Šta je novo?

Iskustva sa majstorima

Koliko kosta usluga secenja? Radnu plocu ubacim u auto i odnesem. Ne moram ceo kuhinjski element da transportujrm, taman posla.
 
Tamo gde ja radim je meni ukljuceno u cenu materjala. Cena zavisi od ploce i obima rupe. U ovoj firmi ne seku usluzno tud materijal a druge neznam. Probaj u bilo kojoj firmi koja prodaje ploce. Oni uglavnom seku ili te upute na pravu adresu
 
Seckanje uglavnom nije problem i kada se donese tudj materijal,ali za vadjenje otvora su me odbijali.
 
Ne mora bas biti hiruški precizno, jer ima oko 2cm prepusta.
Ja sam sebi to radio tako što prvo nacrtam mere na ploči i sva 4 ćoška izbušim bušilicom. Onda u rupu stavim ubodnu testeru i laserom naciljam rupu na kontra strani i polako sečem ka njoj.
 
Posto odmaram aj da objasnim. Secenje rupe nije nikakva umetnost niti nesto posebno. Problem je rizik od pucanja. Ako se materijal pregreje ili pukne testera. Kad seces ubodnom sa pravom testerom za materijal i recimo pukne testera na pola izudarace plocu okolo dok se zaustavi. Ako seces kruznom onda su problem uglovi. Kad je nadgradna sudopera onda je nebitna preciznost u mm i uglovi. Ali kad je sudopera podgradna,kruzna ili nekog nepravilnog oblika eto problema. Za 1000 din cca ne vredi rizikovati skup komad,greske ili ostecenje. Do skora sam uvek sekao sam i nije bilo problema a onda mi je pri obradi neke krivine pukla ubodna i napravila stetu koju sam srecom pokrio ugradnjom otvora za pumpicu deterdzenta. Otad rizik prepustam drugom. Naravno nije isto seci drvo, kompozite, mermer ili staklo.
 
Poslednja izmena:
Jel ciljas na to da korito ima prepust, cak iako fulas za pola santimetra? Ukoliko fulas, stavis silikon da ga stvrdne, da se ne pomera korito u rupi
Pa da, ali ipak treba imati mirnu ruku i dobru ubodnu testeru.
Ne stavljam ništa, sudopera bi trebala da ima neki sistem za fiksiranje sa donje strane ploče
@Medekobrada
Ako se prvo izbuse rupe na sva 4 coška kao što sam rekao, seče se samo ravno i nema šanse da pukne testera...
 
Poslednja izmena:
Tamo gde ja radim je meni ukljuceno u cenu materjala. Cena zavisi od ploce i obima rupe. U ovoj firmi ne seku usluzno tud materijal a druge neznam. Probaj u bilo kojoj firmi koja prodaje ploce. Oni uglavnom seku ili te upute na pravu adresu
Gde je najbolje uzimati pločasti materijal odnos cena/kvalitet. I koliko još izađe sečenje, kantovanje, rupe za okove i slično, ne mora precizno, procentualno.
 
Evo iz primera. Sunivile,dvosoban stan, kuhinja,ostrvo, tv zid, veliki garderober, sto,klupe, klub sto. Materijal 500.000 a ruke 100.000. Frontovi mdf idu od 3200 do 5500. Njihovo kantovanje od 170 do 350 din po metru. Iverica 1600 do 3800. Kant od 150 do 250. Rupe se buse besplatno. Radna ploca od 3000 a dobre oko 5000 din/ metar. Okov ima u velikom rasponu i srednji gtv okov je najbolji odnos cena kvalitet. Tacnost secenja je u 1 mm. Duplunzi su skuplji i krivolinijsko secenje na cnc. Pri projektovanju moze da se ustedi 10 do 20 % ako se izbace nepotrebno i ne kantuje ono sto nikad neces videti. U svakom slucaju mozes proci skupo i jeftino zavisno na kakvog majstora naletis. Majstori umeju da prikazu ruke jeftino a onda da uguraju brdo materjala koje platis. Zato uporedi projekat,krojnu listu, racun i ono sto je ugradjeno. Okvirno ako je kuhinja 200.000 kantovanje izadje 50.000 i okov 50.000. To je bas grubo a zavisi od x faktora.Sav materijal je najbolje uzimati kod uvoznika a imas i firme koje preprodaju po cenama koje odredjuje uvoznik. Izbor je veliki. Bitni su rokovi, isporuka, da li su korekcije besplatne i da li uvazavaju reklamacije.
 
Ovo sam manje više znao, ali hvala svakako. Mislio sam gde je najbolje naručiti materijal, lupam darex, artinvest i slično. Znam da ide 20% na materijal za ruke.

Ko je najveći uvoznik, pinoles?
 
Ja sam zadovoljan sa izborom i cenama u Artinvestu. Ranije sam bio u Crvenoj jabuci. Dosad nisam vido majstora koji radi za 20% sem sebe🤔
 
Ja se referišem za Valjevo sve, ne znam kako je u Bgd. Npr. brat je menjao kuhinju u kući, pre jedno god ipo, bilo je tako.
Ne pratim baš na dnevnom nivou, ali to mi je u glavi.
 
Vidim da ste se raspricali pa da iz nekog skromnog iskustva napisem i ja koju :)
Ne radim aktivno kao Medekobrada,radio sam to'rekreativno' pored mog posla dok nisu poceli da mi se penju na glavu likovi kao ovi,sto bi sve dzabe pa jos i da im ti platis sto kod njih radis.
@Dart Tako sam i ja izvadio ko zna koliko otvora,sto kvadrat sto okrugli. Pri tom,nalepim siroku krep traku tamo gde vucem ubodnu da ne nazulja plocu. Kada su podgradne u pitanju,to je vec zavrzlama i to nisam radio. Koliko mi je poznato,centarfor ugradjuje granitnu sudoperu. Neku granitnu koju sam montirao skoro,imala je bas mali prepust pa nisam uspeo da uglavim zabice. S obzirom da je sama po sebi teska namazao sam silikon i samo spustio u otvor a visak sa strane uklonio da se ne vidi i to je to. Nigde nije mrdnula.
@Space Motion Sto kaze uvazeni drug clan,najvise sam u Crvenoj Jabuci,nesto manje u Artinvestu. Darex ima veliki izbor,to je ludilo ali cini mi se da su malo jaci sa cenama. Za 20% da neko radi ? To teeesko. Ne znam za Pinoles,ali TIS Ivanjica uvozi sve moguce i nemoguce plocaste materijale,od prilike od ptice mleko.
 
Da li je neko menjao magnetnu gumu na frižideru? Otišla mi je stara, kupio sam novu i stiže mi za neki dan. Kako da namontiram zamensku gumu? Da li se samo utisne ili je potrebno još nešto uraditi?
 
Ovo je odgovor Shadestudiju sa teme enterijer jer mu je mesto u ovoj temi. Slazem se sa tobom ali kao sto rekoh ja sam stara skola i drzim se da je direktan kontakt sa musterijom bolji od neke veb prezentacije koja moze biti i lazna. U pravu si i da sam pocetnik. Mogao si da ispratis da mi je pronfesionalni posao pcelarstvo i da iako sam zavrsio dva fakulteta uvek sam se bavio stvarima koje volim. Pocetnik jesam ali sa 30 godisnjim iskustvom. Izradjivao sam godinama namestaj prijateljima,komsijama , poznanicima i to zadjabe ili minimalnu naknadu. Prosle godine sam kompletno uradio svoj stan i kucu i onda su svi u toj zgradi trazili da uradim njima ili da prepravim sto su im radili profesionalci. Komsijski za smesne pare sam uradio vise celih stanova. Svoje usluge nebih ni nudio vise ali ova godina je bila katastrofalna po pcele i moram da zaradim da ih odrzim u zivotu do boljih godina. Moja firma nije tasna-masna ili avioni- kamioni- milioni. Radim sam i povremeno mi pomognu sinovi. Posto ne derem sa cenama vec za 20% materjala uvek imam bar dva posla koja radim da bih maksimalno iskoristio vreme dok cekam materijal ili da se musterije smisle sa dizajnom ili donesu tehniku za ugradnju. Radim od ponedeljka do nedelje. Radim sve jer imam znanje i iskustvo u mnogim zanatima. Recimo umem da zavarujem metale bolje od varioca sa sertifikatom ali ne varim mostove. Umem moleraj,elektriku,elektroniku,keramiku,vodu....
A radim samo ono za sta mogu da dam garanciju. Izrada namestaja nije stolar jer stolar znaci majstor koji obradjuje prirodno drvo ( i to znam da radim) pa zato neki sebe zovu saradnikom u izradi i dizajnu enterijera( tu fali samo da dodaju titulu dr. Ili mr) a neke musterije pak zovu shraf majstor.
Nista me ne vredja,radim sto volim i umem. Nikada do juce nisam imao nezadovoljnu musteriju a dosad sam uradio bar 50tak stanova. Vizzuelizaciju u prostoru vecina ljudi nema i zato ih vodim u stanove koje trenutno radim ili su zavrseni. Te musterije ne remetetim u privatnosti ili komforu jer dosta novih stanova zvrji prazno a potpuno opremljeno i kljucevi su kod mene. Nemam nista protiv veba ali mislim da se tu najlakse naleti na prevare.Primetio sam da je dosta ljudi skepticno ili im neprijatno kad im neko nudi besplatne savete ili nudi jeftine ruke. Sve misle prevarice ih ili nema pojma. Verujem ili zelim da verujem da je vecina majstora postena , strucna i iskusna. Jos nisam imao musteriju koja radi veb prezentacije pa ako naletim na takvu i hoce da mi uradi jeftino i dobro kao sto ja radim uradicu prezentaciju. 🙃
 
Da li je neko menjao magnetnu gumu na frižideru? Otišla mi je stara, kupio sam novu i stiže mi za neki dan. Kako da namontiram zamensku gumu? Da li se samo utisne ili je potrebno još nešto uraditi?
Koji frizider je u pitanju? Uglavnom se utisne,mada sam kod nekh vidjao da je drzi unutrasnja oplata vrata. Zavrni gumu sa unutrasnje strane ka spolja da se nije slucajno sakrio neki sraf.
 
Iskustvo sa majstorima ili obrnuto sa musterijama. Nekima je sve skupo a drugi pak misle ako je jeftino onda nevalja ili je prevarant. Dosad sam radio samo prijateljima,komsijama... i sad zbog situacije musterijama. Ono sto sam primetio je da nije uvek problem u majstoru nego da ima isto toliko i nerealnih musterija. Na primeru namestaja po meri deo kupaca koji trazi jeftino apsolutno je nerealna. Kad im dokazete svoje sposobnosti i reference i objasnite da radite za najmanji procenat od materjala oni biraju najskupli materijal i traze najkomplikovanije stvari. Kad im prezentuje cenu materjala odmah posumnjaju da ste im nakalemili materijal ili prikazali najskuplje cene. Objasnjenje za takve, obidjite salone i pogledajte,kvadrat ploca ide od 1600 din do 15.000. Razumne cene iverice su 2 do 3. 000. Realne cene mdfa su 3 do 5. 000. Radne ploce oko 5.000. Kantovanje i duplunzi jako uvecaju cenu materjala. Ne morate Blum dobar je i jeftiniji gtv. Dvostrani materjali su skuplji i ako ne insistirate na poledjini eto ustede. Ono sto se ne vidi ne kantujte skupim absom. Besplatni saveti nisu zlonamerni i nestrucni. Neki majstori su altruisti i srecni su da pomognu. Ako cete sami da radite dodjite i gledajte,nista ne kosta da ucite ako imate afinitet. Svi stolari imaju popust na materijal. To u sustini nije njihova para. Time se pokrivaju usputni troskovi koji nisu planirani, promasene mere ili smer dezena, ostecenja u transportu ili ugradnji, korekcije zbog krivih zidova itd. Ukoliko neko hoce da uzme na sebe tu odgovornost ja mu prepustam i tih 5 do 10%. A oni koji misle da jeftino sigurno ne valja i hoce da plate 100% ili 150% molim da mi se i ne javljaju. Posto je materijal skup deluje da se i sa 20% puno zaradi. Ali nije tako. Teorijski ceo stan( kuhinja,predsoblje,kupatilo i spavaca) mogu da se urade u 15 dana ali to zbog x problema u praksi bude 30 i vise dana. Zato radim dva stana da bih pokrio prazan hod dok musterija odluci sta ce,da donese opremu ili da se dokupi materijal koji nedostaje ili ga nije bilo. Dakle majstor nije alav i ne laze kad rade dva posla istovremeno( bar vecina). Ako je prosecno materijal 500.000 i zarada je na dva posla ukupno 200.000. To je BRUTO jer dosta sitnica za ugradnju sami izvucete iz zaliha i ugradite. Pored para meni je dodana satisfakcija sto je musterija zadovoljna( nebi platila ruke da nije) i sto sam ucestvovao u opremanju doma u kome ce ziveti. I posto ce neko reci ovo je reklama i hvalisanje ili nerealno kukaknje odgovor je NIJE. Posla imam, posao je tezak i lep i ako hocete dodjite i ucite. Iskreno zao mi je sto nemam musterije koje bi moje ruke platile duplo od materjala a i da ih imam smatram da je mnogo za "sraf majstora" da za mesec uzme 1.000 000 din.
 
Da li radis abs-ovanje univer ploca 2cm i po kojoj ceni po duznom metru? Imam nekoliko tabli koje bih da resim, kako bih ih ocuvao radi cestog transporta a ne zbog vlage ili estetike.
 
Je l' dovoljno da prođe 12 sati nakon farbanja radijatora, da bi moglo opet da se uključi grejanje?
 
Mozes odmah da ukljucis grejanje ukoliko ti prija isparenje razredjivaca. Temperatura radijatora ne skodi boji i ubrzace isparenje i njeno susenje.
 
Vrh