Šta je novo?

Izbori 2024

Могло би се и на томе победити, или рећи "ево ти референдум, али о литијуму". Наравно, далеко од тога да је то гарантована победа, али је боље од било које реалне алтернативе.
I kako bi pitanje ma referendumu glasilo?
Ta bi uopste bila ta pobeda, ako bi je bilo?
 
Имам ја предлог питања за референдум:

"Да ли je Бриселским споразумом, којим су укинуте државне структуре Републике Србије на Косову и Метохији, призната окупација дела Србије"

Ако грађани кажу да да, Вучић и Дачић иду на робију од минимум 10 година у складу са чланом 306 Кривичног законика Републике Србије.

1724418840462.png


Без права жаљења Уставном суду будући да је исти сам себи укинуо јурисдикцију над Бриселским споразумом инсистирајући на томе да је то "политичко" а не уставно питање. Како смо ми република, политичка питања се одлучују демократски, на референдуму

Може тако?
 
Осим што је недовољно писмено - нажалост, српском језику не лежи пасив, а то "од стране" је посебна брука за језик који има сложен систем падежа, тј. показатељ закржљалости предметног језика - такође је и незаконито (верујем и неуставно), јер у Србији није дозвољена дискриминација; тј. не може се конкретном (правном, физичком) лицу нешто забранити, него мора свима, или никоме.

Али, да, ово и јесте за ложњаву, па то што је неписмено и незаконито заправо су адути, као уосталом и неукост. Јер, није овде закржљао само језик... зна се одакле се њиме управља.
 
Имам ја предлог питања за референдум:

"Да ли je Бриселским споразумом, којим су укинуте државне структуре Републике Србије на Косову и Метохији, призната окупација дела Србије"

Ако грађани кажу да да, Вучић и Дачић иду на робију од минимум 10 година у складу са чланом 306 Кривичног законика Републике Србије.

Pogledajte prilog 209124

Без права жаљења Уставном суду будући да је исти сам себи укинуо јурисдикцију над Бриселским споразумом инсистирајући на томе да је то "политичко" а не уставно питање. Како смо ми република, политичка питања се одлучују демократски, на референдуму

Може тако?
Nisam pravnik ali nesto mi to ocenjivanje krsenja ustava putem referenduma ne pije vodu.
 
Осим што је недовољно писмено - нажалост, српском језику не лежи пасив, а то "од стране" је посебна брука за језик који има сложен систем падежа, тј. показатељ закржљалости предметног језика - такође је и незаконито (верујем и неуставно), јер у Србији није дозвољена дискриминација; тј. не може се конкретном (правном, физичком) лицу нешто забранити, него мора свима, или никоме.

Али, да, ово и јесте за ложњаву, па то што је неписмено и незаконито заправо су адути, као уосталом и неукост. Јер, није овде закржљао само језик... зна се одакле се њиме управља.
Да ли Србија треба да уведе двадесетогодишњи мораторијум на рударење литијума?
Ако су нам главни проблеми граматички и правни, онда има много разлога за оптимизам.
Ако у 101 опозиционој странци и НВО нема довољно правника и професора српског језика који могу да формулишу референдумско питање, онда нам је Рио Тинто најмањи проблем.
 
Имам ја предлог питања за референдум:

"Да ли je Бриселским споразумом, којим су укинуте државне структуре Републике Србије на Косову и Метохији, призната окупација дела Србије"

Ако грађани кажу да да, Вучић и Дачић иду на робију од минимум 10 година у складу са чланом 306 Кривичног законика Републике Србије.

Pogledajte prilog 209124

Без права жаљења Уставном суду будући да је исти сам себи укинуо јурисдикцију над Бриселским споразумом инсистирајући на томе да је то "политичко" а не уставно питање. Како смо ми република, политичка питања се одлучују демократски, на референдуму

Може тако?
И то би било одлично, на страну правна питања.
 
Ако у 101 опозиционој странци и НВО нема довољно правника и професора српског језика који могу да формулишу референдумско питање, онда нам је Рио Тинто најмањи проблем.
Evo šta istura ta ekipa u javnost.

Razlika između... ove osobe i Jovane Jeremić je u tome što je Jovana Jeremić pametnija.
 
Referendum o RT-u bi bio referendum o ocenjivanju krsenja Ustava.

Da li ste za mafijaski projekat cijim sprovodjenjem ce biti dodatno preksren Ustav i mnogi zakoni, zarad licne koristi male grupe ljudi i beznacajnog uticaja na ekonomiju drzave i svakog njenog gradjanina, uz lazna i nerealna obecanja i spinove da ce nam to doneti nevidjenu ekonomsku korist, gde je vlast spremna da ucini sve da bi taj projekat prosao, makar to znacilo lazi, spinovanja, uvrede, etiketiranja, zastrasivanja, hapsenja... i unistivanje zivotne sredine?

1) Da
2) Ne
 
Опет исти принцип - Ако је та особа најпаметније што организатори протеста имају (а ипак верујем да није), онда је сваки даљи разговор бесмислен.
Kada gledam objave kreni-promeni, bojim se da je tako.

Ovakvo kajanje sto sam glasao za nekoga nisam osecao jos od Raduleta i 2016.
 
Nisam pravnik ali nesto mi to ocenjivanje krsenja ustava putem referenduma ne pije vodu.
Како ћеш другачије да оцениш када је Уставни суд сам пресудио да то није посао за судове већ је питање политичко?
 
Kada gledam objave kreni-promeni, bojim se da je tako.

Ovakvo kajanje sto sam glasao za nekoga nisam osecao jos od Raduleta i 2016.
У томе је и поента референдума - НВО/партијским способњаковићима је много теже да зас*ру бинарни избор где је велика већина грађана ипак на њиховој страни, него компликоване уличне протесте без икакве стратегије како да дођу до циља (ако знају и шта је тачно циљ).
 
Sama činjenica da se niko, ni vlast, ni opozicija, ni ambasade, ni NVO ne zalaže za referendum meni govori da to jeste ispravan pristup ovom problemu.

Da li ste za to da se na teritoriji Republike Srbije iskopava i prerađuje litijum?

Pa nek nas pobornici i protivnici u javnoj debati uvere da je to mnogo dobro finansijski za nas tj. da je to štetno za nas.

Meni je činjenica da su nas i na ovom forumu pozivali da izlazimo i na izbore za mesne zajednice jer je važno biti u institucijama da bi se nešto odlučilo i promenilo, a sa druge strane niko ne želi referendum, samo potvrda da su svi politički učesnici samo to zbog njihovog ličnog ćara.
 
Ма какав црни референдум побогу?! Не може на референдуму да се гласа да да ли ћемо или ипак нећемо да поштујемо устав и законе!

Јбт, увек изнова и изнова падате у исту замку! Играли бисте се нормалног друштва и државе тамо где влада једно потпуно безвлашће и дивљаштво.
 
A sve mi mirise da bi rezultate i takvog referenduma glat oborio - ustavni sud. I da to Vucic vrlo dobro zna i lozi sa pricama o nekakvom referendumu o ovome ili onome
 
Ма какав црни референдум побогу?! Не може на референдуму да се гласа да да ли ћемо или ипак нећемо да поштујемо устав и законе!

Јбт, увек изнова и изнова падате у исту замку! Играли бисте се нормалног друштва и државе тамо где влада једно потпуно безвлашће и дивљаштво.

Koji član Ustava bi bio prekršen ako bi izglasali da se kopa?
Ni kopanje, ni nekopanje nisu ni po zakonu i Ustavu, ni kontra njega.

Igrali bi se normalnog društva i države? Ok, i šta je rešenje osim ovoga? Sedenje na šinama? Lamentiranje nad kletom sudbinom?

A nek Ustavni Sud proglašava referendum neustavnim, nije isto neka uredba Vlade i referendum iza kog bi bilo 2-3 miliona ljudi.

Previše moći im učitavate i to je koren naše propasti.
 
Ма какав црни референдум побогу?! Не може на референдуму да се гласа да да ли ћемо или ипак нећемо да поштујемо устав и законе!

Јбт, увек изнова и изнова падате у исту замку! Играли бисте се нормалног друштва и државе тамо где влада једно потпуно безвлашће и дивљаштво.
Чекати да магично почну да се поштују устав и закони је много више "играње нормалног друштва и државе" него референдум. Уосталом, свака смислена борба против Рио Тинта нужно мора да значи рушење AV, што смо видели на примеру из 2021. када је одустао од пројекта литијума, да би га сад опет започео.
 
Да ли Србија треба да уведе двадесетогодишњи мораторијум на рударење литијума?
Ако су нам главни проблеми граматички и правни, онда има много разлога за оптимизам.
Ако у 101 опозиционој странци и НВО нема довољно правника и професора српског језика који могу да формулишу референдумско питање, онда нам је Рио Тинто најмањи проблем.
Pojasni narodu šta znači moratorijum. Ljudi ni na običnom glasanju ne umeju da pročitaju šta piše, a ne još da razumeju određene termine.

I na kraju, potpuno je irelevantno kako bi bilo formulisano pitanje na eventualnom referendumu, jer se već sada zna rezultat. Ne znam što bi se uopšte usuđivali da sa kriminalnom vlašću idemo na referendum. Nema kopanja i tačka.
 
Pojasni narodu šta znači moratorijum. Ljudi ni na običnom glasanju ne umeju da pročitaju šta piše, a ne još da razumeju određene termine.

I na kraju, potpuno je irelevantno kako bi bilo formulisano pitanje na eventualnom referendumu, jer se već sada zna rezultat. Ne znam što bi se uopšte usuđivali da sa kriminalnom vlašću idemo na referendum. Nema kopanja i tačka.
Да ли Србија треба да уведе двадесетогодишњу забрану рударења литијума?
Ево, на једној страници форума смо продуктивнији од 12 година протеста 🙃

Nema kopanja i tačka.
Они се не слажу и они имају полицију, војску и батинаше. Шта сад?
 
Vrh