Šta je novo?

Izbori 2024

Da, nisam ni ja protiv nuklearki.. Ne znam skoro ništa o modularnim, ali činjenica je da treba prvo obučiti kadar... ipak znajući kako stvari ovde funkcionišu nadam se da je 99% sve automatizovano sa minimumom prostora za kardinalnu grešku... Hehe... Ono baš treba da budeš težak debil da je sje*******eš... Moraće da je smeste pored neke veće reke i da ne bude trusno... tj. što je manje moguće trusno, dakle neki sever zemlje pretpostavljam...
 
Poskupeće struja za sve građane. Zašto bi svi građani plaćali naprdni javašluk i nekompetenciju? Nisam ja napravio 530,7 miliona evra štete svojim retardiranim kadriranjem, nego Grčić, Mihajlovićka i Vučić.

Gradjani ce da placaju jer su voljni da placaju.
 
Ma ok nije problem nego me iznenadilo jer me notifikacija ''pozvala'' ovamo i onda vidim svoj citat sa nečim što nisam napisao. XD Pa sam morao da pretražujem ko je i kad to napisao, jer nisam ispratio sve skorije postove.

Ali u pravu je ovde Užice. Zmihajlovićka i Grčić su štroka. Grčića bih posebno lično prevaspitao. Krme seljobersko.
Jedina je sreća što se uvek najpre setim one Kesićeve reprezentacije njega, tako da kad god mu vidim tu volovsku facu, setim se te foto montaže i dobrano ismejem. 😄
 
Poslednja izmena:
Samo onaj ko nije osetio američke humanitarne bombe, može Ujka Sema ljubiti u skute i stavljati njegove interese ispred svojih
A šta da kažu Japanci koji su osetili dve atomske bombe a sad su na prst u dupe sa Amerima? Isto kao i Vijetnamci koji su 20+ godina ratovali sa Amerima i dobili tone i tone napalma i Agent Oranga po zemlji....
 
Министарка рударства и енергетике Зорана Михајловић оценила је да Србија мора да одбрани енергетску стабилност, чак и по цену да се промени власништво у Нафтној индустрији Србије (НИС).


„Енергетску стабилност морамо да одбранимо по сваку цену, па чак и по цену да дође до промене власништва у НИС-у. Никоме ништа нећемо да отимамо, али морамо да водимо рачуна о себи“, рекла је Михајловић у интервјуу агенцији Бета, одговарајући на питање да ли држава има новца да купи НИС ако буде морала због санкција Европе према компанијама у већинском руском власништву.
 
Број запослених који примају минималну зараду у претходној години повећан је за 50.000 и сада их има око 400.000. Због инфлације изазване украјинском кризом, минимална зарада у Србији губи на вредности, па синдикати траже нове преговоре и да се минимална зарада усклађује два пута годишње. Послодавци решење виде у прогресивном опорезивању зарада. Министарство рада се још не оглашава.
 
Jedna od boljih analiza našeg "izbornog procesa".

Sad je i definitivno jasno, kome ranije nije bilo, da je naša opozicija samo lutka na koncu koji povlači Vučić, odnosno stranci. Dekor za izigravanje demokratije.

Beki je bio najpametniji, naša politička scena i njeni akteri nisu vredni angažovanja poštenog čoveka i izlaska na izbore. Sve je to jedna nameštaljka, jedna teška ljigavština u kojoj ja nadalje neću učestvovati..
 
A šta da kažu Japanci koji su osetili dve atomske bombe a sad su na prst u dupe sa Amerima? Isto kao i Vijetnamci koji su 20+ godina ratovali sa Amerima i dobili tone i tone napalma i Agent Oranga po zemlji....
Japan je od 1945. okupirana teritorija koja nema mnogo više suvereniteta od Vučićeve Srbije, mada je pojedinačno najveći uvoznik ruskog gasa na svetu. Ako se izuzme prekomorsko kolonijalno carstvo, Japanu 1945. nije otet ni pedalj njegove nacionalne teritorije. Okinavu su Amerikanci držali pod svojom upravom do sedamdesetih, pa su je vratili Japanu, ali ceo Japan je već 80 godina američka kolonija, čije stanovništvo se uopšte ne pita kakvu politiku će njihove kolonijalne vlasti voditi.

Vijetnamci su Amerikance oterali sa svoje zemlje pre 50 godina, danas su u malo boljim odnosima, ali nisu američka banana-država sa kvislinškim režimom. Daće bog da ih i Evropa jednog lepog dana najuri preko Atlantika, ogromne nestašice u nemačkim i austrijskim radnjama su najslikovitiji dokaz koliki je Amerika kamen oko vrata evropskim državama i njihovim interesima.
 
Kažeš svi smo isti. Juče smo ponovo bili Dobrica Veselinović i ja u skupštini grada Beograda na sednici javne komisije za planove za plan detaljne regulacije Bajdina u Mirijevu. Građani su se bunili protiv gradnje novog naselja na aktivnom klizištu u već pretrpanom Mirijevu za 12.000 ljudi. Toliko su građani negodovali da je ovo druga sednica za ovaj plan koja je prekinuta i odložena. Treća tek treba biti zakazana. Ovo radim izlazeći sa svog radnog mesta u privatnom sektoru i žrtvujući svoje slobodne dane. Najlekše je reći svi su isti, zazueti taj nadmeni stav kao krug dvojke i beli listići ući u razmišljanje moralne superioronosti dok ova vlast 24/7 gleda šta će sledeće prodati i uvaliti ortacima.

280437040_3187948761461704_3792030759450465808_n.jpg
 
Zapravo, Vijetnam se prilično dobro oporavio od rata. Ovime ne kažem da je napad na njega bio opravdan - nije, i drago mi je što su ih Vijetnamci isprašili. Ali oporavio se. I još bitnije - jedan od razloga što se tako dobro oporavio i uzdigao jeste i to što je Vijetnam na vreme shvatio da bez dobrih odnosa sa razvijenim svetom nema leba.

Zato su još 2004. ugostili Američku mornaricu:
2010. su održali i prvu zajedničku vojnu vežbu:
A evo kako je izgledala poseta i vežba iz 2016, vidi se rastuće poverenje i partnerstvo između dve strane:
20160928_us_navy_danang-1140x684.jpg

Istina, mogu da razumem zašto mnogi ljudi i dan danas misle da su Amerika i Vijetnam u groznim odnosima, jer se na prostoru Evrope ne prenose mnogo vesti i dešavanja iz Azije, a i mediji vole da nas drže u toj zabludi da svi u Vijetnamu dobijaju napad besa čim vide američku zastavu. Kao npr što je Top Gear implicirao u onom svom specijalu u Vijetnamu (koji je, izuzev tog budalisanja, bio zaista odličan). Ali sve u svemu, eto, čak i oni izgladiše svoje odnose i ugostiše američku vojsku još ranih 2000ih, pre 20 godina. Sam rat se završio 1975, Klinton i njegovi su prišli Vijetnamu sredinom 90ih, tačno 20 godina kasnije. A još 10 godina kasnije, eto, uspostaviše i vojnu saradnju. Čini se da su Vijetnamci brže i lakše oprostili Amerima sve one grozote 8-godišnje intervencije nego mi ovdašnje intervencije. Mene to navodi na razmišljanje. Ne o etici i ispravnosti toga. Nego o tome kako prolaze zemlje koje su fleksibilne, a kako one koje se zadrto i fanatično drže svojih uverenja i prošlosti.

Tvoj će problem @Užice uvek biti što odbijaš da prihvatiš da u međunarodnoj politici nema emocija i gledanja u prošlost. Samo interesi, ovde i sada.
 
Poslednja izmena:
Jedna od boljih analiza našeg "izbornog procesa".

Sad je i definitivno jasno, kome ranije nije bilo, da je naša opozicija samo lutka na koncu koji povlači Vučić, odnosno stranci. Dekor za izigravanje demokratije.

Beki je bio najpametniji, naša politička scena i njeni akteri nisu vredni angažovanja poštenog čoveka i izlaska na izbore. Sve je to jedna nameštaljka, jedna teška ljigavština u kojoj ja nadalje neću učestvovati..
Ne slazem se, Djilas je previse bogat da bi bio bilo cija lutka, On je jednostavno samoziv, egocentrik koga slava i uspeh zanimaju mnogo vise od drzave. Plus je jako netalentovan politicar ali to ga nije sprecavalo da godinama vuce pogresne poteze i to ce da nastavi i u buducnosti. Jedino mozemo da se nadamo da ce da bude sve vise ljudi kao Vucko i Moramo, koji ce da preuzimaju male, lokalne akcije i smanjuju i sprecavaju stetu koju ovi na vlasti cine. Do njihove konacne smene.
 
Број запослених који примају минималну зараду у претходној години повећан је за 50.000 и сада их има око 400.000. Због инфлације изазване украјинском кризом, минимална зарада у Србији губи на вредности, па синдикати траже нове преговоре и да се минимална зарада усклађује два пута годишње. Послодавци решење виде у прогресивном опорезивању зарада. Министарство рада се још не оглашава.
Број људи на минималцу се повећава како се повећава минималац, то апсолутно никога није изненађујуће. Да је фиксиран из године у годину би све мање људи радило за њега како расте просечна плата. Код нас се минималац ненормално пумпа јер је то најлакша социјална мера будући да не кошта ништа државу.

Нпр. Бугарска је у Европској Унији и има једно 25% јачу економију код нас па имају нижу бруто минималну плату + ниже порезе и доприносе за запослене. Пумпање минималца без раста продуктивности (поготово ако је брже од инфлације) има за главни циљ да се одржи висока незапосленост и униште домаћи предузетници како би оне раднике чији рад вреди више од минималца покупиле богатије међународне корпорације. Зато Бугари имају много јачи економски раст, нижу незапосленост и што је најважније, далеко су богатији у смислу власништва капитала док смо ми на дну Европе по том мерилу.
 
Tvoj će problem @Užice uvek biti što odbijaš da prihvatiš da u međunarodnoj politici nema emocija i gledanja u prošlost. Samo interesi, ovde i sada.
Nema gledanja u prošlost, da je južni deo Vijetnama i danas pod američkom okupacijom, misliš da bi imali bilo kakve dobre odnose?

Vijetnam od Ho Ši Mina do danas nije promenio svoju politiku, delimično se promenila politika Amerike prema Vijetnamu, jer je odustala od vojne okupacije te zemlje, verovatno iz razloga zato što bi je preskupo koštala. Što ona nema nameru da uradi kada smo u pitanju mi, ali Srbija zato ima marionetsku vlast koja održava "dobre" odnose sa svim dokazanim neprijateljima Srbije, na apsolutnu štetu srpskih nacionalnih interesa.
 
Poslednja izmena:
Број људи на минималцу се повећава како се повећава минималац, то апсолутно никога није изненађујуће. Да је фиксиран из године у годину би све мање људи радило за њега како расте просечна плата. Код нас се минималац ненормално пумпа јер је то најлакша социјална мера будући да не кошта ништа државу.

Нпр. Бугарска је у Европској Унији и има једно 25% јачу економију код нас па имају нижу бруто минималну плату + ниже порезе и доприносе за запослене. Пумпање минималца без раста продуктивности (поготово ако је брже од инфлације) има за главни циљ да се одржи висока незапосленост и униште домаћи предузетници како би оне раднике чији рад вреди више од минималца покупиле богатије међународне корпорације. Зато Бугари имају много јачи економски раст, нижу незапосленост и што је најважније, далеко су богатији у смислу власништва капитала док смо ми на дну Европе по том мерилу.

Zar i poslodavcima ne odgovara da isplacuju najnizu platu - minimalac?
 
Nema gledanja u prošlost, da je južni deo Vijetnama i danas pod američkom okupacijom, misliš da bi imali bilo kakve dobre odnose?
Pa nije pod okupacijom ali ti sam sebe ubacuješ u diskusije navodeći primere, u ovom slučaju Vijetnama, a onda kada ti se objasni da stvari nisu tako kako ti misliš, onda bude puj pike ne važi, nećemo da pričamo o tome, hajde da pričamo o sledećoj stavci.

A na kraju krajeva, činjenica da su oni mogli da obnove odnose 20 godina posle razornog i užasavajućeg rata, a 30 godina od toga da uspostave i vojnu saradnju, meni govori da bi našli zajednički jezik sve i da je Južni Vijetnam danas pod okupacijom Amerike. Razumi, ljudi postaju fleksibilni i pragmatični, politika se ne zasniva na emocijama i prošlosti nego na interesima. Ne ulazim sad u to da li tako treba i da li je tako ispravno. Samo uočavam kakvo je činjenično stanje i da oni koji se prilagode tome, oni dobro prolaze, dok oni koji žive u prošlosti, oni ispaštaju. Ti ćeš se frustrirati i nervirati dokle god budeš gledao međunarodnu politiku kroz emocije i etiku. I provešćeš još 20 godina svakog jutra strepeći od raznih Kurtija koji spremaju armije da poteraju sve do Subotice, od NATOa koji čeka da uništi Srbiju, i misleći da su Kosovo i ZSO crna rupa kontinenta zato što Kurti tlači i svoj i srpski narod, i ne da im da se razvijaju. Pošto apsolutno nisi sposoban, tj fanatično odbijaš da promeniš bilo koji stav o bilo čemu, čak i kada ti se prilože argumenti, mislim da ćeš još jako dugo imati naopake poglede na međunarodnu politiku i stresirati se zbog XY stvari.
 
Zar i poslodavcima ne odgovara da isplacuju najnizu platu - minimalac?
Одговара наравно али радници су ти који бирају да ли ће да раде за њу - неће ако имају бољу понуду. Што више расте минималац то ће мање њих имати бољу понуду и више њих ће технички радити за минималац. Ако нпр. данас 400.000 ради за минималац (350 евра) а још 400.000 ради за мање од 450 евра и држава попусти, увећа минималац на 450 евра имаћеш да 800.000 радника ради за минималац. И онда Данас може да пише како се "број људи на минималцу дуплирао, упркос тврдњама из Владе Србије како БДП расте" или нешто слично. У реалности додуше би један део оних који су нпр. радили за 400 евра био отпуштен јер њихов рад не вреди 450 евра или просто њихови послодавци не могу да приуште толико да их плаћају.

Генерално је државни минималац глупост и много бољи модел је скандинавски / италијански / швајцарски где не одређују то политичари већ радници преко синдиката преговарају са фирмама, у зависности од гране индустрије и њених могућности. Бесмислено је да исту минималну плату нудиш програмеру и радници у фризерском салону.

Моја поента је била да стално дизање минималца служи да потопи / угрози домаће предузетнике и увећа незапосленост. Међународна корпорација Делез из Белгије и Рајко из Врања који држи драгстор треба једнако да плаћају радника да ради на каси при чему им тај трошак држава намерно и стално повећава пумпањем минималца, без обзира на то да ли су се приходи повећали. У једном тренутку ће Рајко да затвори своју радњу јер не може да приушти више да плаћа раднике и на његово место ће доћи Делезов Shop & Go а Рајко ће да гласа за паре јер је доведен на ивицу егзистенције. Или то или неће доћи Делез већ ће и Рајко и његови радници да остану без корице хлеба на општережимску радост
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_
Sad je i definitivno jasno, kome ranije nije bilo, da je naša opozicija samo lutka na koncu koji povlači Vučić, odnosno stranci. Dekor za izigravanje demokratije.

Beki je bio najpametniji, naša politička scena i njeni akteri nisu vredni angažovanja poštenog čoveka i izlaska na izbore. Sve je to jedna nameštaljka, jedna teška ljigavština u kojoj ja nadalje neću učestvovati..

Ja sam se nadao da je svima odavno postalo jasno da je cela ta priča kako su svi isti, da je politika prljava, da je moralnoj osobi "odvratno" i "ispod časti" da učestvuje u njoj, jedna od klasičnih manipulacija i laži vladajućih elita svuda i na svakom mestu. Jer to UVEK pomaže onima na vlasti, pošto su jedino oni u poziciji da imaju i resurse i uticaj kojim mogu da obezbede da se njihovi glasovi osipaju sporije od opozicionih, čime na izborima poboljšavaju svoje rezultate u relativnom odnosu glasova.

Nisu svi isti.

Čak i da su SVI u politici "pokvareni" ili "nesposobni", nisu svi isti. Onda bi prosto trebalo pomagati onog koji je najmanje loš, ili onog čiji se sebični lični interesi trenutno i slučajno najviše poklapaju sa interesima naroda. Ako je to najbolji izbor od mogućih, onda to JESTE NAJBOLJI izbor. Nema tu ništa relativno i uslovno.

Politika je jedino što može da promeni situaciju. Čak i ako se na kraju desi revolucija i nasilno zbacivanje neke diktature, prethodno se u dovoljnom stepenu mora promeniti raspoloženje naroda, pa se to opet svodi na isto, tj na neophodnost prethodnog političkog rada. Što nije moguće ako se širi shvatanje da je politika nešto prljavo. Kako može biti prljavo ono od čega zavisi i vaš život i život naroda kome pripadate? Politka je uvek izraz i slika stvarnosti, pa ko je "ne voli" živi u svetu fantazija ili vere u neki nepostojeći ideal, u prigodno božanstvo koje je sam izmislio, a ne u realnosti. Politika je ista kao i zima, kiša ili sneg. Takvi su kakvi su, nema šta da se vole ili ne vole. Bez vazduha se ne može disati.
 
Jbt bolest...

Cekam da se jave ljudi koji ce da me demantuju da je ovo mera kao iz Severne Koreje.
 
Можда левица јесте мало откачила, али овакве вести без извора или неких прецизнијих података често се покажу као најобичније новинарске (или твитерске) патке. Мада са друге стране, ко још увек верује да обавештајне агенције што левичарских што десничарских администрација већ немају "chat control". Под оправдањем борбе против криминала сигурно се користи и злоупотребљава и за друге сврхе.
 
Vrh