Šta je novo?

Izbori 2024

Pa, od Karađorđevića su dobili Hrvatsku sa Petrovaradinom, a Srbije nije ni bilo. Komunisti obnovili Srbiju, kakvu-takvu, jbg. Mnogo je tu, što bi oni rekli, protivurečnosti.
Ако ћемо да будемо 100% тачни, Србију, какву-такву, је обновио Адолф Хитлер, чак у сличним границама и са сличним уређењем као Тито - шта је Банат 1941-44. ако не прото-АП?
 
Surova istina je da Nemci u sred Nemacke nam opusteno pustaju Mars na Drinu pre nase utakmice, mars koji govori o nasoj pobedi nad njima.

Jeste proslo 104 godine od tada, ali mi necemo ovde ni za 1000 godina da uradimo nesto slicno nego cemo i dalje pricati o Titu, monarhiji, zutima, radikalima... i tapkati u mestu.
Шта ту има сурово? Тако се третирају народи са сопственом културом и историјом, слободарског духа и чисте улоге у два светска рата.

Шта ми Немцима или Хрватима да пустимо овде да их испоштујемо из патриотског опуса а да није химна и да је препознатљиво? Коју усташку или нацистичку песму?

Притом, нема ни шта да их поштујемо кад су заједно одговорни за 2-2.4 милиона Срба побијених у 20. веку а да никакве политичке, територијалне и економске последице нису трпели због тога, нити показују било какве знаке покајања, напротив.
 
Poslednja izmena:
Они су први напали ЈНА и Србе, ко кога да пусти? Е, свашта.

Отпуштање са посла, разна шиканирања, протеривања, убиства Срба и пројугословенских грађана и то масовна, од стране војног крила ХДЗ - ЗНГ и МУП, у кога су примили сав шљам са улице, све то било пре почетка било каквог рата, шта причаш ти човече?
Хтели су етнички чисту државу, видевши да су ови и даље "црвени", добили су подршку споља и одрешене руке.


Став "Београда" је, док су се оно водали по разним летовалиштима диљем државе био заједничка држава, каква је до тада била, никаква подела БиХ, ни Хрватске.
То је сулуди конструкт који је направљен после рата да би се простом пуку свих страна "објаснило" зашто му је разваљена држава, каква - таква, али држава социјалне правде, која у својим рукама држи своју привреду, економију, сировине, која штити своје тржиште и која је суверена.
Očekivao sam, iskreno, više od tebe.. malo bolje poznavanje materije..

Kako bilo, prvi ozbiljni sukobi u Hrvatskoj su počeli u avgustu 1990.god, kada su Srbi, prvi, započeli oružanu pobunu u Kninu i blokirali puteve-tzv. Balvan revolucija.. Dakle, mnogo pre zvaničnog početka rata i raspada države.

Tuđman je krajem maja te godine pobedio na prvim izborima u Hr, ali je dobio manje od 50% glasova, dakle, Hrvati većinom nisu bili za njega.

Srbi u Kninu i okolini nisu prihvatali nove uniforme, šahovnicu itd, i zakazali su referendum o stvaranju autonomne oblasti na prostorima Hr sa srpskom većinom, koji su i sproveli, da bi u decembru 90. proglasili SAO Krajinu i stanje dodatno zaoštrili.

Šta je Beograd radio? Prvo, u leto 1989. organizovao je proslavu Kosovske bitke u Kninu i manastiru Krka, gde je došlo na desetine hiljada ljudi, sa ubačenim elementima i provokatorima sa četničkim obeležjima, pesmama "Od Peći do Knina, sve je Srbin do Srbina", "Slobodane samo zovi", zazivanjem pokrajine Dalmacije itd.. Dakle, uz pomoć SPC jedna klasična zloupotreba, provociranje i guranje prsta u oko vlastima Hrvatske, u kojoj u to vreme vladaju komunisti, poznata "hrvatska šutnja", a na čelu im je Srbin Stojčević. Ni traga Tuđmanu..

Beograd je cilj postigao, stanje u Hr se zaoštravalo, jedan nacionalizam se hranio drugim, što na vlast u maju 90. i dovodi Tuđmana.. kojem je onda sve to dobro došlo da krene sa maltretiranjem i šikaniranjem Srba.

Kako bilo, pripreme za rekompoziciju Jugoslavije odavno su u Beogradu bile napravljene, ratna opcija izvesna, realno je bilo očekivati i da će Slovenci i Hrvati početi da se spremaju za rat.

Opet kažem, da je vođstvo Srbije htelo da se raziđe mirnim putem, rata ne bi ni bilo.
Ali, bila je ona priča-šta će nam onda ovolika vojska, sad ili nikad itd.. budale..

Vidim da ste ovde na forumu slabi sa poznavanjem ovog perioda naše istorije.

Treba čitati..
 
Баш ово што ти пишеш су илузије. Какво бре уставно уређење и прихватање од стране Срба 1974е? Ко их је питао? Један се био правник побунио па га склонише.

СФРЈ де факто не постоји као целовита држава од 1965е када је Тито извршио буквално дефиницију државног удара на брионском пленуму са све лажнном афером о прислушкивању Ранковића.


А ко је србин и српскога рода а пребацује Србима што нису хтели са својим џелатима већ да остану у својој држави са својим народом је изрод првог реда.

Но, јасно је то мени. Појма немате о реалном стању преко Дрине, ни онда а ни сада, нити вас интересује. Срби су колективно жртве ваше илузије о братству и јединству и некаквој снази СФРЈ, илузији која је постојала само у границама уже социјалистичке Србије.

Трагикомично.
Da, baš nemam pojma o stanju preko Drine.. samo što mi je baba iz Kistanja, a kumovi iz Gline.. čekam vas ovde da me naučite..

Drugo, rekao sam da je vođstvo Srbije 74. prihvatilo novo ustavno uređenje. Hteli su, kao i drugi, veću samostalnost u odnosu na Tita i Federaciju.

Kako je reagovao narod? Pa nije mi poznato da je bilo većih protesta, nastradao profesor Đurić..

Problem je kad točak istorije hoćeš da vratiš nazad posle 15 godina.. Gotovo.. prilika je propuštena 74.. teraj dalje..
 
Па видим да немаш појма. Моји су сви часни учесници рата у редовима ВРС, заправо масовни учесници сваког рата за српску слободу у 20 веку а у породоци ми се невине жртве у тим ратовима, женскадије и деце броје у десетинама. По свим историјским, етничким, етичким и правним нормама Срби су имали свако право да буду и остану у држави српског народа. Она бандитска баљезгарија у факинг Јајцу је ништа наспрам државног и уставно-правног континуитета Србије и српског народа.

А ако устав из 1974 године заиста доживљаваш као правно легитиман и још луђе, демократски процес у ком су Срби могли још и да протестују, ја овог тренука престајем било какву даљу преписку са тобом.

Вероватно нешто најбесмисленије што икада прочитах овде. А јака је конкуренција.
 
Kako bilo, prvi ozbiljni sukobi u Hrvatskoj su počeli u avgustu 1990.god, kada su Srbi, prvi, započeli oružanu pobunu u Kninu i blokirali puteve-tzv. Balvan revolucija.. Dakle, mnogo pre zvaničnog početka rata i raspada države.

Tuđman je krajem maja te godine pobedio na prvim izborima u Hr, ali je dobio manje od 50% glasova, dakle, Hrvati većinom nisu bili za njega.

Srbi u Kninu i okolini nisu prihvatali nove uniforme, šahovnicu itd, i zakazali su referendum o stvaranju autonomne oblasti na prostorima Hr sa srpskom većinom, koji su i sproveli, da bi u decembru 90. proglasili SAO Krajinu i stanje dodatno zaoštrili.
Мај је био пре августа а између маја и августа имаш ствари због којих се и дешавају балвани.
То са неприхватањем шаховнице је више симболички детаљ, неки од главних разлога балвана су Туђманова реторика, најава промене Устава (усвојеног у децембру 1990) којом Срби престају да буду конститутивни народ, најава изласка Хрватске из Југославије као и одбијање предлога о облицима културне и институционалне аутономије Срба у Хрватској од стране Загреба.

Opet kažem, da je vođstvo Srbije htelo da se raziđe mirnim putem, rata ne bi ni bilo.
Ali, bila je ona priča-šta će nam onda ovolika vojska, sad ili nikad itd.. budale..
Мирним путем могли смо да се разиђемо само тако што би се Србија прва или међу првима осамосталила (то се на на неки начин и десило тек када је 1992. проглашена СРЈ, не зато што је то био план него зато што СФРЈ више није постојала ни на папиру)
До (по Србију) мирног разлаза могло је доћи да је 1990,1991 Србија прогласила самосталност а то би значило да се својевољно одриче 2.000.000 својих сународника са друге стране Дрине и Дунава и препушта их на милост и немилост новим руководствима бивших република као и да се ограђује од сукоба који су у Хрватској већ почели а у Босни били у најави.
И морално и политички врло дискутабилно.
 
Poslednja izmena:
Ма чак је и прича само о нашим сународницима као разлогом грађанског рата наше повијање пред њиховим шовинистичким националним покретима. Нисмо ми у ту распалу државу унели само наш комплетан национ већ и државност, сувереност, институције и уставно-правни поредак. А да не причам тек о нашој тапији на победничкој страни, борбом са суседним моћнијим земљама за излазе на мору, границе, територије, острва. Све су то искључиво српски улози у тој творевини.

Биће да баш ти сусједи једино што су дали јесте сопствени етнос и то махом нелојалан идеји, политички и национално недорастао формираној заједници. Тако да немојте да упадате у ту велику замену теза. Озбиљне државе на пољу државотворности увек у први план стављају устав, правни континуитет и легитимитет па тек онда етнички фактор.

На крају, од безброј понуђених идеја о узроцима распада и прве и друге Југославије једини који се уклапа у шире историјске, социолошке и политичке контексте јесте онај о неподударним фазама развоја српске са једне и хрватске и словеначке (и бошњачке) нације са друге. Ми смо били на крају тог процеса, они на почетку, или као што је случај са овима у загради, чак ни на почетку.
 
Poslednja izmena:
Иначе, грађански рат у Хрватској је и те како одговарао Туђману, између осталог јер је то видео као начин да реши "српско питање".
То што су касније створили градове мученике и људе мученике причом о великосрпској агресији је механизам по којем су у исто време и жртве и победници, жртва која постаје победник, нешто о чему је Туђман говорио и пре него што је дошао на власт.

Хрватског полицајца Кира који је у Славонији покушавао да држи ствари под каквом-таквом контролом ликвидирао је баш ХДЗ-овац, по налогу са врха, јер је циљ тадашње државне политике била антагонизација а не смиривање ситуације, тражење компромиса и мирног решења.
 

Prilozi

  • IMG_20240708_014411.png
    IMG_20240708_014411.png
    491,6 KB · Pregleda: 83
Poslednja izmena:
Туђману је највише одговарао рат у БиХ. Тако је рат у Хрватској пао у други план и лако су спровели три етничка чишћења.
 
Ratko Mladić sa Srebrenicom zakovao sudbinu Krajine.
Do Srebrenice Tuđman nije imao veliku podršku Zapada oko rešavanja "Srpskog pitanja".
 
Poslednja izmena:
Šta je Beograd radio? Prvo, u leto 1989. organizovao je proslavu Kosovske bitke u Kninu i manastiru Krka, gde je došlo na desetine hiljada ljudi, sa ubačenim elementima i provokatorima sa četničkim obeležjima, pesmama "Od Peći do Knina, sve je Srbin do Srbina", "Slobodane samo zovi", zazivanjem pokrajine Dalmacije itd.. Dakle, uz pomoć SPC jedna klasična zloupotreba, provociranje i guranje prsta u oko vlastima Hrvatske, u kojoj u to vreme vladaju komunisti, poznata "hrvatska šutnja", a na čelu im je Srbin Stojčević. Ni traga Tuđmanu..

Beograd je cilj postigao, stanje u Hr se zaoštravalo, jedan nacionalizam se hranio drugim, što na vlast u maju 90. i dovodi Tuđmana.. kojem je onda sve to dobro došlo da krene sa maltretiranjem i šikaniranjem Srba.
Проблем са тумачењем распада СФРЈ линијом Меморандум САНУ - Милошевић на Газиместану - распад државе је у томе што не помиње још неке важне догађаје и што као почетну тачку распада државе узима смрт Тита или долазак Милошевића на власт док игнорише узроке, последице и предисторију која је много сложенија.

Неке од тачака који се ређе помињу а такође су имале своју улогу у подизању међунационалних тензија, доласку Милошевића на власт, распаду државе и побуни Срба у Хрватској у јесен '90.

На подизање међунационалних тензија (неке од)
- Терористички напад у бисокопу 29. новембар у Београду '68 и акција "бугојанске групе" '72. као врхунци деловања проусташке емиграције.
- МАСПОК.
- Перманентни албански сепаратизам, немири на Косову '68 и '81 и исељавање Срба са Косова од друге половине седамдесетих
- Случај Мартиновић
- Случај Кељменди.

На долазак Милошевића на власт (неке од)
- Општа ситуација на Косову ("Нико не сме да вас бије")
- Неповољан положај "уже" Србије као последица Устава из '74, ситуација у којој две покрајине са своја два гласа имају старатељство над републиком уместо да република има старатељство над својим покрајинама.
- Лоша економска ситуација и потреба за реформама

Побуна Срба у Хрватској (неке од)
- Укидање Музеја Срба у Хрватској '63. и подвођење под Хрватски историјски музеј
- МАСПОК
- Захтеви за ревизијом и одбацивањем новосадског договора од стране ХАЗУ и Матице хрватске и инсистирање на хрватском књижевном језику (уместо српскохрватском/хрватскосрпском
- Забрана рада Српског култруног друштва Просвијета из Хрватске
- Економско заостајање и инфраструктурни проблеми крајева већински насељених Србима
- Повратак проусташке емиграције и општа атмосфера у друштву крајем осамдесетих година.

Када се већ дотичемо утицаја цркве и популарне културе фер је поменути и утицај који је међу католицима у Босни и Хрватској имало наводно библијско чудо у Међугорју осамдесетих као и деловање популарне културе кроз словеначку Младину, кроз музике "национално буђење" национално мобилишуће нове "химне" као, рецимо, Филм - Дом (1987), Прљаво Казалиште - Ружа Хрватска (1988)...
 
Poslednja izmena:
Ratko Mladić sa Srebrenicom zakovao sudbinu Krajine.
Судбина је закована падом Грахова у јулу. Мада су те операције по подрињу нејасне, имају гласине да је договор Туђмана и Караџића око поделе Босне подразумевао жртвовање западних делова РСК.
 
Много ствари је до данас остало нејасно.
Младић се залагао да се Грахово брани по сваку цену јер је добро знао да Книн нема никакву шансу уколико се нађе у полуокружењу каквом се нашао али је Караџић очигледно имао другачије планове.
Такође, током Бљеска јединице које су у случају напада на западну Славонију требало да интервенишу док преко Бања Луке не стигне појачање из 39. банијског корпуса постојале су само на папиру.
 
И целу Олују ВРС мирује. Због тога су суђења нашима морала да буду у Бг. Да се испитају те свињарије.
 
И ВРС и 11. источнославонски корпус СВК.
Према плану одбране било је предвиђено да 11. источнославонски корпус делује заједно са оклопним јединицама ВЈ које би се у случају напада из Бачке пребациле преко Дунава.
Уместо оклопних јединица, по сведочењу команданта Душана Лончара, стиже наређење да се не ступа у борбу.
 
Joj tuge, evo ih placu jer je izigrana volja naroda na izborima i izbori nisu fer.

tenor.gif


1000008589.jpg



Kako Francuze nije sramota, ovi iz Informera su u soku, za njih je prosto nepojmljivo da bilo sta u vezi izbora nije fer i da se ne postuje volja naroda.




A nikakva prevara nije desila. Ili kradja. Uvek ih je lepo videti kako kmece, a i onda je jasno da li je ovo dobro sto se desilo u Francuskoj.
 
Sve ja vas ovde kapiram, teško je prihvatiti da istina nije onakva kakva je servirana u dnevnicima Tv Beograd/RTS.

Jeste, izduvali smo 1918, 1941,1945,1974...1990. smo hteli da vratimo točak istorije, ali je prošao voz.

Neko napisa da ne bi bilo rata da smo se mi prvi otcepili. Pa mi se i jesmo prvi otcepili jer je Milošević doneo novi Ustav Srbije u decembru 1990. gde je u čl. 135 pisalo da će Srbija, ako joj se ne sviđaju akti Federacije, ili drugih Republika-donositi svoje akte.. dakle, izuzela se iz pravnog poretka Federacije.. prva..

Moram da napišem još nešto u Miloševićevu odbranu, mislim da sam to našao u jednom radu istoričara Koste Nikolića: Kaže da je u jesen 1991.na Konferenciji u Hagu Milošević pristao na Karingtonov plan o labavoj jugoslovenskoj konfederaciji.

Ono što je zanimljivo, kaže se da su mu po povratku u Beograd, hm, da kažem blago-pripretili, da li JNA, da li neke klike iza kulisa, Crkva, intelektualci, ne zna se pouzdano ko je sve učestvovao u tom sastanku vrha države-da Srbija nikako ne sme da pristane na takav razlaz i avnojevske granice, tako da je na sledećem sastanku u Hagu Milošević odbio plan.. pa je onda zaprećeno i Bulatoviću da i Crna Gora povuče svoj pristanak..
Tako da je tada propuštena poslednja prilika da se kriza završi pre onog najvećeg haosa.

Kako bilo, odlučujući faktori u vrhu Srbije hteli su da izvrše promenu granica. Nisu razumeli da to svet neće prihvatiti, da bez saveznika tako nešto nećemo dobiti i na kraju smo propali.

Z4 nije prihvaćen jer Miloševiću nije odgovarao, pošto bi takvu autonomiju morao da da Albancima na Kosovu.
Srbi u Hrvatskoj Beogradu nisu bili mnogo važni, što se i videlo pri padu Krajine, oni su samo iskorišćeni kao moneta za potkusurivanje. Bosna je bila glavni cilj.

Na kraju, ništa nismo naučili iz svega toga, deluje izvesno da ćemo opet dobiti po nosu i da je budućnost R. Srpske na staklenim nogama..
 
Ma koja moja zaslepljenost titoizmom?

Između ostalog, radim i restituciju, dovoljno sam se načitao svega i svačega da mi bude jasno da je taj sistem bio loš i da je nastao na masovnim zločinima.

Svake diktature se grozim.

Poenta mog posta je bila da se ne zavaravamo i da ne maštamo da smo bili nešto, kad smo bili beda i nepismena sirotinja.. Bili smo siromašnija zemlja i od Bugarske i sa ogromnim procentom nepismenih.
I takvima davati pravo glasa? A tek Ustav od 1888. rađen po uzoru na belgijski i sa ogromnim slobodama, pa šta bi?
Radikalski mufljuzi zajahaše i sa balavim Aleksandrom Obrenovićem radili šta su hteli. A ko ih je izglasao? Taj nepismeni narod kojem se dalo pravo glasa.

Te institucije koje pominješ su izgradili Obrenovići. Slali decu na škole u inostranstvo i vraćali ih posle, nisu terali pametne iz zemlje kao ovi danas.

Nisu institucije izgradili radikali i njihovi nepismeni glasači zavedeni populizmom, nego liberali i naprednjaci, koje je podržavao uski krug školovanih i pismenih.
Dakle, mi nikada nismo imali pravu demokratiju i parlamentarizam u monarhiji, a i kad smo ga imali u kraćim periodima-bio je izigravan i zloupotrebljen.

Tito je ostavio solidnu zemlju, kada je Ante Marković 89. postao savezni premijer, bili smo 50 godina ispred svih istočnoevropskih zemalja, sa planom da uđemo u EU do 1995.

Dakle, to je bila zemlja kojoj je u poređenju sa drugim zemljama Varšavskog bloka, bila potrebna neuporedivo lakša i manje bolna transformacija ekonomije i političkog sistema da bi ušla u krug uspešnih zemalja.

Da se čak i raspala, bez rata, za koji je, ponavljam, glavni krivac vođstvo Srbije, opet bi ovaj prostor ušao u EU odavno i danas bismo živeli 5 puta bolje.
Шта је тачно поента овога, да је демократија лоша? Да је диктатура оправдана и добра ако је води образовани слој становништва и стога Краљевина није ваљала јер није била довољно диктатoрска?

СФР Југославија се распала 1991., у време када су се мобилни телефони и интернет увелико ширили по развијеном свету (социјалисти изгубили своју Југославију овде тек 2000.) Након 5 деценије апсолутне власти и диктатуре петина жена старијих од 10 година у Србији је 1991. још било неписмено. Србија је по свему дебело заостајала за развијеним светом, чак и суседном Грчком са којом се могла најбоље поредити као другом Краљевином сличне популације која није пала под комунистичку диктатуру. Загађење и емисије су биле на врхунцу. Људска права и грађанске слободе говора и штампе на нивоу афричке диктатуре. Од тих 50 година највећег глобалног економског раста у историји човечанства, 50 година познатих као златне године, "Титова Југославија" је 20 провела у економској кризи. Правосуђе је постојало само ако не угрожава партију и њене моћнике (па и читаве струке у оквиру државног система попут лекарске или полицијске). Десетина хиљада људи потпуно некажњено прошло за своје ратне злочине током и после Другог светског рата. Приватне компаније присвојене, уништене и онемогућене да се развијају док се цео свет развијао док нисмо дошли у ситуацију да економију ван шупљих државних губиташа и немамо и не можемо да се такмичимо са развијеним светом ни по чему. Једино испред чега је Титова Југославија била "испред" јесу друге комунистичке земље које су пропатиле у још дубљој комунистичкој диктатури.

Краљевина није ни у лудилу била нека спектакуларна земља па ни за Балкан али је била нормална земља са шансом да се као Грчка нормално развија, упркос чињеници да мора да исправља векове турског зулума, да (је) мора(ла) да се суочава са силним ратовима, економским кризама па чак и пандемијама у то време. И мана је што је била "превише демократска" јер су "неписмени радикали" зајахали. Пошто су фала богу комунисти били сви одреда образовани на Сорбони и нису се дочепали моћи и пара кроз демоцид а одржавали га војном страховладом и користећи своју моћ на потпуно промашене развојне стратегије и пројекте (чију глупост данас сваљују на оне који су дошли после, попут Прокопа и сл.). Они социјалисти и Јуловци који су деведесетих уништили и то мало што је изграђено се не рачунају, када су Словенци и Хрвати одлучили да спасе живе главе и пређу у западни капитализам сви југословенски социјалисти на власти су магично испарили и деведесете се не могу сваљивати на њих, за то су били криви "Срби" и "националисти"
 
Шта је тачно поента овога, да је демократија лоша? Да је диктатура оправдана и добра ако је води образовани слој становништва и стога Краљевина није ваљала јер није била довољно диктатoрска?

СФР Југославија се распала 1991., у време када су се мобилни телефони и интернет увелико ширили по развијеном свету (социјалисти изгубили своју Југославију овде тек 2000.) Након 5 деценије апсолутне власти и диктатуре петина жена старијих од 10 година у Србији је 1991. још било неписмено. Србија је по свему дебело заостајала за развијеним светом, чак и суседном Грчком са којом се могла најбоље поредити као другом Краљевином сличне популације која није пала под комунистичку диктатуру. Загађење и емисије су биле на врхунцу. Људска права и грађанске слободе говора и штампе на нивоу афричке диктатуре. Од тих 50 година највећег глобалног економског раста у историји човечанства, 50 година познатих као златне године, "Титова Југославија" је 20 провела у економској кризи. Правосуђе је постојало само ако не угрожава партију и њене моћнике (па и читаве струке у оквиру државног система попут лекарске или полицијске). Десетина хиљада људи потпуно некажњено прошло за своје ратне злочине током и после Другог светског рата. Приватне компаније присвојене, уништене и онемогућене да се развијају док се цео свет развијао док нисмо дошли у ситуацију да економију ван шупљих државних губиташа и немамо и не можемо да се такмичимо са развијеним светом ни по чему. Једино испред чега је Титова Југославија била "испред" јесу друге комунистичке земље које су пропатиле у још дубљој комунистичкој диктатури.

Краљевина није ни у лудилу била нека спектакуларна земља па ни за Балкан али је била нормална земља са шансом да се као Грчка нормално развија, упркос чињеници да мора да исправља векове турског зулума, да (је) мора(ла) да се суочава са силним ратовима, економским кризама па чак и пандемијама у то време. И мана је што је била "превише демократска" јер су "неписмени радикали" зајахали. Пошто су фала богу комунисти били сви одреда образовани на Сорбони и нису се дочепали моћи и пара кроз демоцид а одржавали га војном страховладом и користећи своју моћ на потпуно промашене развојне стратегије и пројекте (чију глупост данас сваљују на оне који су дошли после, попут Прокопа и сл.). Они социјалисти и Јуловци који су деведесетих уништили и то мало што је изграђено се не рачунају, када су Словенци и Хрвати одлучили да спасе живе главе и пређу у западни капитализам сви југословенски социјалисти на власти су магично испарили и деведесете се не могу сваљивати на њих, за то су били криви "Срби" и "националисти"
Poenta je da mi nismo nikada imali pravu demokratiju i parlamentarizam, u koji se toliko zaklinjemo, a ne da takav sistem ne valja.

Ko je ovde rekao da je SFRJ bila savršena? 1990. godine, i tako trula i kljakava, bila je 50 godina ispred zemalja Varšavskog bloka po svemu.. da smo se mirno razišli do 1995/2000.godine smo svi mogli ući u EU.. Gde su danas Češka, Poljska, pa i Rumunija, a gde smo mi?

To je poenta. Nama su bile preče teritorije, nego razvoj. Preporučivao sam ovde i pre veoma dobru knjigu pokojne prof. Pravnog fakulteta Olge Popović Obradović-"Kakva, ili kolika država".. Nama je uvek bilo preče to-kolika, a ne kakva.. zato smo ovde gde jesmo..
 
Kailan se školuje isključivo u ustanovama sagrađenim u vreme Kraljevine. Struja mu dolazi iz predratnih dalekovoda i elektrana. Greje se na predratne kotlove. Leči se i pregleda po bolnicama izgrađenim pre 1941. i posle 1990 (naravno, uvek o svom trošku, kao Margaret Tačer). Kreće se po ulicama iz doba Kraljevine. Koristi mostove isključivo na predratnim konstrukcijama i temeljima. Čak i živi u naselju koje je podigao i otvorio kralj svojevremeno... :)
 
Poslednja izmena:
Ako neko misli da Srbi nisu imali razloga da ne prihvate secesiju Hrvatske i Slovenije, naročito oni u Republici Srpskoj Krajini, bi trebao samo da pročita ciljeve koje su izdeklamovali MASPOK-ovci. Klasičan ustaški separatizam, zabrana srpskog jezika, služenje vojnog roka u kasarnama u Hrvatskoj, čime se neizbežno podgreva nacionalizam i stvara ustaška paravojska
Srpski element, doduše malobrojan, koji je smatrao da je Srbija obespravljena stvaranjem dve pokrajine, naročito severne u kojoj su Srbi većinski narod, a da pri tome Srbi kao većina u Hrvatskoj i BiH nemaju autonomiju u oblastima gde većinu i čine, nije zagovarao veliku Srbiju, već ispravljanje greške koja se tada desila u ne tako davnoj prošlosti.
Čak ni tekst Ćosića koji se ovde plasira kao dokaz isključivo srpske nema veze sa stvaranjem Srpske države, već sagledavanjem realne situacije, Republika Srpska Krajina, iako je bila pretežno naseljena Srbima, je definisana kao jedinica teritorijalne uprave Jugoslovenske zajednice.
Srbi su ceo 20. vek posvetili Jugoslaviji, naročito u najtežim periodima, četrdesetih i devedesetih, ni jedan postupak srpskih vlasti se ne može smatrati stvaranjem velike Srbije, jednostavno za tako nešto ne postoje dokazi, ali ustaški revizionisti mogu i to da doteraju kako priželjkuju.
 
Vrh