Ја видим два постизборна сценарија на нивоу земље. Подразумева се да ће Вучић са својим предизборним и постизборним партнерима доћи до већине посланичких мандата тање од оне коју је имао након претходних избора. Који ћемо филм гледати зависи од тога како буде оцењена та већина. Он не жели да има неку баш баш климаву већину, типа 126 посланика. Жели да његова екипа дефинитивно остане на трону. Знате да је Алек лирско-епски беседник који говори о великим стварима, а не статистичар који мери све у грам. Њему је испод части да га држи нека пука, математичка већина, то се једноставно не уклапа у његов концепт владавине.
1. Уколико већина буде котирана као задовољавајућа, Вучић ће прогласити победу и наставити ту где је. Седнице Народне скупштине ће нам бити мало занимљивије, могуће је да ће неке маске пасти, а напредњаци ће на свим нивоима морати додатно да упрегну своју машинерију што ће неминовно довести и до одређеног бунта у редовима странке, али ће се то држати под контролом. Гураће се надстраначка прича и СНС ће вероватно истурити неке нове манекене неомражене међ светином. Неће бити епохалних промена, али смо можда учинили један мали, стидљив корак ка политички зрелијем друштву. И да, Ивица има солидне изгледе да поново буде премијер, што му није успело на претходним изборима. Иронично, његовим намерама је већа претња добар резултат СНС-а од доброг резултата опозиције.
2. Остварена већина не буде задовољавајућа. У овом стадијуму, за очекивати је да опозиција у причи баци акценат на грубе изборне нерегуларности техничког карактера (било их или не), што му отвара могућност да распише нове парламентарне изборе јер их опозиција тражи, заједно са остатком локалних избора. Ово би Србију увело у неку врсту парламентарне кризе за коју је тешко рећи шта би изнедрила, али је са ове тачке гледишта итекако реално да на тим мајско-јунским изборима оствари бољи резултат него на децембарским, понајвише због замора опозиционих бирача и кадрова удруженог са претпоставком да Србија неће економски колабирати. А и тад је лепо време, иде се на излете и путовања, ближе се одмори, испити...
Сценарио 1 је вероватнији, 2. је више као план Б за случај да се опозиција примакне победи.