

Ne. Upravo je tvoje shvatanje ekstermizam. Shvatanje da imucni, urbani i obrazovani sloj iz centra ima po prirodi stvari (vidis, ima tu iu malo fasizma) neka posebna prava.
Upravo je zbog takvog shvatanja DS zauvek pukao i Srbija jos 2011. otisla zauvek u desno.
Ambasada je Djilasa izvadila iz naftalina, on je politicki beznacajan i idealan oponent Vucicu.

Znaš li ti šta je to patriotizam?

To ono kad neko nudi rešenja koja STVARNO, u praksi, pomažu interese nacije, koja su dakle pre svega REALNA i OSTVARIVA u svetu kakav on zaista jeste, a ne u svetu fantazija, neznanja ili demagogije. To nije ono kad su nekome puna usta "patriotizma", pa stalno naglašava kako mu je to najvažnije. On pri tome može biti i sasvim iskren pa zaista strastveno verovati u sve što priča, ili da bude prodana duša, to je sasvom svejedno ako je njegov program nerealan pa na kraju interesima nacije napravi više štete nego koristi. A da bi bilo moguće znati šta je najkorisnije, nije dovoljno samo imati volju, ili biti spreman na lične žrtve, ili biti spreman na bitke po ulicama. Bez pravog ZNANJA ništa od toga ne pomaže. Zbog toga obrazovani moraju da imaju posebne obaveze i posebno vidljivo mesto bar u informisanju i u raspravama o problemima. Posebna formalna prava ne, ali veliki neformalni uticaj da, budući da se do istine ne dolazi glasanjem nego znanjem koje nije moguće steći preko noći. Ne možemo glasati o tome kolika je brzina svetlosti. A između toga i geopolitike ili ekonomije nema velike razlike.
 
jeste. Pojeo me sopstveni cinizam.
Shvatio sam da u srpskoj politici sve lako razume pomocu samo jednog pitanja:
"Kakve licne koristi ima politicar X od politicke odluke Y?".

Nema nista drugo.
Nema principa, nema ideologije, nema morala.
Nema nicega.
Tako je jos od 1804. Citajte istoriju, citajte o medjusobnim sukobima glavnih ustanickih vodja.
Na tom osnovu je MIlos O. i ustrojio Srbiju.

Licna korist je novac i li moc, ili i jedno i drugo.
Mogustvo ulizivanja nekom mocnom entitetu.
Veze.
To je otprilike definicija.

Ovo je krajnje uprošćan opis, u najboljem slučaju vrlo delimična istina, što u konačnim posledicama znači cela neistina.

Znaš li koje je najjače oružije autoritarnih vođa? Da ubede narod da su oni manje zlo. Da je cela preostala politička scena, sem njih, sastavljena iz moralnih monstruma. Ili da je nacija egistencijalno ugrožena spolja, a da njegovi domaći politički protivnici "nisu dovoljno jaki" da se tome odupru. Svi takvi vladari vladaju samo zahvaljujući tome. Ne zahvaljujući sopstevnim uspesima nego verovanju naroda u neuspehe drugih. Naravno da ima ogroman broj glasača koji vrlo dobro vide sve greške vlasti za koje ipak uvek glasaju. Inteligencija nije baš TOLIKO neravnomerno raspoređena. Al ipak glasaju za njih jer misle da će sa drugima biti još gore, da je vladar najmanje zlo, što znači najbolji izbor. Svi koji uporno ponavljaju tu glupu teoriju rade za njih, bez obzira da li svesno ili nesvesno.
 
Poslednja izmena:
Znaš li ti šta je to patriotizam?
Bez pravog ZNANJA ništa od toga ne pomaže. Zbog toga obrazovani moraju da imaju posebne obaveze i posebno vidljivo mesto bar u informisanju i u raspravama o problemima. Posebna formalna prava ne, ali veliki neformalni uticaj da, budući da se do istine ne dolazi glasanjem nego znanjem koje nije moguće steći preko noći. Ne možemo glasati o tome kolika je brzina svetlosti. A između toga i geopolitike ili ekonomije nema velike razlike.

Podsetio bih te da se na izborima ne traze diplome i dokazi o skolovanju, niti se radi test inteligencije, niti se glasaci propituju da se utvrdi njihovo znanje.
Sada se pozivas na znanje, u originalnom postu si se pozivao na obrazovanje.
Korelacija izmedju ta dva pojma je slaba.
U Srbiji cak i neznatna.
 
😀🙉
1649689098-FIL_7787-01-copya-copy-1024x1536.jpg
 
Ako ti je to toliko bitno, evo da preciziram terminologiju. Znanje uopšteni, zbirni termin koji zajedno pokriva i informisanost i obrazovanje.

Neophodno je potrebno imati oba. Obrazovanje daje opšte znanje o principima i zakonitostima. Informisanost je poznavanje konkretnih činjenica u nekoj situaciji. Čovek može biti dobro obrazovan, dakle da zna teoriju, ali da ne zna šta se konkretno dešava. Ili obrnuto: može da zna šta se negde dešava, ali da nema obrazovanje, pa da ne zna šta znači to što se dešava.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ccc
Ako ti je to toliko bitno, evo da preciziram terminologiju. Znanje uopšteni, zbirni termin koji zajedno pokriva i informisanost i obrazovanje.

Neophodno je potrebno imati oba. Obrazovanje daje opšte znanje o principima i zakonitostima. Informisanost je poznavanje konkretnih činjenica u nekoj situaciji. Čovek može biti dobro obrazovan, dakle da zna teoriju, ali da ne zna šta se konkretno dešava. Ili obrnuto: može da zna šta se negde dešava, ali da nema obrazovanje, pa da ne zna šta znači to što dešava.

Ali na izborima svaciji glas isto vredi.
 
Nedostatak znanja sam pomenuo u kontekstu razmišljanja zašto prazna demagogija novokomponovanih stranaka ima znatnog uspeha. Tačno je da na izborima svačiji glas isto vredi i da to treba braniti. Međutim demokratski izbori nužno podrazumevaju i slobodne medije, dakle znanje činjenica, i neki minimalni nivo opšteg obrazovanja, dakle razmevanje šta nam te činjenice govore. Izbori nisu prazni, čisto formalni ritual u kome se totalno neinformisano stanovništvo negde dovede kao stado, pa se onda tamo bavi šaranjem po papirima punih imena kao deca u zabavištu. Ideja izbora je da se izabere najbolje rešenje, a da bi to bilo moguće birači moraju znati šta pojedini politički izbori znače. Inače su izbori nelegalni iako su svi imali priliku da zaokruže neki broj. To, samo za sebe, ne znači ništa, budući da iza čina ne stoji svest šta taj čin znači i kakve posledice ima. Neuračunljivi se ni u sudu ne mogu osuditi za krivično delo baš zato što nisu svesni svega toga, pa onda isto važi i za legalitet izbora u kome narod ne zna šta radi jer mu to niko nije rekao.

Onda na to treba dodati još i ucene, tj neslobodno glasanje, i sasvim bukvalnu manipulaciju glasačkim listićima. Zbog toga je licemerno objašnjenje Miloša Jovanovića iz Nade kako Naprednjaci jesu krali gde su mogli, tj gde nije bilo kontrole, ali njemu je svedno najviše stalo do toga da se "poštuje zakon", pa će se zato opirati naporima opozicije da se ponište plodovi te krađe budući da su Naprednjaci uspešno ukrali (to je pravi smisao onoga što je rekao iako ne bukvalno), tj krađa se ne može dokazati, pa onda "nije zakonito" ići protiv toga. To su gomile sofizama u koje mi je glupo ulaziti. Da je narod bolje informisan i više obrazovan, ti retorički trikovi ne bi prolazili tako lako.

Zašto mu je veći problem, kako kaže, pravljenje cirkusa opozicije nego pravljenje cirkusa od strane institucija koje, evidentno je, instruisane od strane vlasti, ne rade svoj posao na valjan način, Miloš Jovanović kaže: „Pa, sto puta sam rekao da mi jeste problem i zato sam u opoziciji“.

Na konstataciju da preovlađuje utisak da se žmuri više na jedno oko nego na drugo…, on odgovara: „Ko kaže da se žmuri? Naprednjaci nisu pokrali izbore. Pokrali su tamo gde su mogli, gde nije bilo naše kontrole. I to da li je dokazivo, nije. Odmah da vam kažem“.

 
Poslednja izmena:
И даље по званичним резултатима ГИК-а СНС и СПС заједно имају 56 мандата у скупштини града. Понављање избора једино има смисла ако СНС планира да ампутира СПС на свим нивоима власти (у парламенту имају већину са лојалним мањинама).
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_
Djilas se pomirio sa cinjenicom da mu celavi siledzija zagorcava svaki nastup na otvorenom.
 
Daleko da branim opskurnog ćelavca, u normalnim zemljama levičari nemaju mnogo veze sa tim građanskim, naprotiv, ugl je to bašibozuk. E sad pošto je kod nas uspešno izvedena crvena revolucija i obzirom da se ta banda istakla najviše u oslobađanju tuđe imovine, pa i na najatraktivnijim gradskim lokacijama, postoji ta korelacija između levičara i građanista. Naravno da su po default-u drugosrbijanci!
 
Jedan od razloga zasto levicari , gradjanisti i ''drugosrbijanci'' (treba da) postoje.

Makar da budu protivteza takvim likovima.
Није добро пошто имамо онда сподобе попут Наташе Кандић и жена у црном који су само друга страна екстрамне медаље на којој је и овај Симо.

Као контра свим овим сподобама нам треба нормалан и пристојан свет умерених и рационалних схватања.
 
Daleko da branim opskurnog ćelavca, u normalnim zemljama levičari nemaju mnogo veze sa tim građanskim, naprotiv, ugl je to bašibozuk. E sad pošto je kod nas uspešno izvedena crvena revolucija i obzirom da se ta banda istakla najviše u oslobađanju tuđe imovine, pa i na najatraktivnijim gradskim lokacijama, postoji ta korelacija između levičara i građanista. Naravno da su po default-u drugosrbijanci!
Nije bas da ti ''opljackani srbski domacini'' nisu bili eksploatatori ciji su radnici ''uzivali'' u uslovima rada ko u Engleskoj za vreme Carlsa Dikensa.
 
Vrh