Из године у годину резултати истраживања све више указују на то да је системска брига о младима неопходна и да мора постати приоритет надлежних институција. Одлазак младих из Србије из негативног тренда већ прераста
www.nspm.rs
Mladi realno spoznaju stvari...
Поверење у изборни систем нема 76,4 одсто младих, односно њих 30,9 одсто сматра да избори нису фер и поштени, а 45,5 одсто да избори уопште нису фер и поштени, док је само 1,6 одсто одговорило да су у потпуности фер и поштени.
Млади немају поверења ни у једну од институција које су испитиване у истраживању. Са најмањим поверењем се истичу медији, политичке партије и политичке институције. Млади највеће поверење (или најмање неповерење) имају у војску, цркву и канцеларије за младе.
Поверење у демократију је у односу на претходних неколико година, када је износило преко 40 одсто, пало на 36,2 одсто, док је неповерење за годину дана порасло са 23,2 одсто на 29,4 одсто. Ово је највећи пад подршке демократији од када се ово питање поставља у Алтернативном извештају, наводи КОМС.
Тачно 60 одсто младих сматра да је Србији потребан јак вођа и лидер кога ће народ следити, што је највиши резултат у последњих шест година.
У поређењу са претходним издањима Алтернативног извештаја, позитивна реакција на ЕУ ове године је на рекордно ниском нивоу, док је негативна близу рекордно високог нивоа из 2020. године.