Šta je novo?

Hram Svetog Save

постоји нешто дубоко тужно у томе што је српски народ био одсечен од Европе већи део своје историје и његове уметничке тековине првенствено доживљава кроз лоше имитације па му је свака асоцијација на те уметничке тековине "кич"

оно што је још тужније је што ће ти исти да оду у Беч и диве се како је бео, чист и раскошан у поређењу са сивим Београдом. Бечке цркве хвала богу па нису кич:

Jesuitenkirche+Vienna+Interior.jpg
 
То што се данас зове кич је традиционални европски стил, стил европских дворова Француске, Немачке, Аустрије и других европских земаља, као што рече Каилан, због Османског царства смо толико дуго били изоловани од онога што јесмо, Европљани, од европске културе, европских дешавања, па и европске моде, да смо заборавили шта је наше и коме заправо припадамо, док се свет еманциповао, ми смо носили оне турске крпе и седели на јастуцима као муслимани, уместо да смо били као већина европских народа, али ето, то нам је судбина била нажалост, на коју нисмо могли много да утичемо, нека смо барем од половине 19. века били нека Европа, кад већ нисмо могли раније.
 
Ona bečka crkva nažalost može da posluži samo kao kulisa za Zadrugu 5.. ne znam kome je to lepo.

Uostalom, prva asocijacija na Nemce i ukus su mi sandale, bele čarape i kratke pantalone kaki boje..
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=833803#p833803:2mdkc84k je napisao(la):
gishko » Uto Mar 23, 2021 7:36 am[/url]":2mdkc84k]Slažem se sa @Vox91

Ovolika količina belog i zlatnog je preterana i otišlo je sve odavno u kič, kao sa primera dole. Još da stave bele lavove i angažuju Vuletove nameštaje pa da se upotpuni utisak. Ja zaista ne mogu da prepoznama sebe u grupi ljudi koja ovo doživljava kao nešto naše i tradicionalno.

85719_vila8_ff.jpg


https://www.espreso.co.rs/vesti/drustvo ... strana/sve

Ovaj post je presek tvog ukusa, smisla za lepo, informisanosti o istoriji umetnosti i pre svega povrsnosti ja bi rekao.

Enterijer sa slike je kic ne zato sto je autentican vec zato sto je novokomponovano smece. Barok je legitiman pravac u umetnosti i izrodio je neke od najvrednijih remek dela u istoriji ljudske delatnosti. Arhitektura, likovna umetnost, urbanizam... muzika. Nisi ni svestan koliko baroknih dela klasicne muzike prepoznajes, mozda znas i da odzvizdis ili pak otvoreno volis.
Enterijer sa slike je masinski izveden, kombinacija modernih elemenata u pozadini, ostrih geometrijskih formi nesvojsvtenih baroku, sa repetitivnim elementima od prefabrikovanog livenog gvozdja nesvojstvenih baroku, sa namestajem koji nema veze s barokom niti je iz datog perioda, niti je presvucen pozlatom... itd itd.

Srbija nema previse baroka sacuvanog i mahom su to zgrade po Vojvodini, crkvena zdanja i enterijeri. Postojali su ljudi na ovim prostorima koji su pisali baroknu muziku, pisali barokna knjizevna dela, rezbarili barokne ikonostase (koji se zadnjih meseci bestijalno kasape i bacaju u djubre).
Ta podela na nase i njihovo je suluda. Ta mantra kojom se vodite da je srednjevekovna gradnja u Srbiji jedino sto treba praktikovati i dan danas, da nista drugo ne valja, da treba odbaciti strane uticaje... besmisao. Nije Moravski stil niko seo i nacrtao iz ciste maste bez ikakvih ranijih uzora vec je rezultat evolucije u dekorativnim i strukturnim elementima na temelju prethodnih resenja. Barok isto tako ima svoje mesto u istoriji umetnosti i jasni su principi kako se do njega doslo i zasto se okoncao ostavljajuci mesto nekim narednim stilovima. Isti princip.

Ova budalastina sa slike je smece koje ne umes razlikovati od necega sto je mnogo vrednije.

Barok ne mora da ti bude lep jer nije ni meni Kandinski npr, ali tvoj ukus nije merilo vrednosti necega. Tvoj problem je nesposobnost razlikovanja Zadruge od Saborne Crkve u Beogradu.
 
Sixto":2ygusw7c je napisao(la):
Ovaj post je presek tvog ukusa, smisla za lepo, informisanosti o istoriji umetnosti i pre svega povrsnosti ja bi rekao.

Enterijer sa slike je kic ne zato sto je autentican vec zato sto je novokomponovano smece. Barok je legitiman pravac u umetnosti i izrodio je neke od najvrednijih remek dela u istoriji ljudske delatnosti. Arhitektura, likovna umetnost, urbanizam... muzika. Nisi ni svestan koliko baroknih dela klasicne muzike prepoznajes, mozda znas i da odzvizdis ili pak otvoreno volis.
Enterijer sa slike je masinski izveden, kombinacija modernih elemenata u pozadini, ostrih geometrijskih formi nesvojsvtenih baroku, sa repetitivnim elementima od prefabrikovanog livenog gvozdja nesvojstvenih baroku, sa namestajem koji nema veze s barokom niti je iz datog perioda, niti je presvucen pozlatom... itd itd.

Srbija nema previse baroka sacuvanog i mahom su to zgrade po Vojvodini, crkvena zdanja i enterijeri. Postojali su ljudi na ovim prostorima koji su pisali baroknu muziku, pisali barokna knjizevna dela, rezbarili barokne ikonostase (koji se zadnjih meseci bestijalno kasape i bacaju u djubre).
Ta podela na nase i njihovo je suluda. Ta mantra kojom se vodite da je srednjevekovna gradnja u Srbiji jedino sto treba praktikovati i dan danas, da nista drugo ne valja, da treba odbaciti strane uticaje... besmisao. Nije Moravski stil niko seo i nacrtao iz ciste maste bez ikakvih ranijih uzora vec je rezultat evolucije u dekorativnim i strukturnim elementima na temelju prethodnih resenja. Barok isto tako ima svoje mesto u istoriji umetnosti i jasni su principi kako se do njega doslo i zasto se okoncao ostavljajuci mesto nekim narednim stilovima. Isti princip.

Ova budalastina sa slike je smece koje ne umes razlikovati od necega sto je mnogo vrednije.

Barok ne mora da ti bude lep jer nije ni meni Kandinski npr, ali tvoj ukus nije merilo vrednosti necega. Tvoj problem je nesposobnost razlikovanja Zadruge od Saborne Crkve u Beogradu.

OMG, svanuo je dan kada ću se složiti sa Sixto-om :shock: :D
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=833882#p833882:3hewyvg5 je napisao(la):
Sixto » Uto Mar 23, 2021 2:01 am[/url]":3hewyvg5]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=833803#p833803:3hewyvg5 je napisao(la):
gishko » Uto Mar 23, 2021 7:36 am[/url]":3hewyvg5]Slažem se sa @Vox91

Ovolika količina belog i zlatnog je preterana i otišlo je sve odavno u kič, kao sa primera dole. Još da stave bele lavove i angažuju Vuletove nameštaje pa da se upotpuni utisak. Ja zaista ne mogu da prepoznama sebe u grupi ljudi koja ovo doživljava kao nešto naše i tradicionalno.

85719_vila8_ff.jpg


https://www.espreso.co.rs/vesti/drustvo ... strana/sve

Ovaj post je presek tvog ukusa, smisla za lepo, informisanosti o istoriji umetnosti i pre svega povrsnosti ja bi rekao.

Enterijer sa slike je kic ne zato sto je autentican vec zato sto je novokomponovano smece. Barok je legitiman pravac u umetnosti i izrodio je neke od najvrednijih remek dela u istoriji ljudske delatnosti. Arhitektura, likovna umetnost, urbanizam... muzika. Nisi ni svestan koliko baroknih dela klasicne muzike prepoznajes, mozda znas i da odzvizdis ili pak otvoreno volis.
Enterijer sa slike je masinski izveden, kombinacija modernih elemenata u pozadini, ostrih geometrijskih formi nesvojsvtenih baroku, sa repetitivnim elementima od prefabrikovanog livenog gvozdja nesvojstvenih baroku, sa namestajem koji nema veze s barokom niti je iz datog perioda, niti je presvucen pozlatom... itd itd.

Srbija nema previse baroka sacuvanog i mahom su to zgrade po Vojvodini, crkvena zdanja i enterijeri. Postojali su ljudi na ovim prostorima koji su pisali baroknu muziku, pisali barokna knjizevna dela, rezbarili barokne ikonostase (koji se zadnjih meseci bestijalno kasape i bacaju u djubre).
Ta podela na nase i njihovo je suluda. Ta mantra kojom se vodite da je srednjevekovna gradnja u Srbiji jedino sto treba praktikovati i dan danas, da nista drugo ne valja, da treba odbaciti strane uticaje... besmisao. Nije Moravski stil niko seo i nacrtao iz ciste maste bez ikakvih ranijih uzora vec je rezultat evolucije u dekorativnim i strukturnim elementima na temelju prethodnih resenja. Barok isto tako ima svoje mesto u istoriji umetnosti i jasni su principi kako se do njega doslo i zasto se okoncao ostavljajuci mesto nekim narednim stilovima. Isti princip.

Ova budalastina sa slike je smece koje ne umes razlikovati od necega sto je mnogo vrednije.

Barok ne mora da ti bude lep jer nije ni meni Kandinski npr, ali tvoj ukus nije merilo vrednosti necega. Tvoj problem je nesposobnost razlikovanja Zadruge od Saborne Crkve u Beogradu.

Rekao bih da je tvoj problem u nepostojanju osnovne kulture prilikom komunikacije sa drugim ljudima.

Apsolutno mi nije jasno kako si iz mog posta zaključio da mi je problem Barok kao stil, a ne SPC.d.o.o. Primera radi, rekonstruisani ikonostas Saborne crkve u Vršcu je slika i prilika našeg novog pravca, svidelo se to nekome ili ne. Čak i rekonstruisani krov na Vladičanskom dvoru u istom gradu.
I da zanemarimo apsolutno sve, ova reklama zinad ikonostasa govori mnogo više od bilo čega.

restauriran-ikonostas-saborna-crkva-vrsac.jpg


U svemu ovome ne vidim samo hibride nečega što do sada nije bilo zastupljeno kod nas.
Čak i kada se ide iz početka, nema se hrabrosti za nešto više, već samo hibridi.
 
Ишао сам данас поново до Храма, три улаза у крипту се увелико ради са мозаицима, видео сам раднике како носе делове мозаика. Овај четврти ће сигурно кад се заврше ова три, да би могло да се улази у крипту, видим и да се раде два мала параклиса, појма немам шта...
 

Prilozi

  • IMG_20210323_133000.jpg
    IMG_20210323_133000.jpg
    437,9 KB · Pregleda: 3.358
  • IMG_20210323_133013.jpg
    IMG_20210323_133013.jpg
    422,5 KB · Pregleda: 3.354
  • IMG_20210323_133030.jpg
    IMG_20210323_133030.jpg
    488,1 KB · Pregleda: 3.355
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=833882#p833882:2imz7jjz je napisao(la):
Sixto » Uto Mar 23, 2021 1:01 am[/url]":2imz7jjz]
Ovaj post je presek tvog ukusa, smisla za lepo, informisanosti o istoriji umetnosti i pre svega povrsnosti ja bi rekao.

Enterijer sa slike je kic ne zato sto je autentican vec zato sto je novokomponovano smece. Barok je legitiman pravac u umetnosti i izrodio je neke od najvrednijih remek dela u istoriji ljudske delatnosti. Arhitektura, likovna umetnost, urbanizam... muzika. Nisi ni svestan koliko baroknih dela klasicne muzike prepoznajes, mozda znas i da odzvizdis ili pak otvoreno volis.
Enterijer sa slike je masinski izveden, kombinacija modernih elemenata u pozadini, ostrih geometrijskih formi nesvojsvtenih baroku, sa repetitivnim elementima od prefabrikovanog livenog gvozdja nesvojstvenih baroku, sa namestajem koji nema veze s barokom niti je iz datog perioda, niti je presvucen pozlatom... itd itd.

Srbija nema previse baroka sacuvanog i mahom su to zgrade po Vojvodini, crkvena zdanja i enterijeri. Postojali su ljudi na ovim prostorima koji su pisali baroknu muziku, pisali barokna knjizevna dela, rezbarili barokne ikonostase (koji se zadnjih meseci bestijalno kasape i bacaju u djubre).
Ta podela na nase i njihovo je suluda. Ta mantra kojom se vodite da je srednjevekovna gradnja u Srbiji jedino sto treba praktikovati i dan danas, da nista drugo ne valja, da treba odbaciti strane uticaje... besmisao. Nije Moravski stil niko seo i nacrtao iz ciste maste bez ikakvih ranijih uzora vec je rezultat evolucije u dekorativnim i strukturnim elementima na temelju prethodnih resenja. Barok isto tako ima svoje mesto u istoriji umetnosti i jasni su principi kako se do njega doslo i zasto se okoncao ostavljajuci mesto nekim narednim stilovima. Isti princip.

Ova budalastina sa slike je smece koje ne umes razlikovati od necega sto je mnogo vrednije.

Barok ne mora da ti bude lep jer nije ni meni Kandinski npr, ali tvoj ukus nije merilo vrednosti necega. Tvoj problem je nesposobnost razlikovanja Zadruge od Saborne Crkve u Beogradu.

A gde je ovde njegov zemljak Šenki Versaće i njegova kuća? :lol:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=834010#p834010:2fg2j4go je napisao(la):
Прле » Uto Mar 23, 2021 2:05 pm[/url]":2fg2j4go]Моравска школа је такође хибрид?

Moravska škola je nešto nedostižno za današnji SPC. Mislim da je apsurdno porediti današnje svetinje sa tim.

Treba težiti sopstvenom identitetu. Mislim da smo već baš ti i ja pričali na temu, ovde je Rusija u ovom projektu izdominirala. Do sada ne mogu da pronadjem ništa na tlu Srbije, da je prepoznato kao naše nasledje, a da po enterijeru podseća na hram Sv. Save, prvenstveno po koloritu.
Dao sam primer crkve Svetog Djordja na Oplencu, gde smatram da je mnogo više ostavljen naš pečat.

Kritički stav prema nečemu ne znači poricanje same vere, ovde je vera totalno po strani i ne treba biti suviše osetljiv, stvar je u tome da sama SPC apsolutno ništa nije uradila da zaokruži naš stil, već se upravo sve svodi na odabir po ličnom ukusu vladika itd, ili nečiji drugi (u ovom slučaju strani uticaj).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=833820#p833820:3tlkfsn7 je napisao(la):
Kailan » Pon Mar 22, 2021 11:26 pm[/url]":3tlkfsn7]постоји нешто дубоко тужно у томе што је српски народ био одсечен од Европе већи део своје историје и његове уметничке тековине првенствено доживљава кроз лоше имитације па му је свака асоцијација на те уметничке тековине "кич"

оно што је још тужније је што ће ти исти да оду у Беч и диве се како је бео, чист и раскошан у поређењу са сивим Београдом. Бечке цркве хвала богу па нису кич:

Postavio sam u postu na ovoj strani primer iz Vršca, jasno je gde je razlika. Severni deo Srbije nije bio odsečen od Evrope, ali danas očigledno jeste.
 
Ок, сад оно питање из дечијих лексикона: "Ваше мишљење о?"

А конкретно о храму св Василија Острошког на Бежанији. Дело? Не дело?

Владике заиста бивају свакакве. Никанора банатског знам. За веру је огањ, а за естетику није баш танан. Осим тога човек болестан, шећераш, и често му се понашање варира од јагњећег до вучијег. Али, ту је заправо и главни проблем, а повезаћу а причом о поменутом горе храму. Само ме интересује да ли је то добар пример савремене српске сакралне архтектуре или је то турбо-кич-фолк?
 
Ok Prle, prvo mi nadji u Srbiji dosledan primer po kome je uredjen enterijer hrama pa ćemo o ostalom.
 
Šta god misliš da je relevantno i šta se može smatrati pravcem koji je poslužio kao inspiracija umetnika za oslikavanje Hrama. Bilo bi super ako može da se nadje najstariji primer. Prvenstveno mislim na kolorit i materijale.

Edit: Sada sam video deo posta u vezi sa crkvom u Vršcu. Ako pričamo o sadašnjem stanju ikonostasa, za mene je malo reći nukus i užas, a to ne bi trebalo da bude posao vladike, medjutim, ovo je otišlo i dalje pa je i država i zavod za zaštitu spomenika prećutao, zašto? Da li su vladike opasne pa niko ne sme da im protivreči?
Što se ostalih tiče, zaista bih voleo da čujem kome se dopada ovo?
 
gishko":x321bu3a je napisao(la):
Ok Prle, prvo mi nadji u Srbiji dosledan primer po kome je uredjen enterijer hrama pa ćemo o ostalom.

Tehnika mozaika je bila rezervisana za carske crkve, tako da su one bile po vecim centrima IR carstva. Logicno da je Muhin imao uzore u nasem podneblju, ali zbog monumentalnosti hrama, neke stvari se nisu mogle prosto prepisati.
A sto se tice toga sto SPC gura pseudo vizantijsku arhitekturu, mislim da je glavni problem sto tu nema neko vece telo u sastavu crkve, koje bi to kontrolisalo, vec o izgledu crkve odlucuje lokalni episkop, a nekada cak i vecinski darodavci i priloznici. U fazonu moje pare moja pesma. Ima lepih primera savremenih crkava koje su lepa i smislena imitacija Vizantije. Manje vise sve crkve koje je radio Predrag Peđa Ristić, sem one u Baru. Mislim da su njegove crkve uspela resenja, i unutra i spolja.
Ono sto meni razocarava je sto nema vise srpsko-vizantijskog stila. Kao sto su crkva u Pancevu ili u Paracinu (slika). Mislim da bi ova vrsta crkava MNOGO lepo legla beogradu, pogotovo starim delovima grada. A vec postoji par svetovnih gradjevina u ovom stili. Po meni su te crkve mnogo lepe i nekako gradske, dok su mi ove pseudo vizantijske sa izolacija fasadom mnogo smesne i veoma lose izgledaju. Naravno crkva je crkva, ali moze i lepa crkva :D
 

Prilozi

  • 22133877.jpg
    22133877.jpg
    249,9 KB · Pregleda: 2.931
  • Jagodina_Crkva_Svetog_Petra_i_Pavla.jpg
    Jagodina_Crkva_Svetog_Petra_i_Pavla.jpg
    80 KB · Pregleda: 2.927
Rekoh bi da ikonostas Hrama Sv. Save prati tendenciju ranih ikonostasa. S time je u skladu sa onom sto se nalazilo u nekim od starijim katedralama vizantije. Za najstariju ikonostasu Sv. Sofije postoji spis Paulos Silentarios iz 562 god. Da su starije raskosnije stoji, ali ova nije bila predmet tog razmisljanja. Sasvim je dopustivo uzeti najstariji primere ikonostasa kad i cela gradevina itekako parafrazira imperijalne gradevine carigrada.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=834083#p834083:1sl6f4ii je napisao(la):
Прле » Sre Mar 24, 2021 2:08 am[/url]":1sl6f4ii]...Никанора банатског знам. За веру је огањ, а за естетику није баш танан. Осим тога човек болестан, шећераш, и често му се понашање варира од јагњећег до вучијег...

Kakvo maestralno skretanje vode na vodenicu. Ti bas i nisi nesto vican endokrinologiji, a kanda ni bolestima zavisnosti (alkoholizmu) pa zato takve pausalne izjave i postujes.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=834093#p834093:25i60o7k je napisao(la):
gishko » Уто Мар 23, 2021 6:18 pm[/url]":25i60o7k]Šta god misliš da je relevantno i šta se može smatrati pravcem koji je poslužio kao inspiracija umetnika za oslikavanje Hrama. Bilo bi super ako može da se nadje najstariji primer. Prvenstveno mislim na kolorit i materijale.

На ово питање је Елнамор дао достојан одговор. Никад у историји српства није било оваквог храма. Ми можемо само да сањамо како су били украшени храмови које је Душан подигао у Скопљу, Призрену у Аранђеловцу. Једноставно ништа није остало. Отуда и потреба за угледањем на постојеће храмове.



[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=834093#p834093:25i60o7k je napisao(la):
gishko » Уто Мар 23, 2021 6:18 pm[/url]":25i60o7k]
Edit: Sada sam video deo posta u vezi sa crkvom u Vršcu. Ako pričamo o sadašnjem stanju ikonostasa, za mene je malo reći nukus i užas, a to ne bi trebalo da bude posao vladike, medjutim, ovo je otišlo i dalje pa je i država i zavod za zaštitu spomenika prećutao, zašto? Da li su vladike opasne pa niko ne sme da im protivreči?
Što se ostalih tiče, zaista bih voleo da čujem kome se dopada ovo?

Садашње стање иконостаса је, претпостављам, привремено а не коначно. Чији је то посао то је тешко утврдити, јер завод прати мало другачије циљеве. Колико је завод стручан да то ради, навешћу пример Петрове цркве код Новог Пазара, нашу најстарију цркву (на подрујчју данашње Србије). Тамо је завод поплочавао под, са надгробним споменицима. :violina:

Владике нити су опасне нити не може да им се противречи и ту долазимо до поенте. У свеколиком спрству ми немамо одговарајући кадар који би се бавио сакралном архитектуром. Ми немамо неимаре у првобитном смилу те речи. Постоје талентоване архитекте, инжењери, али специјализовани за комерцијалне објекте. Или обејкте савремене намене. Ти објекти су познати, тејнологије такође, постоје стандарди и препоруке.

Што се православних храмова тиче, такође постоје правила шта обавезно мора да буде испоштовано. Међутим то никако не значи да је све апсолутно унапред дефинисано. Постоји слобода и то значајна. Међутим, да би та слобода била достигнута, потребна је синергија свих учесника пројекта. Ако је архитекта секуларан, арелгиозна личност, никад али готово никад неће бити у стању да одбрани неке своје идеје.

Што се тиче интеријера, ту је ствар јако слаба, јер због због мало пара, ми немамо ни материјале, ни школу ни знања да тако нешто урадимо.


[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=834236#p834236:25i60o7k je napisao(la):
Sixto » Сре Мар 24, 2021 6:59 am[/url]":25i60o7k]
Kakvo maestralno skretanje vode na vodenicu. Ti bas i nisi nesto vican endokrinologiji, a kanda ni bolestima zavisnosti (alkoholizmu) pa zato takve pausalne izjave i postujes.

Ја сам рекао оно што лично знам, а ти си рекао сад шта?
 
Tvoje licne interpretacije u svrhu upodobljavanja njegovih istupa u javnosti su besmislene. Ali dobro, kao strastveni pristasa od tebe se to i ocekuje.
 
Морам да признам да ме Сиксто страшно нервирао испрва, сад ме, као и тебе засмејава.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=834593#p834593:2n6xr1dn je napisao(la):
Sixto » Чет Мар 25, 2021 2:08 am[/url]":2n6xr1dn]Tvoje licne interpretacije u svrhu upodobljavanja njegovih istupa u javnosti su besmislene. Ali dobro, kao strastveni pristasa od tebe se to i ocekuje.

Ајде реци ти нама чиме је тебе, лично, владика Никанор очепио? Или си ти, вођен натписима из медија, просто прихвтио те натписе као истину јер ти таква позиција више одговора? - тј већ с био предубеђен па ти само "легло".

Да напоменем да ми већ дугујеш један одговор.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=834167#p834167:3ht4911n je napisao(la):
Elnamor » Uto Mar 23, 2021 7:18 pm[/url]":3ht4911n]
gishko":3ht4911n je napisao(la):
Ok Prle, prvo mi nadji u Srbiji dosledan primer po kome je uredjen enterijer hrama pa ćemo o ostalom.

Tehnika mozaika je bila rezervisana za carske crkve, tako da su one bile po vecim centrima IR carstva. Logicno da je Muhin imao uzore u nasem podneblju, ali zbog monumentalnosti hrama, neke stvari se nisu mogle prosto prepisati.
A sto se tice toga sto SPC gura pseudo vizantijsku arhitekturu, mislim da je glavni problem sto tu nema neko vece telo u sastavu crkve, koje bi to kontrolisalo, vec o izgledu crkve odlucuje lokalni episkop, a nekada cak i vecinski darodavci i priloznici. U fazonu moje pare moja pesma. Ima lepih primera savremenih crkava koje su lepa i smislena imitacija Vizantije. Manje vise sve crkve koje je radio Predrag Peđa Ristić, sem one u Baru. Mislim da su njegove crkve uspela resenja, i unutra i spolja.
Ono sto meni razocarava je sto nema vise srpsko-vizantijskog stila. Kao sto su crkva u Pancevu ili u Paracinu (slika). Mislim da bi ova vrsta crkava MNOGO lepo legla beogradu, pogotovo starim delovima grada. A vec postoji par svetovnih gradjevina u ovom stili. Po meni su te crkve mnogo lepe i nekako gradske, dok su mi ove pseudo vizantijske sa izolacija fasadom mnogo smesne i veoma lose izgledaju. Naravno crkva je crkva, ali moze i lepa crkva :D
file.php

file.php

Na prvoj slici je crkva Svetih apostola u Jagodini. Jedna od najuspelijih petokupolnih projekata kod nas. Neovizantijski stil je u pitanju. Projekat tadašnjeg ministarstva građevine (Svetozar Ivačkoviće je vodio projektni tim čini mi se). U to vreme nastaju i crkva Preobraženja u Pančevu, i Paraćinska crkva Svete Trojice. Tad se znao red...

Identičan arhitektonski raspored kao crkva u Jagodini ima saborna crkva Hrista spasitelja u Banjoj Luci. Srušena do temelja u Drugom svetskom ratu, obnovljena pre 15-ak godina. Jedino što je ona u srpsko-vizantijskom stilu.

Hram Hrista Spasitelja, Banja Luka RS by Suvajac, on Flickr
 
За модерно православно градитељство мени је Тирана добра као узор. Овако нешто бих волео да видим на Новом Београду:

tirana-9.jpg


orthodox-church-in-tirana.jpg


detail20180429-VAR_2532-%D0%BE%D0%B1%D1%80.jpg


Ово је план за будућу архиепископију:

project-piclwexiwzxab1312012181854.jpg
 
Апсолутно не видим ни један разлог зашто би православна архитектура била "модерна"

Цела поента православља и јесте да се очува најстарија и највернија слика хришћанства могућа. Другим речима, да се људи повијају догми из доба Христа како се верује да ју је он изразио. Не да се она повија људима и моди.

Православље ни не постоји да "иде у корак са временом" ни да се додворава ни да се прилагођава тренутним световним трендовима. Правити православне цркве "да изгледају модерно" је са верске стране потпуно промашен приступ који иде против основних принципа православља.

То не значи нужно да архитектура православних објеката неће уопште да еволуира али свака еволуција је увек била аутохтона за православље или бар хришћанство, није копирала шта је у том тренутку било актуелно у световној (стамбеној, државној) архитектури.

То је додатно наглашено чињеницом да је српско православље мешавина хришћанства и верских обичаја/веровања из периода паганизма које се консолидовало у верско-обичајни систем који чува српски идентитет и традицију. Оваква црква какву си ставио не носи никакву традиционалну ноту, потпуно је генеричка и комотно може да буде мормонска како изгледа. Српско дете у њој не би осетило нити доживело никакву везу са својим прецима и народном културом.
 
Vrh