Šta je novo?

IKEA Srbija i AVA shopping park

Alo bre ljudi ikea ima zemljiste vec 22 godine o cemu se raspravlja samo zamajavaju nego da se teme zakljuca dok neizidej iz temelja i ja nepostvim fotke gradilista igore zakljucaj
 
deki_nb":37cffy7b je napisao(la):
A joj, pa gde tamo da prave Ikeu, logicnije je da bude negde kod kvantaske pijace, na obilaznici prema Batajnici ili na zemljistu koje vec poseduje na ulazu u Nove Banovce. Dva auto-puta, most Zemun-Borca, buduci kargo aerodrom Batajnica, pruga, Dunav, blizina i Novog Sada, na samo nekih 60 km.

Грешком сам кликнуо на плусићћћ, а хтео сам да ти одговорим. :wink:
А што да не праве тамо Икеју (код Траншпеда)? Па неће ваљда у самом граду !
Они имају земљиште, што каже Директор већ 22 године, у Бановцима, и сам си то рекао, па ето што већ не почну да граде тамо објекат. Такође имају већ купљен објекат на Бежанијској коси, магацин Робних кућа Београд (бивши Мега маркет Родић), па могли су и ту већ нешто да почну да сређују.
Мало им је зинула гуза па показују сву своју охолост, јер желе у Београду да имају, да тако кажем, своје објекте распоређене "на све четири стране света". :(
 
Samo mi nije jasno sta ce im tolike lokacije kada mnogo bolje platezno sposobna budimpesta ima dve ikee. Neka krenu oni prvo od jedne, mislim i da ce ta jedna da im bude puna kapa.
 
IKEA navodno čeka da ovde plate budu 500€, inače neće imati kome šta da prodaju.
 
Gluposti! Svaka roba (pa i ona najskuplja) ima svog kupca! Neka prilagode cijene nasem trzistu bez umanjenja kvaliteta proizvoda.
 
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=nXKMTYGLnHM[/youtube]
Не могу да верујем да неко у 2014 години и даље користи мапу европе са СЦГ :roll:
 
rasho62":9gfhiowy je napisao(la):
Gluposti! Svaka roba (pa i ona najskuplja) ima svog kupca! Neka prilagode cijene nasem trzistu bez umanjenja kvaliteta proizvoda.

Ikea je ionako proizvod umanjenog kvaliteta tako da...
 
Somi303":3lp818j6 je napisao(la):
Не могу да верујем да неко у 2014 години и даље користи мапу европе са СЦГ :roll:

Ni ja nisam mogao da verujem da u madjarskoj na autoputu stoji oznaka SCG. Lepo pise beograd E75 i onda SCG.

Ali koliko smo mi brzo menjali drzave niko nije uspeo da se prilagodi. Sta reci kada nas recimo u engleskoj obican narod i dalje zove jugoslavija.
 
И у Холандији говоре Југо, а Србију бркају са Сиријом.
 
hehe lose brendiranje zemlje :D . Izabrali smo los naziv, trebali smo da ostanemo jugoslavija posto je to jedinstveno na svetu.
 
stf":1fg7745t je napisao(la):
И у Холандији говоре Југо, а Србију бркају са Сиријом.

U Engleskoj najcesce mesaju Srbiju i Sibir. Mada se zbune i oko Jugoslavije i Cehoslovacke. U istom stilu novinari BBC-a cesto mesaju Slovacku, Sloveniju i Slavoniju (sto mozda i nije neko toliko cudno).
 
četvrtak 7.08.2014 | 19:20
Ikea u Beogradu 2016.

Razgovori o dolasku Ikee u Srbiju ušli su u ozbiljnu fazu, kaže za B92 gradski menadžer Goran Vesić i dodaje da bi prve robne kuće poznatog švedskog proizvođača nameštaja mogle da budu otvorene 2016. godine. Dolazimo u Srbiju, ali ne postavljamo vremenske rokove, kažu u Ikei
http://www.b92.net/video/vesti.php?yyyy ... _id=885818
 
Znaci 12 godina su postavljali rokove, pa su sad shvatili da je bolje da ih ne postavljaju.

hhahahahahahahahahahha
 
Imajući u vidu kako ih tretiraju srpski mediji, a samim tim, posledično, i srpska javnost - za "Ikeu" je u ovom trenutku najbolje da se uopšte ne izjašnjava o planovima za Beograd.
 
bojan87":29qdmz77 je napisao(la):
Znaci 12 godina su postavljali rokove, pa su sad shvatili da je bolje da ih ne postavljaju.

hhahahahahahahahahahha

Zahvalio bi se ja njima sada na toliko dugoj zainteresovanosti
ali bih im preporucio neko drugo tržište dok se sada kod nas ne steknu uslovi
za našu zainteresovanost :grand:
 
Погледајте на SSC - хрватски форум па ће вам све бити јасно зашто одуговлаче, како "припремају терен ", како изнуђују повољности, како померају наплатне рампе да би имали директну везу на ауто пут.....
 
"Ikea" se uopšte ne oglašava o svom dolasku u Srbiju. Još pre xy godina kada je Beobuild kontaktirao "Ikeu", ljudi su rekli da imaju planove za Srbiju, ali da će se oglašavati kada bude nekih konktretnijih informacija. I Beobuild taj stav, od tada, poštuje.

Svi ostali mediji i domaći političari, s druge strane, forsiraju priču o "Ikei" jer im to pumpa tiraže, odnosno rejting. Iako po komentarima i po forumima preovlađuje stav "Ma, zabole nas za Ikeu. Moj tronožac je 100x bolji", analitika ne laže - vesti o "Ikei" su, po pravilu, uvek među najčitanijim u ekonomskim rubrikama. Kao, uostalom, i vesti o svim drugim stvarima koje Srbi "zvanično mrze" (McDonald's, Starbucks, tržni centri...).

Dakle, vesti o "Ikei" se recikliraju kako bi se popunjavale stranice. Redakcije zovu predstavništvo "Ikee" i oni tamo ima kažu: "nemamo ništa novo da vam kažemo, priprememo investicije u Srbiji, pregovori su u toku, oglasićemos e kada bude bilo nečeg novog". Čak je i ovaj poslednji priloga sa B92 tako nastao - "Ikea" se otvara u Zagrebu, Goran Vesić (dakle, političar) se našao u javnosti i novinari su ga pitali "kada će Ikea kod nas?". On je tu onda rekao ono što je rekao - da "Ikea" sigurno dolazi 2016. B92 je nazvao "Ikeu" i onda je njihov PR rekao otprilike: "nemamo ništa novo da vam kažemo, priprememo investicije u Srbiji, pregovori su u toku, oglasićemos e kada bude bilo nečeg novog".

"Ikea" ima vrlo konkretan problem koji se zove konverzija zemljišta. I kao što 1.000 drugih investitora ne uspeva da reši taj problem, tako ne uspevaju ni Šveđani. Kada to reše, ukoliko procene da je sazrelo vreme za robnu kuću, počeće da grade.

Pri tom, treba imati u vidu da nije "Ikea" ta koja diktira naš životni standard, nego obrnuto (oni će doći ako procene da ovdeimaju tržište), kao i da niko nas ne tera da prihvatimo njihove uslove - njima je zbog načina poslovanja bitno da pronađu lokaciju blizu grada sa izlaskom na auto-put, isto kao što će McDonald's uvek tražiti prometne lokacije za svoje restorane, ili će H&M tražiti udarni lokal u tržnom centru i pri tom su svi oni jako voljni da plate koliko treba da se plati kako bi se to ostvarilo. Ako se nama to ne dopada, mi možemo da im kažemo: "Ne, hvala, ne trba nam Ikea".
 
Ok, lepo receno za vesti o Ikei u domacim novinama, i postupo se slazem o besramnom ucenjivanju da sve dobiju sto jeftinije i da vecina infrastrukture bude o trosku drzave.

Poslednjih par godina pratio sam vesti o H&Mu i Ikei i tacno se vidi strukturna razlika ove dve kompanije. Dok je H&M trazio prevashodno kvalitetan i prostran prostor za njihove prodavnice sa druge strane Ikea je gledala kako sve da dobije dzabe.

H&M se neckao i prva prilika koja se otvorila (oslobadjanje dovoljno velikog prostora u Delti i zavrsetak gradnje stadiona, i zavrsetak Big CEE u novom sadu) oni su usli na trziste i sa 3 pocetne radnje sada love nove kvalitetne lokale po gradovima kako bi sirili poslovanje. Ovaj model ulaska na trziste praktikovale su i druge kompanije (C&A, Dajhman, pa cak i LIDL koji ce doci radi po tom principu)

Sa druge strane ta konverzija zemljista mi je tako cudan razlog, zato sto na nasem trzistu posluje i Kika i LIDL i METRO i mnogo drugih kompanija koje normalno otvaraju svoje objekte i nikad se nisu neckali milion godina hoce li ili nece otvoriti neku radnju.

Moje misljenje je da je bolje reci ako zelite dodjite, ali dolazite zbog svog profita a ne nas. Nama se problemi nece magicno resiti dolaskom ikee tako da sve sto cemo dobiti je jeste veci izbor u kategoriji namestaja i opremanje kuce.
 
navodiš LIDL a oni "evo samo što nismo otvorili" već dve godine, kupuju jednu lokaciju svakih nekoliko meseci, mada opet, oni nekako i "mrdaju" za razliku od ovih švedskih špekulanata. Više bih voleo da dodje legalno iphone i da se na paypal može primati novac, a univer i medijapan znamo sami da sečemo i lepimo.
 
Pa LIDL se trenutno ne zali ninasta. Njegova poslovna politika je da obezbedi dovoljno lokacija i sredi sve papire i onda odjedanput otvori 15tak prodavnica.

S druge strane IKEA trazi samo jednu lokaciju i nju ne moze da nadje vec 15 godina. A sto je najgore ima svoju parcelu vec 30 godina ali joj ona ne odgovara.

Ponovo tvrdim IKEA bi najvise volela ako bi joj neko poklonio plac u savskom amfiteatru.
 
A na šta se "Ikea" žali? To je sve medijska interpretacija, začinjena čaršijskim tračevima. Ne gradi na famozni "Lidl" koji svake godine evo samo što nije - pa ništa. Ne grade ni "Delta", ni "Plaza", ni "Napred", ni "GTC", ni "Lamda", ni "Kempinski", ni "Airport city" - pa ništa. I taj "Hilton" najavljuju već skoro 30 godina u Beogradu, a nema ga na vidiku - pa ništa. Ne gradi se ni u Rajićevoj, ni na mestu BIP-a u Skadarskoj... Marina Dorćol je zarasla u korov, MPC propertiesa se više niko ni seća, čak je i državni EPS krenuo da gradi poslovnu zgradu, pa su stali - ma gomila investicija stoji, zamrznuta je, na čekanju je - i sve je to OK, i svi oni imaju "realne probleme" i razloge zbog kojih im investicije stoje, i za sve njih imamo razumevanje - samo nas ta "Ikea" svrbi i nervira :roll:

bojan87":2ni2n1im je napisao(la):
Sa druge strane ta konverzija zemljista mi je tako cudan razlog, zato sto na nasem trzistu posluje i Kika i LIDL i METRO i mnogo drugih kompanija koje normalno otvaraju svoje objekte i nikad se nisu neckali milion godina hoce li ili nece otvoriti neku radnju.

Nije čudan razlog uopšte. "Ikea" ne otvara robne kuće od 1.500 - 3.000 kvadrata (kao H&M ili Lidl). Jako je teško naći zemljište koje ispunjava zaheve za takav tip trgovine (blizu grada i uz auto-put). Oni imaju dogovor sa RK "Beograd" o zemljištu kod Kvantaša, ali za taj plac treba da se plati konverzija. Sve konverzije su praktično blokirane - znam da sam smorio sa tim podatkom - ali od više od 1.000 zahteva u Beogradu, sprovedene su samo četiri konverzije, jer postoji "rupa" u zakonu koja se zloupotrebljava i zbog koje se postupci vode u nedogled. :dil:

Problem "Ikee" nije uopšte različit od problema koji ima "Delta" sa Autokomandom, samo što niko ne kaže: "Ma, eno gazda Mišku tol'ko praznih livada gde može da gradi taj svoj šoping centar, šta je zapeo za tu Autokomandu!?"

bojan87":2ni2n1im je napisao(la):
Moje misljenje je da je bolje reci ako zelite dodjite, ali dolazite zbog svog profita a ne nas. Nama se problemi nece magicno resiti dolaskom ikee tako da sve sto cemo dobiti je jeste veci izbor u kategoriji namestaja i opremanje kuce.

E ovde je upravo caka - "Ikea" ima baš takav stav (ljudi, mi smo samo prodavnica nameštaja) i čini mi se da ih polako smara svo to silno iščekivanje u vezi da otvaranjem njihove robne kuće u Beogradu i stalno zivkanje medija, a naročito to što političari, zarad ličnog rejtinga, u javnost iznose detalje u pregovorima (što je izuzetno neprofesionalno ponašanje).

Za ovu situaciju su prvenstveno krive dve osobe - Dinkić Mlađan i Tadić Boris - koji su pokrenuli medijsku kampanju o dolasku "Ikee" kao jednog od spasilaca posrnule srpske ekonomije i lansirali nam fantazije o pet robnih kuća, fabrikama nameštaja i bar milijardu evra investicija. Od tada traje taj euforični talas koji se preokrenuo u neskriveni pritisak na "Ikeu" da mora da realizuje svoje investicije, pa čak i otvorenu netrpeljivost prema Švedskoj kompaniji.

I mislim da u ozbiljnoj diskusiji ne treba da podsećam na to da iza svake investicije mora da postoji određena ekonomska logika (možda nas je cela priča oko "Navodnog Beograda" naterala da počnemo da verujemo u suprotno, ali zapravao je i dalje tako).

Dakle, u trenutku kada "Ikea" otvara svoje predstavništvo u Srbiji BDP naše zemlje ima stabilan rast - od 2000. do 2008. samo je 2003. rast BDP-a bio ispod 3 odsto, i svi znamo zbog čega, već naredne, 2004. godine, rast BDP-a iznosio je neverovatnih 9,3%, od 2005. do 2009. rast je bio između 3,5 i 5,5%, da bismo 2009. imali groznu recesiju od -3,5 odsto. Od tada se maltretiramo - recesiju smo imali i 2012, a imaćemo je i ove godine zbog poplava. Vlada danas govori kako je rast BDP-a od 1,5 do 2% veliki uspeh, a to je daleko od stopa rasta koje su nam potrebne da bismo dostigli životni standard koji smo imali 1989!?

Čemu sva ta smorna statistika? Jednostavno - "Ikea" ne prodaje hleb, mleko i ostale stvari bez kojih (gotovo) da ne bismo mogli da preživimo. Kada nema love za novi krevet, i babin stari kauč će da posluži. Dakle, za prodavnicu nameštaja od 40.000 kvadrata potrebno ti je tržište, bato! Za dve takve robne kuće u jednom gradu, potrebno ti je nešto što mi Srbi volimo da zovemo "normalna država".

Npr. dobar indikator za dolazak "Ikee" biće rast prodaje nekretnina. Korelacija je jasna - više novih stanova - više potrebe za novim nameštajem i ostalim glupostima za stan.

Conclusio! - prva prepreka za "Ikeinu" investiciju (konverzija zemljišta) biće rešena najverovatnije do kraja ove godine, nakon donošenja novog Zakona o planiranju i izgradnji (gde, prema nezvaničnim najavama, konverzija ostaje de jure, ali se de facto ukida). Kada se to reši - drugo pitanje je da li se u ovom trenutku isplati graditi ili ne - verujem da "Ikea" ima tim ljudi koji već uveliko radi na odgovoru na to pitanje, i da ćemo vrlo uskoro svi saznati kakvi su njihovi dalji (zvanični planovi).
 
A sto ikei neodgovara njihov plac koji je u njihovom posjedu 25 godina ako se nevaram sta fali istom , asto se tice magacina robnih kuca
to bi mogli podvesti pod renoviranje pa bi se konverzija mogla izbjeci
Ako izbace konverziju a nemogu zbog ustavnog suda opet ce im zakon pasti ,rijesenja za forum bb
Zakljucati temu do daljnjeg
 
- za to zemljišpte u Staroj Pazovi se zapravo ne zna sa sigurnošću da li je zaista "Ikeino" ili ne. Kupljeno je mnogo pre nego što je "Ikea" otvorila predstavništvo u Srbiji i ko zna kakva je tu kombinatorika u pitanju i na koja pravna lica se do danas vodi i sl. Jedine dve lokacije za koje se pouzdano zna da je zvanično predstavništvo "Ikee" pregovaralo u Srbiji su - magacin RK Beograd kod Kvantaša i zemljište u industrijskoj zoni u Vrčinu.

- za renoviranje magacina mora da se šališ.

- što se tiče zaključavanja tema - možda bi najbolje bilo zaključati forum, jer se i dalje malo gradi.
 
Vrh