Uroš985
Intermediate
- Učlanjen(a)
- 09.12.2017.
- Poruke
- 461
- Pohvaljen
- 698
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=835444#p835444:2pc9jgw8 je napisao(la):Kailan » Sub Mar 27, 2021 1:37 pm[/url]":2pc9jgw8]Апсолутно не видим ни један разлог зашто би православна архитектура била "модерна"
Цела поента православља и јесте да се очува најстарија и највернија слика хришћанства могућа. Другим речима, да се људи повијају догми из доба Христа како се верује да ју је он изразио. Не да се она повија људима и моди.
Православље ни не постоји да "иде у корак са временом" ни да се додворава ни да се прилагођава тренутним световним трендовима. Правити православне цркве "да изгледају модерно" је са верске стране потпуно промашен приступ који иде против основних принципа православља.
То не значи нужно да архитектура православних објеката неће уопште да еволуира али свака еволуција је увек била аутохтона за православље или бар хришћанство, није копирала шта је у том тренутку било актуелно у световној (стамбеној, државној) архитектури.
То је додатно наглашено чињеницом да је српско православље мешавина хришћанства и верских обичаја/веровања из периода паганизма које се консолидовало у верско-обичајни систем који чува српски идентитет и традицију. Оваква црква какву си ставио не носи никакву традиционалну ноту, потпуно је генеричка и комотно може да буде мормонска како изгледа. Српско дете у њој не би осетило нити доживело никакву везу са својим прецима и народном културом.
Oво је погрешно разумевање и тумачење из много разлога.
За почетак, римокатолици себе називају православном црквом, као што и ми православци себе назвивамо католичанском (саборном,васељенском) црквом. Дакле, сви мисле да они чувају изворност вере. Нисмо ми сели и рекли "е ми ћемо чувати изворност по сваку цену и по томе ћемо се разликовати од свих осталих". До раскола између Источне и Западне цркве је дошло из политичких и других разлога, али је свако наставио да живи и ради као и пре тога у највећој мери.
Што нас доводи до следећег - не чува се изворност вере слепим држањем, догми, већ неговањем духа вере. И сви сматрају да негују тај дух вере који су неговали и пре раскола. То можда неки мисле да је Римокатоличка црква одступила од неких принципа своје вере. Али они то сигурно не мисле.
Трећа ствар, црква је увек ишла, не у складу са временом, него испред свог времена (положај жене у друштву, питање ропства, мир и љубав међу свим народима и др.) Оно време када црква каска за модерним временом и кретањима може да се назове само декадентним за цркву. Јер не ипуњава своју назнаку да води народ(е) бољем и напреднијем. Поново у складу са духом вере.
У том смислу, и у градитељству црква треба да, негујући дух вере, иде напред и изналази нове и нове моделе за изражавање своје вере.
По мени је овај пример у Тирани одличан.
У Београду имамо нпр. цркву Св. Петке на Чукаричкој падини ако се не варам... Модерно а у духу вере.
Румуни имају одличне примере заиста.
А спрско дете увек може да погледа наше старе манастире и увери се у то шта је наше предање. Ипак, истовремено треба да буде научено да му је национални идентитет секундарни. Примарно треба да му буде то што је хришћанин, па тек онда Србин.