Šta je novo?

Hram Svetog Save

Био сам данас у Храму, рамови за четири иконе се полако проводе крају, а и за мене пријатно изненађење и улаз у Храм, а баш сам се питао шта ће бити на улазу.
 

Prilozi

  • IMG_20210707_200057.jpg
    IMG_20210707_200057.jpg
    717,5 KB · Pregleda: 6.017
Lepa fotografija :) Ako je već bila sory
 

Prilozi

  • IMG_20210716_011338.jpg
    IMG_20210716_011338.jpg
    384,4 KB · Pregleda: 4.975
А где је тај крст? Мора да је високо, па никад није приказан на сликама тако детаљно...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=864801#p864801:co9n7628 je napisao(la):
Прле » Pet Jul 16, 2021 9:28 am[/url]":co9n7628]А где је тај крст? Мора да је високо, па никад није приказан на сликама тако детаљно...
Stoji na Časnom prestolu. relativno "skoro" je postavljen umesto one velike darohranilnice što je bila.
 

Prilozi

  • 1.jpg
    1.jpg
    312,8 KB · Pregleda: 4.807
Баш лепо. Свиђа ми се, оригинално је, леп је рад, а и не могу да се сетим да сам некад а виђао дарохранитељице. Овај крст има ту функцију претпостављам?
 
A ispovedaonice nema? Mislim, kad dođe "junakinja doba zlog" da se svom drugu Šariću ispoverava.. pa da ima gde da sedne i odmori kosti.
 
Vox91":1x95t20s je napisao(la):
A ispovedaonice nema? Mislim, kad dođe "junakinja doba zlog" da se svom drugu Šariću ispoverava.. pa da ima gde da sedne i odmori kosti.
Svi mi možemo krenuti putem spasenja, pa i "junakinja doba zlog". Nije lepo osuđivati :wink:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=865268#p865268:1o8fj26a je napisao(la):
Vox91 » Sub Jul 17, 2021 11:27 pm[/url]":1o8fj26a]A ispovedaonice nema? Mislim, kad dođe "junakinja doba zlog" da se svom drugu Šariću ispoverava.. pa da ima gde da sedne i odmori kosti.

Tačno se vidi da nikad u crkvu nisi ušao, a i da jesi, pojma nemaš kako funkcioniše ispovest u pravoslavnoj crkvi, ali, hey bitno je da si pokušao da budeš duhovit i da popljuješ. Jedan bambi za tebe.
 
Uuuu, što si besan. Je l' to odlika "pravih vernika" i onih koji redovno posećuju crkvu?

Očekivao bih više razumevanja i reči utehe za nas grešnike.. Vidiš kako je Elnamor bio hrišćanski trpeljiv prema meni, ti bi odma' da radi mač.. :(
 
Речи утехе су за грешнике који се кају. Они који нападају као минимум добију зид. На земљи је црква војинствујушћа а на небу торжествујушћа.

Ако си дошао са покајничким осећајем а неко те напао, дођи код мене, за тебе даћу му у око. А ако си дошао и почео да нападаш и добио у око, немој да се жалиш, јер си добио по заслузи.
 
Samo mala napomena da ne govorimo svi slavjanoserbski jer je to jezik mrtav već 200 godina, i da biste mogli u zagradu da stavite značenje tih prideva. Hvala!
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=865478#p865478:1xzifapq je napisao(la):
Прле » Ned Jul 18, 2021 4:53 pm[/url]":1xzifapq]Речи утехе су за грешнике који се кају. Они који нападају као минимум добију зид. На земљи је црква војинствујушћа а на небу торжествујушћа.

Ако си дошао са покајничким осећајем а неко те напао, дођи код мене, за тебе даћу му у око. А ако си дошао и почео да нападаш и добио у око, немој да се жалиш, јер си добио по заслузи.
Jooooj, kako si strog.. a šta bi sa Isusovim: Ako te neko udari u desni obraz, ti mu okreni i drugi?

Baš mi je zanimljivo da čitam kako pod plaštom vere branite kriminalce i svakojaki mulj koji se dugo taloži po SPC. Svaka čast poštenim ljudima u crkvi i istorijskim zaslugama za očuvanje srpskog imena i kulture, ali ne pada mi na pamet da zbog toga zaslepljeno branim razne Kačavende, Pahomije, Šariće, Cece, Mece i Arkanovce koji druguju sa najvišim crkvenim velikodostojnicima.

Šta pošten čovek ima da traži u njihovom okruženju? S kim si takav si, a mene bi bilo sramota da sa takvima budem u bliskom kontaktu.

Moja vera očigledno nije dovoljno jaka da to opravdavam. Moral i poštenje su ipak jači.
 
Не знам зашто би неко ко не само да није верник, већ истински мрзи цркву, а пре свега Српску православну цркву, дакле зашто би неко такав уопште улазио на део форума о изградњи храма и то храма управо Српске православне цркве, а камоли још и коментарисао.
 
Ali znaš šta mi je fascinantno kod vas ateista Vox, to što svaka kritika koja je upućena vama, vi to tumačite kao da smo vam ne znam šta uradili i odmah govorite dijabolne stvari poput toga da smo loši hrišćani i da nemamo smirenja. Drugi obraz treba okrenuti, ali i ne dozvoliti da se govore neistine, jer se Hristos branio pred Sinderionom. Nije ćutao. Moj prvi komentar je bio kritika, nije uvreda. Ne kapiram koja je fora dolaziti na forum gde se diskutuje o veri i Hramu Svetog Save da bi se provociralo i vređali vernici. Niko ovde nije pomenuo podršku Ceci i mafijašima, ti si sad to lupio jer, kontam da si mislio da si faca pa ćeš da ućutkaš vernike.
 
Pročešljaj ti malo ovu temu u poslednjih par godina, pa ćeš videti šta sam ja ovde pisao, staž mi je poprilično duži od tvog.

Inače, uživam u vašim reakcijama. Pravi mali sociološki eksperiment. Palite se kao šibice čim neko ukaže na mulj u kojem leži dobar deo SPC, koja ne može biti ni manje, niti više zdrava, odnosno bolesna, od samog društva u kojem je.

Ali, vi mislite da će loše vesti da nestanu zajedno sa glasnikom kojeg biste da roknete.. Daj odrastite i uozbiljite se. Što se više skreće pažnja na loše stvari - pre će se stanje poboljšati, bar se nadam. To treba da bude obaveza svih nas, poštenih ljudi u ovoj zemlji. U tom smislu, zabijanje glave u pesak je kontraproduktivno. A ljubljenje ruke crkvenom velikodostojniku koji čini krivična dela, ili se druži sa robijašima i kriminalcima je i nemoralno. Tu završavam s ovim, za sada..

A što se tiče Hrama, kako se radovi bliže kraju, čini mi se da je ikonostas najveći promašaj.. pogotovu plave ikone i ova zlatna ograda ispred. Sveukupno, dominira osećaj hladnoće, previše mermera, previše beline.

Možda bi bilo bolje da je ikonostas od drveta, u bogatoj rezbariji. Imam u vidu prelep ikonostas iz Dvorske kapele na Dedinju. Čini mi se da ga je kupila kraljeva tašta, rumunska kraljica Marija, u nekoj starinarnici u Istanbulu.

E sad, bio bi pun pogodak da se na takav jedan sličan ikonostas ugrade sačuvane ikone iz oštećenih ili srušenih manastira na Kosovu. Simbolika bi bila jasna.

Uopšte, fali mi više drveta u Hramu, tronovi su isto mogli biti drveni..Da naši ljudi to urade, da se udahne više duše u Hram, pa neka se radi još 10 godina.
 
Vox91":13qai0v2 je napisao(la):
Inače, uživam u vašim reakcijama. Pravi mali sociološki eksperiment. Palite se kao šibice čim neko ukaže na mulj u kojem leži dobar deo SPC, koja ne može biti ni manje, niti više zdrava, odnosno bolesna, od samog društva u kojem je.
Nadam se da mene nisi stavio u kutiju sa šibicama, ja sam samo rekao da je svako, pa i gospođa o kojoj govorimo, u mogućnosti da dostigne spasenje i oboženje. Primer je recimo sveti Mojsije Etiopljanin (4.vek), koji je bio razbojnik i ubica, al je pokajanjem i podvigom uspeo da se spase :) Ne opravdavam ja pomenutu gospođu, niti je osudjujem, samo verujem u neizmernu ljubav Boga prema čoveku :)
Što se tiče mulja u Crkvi... Crkva je bolnica duše, i u svakoj bolnici imaš bolesne ljude kojima je potrebna pomoć. Crkva, kao i Hristos, ima dve prirode, božansku i ljudsku, i uvek će ljudska posustati, ali tu je njena božanska priroda da je ispravi i prosveti. Mnoge loše pastire je ova crkva videla, ali uvek je Sveti Duh vodio crkvu napred i štitio je od propadanja
Vox91":13qai0v2 je napisao(la):
A ljubljenje ruke crkvenom velikodostojniku koji čini krivična dela, ili se druži sa robijašima i kriminalcima je i nemoralno. Tu završavam s ovim, za sada..
.
Moraš znati da hrišćani ne gledaju na crkvu kao na partiju. Patrijarh nije vodja stranke itd. To šta oni rade je na svetovnim i crkvenim sudovima da odluče. Svi smo mi grešnici, u pravoslavlju nema malih i velikih grešnika. Hristos je naš ultimativni primer, naš učitelj i svetionik kome se upravljamo. Ja kada ljubim ruku svešteniku ili vladici, i iskazujem njima poštovanje, ne radim to prema Marku Markoviću, već poštovanje iskazujem Svetom Duhu koji obitava u njima, koji se prenosi sa pastira na pastira već 2000 godina od samog Hrista (hirotonija). Iskazujem poštovanje njihovoj ulozi, a ne njihovoj ličnosti (što ne znači da ne mogu oboje). Razumem da smatraš da su neki od njih nemoralni, trudim se da ne sudim, ali iz perspektive hrišćana, i rđava žica provodi struju. Svako se za svoje spasenje bori do zadnjeg trena, i svako ima šansu do zadnjeg trena, i svi smo mi umorni i bolesni.
Vox91":13qai0v2 je napisao(la):
A što se tiče Hrama, kako se radovi bliže kraju, čini mi se da je ikonostas najveći promašaj.. pogotovu plave ikone i ova zlatna ograda ispred. Sveukupno, dominira osećaj hladnoće, previše mermera, previše beline.
Verujem da će se poliranjem podova dobiti bogatiji tonovi, plus će verujem dodati tepihe i staze na određenim mestima, možda dodaju i stasidije na oboodima, verujem da ćemo punu sliku imati kada sve završe :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=865609#p865609:hvqj7rmq je napisao(la):
Elnamor » Pon Jul 19, 2021 2:45 am[/url]":hvqj7rmq]
Vox91":hvqj7rmq je napisao(la):
Inače, uživam u vašim reakcijama. Pravi mali sociološki eksperiment. Palite se kao šibice čim neko ukaže na mulj u kojem leži dobar deo SPC, koja ne može biti ni manje, niti više zdrava, odnosno bolesna, od samog društva u kojem je.
Nadam se da mene nisi stavio u kutiju sa šibicama, ja sam samo rekao da je svako, pa i gospođa o kojoj govorimo, u mogućnosti da dostigne spasenje i oboženje. Primer je recimo sveti Mojsije Etiopljanin (4.vek), koji je bio razbojnik i ubica, al je pokajanjem i podvigom uspeo da se spase :) Ne opravdavam ja pomenutu gospođu, niti je osudjujem, samo verujem u neizmernu ljubav Boga prema čoveku :)
Što se tiče mulja u Crkvi... Crkva je bolnica duše, i u svakoj bolnici imaš bolesne ljude kojima je potrebna pomoć. Crkva, kao i Hristos, ima dve prirode, božansku i ljudsku, i uvek će ljudska posustati, ali tu je njena božanska priroda da je ispravi i prosveti. Mnoge loše pastire je ova crkva videla, ali uvek je Sveti Duh vodio crkvu napred i štitio je od propadanja
Vox91":hvqj7rmq je napisao(la):
A ljubljenje ruke crkvenom velikodostojniku koji čini krivična dela, ili se druži sa robijašima i kriminalcima je i nemoralno. Tu završavam s ovim, za sada..
.
Moraš znati da hrišćani ne gledaju na crkvu kao na partiju. Patrijarh nije vodja stranke itd. To šta oni rade je na svetovnim i crkvenim sudovima da odluče. Svi smo mi grešnici, u pravoslavlju nema malih i velikih grešnika. Hristos je naš ultimativni primer, naš učitelj i svetionik kome se upravljamo. Ja kada ljubim ruku svešteniku ili vladici, i iskazujem njima poštovanje, ne radim to prema Marku Markoviću, već poštovanje iskazujem Svetom Duhu koji obitava u njima, koji se prenosi sa pastira na pastira već 2000 godina od samog Hrista (hirotonija). Iskazujem poštovanje njihovoj ulozi, a ne njihovoj ličnosti (što ne znači da ne mogu oboje). Razumem da smatraš da su neki od njih nemoralni, trudim se da ne sudim, ali iz perspektive hrišćana, i rđava žica provodi struju. Svako se za svoje spasenje bori do zadnjeg trena, i svako ima šansu do zadnjeg trena, i svi smo mi umorni i bolesni.
Vox91":hvqj7rmq je napisao(la):
A što se tiče Hrama, kako se radovi bliže kraju, čini mi se da je ikonostas najveći promašaj.. pogotovu plave ikone i ova zlatna ograda ispred. Sveukupno, dominira osećaj hladnoće, previše mermera, previše beline.
Verujem da će se poliranjem podova dobiti bogatiji tonovi, plus će verujem dodati tepihe i staze na određenim mestima, možda dodaju i stasidije na oboodima, verujem da ćemo punu sliku imati kada sve završe :)

Браво, браво, браво. Сваки зарез потписујем.
 
Kako se radovi primicu kraju Hram sve gore i gore izgleda takodje i porta hrama koja je unakazena onim belim plocama koje se vazda prljave. Vidi se vec da.ce odrzavanje biti veliki problem buduci da je ogroman prostor, nista mi se ne svidja, bukvalno od mozaika lose i na brzinu postavljenog, pod nekim uglom se vidi kako pojedine kockice mozaika strce, ruskim stilom sa likovima kao iz stripova, pa sve do butika, trznog centra u okviru hrama i staklena ulazna vrata na senzor kao u Lidlu, znaci neko mora da zaustavi ovo zavrsno skrnavljenje ove svetinje. Hvala.
 
Elnamor, fino pišeš, vidi se da si dobar lik.

Ipak, oko nekih stvari se ne slažemo. Verovatno nisam toliko tolerantan i uprkos želji, ne mogu da nađem opravdanja za neke pojave. Možda samo nisam dovoljno vernik..Kako bilo, ne mogu da odvojim ličnost od "funkcije" koju obavlja. Pogotovu u Crkvi.

Imali smo jednog patrijarha, živog sveca. Znam da ne mogu svi da budu kao on, ali mi se čini da se većina u SPC ni ne trudi to da bude.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=866108#p866108:oft2p7zk je napisao(la):
Vox91 » Уто Јул 20, 2021 5:07 pm[/url]":oft2p7zk]

Imali smo jednog patrijarha, živog sveca. Znam da ne mogu svi da budu kao on, ali mi se čini da se većina u SPC ni ne trudi to da bude.
Патријарх Порфирије је вишеструко изузетна личност, патријарх за понос.

Претпостављам да си упознат са хиљадама свештеника, хиљадама људи у црквеним одборима, епархијама, митрополијама итд. те си нам на основу богатог знања, спознаја и искуства предочио своју претпоставку?

Што се Храма тиче, мислим да здање Храма између осталог делује и као огледало - људи виде оно што носе у себи.
Неко види Божију бесконачност и лепоту а понеко - хладноћу.
 
A neko vidi neumereno veliki krst od zlata na vrhu neumereno velike građevine. Da li Bog želi tako nešto, šta kaže Biblija? Mislim da mešate estetske i religijske parametre, gde funkcija Hrama i izgled Hrama predstavljaju dve različite stvari. Nekome ko nije vernik, a takvih ljudi zaista ima, Hram je samo hrpa kamena i prisilno otetih sredstava.
Ako želim da vidim Božiju beskonačnost, ja pogledam u svemir. A onaj koji u ogledalu vidi Božiju beskonačnost ima problem sa egom, i pre će biti da ne vidi brvna i brvna u svom oku.
 
Prvo:
Pravda je jedno Zakon drugo
vera je jedno Crkva drugo
Mnogi brljave stavljajucu znak jednakosti izmedju tih pojmova

Drugo :
Meni jasno za unurašnjost hrama
- Ko je radio finalizaciju-
taj je i ostavio (na žalost) i naj vidljiviji
SVOJ pečat-stil i ako je trebalo da nosi prepoznatljiv - lokalni potpis te
od tud i od dud , toliko burnih različitih utisaka....
:sesir:
 
Ево једне лепе фотографије из Олтара.
 

Prilozi

  • FB_IMG_1626877834030.jpg
    FB_IMG_1626877834030.jpg
    80,3 KB · Pregleda: 2.373
Evo primera kako su neki drugi resili potrebu za prodavnicom u crkvi.
 

Prilozi

  • 111.jpg
    111.jpg
    563,6 KB · Pregleda: 1.534
Vrh