Šta je novo?

Hram Svetog Save

Jedno pitanje, ako neko zna. Da li je i na starim projektima ulaz u kriptu ovako rešen. Meni je prostorno ovde sve konfuzno. Mali prolaz i gomila vrata plus ova ograda koja u suprotnom pravcu ide kao brodu. Zar nije moglo nekako sve da se sakrije iza luka. Makar na ovoj strani oltara, a ona na zapadnoj je mogla ostati kako jeste. Jer meni uvek kad pogledam na ovaj deo, sve deluje nekako čudno, da ne znam ništa o Hramu, ne bih se baš na prvu loptu snašao. Ne znam... :?
 

Prilozi

  • 20210310-182047.jpg
    20210310-182047.jpg
    633,3 KB · Pregleda: 5.447
Da , ne obicno ,....
ulaz u kriptu sleve strane u blizini oltara... mada kripta je uradjena kao hram u hramu ...
to videh samo u Vatikanu ... Aja Sofija -hram u hramu- nema , kao ni mnoge druge pravoslavne Bogomolje u koje bejah


U sv. Marku na Tasu ulaz u kriptu je jos ne primetniji
desno odmah iza prodavnice sveca ....

Oduvek mi je bilo tupavo da se svuda kod nas trgovina vrsi unutar hramova
....I uđe Isus u hram Božiji, izgna sve koji prodavahu i kupovahu po hramu, i ispremeta stolove onih što mijenjahu novce, i klupe onih što prodavahu golubove. I reče im. Napisano je:[6] Dom moj dom molitave neka se zove; a vi načiniste od njega pećinu razbojničku....

a paljenje svece izbacise napolje ispred -nicega - da ne garave hram i ikone ....
Sveće ispred Spasiteljevih ikona označavaju da je On Svetlost istinska, koja prosvećuje svakog čoveka koji dolazi u svet (Jn. 1, 9), a istovremeno i Oganj koji opaljuje ili oživotvorava naše duše i tela; sveće pred ikonama Majke Božije označavaju da je Ona Majka nepristupne Svetlosti, a istovremeno i Njenu plamenu ljubav prema ljudskom rodu; da je Ona u Svojoj utrobi nosila Božanski oganj i netaknuta njime nosi u Sebi večno Božanski oganj koji se uselio u Nju; sveće ispred ikona svetitelja označavaju plamenu ljubav svetitelja prema Bogu, radi Koga su žrtvovali sve, što je čoveku drago u životu … označavaju da su oni svetilnici koji nam gore i svetle svojim životima, svojim vrlinama i naši usrdni molitvenici pred Bogom, koji se i dan i noć mole za nas; upaljene sveće označavaju i našu plamenu usrdnost prema njima i žrtvu od srca…”



U Rimu u sv.Petra ulaz u kriptu je spolja ...

Mozda postoji neko jednostavno objasnjenje svih navedenih ne obicnosti ?
:sesir:
 
У храму Христа Спаситеља у Москви и крипту може и кроз храм може и одељено
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=830326#p830326:3vstbpbr je napisao(la):
Elnamor » Pet Mar 12, 2021 12:01 am[/url]":3vstbpbr]Jedno pitanje, ako neko zna. Da li je i na starim projektima ulaz u kriptu ovako rešen. Meni je prostorno ovde sve konfuzno. Mali prolaz i gomila vrata plus ova ograda koja u suprotnom pravcu ide kao brodu. Zar nije moglo nekako sve da se sakrije iza luka. Makar na ovoj strani oltara, a ona na zapadnoj je mogla ostati kako jeste. Jer meni uvek kad pogledam na ovaj deo, sve deluje nekako čudno, da ne znam ništa o Hramu, ne bih se baš na prvu loptu snašao. Ne znam... :?
file.php

Па добро, да је мали пролаз из брода у крипту, баш и није, слажем се да је можда требало другачије то решити, али оно, то нам је што нам је, искрено се надам да се нико од нас неће толико угојити да ће нам и тај пролаз бити мали, хуехуе, није смешно. :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
 
Ulazi u kriptu su ok, ali su same stepenice, tj. silazak pogrešno usmereni. Trebalo je da se od tog zelenog stuba silazi dole, a ne sa suprotne strane kao što je sada slučaj.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=830368#p830368:563payba je napisao(la):
ZvezdaracMare » 12 Mar 2021 02:34[/url]":563payba]Ekumenizam.

Ja neuk nadjoh tumačenje na odgovor :
al imam još pitanja vezanih o ovom hramu.
,, .... појам којим се означавају тежње, настојања и покрети усмерени ка зближавању, сарадњи, помирењу и јединству хришћанских цркава.... ,,

Koje zblizavanje se postize trgovinom u hramu ?
Koje zblizavanje se postize izbacivanjem ,,paljenice,, ispred nicega ?

Koje reprezatovni drugi hrišcanski hramovi
u svom hramu imaju u podrumu dr. hram ?
da bi smo se sa njima mogli zblizili ?

Tesko da je tvoj ogovor ,,Ekumenizam,,
ispravan.... mozda treba naci drugi pojam ili neko ko to zna objasniti

:sesir:
 
Sta je sa slikama, kako teku radovi na prekrivanju rombova? Ima li ko blizu hrama da napravi par fotografija? ;) tnx
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=832013#p832013:3ncvubdx je napisao(la):
Srdjan1984 » Sre Mar 17, 2021 10:37 am[/url]":3ncvubdx]Sta je sa slikama, kako teku radovi na prekrivanju rombova? Ima li ko blizu hrama da napravi par fotografija? ;) tnx

Eh, kud ne reče juče da malo bolje slikam i taj deo :D

Koliko sam primetio, za sada samo na ovom jednom desno od oltara. Izgleda kao da su nalepili neke mermerne ploče, tako deluje. Nije da su mi se rombovi sviđali, ali ovo mi se sviđa još manje. Ovaj zeleni mermer je davao prijatan kontrast. Sećam se da sam jednom prilikom na ovom delu levo od oltara video belu figuru orla na ovom najvećem rombu, to nije delovalo loe uopšte, al posle je to uklonjeno. Videćemo kako će ispasti na kraju.
 

Prilozi

  • 20210315_192711 (3).jpg
    20210315_192711 (3).jpg
    155,8 KB · Pregleda: 4.134
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=832019#p832019:1tvbnmzi je napisao(la):
Baston » Sre Mar 17, 2021 10:50 am[/url]":1tvbnmzi]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=832013#p832013:1tvbnmzi je napisao(la):
Srdjan1984 » Sre Mar 17, 2021 10:37 am[/url]":1tvbnmzi]Sta je sa slikama, kako teku radovi na prekrivanju rombova? Ima li ko blizu hrama da napravi par fotografija? ;) tnx

Eh, kud ne reče juče da malo bolje slikam i taj deo :D

Koliko sam primetio, za sada samo na ovom jednom desno od oltara. Izgleda kao da su nalepili neke mermerne ploče, tako deluje. Nije da su mi se rombovi sviđali, ali ovo mi se sviđa još manje. Ovaj zeleni mermer je davao prijatan kontrast. Sećam se da sam jednom prilikom na ovom delu levo od oltara video belu figuru orla na ovom najvećem rombu, to nije delovalo loe uopšte, al posle je to uklonjeno. Videćemo kako će ispasti na kraju.
file.php

HVALA LIJEPO! Slazem se sa vama, rombovi se nisu uklapali ali ovo je jos manje uklapa.... :/
 
Evo par najnovijih slika, postavili iz " MG Matijasevic" ;)
 

Prilozi

  • 161888922_4076099712423205_8680355943180018001_n.jpg
    161888922_4076099712423205_8680355943180018001_n.jpg
    93,3 KB · Pregleda: 3.811
  • 161950904_1330603957313262_6984828531249761067_n.jpg
    161950904_1330603957313262_6984828531249761067_n.jpg
    101,4 KB · Pregleda: 3.799
Mani sad tu nedostaje ona zelena koja je bila "iza" rombova.

Možda su mogli samo preko crvenih da stave bele rombove.
 
Ради се, ради.
 

Prilozi

  • IMG_20210318_162219.jpg
    IMG_20210318_162219.jpg
    652,9 KB · Pregleda: 3.289
  • IMG_20210318_162256.jpg
    IMG_20210318_162256.jpg
    573,4 KB · Pregleda: 3.304
  • IMG_20210318_162326.jpg
    IMG_20210318_162326.jpg
    516,8 KB · Pregleda: 3.301
  • IMG_20210318_162406.jpg
    IMG_20210318_162406.jpg
    715,5 KB · Pregleda: 3.297
  • IMG_20210318_162433.jpg
    IMG_20210318_162433.jpg
    595,6 KB · Pregleda: 3.286
  • IMG_20210318_162522.jpg
    IMG_20210318_162522.jpg
    603,4 KB · Pregleda: 3.300
I šta sad radi prelepa duboko zelena boja stubova koja se savršeno poklapa sa jarkim zlatnim mozaikom. Sada ona zvrji sama bez ritma u izmenjenom podu i zidovima, prethodno takođe sa zelenom.

Eto, zamisle nešto drugačije i onda poremete autorovu veoma razrađenu kompoziciju koju oni ignorišu.

Novi pod je detaljniji i lep, ali mu je žuta nekako bledunjava u odnosu na jarko zlato. Dve nijanse žutog su čudna kombinacija. Nove boje su nameravane da povežu na novi način, ali zbog mašanja nijansi nisu. Bolje su komplementirale stare boje što dokazuju zeleni stubovi, ponavljam.

Malo mašanje nijanse, kao što vidosmo na fasadi pravi ogromnu razliku između vrhunskog dela i eto hajde podnošljivog rešenja. To su izgleda stari majstori znali bolje.
 
Čekao sam da neko napiše.. da ne ispada da ja hejtujem.

Slažem se od reči do reči. Zeleni stubovi se sada ne slažu ni sa čim. Bar da imamo zelenu boju u podu, nego imamo ovu nedefinisanu tamnu.. da li je crna, ne znam šta je.. Ovako klot belo kako su prekrili romboide mi se nikako ne sviđa. Žuta boja u podu je morala biti mnogo zagasitija.

Opet moram istaći Oplenac. Savršen sklad svega, poda, mozaika, kamena.. odmerenost.
oplenac-topola (5).jpg
 
Da. Vizantijski stil je nakićen, prezasićen i intenzivan. I na taj svoj način je prelep, a i zahtevan jer ne sme biti mašanja. Ako je šarenilo nije neko nasumično ni kičasto.

I fasada, i povišena kupola i ikonostas su sve mač sa 2 oštrice.

Ima Hram puno aduta i ne mogu ove odluke da ga sad upropaste potpuno, ali se vide neka mesta gde je pukla neka prva kompozicija, tako nekim intervencijama.
Promeniš 1 aspekt pa poremetiš 6.
 
Ovi kablovi razvuceni po coskovima po metodi naknadna pamet su jezivi. Kablovi na ivici spoja dva zida prosto peku oci. Razvukli te kamere i senzore pokreta kao da je banka. Al estetiku posle Pop-Shopa u Hramu je valjda previse ocekivati.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=832548#p832548:ekspdz7l je napisao(la):
cooyseeteam88 » Čet Mar 18, 2021 5:28 pm[/url]":ekspdz7l]Ради се, ради.
file.php

file.php

file.php

file.php

file.php

file.php

Totalno bezpotrebno da se uopste i doslo do ovoga. Ili izuzetna nestrucnost ili pranje novca ili bahacenje istim
 
Ja mislim da je najbolje da sačekamo kada sve završe. Pod kada se ispolira biće dosta tamniji, plus će se pprostor popuniti tronovima za ikone i još ko zna čim. Iskreno mislim da je ovaj beli mermer na zidovima korak napred u odnosu na stare rombove, sada je prostor vizuelno ujednačen, i stvara se veza sa belim ikonostasom. Mislim da su ovi neutralni tonovi lepi jer će bit lakše manipulisati sa ostalim pokretnim "nameštajem" u Hramu. Mislim da će na kraju sve lepo da se uklopi, plus moramo računati da će buduće generacije takodje doprinositi izgledu Hrama. Tako da će se on uvek menjati.

Dosta ljudi žali što Hram ne liči više na Oplenac, ali prosto Muhin se više ugledao na Carigrad, crkvu Horu, kao i crkvu svetog Marka u Veneciji, takodje i katedralu Monreale u Palermu, čiji gornji deo oltara liči mnogo na naš. Dok se Oplenac uglavnom ogleda u našem srednjovekovnom slikarstvu kao i na Ravenu, kripta u Oplencu je duboko inspirisana mauzolejom Gale Placidije u Raveni. Tako da prosto ne možemo porediti te dve stvari. Vizantijska umetnost je uticala na velike prostore, tako da zaista ima dosta nijansi. Mislim da Hram lepo kombinuje neke stvari, ali naravno ima dosta propuštenih šansi. Mada, najbolje je da sačekamo završetak... Ne znam :?
 
Nije mi jasno zašto su pravili ovakve egzibicije i izmišljali toplu vodu. Evo primera iz Aja Sofije - zeleni stubovi i zelenkasti i sivi mermer na zidovima. Tako je trebalo i ovde uraditi.
Marble-Panel-in-Hagia-Sophia-Istanbul-8.jpg
Onda i u podu malo prošaraš zelenim mermerom i imaš savršen sklad.. Nadam se da će na kraju sve biti u redu, ali kako je krenulo..
 
Kako se ovo lepo stapa, "blenduje", prosto fantastično! Ta lepa polihromija.
 
Ono što, po meni, je trebalo da se bukvalno prekopira sa Svete Sofije ili katedrale St. Louis u Mizuriju (Slika) jeste rešenje sa stubovima koje "podupiru" apside. U Hramu nekako deluje neprirodno, kao da taj deo nije zavrsen. Ima ta oštra linija prelaza. Znam da su tu galerije hora, ali se moglo dodatnim stubovima, kao u Svetoj Sofiji, napraviti neka malo zanimljivija kompozicija. Mozda čak i na ovu ogradu galerije hora u Hramu treba dodati neku ogradu, čisto da se vizuelno dočara da postoji dodatan prostor, ovako mi deluje baš neprirodno, i imam osećaj kao da nešto fali. Sveta sofija sa svojom "šumom" stubova mnogo lepše deluje, i dosta monumentalnije i raskošnije... ne znam.
 

Prilozi

  • 20210223_132932.jpg
    20210223_132932.jpg
    242,9 KB · Pregleda: 1.583
  • viber_image_2021-03-21_22-45-50.jpg
    viber_image_2021-03-21_22-45-50.jpg
    279,6 KB · Pregleda: 1.584
Slažem se sa @Vox91

Ovolika količina belog i zlatnog je preterana i otišlo je sve odavno u kič, kao sa primera dole. Još da stave bele lavove i angažuju Vuletove nameštaje pa da se upotpuni utisak. Ja zaista ne mogu da prepoznama sebe u grupi ljudi koja ovo doživljava kao nešto naše i tradicionalno.

85719_vila8_ff.jpg


https://www.espreso.co.rs/vesti/drustvo ... strana/sve
 
Vrh