Šta je novo?

IKEA Srbija i AVA shopping park

Kako sam i sam pomalo upućen u dešavanja s Ikeom (i to direktno, ne preko radio-Mileve), mogu samo da vam kažem: verujte Igoru! :)

Što se tiče konstantnog poređenja Ikee s Formom Ideale, krajnje je neadekvatno. Čak i da je Ikea uporediva s Formom po kvalitetu (a nije), dizajn joj je toliko nadmoćan, da bi meni samo taj aspekt bio dovoljan da mi bude bliska srcu.

Opet, kada su cene u pitanju, Ikea nudi veoma široku gamu proizvoda po najrazličitijim cenama. Primetio sam da su skuplji samo ozbiljniji komadi nameštaja (sofe, ormari). Tamo gde joj je "konkurent" Forma Ideale, cene su zaista niske i pristupačne su najširem krugu kupaca.

Nota bene, nadam se da kada pominjemo cene, ne razmatramo Šverc komerc "građevinske" varijante.
 
Ikea: Prva robna kuća u jesen 2013.
IZVOR: BETA
Beograd -- Švedska kompanija Ikea planira da na jesen počne izgradnju prve robne kuće u Srbiji, izjavio je direktor za razvoj Ikee za jugoistočnu Evropu Vladislav Lalić.

19458959154f63ecba6ad6a604514248_640x360.jpg


Da li će taj plan biti realizovan zavisiće od efikasnosti administracije da izda sve potrebne dozvole, kazao je Lalić.

"Prva Ikeina robna kuća u Srbiji biće u Beogradu, na zapadnom delu prema aerodromu. Čekamo da dobijemo pravo konverzije zemljišta, lokacijsku i građevinsku dozvolu i imamo obećanje da će sve biti završeno u kratkom roku", rekao je Lalić u intervuju za agenciju Beta.

U izgradnju robne kuće od 40.000 kvadrata, prema njegovim rečima, biće investirano oko 50 miliona evra, a prvi kupci bi u nju ušli godinu dana posle početka gradnje.

"Naš dugoročni plan je da u narednih 10 godina u Srbiji izgradimo pet robnih kuća, tako da bi ukupna investicija bila oko 250 miliona evra. Druga robna kuća bi bila u Nišu, zatim bi gradili drugi prodajni objekat u Beogradu, a potom u Novom Sadu i u nekom od većih gradova u centralnoj Srbiji", najavio je Lalić.

Korist od dolaska Ikee u Srbiju će za građane i privredu, prema njegovim rečima, biti višestruka.

"Naš dolazak će, pre svega, omogućiti više radnih mesta. U izgradnji robnih kuća u Srbiji učestvovaće domaća građevinska operativa, a kad počnu da rade zapošljavaće po 300 radnika u svakoj od robnih kuća, dok će indirektno u njihovo održavanje i nabavku biti uposleno od četiri do pet hiljada ljudi".

Pored toga, građanima će biti ponuđen asortiman od 9.500 kvalitetnih i dobro dizajniranih proizvoda, a domaćim proizvođačima prilika da snabdevaju kompaniju koja ima oko 300 prodajnih objekata u 26 zemalja, dodao je Lalić.

On je naglasio da će cene u Ikeinim robnim kućama biti prilagođene kupovnoj moći građana i da je bezrazložna bojazan domaćih proizvođača nameštaja da će zbog dolaska Ikee ostati bez kupaca.

"Ikea na svim tržištima gde posluje razvija mrežu dobavljača koji primenjuju njene standarde poslovanja i time postaju konkurentiji", naglasio je Lalić i dodao da je iskustvo u drugim zemljama pokazalo da je saradnja sa Ikeom domaćim dobavljačima pomoglo da povećaju izvoz.

Lalić je, pozivajući domaće kompanije da pregovaraju o proizvodnji za Ikeu, podsetio da ta kompanija sa Simpom iz Vranja sarađuje već 30 godina i da je njena poslovna strategija dugoročna saradnja sa lokalnim dobavljačima kojima pomaže da povećaju proizvodnju i postignu traženi kvalitet.

Dodatna korist za Srbiju od dolaska Ikee, kako je ocenio Lalić, biće i veći priliv stranih investicija jer će druge kompanije lakše donositi odluke da investiranju na ovom tržištu.

"Tajna" Ikeinog uspeha je, kako je rekao, u kvalitetnoj robi čije su cene prihvatljive i u vreme pada kupovne moći građana.

Ikea je najveća kompanija u svetu koja se bavi proizvodnjom i prodajom nameštaja, a u 2011. godini je povećala prihoda za oko 10 odsto, na rekordnih 3,88 milijardi dolara. Pored proizvodnje u svojim pogonima ima oko 1.000 dobavljača u svetu, a u proseku svaku njenu robnu kuću godišnje poseti oko 2,5 miliona ljudi.

Biće i šoping mol

Ikea je najavljenu izgradnju šoping mola u Beogradu privremeno odložila, kako je rekao Lilić, da bi što pre otvorila robnu kuću. "Ne odustajemo od projekta izgradnje šoping molova, ali nam je prioritet da u narednih 10 do 12 godina izgradimo 15 robnih kuća u jugoistočnoj Evropi - pet u Srbiji, zatim u Rumuniji sedam do osam, u Hrvatskoj tri i jednu u Sloveniji", rekao je Lalić.

Izvor: B92.Biz
 
28. 06. 2012.| 12:50
Vladislav Lalić, direktor za nekretnine i razvoj za Jugoistočnu Evropu kompanije IKEA - Nije do nas

vladislav_lalic_250612.jpg

(Vladislav Lalić)

Dan pošto od države dobije sve neophodne dozvole, IKEA će početi izgradnju prve robne kuće u Srbiji. U švedskoj kompaniji su nam potvrdili da ne odustaju od otvaranja robnih kuća u našoj zemlji - u narednih deset godina IKEA će uložiti 250 mil EUR u pet objekata u kojima će posao direktno naći 2.000 ljudi.

Švedska kompanija je prvo "odmerila" parcelu kod kvantaške pijace u Novom Beogradu. Nakon toga planirana je izgradnja robnih kuća u Novom Sadu, Nišu, potom još jedan objekat u Beogradu i na kraju investicionog ciklusa predviđena je izgradnja robne kuće na tromeđi Kragujevca, Kraljeva i Čačka.

U intervjuu za "eKapiju" Vladislav Lalić, direktor za nekretnine i razvoj za Jugoistočnu Evropu kompanije IKEA, govori o desetogodišnjim planovima kompanije u Srbiji, o počecima izgradnje prve robne kuće u našoj zemlji, saradnji sa domaćim firmama...

eKapija: IKEA je najavila da će u Srbiji imati pet objekata. Kojom dinamikom će biti otvarane robne kuće?

- Tačno je da je u pitanju pet objekata. IKEA je donela takvu stratešku odluku kada je u pitanju tržište Srbije. Ako gledamo hronološki, prvo ćemo graditi robnu kuću u Beogradu, potom u Novom Sadu, Nišu, pa drugi objekat u Beogradu. Na kraju ćemo otvoriti robnu kuću na tromeđi Kragujevca, Kraljeva i Čačka, a za taj objekat još nismo našli adekvatnu lokaciju.

Teško je reći u kom periodu će biti izgrađeni svi objekti jer to zavisi od razvoja tržišta, kupovne moći stanovništva, ekonomske situacije. Kada dolazimo na neko tržište pravimo opsežne analize tog tržišta. Trebalo bi sve objekte u Srbiji da otvorimo u periodu od desetak godina. Postoji mogućnost da ih otvorimo i u kraćem periodu, ali videćemo kakva bude situacija posle prvog objekta.

ikea_280612.jpg


eKapija: Prva robna kuća IKEA bi trebalo da bude izgrađena kod kvantaške pijace na Novom Beogradu. Dokle se stiglo sa tim projektom? Kada očekujete početak radova?

- Spremni smo da počnemo da gradimo dan pošto dobijemo svu neophodnu dokumentaciju. Uradili smo naš deo posla, i imamo potpisan predugovor sa partnerima. Čekamo da lokalni i državni organi vlasti reše pravno pitanje konverzije zemljišta iz prava korišćenja u pravo vlasništva, zatim da dobijemo lokacijsku i građevinsku dozvolu pa da počnemo da gradimo. Kada je predsednik naše kompanije Mikael Ohlsson u martu bio u Beogradu, obećano mu je iz državnih institucija da će to biti u najkraćem roku.

eKapija: Koja će biti površina robne kuće, koliko će imati zaposlenih i šta će sve ponuditi kupcima?

- Robna kuća na Novom Beogradu biće površine 40.000 m2 i pripadaće većim formatima IKEA robnih kuća. Objekat će imati standardni asortiman za takvu veličinu što znači oko 9.500 artikala. Vrednost investicije će biti oko 50 mil EUR, a direktno će biti zaposleno oko 400 radnika. Bitno je reći da ako gledamo indirektno, biće posla za bar 2.000-3.000 ljudi na uslugama koje se pružaju za funkcionisanje tako velikog objekta. Pokrenućemo građevinsku operativu u Srbiji jer ćemo angažovati domaće građevinske firme na izgradnji.

eKapija: Najavljen je i drugi objekat u Beogradu, na lokaciji Bubanj potok. Da li će biti istog tipa kao objekat kod kvantaške pijace?

- Isključivo smo sada fokusirani na robnu kuću u Novom Beogradu. Proći će neko vreme dok ne otvorimo drugi objekat.

ikea_2_280612.jpg


eKapija: IKEA već godinama najavljuje otvaranje robnih kuća u Srbiji? Na koje prepreke je kompanija nailazila u Srbiji, odnosno koji su uzroci odlaganja investicije?

- Imamo stroge interne procedure koje su vezane za karakteristike zemljišta na kojima ćemo graditi IKEA robnu kuću. U poslednje četiri godine u pocesu kupovine zemljišta susretali smo se sa određenim imovinsko-pravnim problemima, nepostojanjem ili nedovoljno izgrađenom infrastrukturom. Od kad je IKEA odlučila da dođe glavni izazovi su nam sporost administracije, otezanje sa konverzijom zemljišta zbog neusaglašenosti zakonskih i podzakonskih akata, kao i različite instance institucija koje daju različita mišljenja.

Za gradnju jedne IKEA robne kuće treba nam 12 meseci. Kada završimo administrativne procedure mi krećemo sutradan u izgradnju. Davali smo državnim organima sugestije u vezi sa poboljšanjem administacije. Kada dođe do promena investitori će se lakše odlučivati da dođu u Srbiju.

eKapija: Koliko na planove kompanije IKEA u Srbiji utiče sadašnja politička situacija u našoj zemlji

- Ako gledamo na nivou svetskog poslovanja, naše poslovne odluke se ne dotiču političke situacije. Isključivo nas zanimaju potencijali tržišta i navike potrošača. Naši planovi u vezi sa Srbijom postoje nekoliko godina i nisu promenjeni. Mi ćemo razgovarati sa svim izabranim predstavnicima vlasti kao i do sada.

eKapija: Ima li IKEA konkurenciju na tržištu Srbije?

- Mi imamo konkurenciju svuda. Konkurenciju poštujemo jer nam omogućava da od nje učimo i da budemo još bolji. Borimo se na fer način. Srpsko tržište ima potencijal, IKEA je ovde već dobro kotirana kao brend i očekujemo da naša kuća dobro posluje.

ikea_4_280612.jpg


eKapija: Za IKEA već godinama radi nekoliko fabrika iz Srbije, poput "Simpa" i "Jasen-Lukić". Kakva su vam iskustva u poslovanju sa srpskim firmama i da li planirate proširenje te saradnje?

- Iskustva su vrlo dobra. Ipak, pojavilo se u javnosti da IKEA uništava domaće proizvođače kada uđe u jednu zemlju. To nije tačno. Na primer, iz Bugarske, koja je slična Srbiji što se tiče veličine, broja stanovnika i baze repromaterijala, izvozimo skoro 100 mil EUR proizvoda za naše robne kuće u inostranstvu. Takođe, u Poljsku smo ušli pre 20 godina, imamo tamo 9 robnih kuća i izvozimo više od 1,3 mlrd EUR.

U Srbiji smo veoma zadovoljni partnerstvom sa domaćim proizvođačima. Sa "Simpom" sarađujemo više od 30 godina. Promet je danas na nivou 20 mil EUR za 2012, a samo pre četiri godine bilo je na nivou 2,5-3 miliona. Sa kompanijom "Jasen-Lukić" imamo promet 4-5 mil EUR koji raste. Petnaest ljudi iz IKEA u Srbiji radi na povećanju te saradnje i ja se nadam, ne samo da će promet sa ove dve kompanije rasti, već i da ćemo uspostaviti saradnju i sa drugim kompanijama.

eKapija: IKEA je najavila i otvaranje robne kuće u Zagrebu. Kakvi su planovi za Hrvatsku?

- U Hrvatskoj su pre nekoliko godina doneli antikrizni zakon da se obavezuju da investitoru daju građevinsku dozvolu za 45 dana, dok statistika u Srbiji za dobijanje tog dokumenta beleži 264 dana. U procesu smo davanja dokumentacije za građevinsku dozvolu u Zagrebu i imamo uveravanja nadležnih institucija da će sve procedure biti završene u roku. Očekujemo da ćemo tamo početi izgradnju u septembru ili oktobru, a robnu kuću ćemo otvoriti na jesen 2013.

eKapija: Kakvi su planovi kompanije IKEA u drugim zemljama Jugoistočne Evrope?

- Ovo je jedan od regiona gde su zemlje u razvoju i veoma je značajan za IKEA. Taj region obuhvata Sloveniju, Hrvatsku, Rumuniju i Srbiju. Sedište je u Beogradu gde više od 50 ljudi radi, ne samo na otvaranju i vođenju tih robnih kuća, već vodi računa i o nabavnim aktivnostima. U dugoročnom periodu planiramo da otvorimo 19 robnih kuća na prostoru Jugoistočne Evrope.

ikea_5_280612.jpg


eKapija: Da li IKEA planira proizvodnju nameštaja u Srbiji?

- Taj korak naše firme zavisi od uslova poslovanja na ovom tržištu. Pravili smo analize pre krize 2008, ali smo privremeno odustali od tog projekta što ne znači da ga nećemo realizovati u budućnosti. Za sada nam je prioritet otvaranje robnih kuća i saradnja sa domaćim proizvođačima.

eKapija: Nameštaj IKEA se može kupiti u Srbiji. Da li ste upoznati koliko se godišnje uveze artikala sa potpisom IKEA?

- Naša kompanija prodaje nameštaj isključivo kroz svoje objekte, koji su u 90% slučajeva u našem vlasništvu a ostalo pod ugovorom sa eksternim franšizerom. Znamo da postoje određeni prodavci nameštaja koji to rade "na svoju ruku". Uvoz i prodaja se odvija nekontrolisano, i mi ne možemo zakonski to da sankcionišemo. Ne znamo koliko se proda jer se većina robe, koliko znamo, uvozi iz Mađarske. Iako ne podržavamo takvu prodaju, vidimo da je to pokazatelj koliko potrošači žele brend IKEA.

eKapija: O ekonomskoj krizi govore i najveće svetske kompanije. Kako se borite sa novonastalim izazovima?

- Na globalnom nivou IKEA veoma uspešno posluje proteklih godina. Konstantno rastemo i u prometu i u profitabilnosti. Kupci u svim zemljama sveta menjaju navike kad je kriza, ljudi manje troše, i mi to pratimo i prilagođavamo cene.

Takođe, imamo korporativnu kulturu prema troškovima koja važi još od našeg osnivača, ne putujemo biznis klasom, ne spavamo po najskupljim htelima, vodi se računa o novcu. Ne finansiramo razvoj, naše aktivnosti i ulaganje u zaposlene pozajmljenim sredstvima već isključivo zarađenim. Vrlo smo likvidna kompanija što je u ovoj krizi samo plus.

ikea_6_280612.jpg


eKapija: Kompanija u Londonu gradi stambeno-poslovni kompleks. Da li IKEA planira ulaganje u slične sadržaje i u drugim gradovima, recimo u ovom regionu?

- IKEA ponekad radi nešto van svog primarnog biznisa. Takvi planovi ne postoje za Srbiju.

eKapija: IKEA planira da lansira liniju nameštaja dopunjenu televizorima i audiosistemima u saradnji sa kineskom kompanijom "TCL Multimedia? Da li će se takvi proizvodi naći i u IKEA robnim kućama u Srbiji?

- Da, takvi proizvodi će se naći u našim robnim kućama u Srbiji.

eKapija: Da li je isti asortiman u svim IKEA robnim kućama? Koliko se prilagođavate tržištu?

- Asortiman se prilagođava u određenoj meri, ali ako otvorite katalog nemački, švedski ili uskoro srpski, tamo ćete naći istu robu. Postoje određene specifičnosti tržišta, tako da menjamo mali deo asortimana. Veće su promene u zemljama koje su specifične. Mislim na Englesku koja ima određenu dimenziju nameštaja, i Ameriku gde je u upotrebi nešto masivniji nameštaj. Kada smo krenuli plasman na tržište Amerike uvideli smo da njima ne odgovara dizajn kao u Evropi i onda smo i ponudu prilagodili tom podneblju.

Suzana Obradović

Izvor: E kapija
 
Dan pošto od države dobije sve neophodne dozvole, IKEA će početi izgradnju prve robne kuće u Srbiji -ostariću u Ikei neću kupovati :/
 
zora":29i4y262 je napisao(la):
Dan pošto od države dobije sve neophodne dozvole, IKEA će početi izgradnju prve robne kuće u Srbiji -ostariću u Ikei neću kupovati :/
Pa ništa nećeš ni propustiti ako ne kupuješ u IKEA!
Bolje kupuj u domaćim robnim kućama nameštaja, imaju hiljadu puta lepši i kvalitetniji nameštaj, a 5 puta jeftiniji nego ta izvikana IKEA!
 
oöigledno je da nisi bio u ikei.


ako ti je forma ideale hiljadu puta lepši i kvalitetniji nameštaj ti nikad nisi n i video ikeu......



zar misliš da su ljudi ludi što se cimaju do mađarske kombijima i dovoze robu.....
 
Ikea je obicna kanta od namestaja za siroke mase, jednom kad si je sklopio ako je razmontiras mozes da je bacis.
Nema ponovog sklapanja, puca na sve strane.
 
MilisaV":2816ymms je napisao(la):
zar misliš da su ljudi ludi što se cimaju do mađarske kombijima i dovoze robu.....

Ja sam se pitao zasto to rade. Bio sam u Ikei jedno 2 sata u Budimpesti i to sam se jedini cimao da mi vodic objasni gde je jer sam bio fasciniran pricom o toj robnoj kuci. U Ikei sam doziveo sok i pitao brata sta mu je tamo lepo, a za neka creva od prekrivaca koje je doneo odande rekao sam mu da je za iste pare imao bolje u Home Centru. Ikea je samo neverovatan marketing i nista vise. Nista specijalno i nista bolje kvalitetom cak i od naseg najjeftinijeg namestaja. Cak nemaju vise nista posebno ni dizajnerski bolje jer svi ostali proizvodjaci brzo "skinu" ideje.

Samo fazon i lepa prica za "isforsirane evropejce".
 
Na ovoj temi se stvara atmosfera kao da će biti doneta obavezujuća uredba da svakog meseca 1/3 plate potrošimo u "Ikei", a da će svim ostalim prodavcima nameštaja biti zabranjen rad i spaljene robne kuće.

Ne vidim čemu taj trend komentara tipa "e, usreći ćeš se sa Ikeom", "šta će ti H&M kada prodaju samo krpe", "Lidl je đubre od marketa", "Starbucks je najgora kafa na planeti" itd. Isto je tako na svim temama o stanogradnji gde se uvek okupi grupa dušebrižnika da ostalima obasni kako su se za*ebali što su kupili stan.

Ljudi, niko vas ne tera da tamo kupujete stvari!!! Ali možda ima nekoga ko želi da kupi policu u "Ikei". Pustite ga! Ako mu se polica raspadne, ko ga šljivi, bacio je svoje pare, a ne vaše.
 
Niko ovde nikog ne primorava da bilo sta kupi.
Ali prica o Ikei je u medijima toliko fascinantna kao da cekamo novo Vaskrsnuce.
Sve sto se otvori je dobro kako zbog konkurencije, tako i zbog nekog uverenja da moze biti bolje ako neko ocekuje da ce ovde imati promet. Samo mi se ne svidja taj pristup kako se pompezno sve to najavljuje i iscekuje godinama. Neko bukvalno ceka Ikeu da bi promenio namestaj kolika se reklama i pompa dize oko toga a da nema pojma ni sta je to.
Jedva cekam da se otvori da bi u dokolici imao gde da se razladim na ovoj vrucini, samo kazem da nista pametno nema da se kupi.
 
da. ikea je za široke narodne mase, ali to nama treba.


da nećemo možda da kupujemo preskupi dizajnirani nameštaj.


nama trebaju golfovi i astre, a ne mercedesi s klasa i bmw serije 7.....



od tih brendova za široke mase IKEA dominira. u svemu, ne očekujem da bude kao u natuzziju, ali zato i ne očekujem da stočić platim 800 eura.


ja sam iz ikee doterao samo garnišle i zavese. i veoma sam zadovoljan. cenom su bile mnogo jeftinije nego što se ovde prodaje, a kvalitet bukvalno ne može da se poredi....

moja sadašnja žena u beču je imala ceo stan opremljen u ikei. stan realno nije bio ništa naročito, ali kad se uzme da je opremanje stana bilo cirka 1000 eura onda se shvata zašto je ikea dobra.

i to se tamo bukvalno menja na par godina.......

a ovde kod nas moji tast i tašta imaju nameštaj star preko 30 godina i nemaju para da ga promene.....
 
Ikea je kao i svaka prodavnica, moze se naci ponesto dobro :)

Mada bojim se da ce cene kod nas biti barem 30% vece nego u okolini...
 
Mislim da nece biti skuplji
čak šta više mislim da ce i ovako bednu domacu proizvodnju pokopati zauvek
sa daping cenama radi lakog osvajanja teritorijalnog tržišta :(
 
boca-ica":1ea75sn6 je napisao(la):
Mislim da nece biti skuplji
čak šta više mislim da ce i ovako bednu domacu proizvodnju pokopati zauvek
sa daping cenama radi lakog osvajanja teritorijalnog tržišta :(

A posle osvajanja tržišta ???
Cilj svakog dampinga je uništiti konkurenciju, a posle toga si monopolista koji diktira uslove.
Primera imamo gomilu.
O kvalitetu i dizajnu robe u IKEA robnim kućama ne bih komentarisao, to je stvar ličnog ukusa i percepcije.
 
Pa ni forma ideale valjda nije mali igrac, a i red bi bio da ih neko spusti na zemlju. U beogradu trenutno imamo forma ideale, kiku, simpo, i mnoge druge, tako da ce ikea odlicno doci u vidu spustanja cena svih gore pomenutih prodavaca.

Ako oni ne budu uspeli da se prilagode trzistu onda i treba da propadnu, jer tako svako zdravo trziste funkcionise.
 
S tim da Forma ideale (i recimo Aleksandro) uopšte nisu u istoj klasi (ni cenovno ni po kvalitetu) sa Kikom ili Simpom. A mogu da budu sa Ikeom.
 
Конверзија заробила „Баухаус”, „Икеу”...
Izvor: DNEVNIK

Да би Србија постала примамљивија за инвеститоре, једна од кочница у протекле три године била је и конверзија права коришћења градског грађевинског земљишта у право својине над њим, која је предвиђена изменама и допунама Закона о планирању и изградњи 2009.

Тада је одређено да конверзију за земљиште плаћају власници предузећа стечених у приватизацији (многи су управо због атрактивности плацева и куповали пропале фабрике за неколико динара), стечају или извршном поступку. Министар грађевине Велимир Илић најавио је могућност укидања конверзије уз накнаду у новом закону о планирању и изградњи који се ради јер, како истиче, грађевинарство не сме да се гуши и инвестиције успоравају већ, напротив, ако желимо да покренемо привреду, градња мора да се подстиче.

Министар Илић оцењује да правила за изградњу морају да буду јасно дефинисана, да се сви инвеститори третирају једнако, а не да се некоме обрачунава накнада а некоме не јер се тиме оставља огроман простор за корупцију. Зато се конверзија мора или укинути за све или да је сви плаћају јер објекат и земљиште испод објекта морају да имају истог власника. Пошто већина општина данас нуди у индустријским зонама инвеститорима земљиште без накнаде, апсурдно је да се од других тражи да плате, тако да парцеле које се оптерете било којом ценом из конверзије једноставно нису конкурентне.

Зато су многи инвеститори кренули другим путем, због чега су закочене инвестиције вредне неколико милијарди евра! Подаци говоре да је стопирано улагање бројних компанија, као што су „Баухаус“, „Икеа“, „Плаза“... у велике пројекте изградње неколико милиона пословних и стамбених квадрата. Зато и градитељи и инвеститори траже да се конверзија укине, тачније, да се из Закона о планирању и изградњи избришу чланови од 101 до 105.

Иначе, за три године примене Закона о планирању и изградњи, у катастру непокретности је за територију целе Србије, по основу конверзије уз накнаду, уписан свега 231 власник, а у току је поступак за још 100 захтева. Познаваоци прилика кажу да чак и конверзија без накнаде за власнике породичних кућа подразумева процедуру у катастру од минимум годину дана. Инвеститори кажу да је конверзија непремостив проблем у добијању не само грађевинске в дозволе ећ и локацијске. Без промене статуса из корисника у власника земљишта не може се радити ни план детаљне регулације, прибављати услови комуналних предузећа.

Очито, сви су дошли до закључка да Закон о планирању и изградњи није примењив у нашим условима и да је једино решење да се пренос права коришћења у право власништва обави без накнаде, тако што ће Републички геодетски завод кориснике уписане у својој евиденцији преведти у власнике. Било је и предлога да се конверзија укине, али да држава као власник земљишта буде сувласник здања које ће се градити. Оцењено је да би и такво решење правило проблеме јер је питање како би се утврђивао проценат државног власништва, како би се радио откуп и ко би од страних партнера уопште ушао у такав посао. Р. Даутовић

Није велика штета

Израчунато је да се конверзија уз накнаду односи на свега три до пет одсто укупног грађевинског земљишта, што значи да се њеним укидањем неће много изгубити, штавише, добиће се новим улагањем. И данас има инвеститора којима накнада уопште није спорна, само желе да се процес заврши да би се покренула градилишта, а због стајања и неизграђености земљишту пада вредност јер не постоји могућност његове даље комерцијализације.
 
E pa napokon da i Beko i Miskovic dobiju svoju Vladu, sad ce moci na miru da legalizuju pljacku Luke Beograd i gradjana Srbije,koju su im prvobitno obezbedili Mladjan Dinkic i Vojislav Kostunica , jer im je njihova Vlada prodala LUku Beograd namestenom privatizacijom, i taman kada su pomislili da to valorizuju u izgradnju 2,5 miliona m2 stambeno-poslovnog prostora , dosla je po njih nezgodna Vlada Borisa Tadica i rekla , gospodo mozete da gradite , ali prethodno da platite to gradsko gradjevinsko zemljiste po trzisnoj ceni preko konverzije prava koriscenja u pravo svojine , i bio je citav Insajder o tome i procena je bila da bi Beko i Misko trebali da plate drzavi konverziju uz naknadu preko milijardu evra. Medjutim, evo na sta se svela Vuciceva "borba" protiv Miskovica , ova Vlada , dakle Vlada Ace Vucica i Mladje Dinkica , a ne zaboravite da Vucic nikada ne zaboravi da naglasi kako mu je Vojislav Kostunica strateski partner,iako nije u ovoj Vladi zvanicno( a nije zvanicno samo zbog toga sto to ne dozvoljavaju Amerikanci i EU), dakle ova Vlada sada najavljenim izmenama zakona o PiIzgradnji ce omoguciti Beku i Miskovicu da se bez problema uknjize kao vlasnici 220 ha (da,da,dobro ste razumeli 220 HEKTARA najatraktivnijeg gradskog gradjevinskog zemljista u Beogradu)i to bi bilo to.
Cisto da se razveju nekakve mantre o nekakvoj borbi protiv korupcije.Smesno.
 
gygy mislim da si oko vecine upravu sem oko iznosa koji se pominjao u Insajderu a to je od 1-2 milijarde eur. Naime insajder je pomnozio cenu zemljista koju je marina dorcol platila jos pocetkom prosle decenije kao najskuplje placeno zemljiste u beogradu i to pomnozila po tadasnjim cenama sa hektarima luke beograd. To jednostavno nije tacno ni trzisno ni prakticno. Nesumnjivo je medjutim da je u pitanju vredno zemljiste ali misilm da umesto da se sukobljavaju obe strane treba da nadju partnerski i razvojni dogovor, gde bi investitor za uzvrat luku beograd prebacio na drugu lokaciju recimo pancevo gde vec postoji luka ucestovao u delu izgradnje tj investicije u parce obilaznice ili zeleznicke obilaznice. Takav dogovor bi direktno podstakao gradjevinsku aktivnost i dalje privrednu neminovno.

Problem je medjutim sto ni vlasnik zemljista ne zna sta sa njim sem sto je uradio zanimljiv master plan. Investiciona klima je nazalost takva da se strani investitori ili suinvestitori ne otimaju za komad nase zemlje pa bio on i u luci beograd bez ikakvih pravnih problema.
 
Homer Jay":2dv519jd je napisao(la):
Na ovoj temi se stvara atmosfera kao da će biti doneta obavezujuća uredba da svakog meseca 1/3 plate potrošimo u "Ikei", a da će svim ostalim prodavcima nameštaja biti zabranjen rad i spaljene robne kuće.

Ne vidim čemu taj trend komentara tipa "e, usreći ćeš se sa Ikeom", "šta će ti H&M kada prodaju samo krpe", "Lidl je đubre od marketa", "Starbucks je najgora kafa na planeti" itd. Isto je tako na svim temama o stanogradnji gde se uvek okupi grupa dušebrižnika da ostalima obasni kako su se za*ebali što su kupili stan.

Ljudi, niko vas ne tera da tamo kupujete stvari!!! Ali možda ima nekoga ko želi da kupi policu u "Ikei". Pustite ga! Ako mu se polica raspadne, ko ga šljivi, bacio je svoje pare, a ne vaše.

+100

Pa Srbin sve najbolje zna, kao da ne znas, sta ce nama to zapadnjacko sranje za siroke narodne mase...

Ljudi, IKEA je zakon za odnos cene i kvaliteta kada je namestaj u pitanju, plus tamo na jednom mestu mozete naci skoro sve sto vam treba za kucu...i ne, ne prihvatam primedbe tipa "jedanput sam bio u Ikei u Madjarskoj i cinilo mi se da je sve bezveze" ili "moj drugar ima trosed iz Ikee i raspao se" - neki od nas ovde godinama kupujemo u Ikei i znamo o cemu pricamo. Inace, imam i imao sam police npr. iz te Ikee koje traju i trajale su po 10+ godina bez problema i bez ikakvog raspadanja, isto vazi i za ostale komade namestaja - krevete, radne stolove, itd.

Naravno nije to neki dizajnerski kvalitet i nesto sto ce za 20 godina da i dalje izgleda novo i super, ali ko hoce brzo i jeftino da kupi neki komad namestaja ide u Ikeu...
 
Годинама купујем у "Икеи" - на жалост, углавном у радњици у "Ју бизнис центру". Сада ћу моћи и у "матичној" робној кући. Намештај је довољно добар и јефтин, а стан ми не изгледа као окамењени "Шипадов" продајни салон из 1985, нити као "Скопје 2014".
 
Округло па на ћоше !

Uprkos svemu, Ikea nije odustala od investicije u Srbiji
Beta | 20. 11. 2012. - 17:02h | Komentara: 33
Kompanija Ikea nije odustala od investicije u Srbiji iako ima poteškoća oko početka gradnje zbog komplikovanih i nejasnih administrativnih procedura, kazali su danas agenciji Beta u toj kompaniji.
Menadžer za odnose sa javnošću Ikee u Srbiji Milena Vujičić kazala da je ta kompanija već više od godinu dana spremna da počne realizaciju investicije, ali da ne možemo da krene dok ne dobije dozvole.

"Plan investicija u robne kuće Ikea u Srbiji nije promenjen. Ikea pre svega želi da otvori prvu robnu kuću u Beogradu, a dugoročni planovi uključuju još potencijalno četiri lokacije u Srbiji", kazala je Vujičićeva.

Ona je istakla da Ikea ima jasne planove na tržištima jugoistočne Evrope, koji su oduvek podrazumevali otvaranja robnih kuća u Hrvatskoj, Rumuniji, Sloveniji i Srbiji.

"Ti planovi su nezavisni jedni od drugih i samim tim ne utiču jedan na drugi, niti konkurisu jedan drugome", kazala je portparol Ikee u Srbiji. Vujičićeva je podsetila da je očekivana ukupna investicija u otvaranje robnih kuca u Srbiji 250 miliona evra i da je po istom tom planu je predvidjeno direktno zaposljavanje oko 1.500 ljudi.

Još nekoliko hiljada ljudi, dodala je, bilo bi indirektno zaposlenih tokom projekata izgradnje i kasnijeg održavanja robnih kuća. Prema njenim rečima, početak gradnje zavisiće od efikasnosti rešavanja pitanja konverzije zemljišta i dobijanja dozvola.

"Mi smo s nase strane spremni već duže vreme i možemo već sutra 'zabiti' prvu lopatu u zemlju", kazala je portparol Ikee u Srbiji. Vujičićeva je dodala da su predstavnici Ikee u stalnom kontaktu s predstavnicima lokalnih i državnih vlasti i da je saradnja na dobrom nivou.

"Očekujemo pre svega što efikasnije rešavanje problema konverzije zemljišta što je osnovni preduslov pokretanja projekta. Nakon toga ostaje pitanje dobijanja lokacijske, gradjevinske i svih ostalih relevantnih dozvola u što efikasnijem roku, u okviru zakonskih normi kazala je Vujičićeva.

http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/3540 ... e-u-Srbiji
 
Ikeu dobijamo tek posle Zagreba

Autor: M. Krkić 21.11.2012. - 00:02 22:52 Izvor: 24 sata

Beskrajne procedure za izdavanje građevinskih dozvola u Srbiji donele su susednoj Hrvatskoj poen više u borbi za strane investicije. I dok švedska "Ikea" u Srbiji godinama čeka sve potrebne dozvole, u Hrvatskoj su praktično dobili zeleno svetlo i prvu robnu kuću će, umesto u Beogradu, otvoriti u Zagrebu.

http://www.24sata.rs/vesti/ekonomija/ve ... 4089.phtml
 
Kakav palanački naslov! Sad kao svi Srbi treba da se samoubiju cijanidom što jbna "Ikea" svoju montažnu robnu kuću ovde otvara posle Zagreba (što se inače znalo od početka). Još jedna odvratna tabloidna eksploatacija nedavnih nemilih političkih događaja :(

Naravno, zbrka koja je nastala usled ortopedskih radova na srpskom zakonodavstvu zaslužuje kritike i mora da se razreši, ali Zagreb nema nikakve veze s tim.
 
Vrh