Šta je novo?

Hram Svetog Save

Ide uz kapitele ali mislim da se konačan sud može dati nakon što se uživo sagleda sa malo veće distance u odnosu na fotografije.
 
Seljakluk. CNC dekoracija... daj malo ulepsaj to tamo, sta bezveze da stoji prazno. An afterthought iliti naknadna pamet.
 
Neproporcionalno je stubovima koji sad izgledaju manje. Trebalo je da izrezbare ono što je već bilo na fasadi, a ne da prekrivaju, tada bi bilo ok, a ovako je šire nego što je trebalo.
 
Neproporcionalno je stubovima koji sad izgledaju manje. Trebalo je da izrezbare ono što je već bilo na fasadi, a ne da prekrivaju, tada bi bilo ok, a ovako je šire nego što je trebalo.
Slažem se da je za sad čudno, ali trebamo se navići.Po meni je ovo odličan potez samo iz razloga jer je fasada hrama inače monotona, pa da je malo razbije..
 
A da sačekamo završetak i gledanje uživo? Fotografija ne može dočarati sve :) Neka dekoracija na fasadi je bila neophodna, samo da vidimo da li je ovo najbolja opcija :)
Ja bih iskreno voleo da su ornamenti finiji i kompleksniji, al možda grešim, jer ipak je velika površina :)
Evo crteža iz Svete Sofije
 

Prilozi

  • we.png
    we.png
    1,7 MB · Pregleda: 160
To je takođe dobar pristup, da je finija dekoracija, onda ne bi bilo tog efekta umanjivanja stubova i narušavanja impozantnosti ulaza.

A da je trebalo nešto uraditi, to svakako, onako bez dekoracije je siromašno, zato je ona i bila predviđena od početka, samo im je trebalo mnogo vremena da do nje dođu.
 
Neproporcionalno je stubovima koji sad izgledaju manje. Trebalo je da izrezbare ono što je već bilo na fasadi, a ne da prekrivaju, tada bi bilo ok, a ovako je šire nego što je trebalo.
Slažem se da je za sad čudno, ali trebamo se navići.Po meni je ovo odličan potez samo iz razloga jer je fasada hrama inače monotona, pa da je malo razbije..
 
Ова два украса на главним стубовима због сенке делују као да је нека рогата глава Боже ме сачувај
 
Danas sam bio kod hrama(i kod tog portala), mogu reci da su ti ukrasi bas lepo legli i da uopste ne cine stubove manjim..
 
Иначе, све остало ми се свиђа, и баш је лепо што украса има мало на монотоној подлози. Права Студеница!
 
Baš je lepo.

Nije mi samo jasno zašto nisu stavili makar neki tanki venac na rozetu.
 
Ево једна из дела Храма који ће ретки виђати. Мозаик на ком се радило у последњих годину дана:



@zorana.jevtic instagram
 
Koliko je prikladno da kladionica bude sponzor uskršnjeg jajeta ispred hrama?
 
Ne znam kako, ali ovo je trinaesta kod mene u galeriji. A treba da ih je paran broj. Mora da sam jednu preskočio nekako...

Ustvari sad shvatam da bi trebalo da ih bude 16, na svakoj strani sveta po 4. Vidim da mi se u galeriji neke ponavljaju. Moram da proverim da li su stvarno neke ponovili ili sam ja to pretumbao, jer sam u međuvremenu ulazio unutra, slikao druge detalje i sl.

viber_image_2022-04-22_11-36-22-401.jpg
 
Poslednja izmena:
Jedno pitanje. Da li je to samo u mojoj glavi, ili mozaik u oltarskoj apsidi deluje suviše bledo? Kao da je sloj prašine pao na njega. Uporedite mozaik iznad Bogorodičinog trona (levo) i mozaik sa medaljonima sa andjelima. Razlika je ogromna. Da li je moguće da su toliko prljavi, ili je ipak druga vrsta materijala?
IMG_20220423_152946-01.jpeg
 
Nikakve prašine nema. To i jeste glavna odlika zlata, da se ponaša u skladu sa količinom svetlosti koja dolazi do njega i koju onda reflektuje.
 
Ja mislim da je to do svjetlosti , odnosno do ugla iz koga je slikano? Razmišljam da ne bi miješali razne materijale a i sigurno su rađena detaljna ispitivanja o uticaju prašine i sitnih čestica na mozaik, na kraju ovo je tek stavljeno, pobogu sta ce biti za 50 ili 100 godina, da ne govorim više - ako mu je ovako prašina zasmetala tek postavljenom....!?
 
Ja mislim da je to do svjetlosti , odnosno do ugla iz koga je slikano? Razmišljam da ne bi miješali razne materijale a i sigurno su rađena detaljna ispitivanja o uticaju prašine i sitnih čestica na mozaik, na kraju ovo je tek stavljeno, pobogu sta ce biti za 50 ili 100 godina, da ne govorim više - ako mu je ovako prašina zasmetala tek postavljenom....!?
Da moguće da je svetlost. Ja sam danas to slikao u Hramu da bi vam pokazao. Ali mi je tada razlika delovala velika. Kao da je cela oltarska apsida u donjim delovima svetlija. Možda je samo igra svetla. Pomislio sam da je prašina jer je taj mozaik radjen prvi posle kupole. Jer ako ste pogledali kivorujum iznad Oltara, koji je mozaikom pokriven, izgleda kao da je sneg po njemu zbog prašine. Jer se u Hramu i dalje radilo sa raznim brusenjima kamena i ostalog. Sećam se kada su vrata montirali, bušili su mermer i vetar je sve unosio u Hram.
 
Pre nekoliko dana na putu ispred manastira Rajinovac u Begaljici, opština Grocka.

Baš sam se iznenadio kada sam video stubove Hrama ovako "bačene".
Prvo sam bio u neverici i pitao se da li su to uopšte stubovi Hrama, ali su mi ovi beli kvadratni stubići potvrdili. Oni su bili oko Hrama pre početka izgradnje novog platoa. Ustvari još ih ima na nekim mestima....

Ja pretpostavljam da su ovi zeleni monolitni stubovi oni stari za koje se posle ispitivanja ipostavilo da nisu dovoljno jaki da nose nove betonske konstrukcije koje su isplanirane nakon nastavka gradnje Hrama 1985. godine. Pa su zamenjeni betonskim nosećim stubovima koji su onda samo obloženi zelenim mermerom.

viber_image_2022-04-22_11-31-02-755.jpg
viber_image_2022-04-22_11-31-02-870.jpg
viber_image_2022-04-22_11-31-02-927.jpg
viber_image_2022-04-22_11-31-02-970.jpg
viber_image_2022-04-22_11-31-03-013.jpg
viber_image_2022-04-22_11-31-03-356.jpg

viber_image_2022-04-24_14-46-22-815.jpg


Vaistinu vaskrse! Srećni Vaskršnji praznici!
 
Poslednja izmena:
Vrh