Šta je novo?

IKEA Srbija i AVA shopping park

Bravo boco,evo slicice

rk.jpg
 
belgrey":1ma8a3ps je napisao(la):
Robna kuća "Ikea" biće izgrađena na Bežanijskoj kosi, na mestu magacina Robne kuće "Beograd"...“Tu je velika, napuštena zgrada koju će oni srušiti i izgraditi objekat, na placu od oko 27 hektara.
pisalo pre pet dana na B92
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2013&mm=06&dd=16&nav_id=723508

Као што видиш Белгреј ипак смо ми са Беобилда у праву, што се локације тиче, а не твоје комшије које раде у представништву Икеје.


belgrey":1ma8a3ps je napisao(la):
samo treba provaliti koji od tih objekata na mapi jeste magacin rk beograd

Па 17. јуна сам још поставио на бинг мапи који је то објакат !
 
Tih 9-10 objekata se nalaze na jednoj ogradjenoj gotovo ne deljivoj parceli i nisu pogodni za veliku deobu
maksimalno 2- 3 korisnika jer se objekti po nameni dopunju
Ikea ako kupuje morala bi ceo kompleks ili ako ce da selektivno da bira, onda ostaje samo opcija iznajmljivanja
moguce da ima i još jednu kapiju (uraslu u korovu) ali to je neki požarni makadamski put u pravcu djungle kraj auto puta
 
U pravu ste, ali delimično. Mislim da se ne radi o celom placu rk beograd, već samo o jednom njegovom delu, onom koji je bliži autoputu. takođe, mislim da niste u pravu da se radi o bivšem rodić marketu. Meni su komšije rekle da je plac odmah uz autoput, a u novinama sm nedavno pročitao da se radi o tri placa, koji su jedan pored drugog i koje ikea kupuje. ovaj od rk beograd je treći koji su kupili. ako ovo uzmete u obzir onda se verovatno buduća ikea pruža duž autoputa, od kike na istoku pa do rk beograd na zapadu.
 
Друг ми сад каже (чуо је од људи који су на пројекту ИКЕА бежанија):

Кад се прође Кика па близу темпа ће бити, али ту на страни кванташа има на једном делу плаца неких објеката који ће се рушити, не може да се приђе сада томе а правиће се и саобраћајнице од аутопута до локације.

Ја сам остао збуњен помало..
 
@Белгреј
@Друм1

Идемо из почетка ! :D

Ево поново мапе где сам сад поново означио где би требало да буде будућа Икеја, односно где је садашњи магацин РК Београд, а где је некада био Мега маркет Родић. Није ме мрзело да означим и мало више објеката и будуће саобраћанице у овом делу привредне зоне поред аутопута (ја је зовем привредна зона Бежанијска коса!). Бројевима сам означио шта је шта:

1 – Кванташка пијаца
2 – Цептер, будући пословно-продајни објекат
3 – Дарекс, фабрика намештаја
4 – Садашњи магацин РК Београд, а будућа Икеја
5 – Помоћне зграде, хале, котларница, трафо станица од РК Београд
6 – Пут који иде према аутопуту, односно према десној траци аутопута (Шид-Београд), односно према граду
7 – Будућа саобраћајница од улице Марка Челебоновића до подвожњака испод аутопута, па до окретнице аутобуса 77
7а – Раскрсница улице Марка Челебоновића – Норвешка улица и будуће саобраћајнице према аутопуту (слика у прилогу)
8 и 8а – Царинско сместиште
9 – Постојећи подвожњак испод ауто пута
10 – Окретница аутобуса 77
11 – КБЦ „Бежанијска коса“
12 - Кика



Значи, као прво, то је један исти објекат који ће се или делимични рушити или цео и саградити нова зграда по наравно Икејином стандарду. Остали објекти који се налазе у близини, а виде се на мапи, а у правцу ауто пута (погледати и карту коју је Вучко поставио), ће се рушити, неки су већ делимично срушени, а неки од њих и неће, котларница и трафо станица.

Као друго, ако није цео плац бивше РК Београд, него онај део који је ближи аутопуту, онда је то баш тај део где су ти објекти који су већ делимично срушени.

АКО је плац (плацеви) уз аутопут, онда су то плацеви од ЈКП Зеленило Београд, односно то су расадници. Једино је то могуће, али ме онда чуди да се то продаје (или да је већ продато) Икеји. Онда би то био још један „пропуст“ градске власти, јер су продале/или ће продати, један велики зелени појас где се гаје нове саднице које се касније засађују у свим деловима града !!!
Ту уз расадник(е) је и једно циганско насеље. Једанпут сам возећи бицикл, пре две године, из знатижеље дошао до тог насеља, и не бих више ! :(

Спомиње се и нова саобраћајница од будуће Икеје до аутопута, а ту постоје две могућности, а ја верујем у ову прву.
Једна је изградња нове саобраћајнице (2+2) практично наставка Норвешке улице (од већ постојеће раскрснице Марка Челебоновића са Норвешком, ево и слика те раскрснице) па све до аутопута, односно испод аутопута (подвожњак већ постоји) до садашње окретнице аутобуса 77. Ту би се вероватно искористило да се изгради и мања петља, слична као рецимо она мала петља код Икарбуса, а изградио би се и спој од те нове будуће саобраћајнице до зграде Икеје. Дирекција за грађевинско земљиште би издала дозволу за изградњу ове саобраћајнице односно тада би се и раскрчио пролаз кроз расадник за нову улицу до аутопута.
На слици се види, са леве стране, почетак будуће саобраћајнице (2+2) тј. "наставак" Норвешке улице према аутопуту, слика из априла 2011. године:


Друга могућност је да се искористи „помоћни“ пут који већ постоји од плаца РК Београд и други пословних зграда, на излаз на аутопут на десну траку, значи на траку према граду. Тај излаз је давно затворен, јер је под углом од 90⁰, а ту би био проблем уласка на будући плац Икеје из правца града, јер не постоји, и требао би да се изгради и подвжњак испод аутопута (или надвожњак) за улазак до Икеје ! Практично би онда требало изградити поред подвожњака/надвожњака и малу петљу.

Само да подсетим још једном на Белкин пост од 20. октобра 2012. године:

20 Окт 2012 08:19 pm » Gornji Zemun - Autoput - Bež Kosa
belka":gsgao8x6 je napisao(la):
Gago i ostali diskutanti, sao da napomenem sledece. Nastavak Norveske ispod dalekovoda prema autoputu je gotova stvar. Naime, ona je uveliko urbanisticki resena i planirana i to Planom detaljne regulacije privredne zone Autoput. Parcelacije je vec u toku u katastru i krece brzometna eksproprijacija i izgradnja, ali iz veoma vaznog razloga. Uz tu samu buducu saobracajnicu nalazi se parcela od 27 hektara koja pripada preduzecu Robne kuce doo tj Verano, koji je kupio Robne kuce u stecaju. Na toj parceli se nalaye i magacini Robnih kuca. To je prodato Ikei i Ikea ce tu da gradi svoj prodajni centar. Za Ikeicu se mora momentalno sagraditi ta saobracajnicica, kako bi Direkcija za gradjevinsko zemljiste ofulila dragu nam Ikeicicu za cenu naknade za uredjivanje gradjevinskog zemljista, kad vec Grad nije mogao prethodno da joj pronadje lokaciju i ofuli je i za zemljiste. Ovo su dosta proverene informacije.

Dakle u srce ovog bloka izmedju groblja i saobracajnice u koju se skrece desno kad ides iz pravca T6 od raskrasnice Marka Celebonovica prema Tempu i to prva desno (tu je izgradjen objekat firme Darex), ulazi i naci ce se Ikea.

Видим да Белгреј и Друм1, наводе да запослени из Икеје Србија кажу да ће будућа Икеја бити „близу“ Кике. Па управо то збуњује, јер и није баш близу Кике, јесте ваздушном линијом километар и нешто раздаљина, али кад се иде колима онда се мало кружи и има ......
 
Gago,tako je,icice tuda ulica i ispod autoputa i bice neka mini budzevina petljica sa severne strane autoputa kojom ce moci da se ukljuci na autoput,ali koliko videh samo u pravcu ka Zagrebu a ne i ka Beogradu vec ce za to ukljucivanje morati da se ide na druge petlje u blizini.
 
Вучко, мислим да ће се ту, где је сад подвожњак, ипак изградити мала петља, слична као код Икарбуса, где ће се моћи из оба правца аутопута и укључити и искључити на аутопут Београд-Шид односно Шид-Београд.
 
Gledah danas urbanisticki plan,bese je za industrijsku zonu autoput i to je sto videh.postavicu ovde kada skinem.Plan je iz 2012 ili 2011 godine i ne verujem da ce ga menjati
 
Gago poslao si mi poruku na mejl, ali moj komp ne moze da je desifruje jer su sva slova u znaku pitanja. To je valjda zato sto koristim program iz 2013. godine, a tvoj je iz neke ranije ili obrnuto. Vidi jel mozes to da podesis ili ja da podesim, jer sve poruke do sada su takve, da ne mislis da te izbegavam.
 
Белка, ја пишем ћирилицом и зато су ти знакови питања у мојој електронској пошти коју сам ти послао. Трабао би да подесиш рачунар.
Послаћу ти поново, на гајевој латиници :p
 
Sto se tice lokacije Ikee, ona je na ovom uokvirenom placu od 27 hektara koji su postavili Vucko i Gaga. Nema druge lokacije. ljudi to dozivljavaju malo prostrano pa kazu tu kod Kike, medjutim to nije precizno, tacnije nema ni osnovne logike. Gde kod Kike? Preko puta Kike je Hotel Nacional, pored njega su magacini Maksija, dalje idu jos neki objekti, pa dalekovodi i trafo. Preko puta Nisove pumpe je pojas zelenila uz autoput, iza Nacionala su kompleksi malih privredno-poslovnih objekata, dalje prekoputa idu objekti Zelenila, ima i Srbijagasa, to sve je od Kike daleko vec kilometar. Ide se na parcelu RK Beograd, nece valjda da kupe parcelu za 50 ili 100 miliona evra, pa da pored nje kupuju jos neke da bi se priblizili autoputu? A ovde se cenjkaju godinama za parcelu. Uzimaju parcleu RK Beograd i to je to, tu ce biti prodajni centar.
 
Белка плусићћћ.
Предпостављам да људи из Икеја Србије, који стално причају да ће Икеја бити поред Кике и аутопута, нису ни крочили из своје канцеларије и погледали локацију на лицу места где ће бити њихово будуће радно место !
 
Zasto govorite tj. pisete IkeJa, a ne Ikea? :o
 
Ne kaze se,niti je u pitanju FiJat vec Fiat,ali nas narod ima tendenciju da ubacuje slovo j gde god mu se prohte.
 
Stvarno ne znam sta ste imali iz srpskog ako naziv IKEA citate kao IKEJA.
Onda bi i prodavnicu IDEA citali kao IDEJA.
FIAT - FIJAT
KIA - KIJA
...
..
.
 
Naslućujem opaku raspravu na 4 strane. :D
 
Нема ту никакве опаке расправе кад је граматика у питању :D .

Кад већ скрећемо мало са теме, ево.

Граматички је исправан и један и други облик речи, АЛИ у духу српској језика је да се пише онако како се изговара и прилагођава самом језику. То значи да кад изговарамо неку или неке речи, уметање слова „Ј“ је у духу српског језика, односно наш правопис подлеже транскрипцији – прилагођено писање страних речи. То је у ствари та гласовна промена сугласника по звучности !

Ипак је у духу нашег језика лепше рећи и написати „идем у Идеју/Икеју“ него „идем у Идеу/Икеу“ „Идем да возим Хјундаи/Кију/Бјуик“ уместо „Идем да возим Хундаи/Киу/Буика“, „Идем код Ферарија“ уместо „Идем код Ферариа“, „Путујем у Италију/Русију/Холандију“ уместо „Путујем у Италиу/Русиу/Холандиу“ ! Таквих речи има јако пуно.

Дневне новине "Политика", лично сматрам једним од најбољих дневних листова, а поготово по најкоректнијем коришћењу правописа и граматике, а како и доликује једним дневним новинама са традицијом, а уједно и служе за образовање (неки сад то кажу едукација :p ) око самог коришћења и правилног писања нашег језика. Једни су од ретких који имају лингвисте.

Rat države i uvoznika zbog „Fijata”
http://www.politika.rs/rubrike/Ekonomij ... ta.lt.html

Такође и часопис за аутомобилизам „Ауто магазин“ се држи духа и граматике српског језика:

Fijat "500L living" stiže u julu
http://www.magazinauto.com/Svet.aspx?Content=535

"Fijesta" najprodavaniji mali autо
http://www.magazinauto.com/Svet.aspx?Content=520#a520

Sniženje u Kiji
http://www.magazinauto.com/Search.aspx?SearchWords=kija
 
E ovo mi nikad nece biti jasno.

I K E <-- samoglasnici --> A
I K E <-- samoglasnici --> E (okej ovo je rogobatno)
I K E <-- samoglasnici --> I
I K E <-- samoglasnici --> U

Kakva glasovna promena moze da dolazi izmedju dva samoglasnika? Glasovne promene nemaju smisla nad samoglasnicima one trebaju da prate prirodnu formu izgovora, da peglaju komplikovane nizove suglasnika.

Tipa, sa j:

BRZ - BRZ+JI niko ne moze da izgovori BRZJI otuda Z+J = Ž

Koja je poenta izvoditi glasovnu promenu nad nizom samoglasnika? Njih je moguće izgovoriti beskonačan niz bez problema!
 
Ma sta god napisali svako ce razumeti. Mada meni nije jasno zasto nazive stranih firmi prevodimo na srpski. Zar nije logicno da postujemo njihov naziv, jer firma Ikeja ne postoji vec postoji ikea, kao i sve ostale navedene firme.

Mislim sve jedno je kako ce ko napisati i svi ce razumeti, ali sto se mene licno tice pokusavam da uvek pisem pravilno naziv firme.

Znace pisacu, ikea, idea, fiesta, fiat, kia,...

Ima li kakvih novosti iz Ikee ( Ikeje :) )? Pretpostavljam da nece poceti izgradnju pre nove godine
 
Ikea oduzima gas
IZVOR: TANJUG
Stokholm -- Švedski proizvodjač nameštaja Ikea namerava da uspori tempo širenja mreže prodajnih objekata u svetu.
"Kompanija će veću pažnju posvetiti kvalitetu postojećih prodajnih mesta", rekao je novi izvršni direktor kompanije, Peter Agnefjol, u intervjuu Fajnenšl tajmsu.

Njegov prethodnik na tom mestu, Mikael Ulson, postavio je pred kompaniju cilj da otvara 20 do 25 prodavnica godišnje. Prema podacima britanskog dnevnika, ove godine je otvoreno samo pet novih prodajnih objekata.

Agnefjol smatra da rast Ikee treba da podrazumeva mnogo više od prostog širenja. On je izrazio nadu da će prodaja kompanije ove godine porasti 10 odsto, a do 2020. će se udvostručiti i dostići 50 milijardi evra.

U 2012. prihodi Ikee dostigli su 27,6 milijardi evra, a u 26 zemalja bilo je ukupno 298 prodajnih objekata. U prošloj finansijskoj godini (od 1. septembra 2011. do 31. avgusta 2012) Ikea je, prema sopstvenim podacima, otvorila 11 novih prodavnica u devet zemalja.

http://www.b92.net/biz/vesti/svet.php?y ... _id=749040
 
Dobar primer
Kompanija IKEA je u saradnji sa UNHCR, nakon dve godine istraživanja, spremna za masovnu proizvodnju ovih jeftinih kuća.
,,Kuća na sklapanje za 1.000 dolara,,
http://www.b92.net/biz/vesti/svet.php?y ... _id=756560


Edit
Kod nas bi mogla da dobije još jednu funkciju:
I sada mnogi maštaju o Vikendici (skupe montažne kuce od tvrdog materijala)
koja realno je u funkciji par godina...(a posle zvrji prazna...)
pa bi IKEA mogla tih par godina uspešno da popuni....
pa ako treba ,,ubaciti,, i novu
jer nije skupo ni za nas. . .
 
Ikea ima u ponudi i kvaltetnije kuce za male pare po drzavama tip ,engleska,svedska itd 4 modela i moze da je kupi samo onaj ko ima male prihode
 
Vrh