Šta je novo?

Hram Svetog Save

Najbogatije eparhija nemacka je Kelnska, njeno bogatsvo broji 3,36 miljarede evra. Poseduje 227 nekretnine, 17 preduzeca. Od aktive 2,6 miljarde evra. Sad ti poredi bogatsvo Kelnske eparhije sa bogatsvom Srbije i akumuliranih aktiva cele drzave. Pa racunaj jos da druge eparhije u Nemackoj takode dobro posluju. Ne razumen neosnovane kritike koje baziraju na jednom poslovnom objetu od 10 m² u meduprostoru podsemeg objekta. Crkva ima svoje troskove, a nacin kako ih pokriva, plate, srtuju, grejanje, namirnice itd razumno je da more da razmislja kao svako drugo preduzec - pozitivnom platnom bilansom.
 
Orjen
Nisu problem ostali prihodi SPC, i srednjevekovni manastiri su imali vinarije, imanja, zlato.
Nego gledajući Hram kao celinu, nije mi baš da estetično da se prodavnica nalazi u samoj zgradi, bolje da je u odvojenom objektu, šta znam.

Elem, da napreduje tema, evo plana za vrata tek sam skoro otkrio, lepi su mi detalji

Vrata.jpg
 
Slazem se sa Short/Poem da nije esteticno da je prodavnica bas u prolazu izmedju glavnog dela hrama i kripte. mislim da niko nema problem sa samom prodavnicom vec sa njenom pozicijom, kao ono ,,sto ne bi svratio pre pricesca'' - odaje pogresnu poruku. Bolja pozicija je bila gore, cak iako je u samom hramu, imajuci u vidu da se ona estetski uklapala a nije bas ni dominirala.
 
Offtopic obrisan, vratimo se temi ;)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=743300#p743300:2sd8vvs4 je napisao(la):
Short/Poem » Sub Maj 30, 2020 12:25 am[/url]":2sd8vvs4]Orjen
Nisu problem ostali prihodi SPC, i srednjevekovni manastiri su imali vinarije, imanja, zlato.
Nego gledajući Hram kao celinu, nije mi baš da estetično da se prodavnica nalazi u samoj zgradi, bolje da je u odvojenom objektu, šta znam.

Elem, da napreduje tema, evo plana za vrata tek sam skoro otkrio, lepi su mi detalji


file.php
Pritom nisu u pitanju samo vrata nego radovi na fasadi tj lučnih delova kod samog ulaza dok su oba kapitela završena. Detalje koje smo pominjali će razbiti monotoniju fasade.
 
Обећава улаз. Ако ову пластику додају око свих отвора, онда можда и има смисао монотона фасада која је добра позадина.

А врата видим да ће бити бронзана. Хммм
 
Prolazim neki dan, ipak jedino moderan krst i može sa sve bibliotekom. Uklapa se.
Čitav taj kvart od Hrama do Slavije ima mnogo novijih zgrada sa mermernim pločama.

Jedino malo neuobičajeno što su vertikalne ali valjda će detalji da mnogo poprave estetiku! Nadam se da sve one ivice zidova i stubići na prozorima kupola mogu fino da se izbruse.
 
Pitam se da li je trend cecesije u Beogradu zapravo započeo sa Hramom Svetog Save... :?
file.php
 
Чекј, још није готово. Видео си украсе око портала...
 
Pritom nisu u pitanju samo vrata nego radovi na fasadi tj lučnih delova kod samog ulaza dok su oba kapitela završena. Detalje koje smo pominjali će razbiti monotoniju fasade.

Da lepše će to biti. Samo još kada bi se tako nastavilo malo po malo.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=743310#p743310:3en5l58o je napisao(la):
Salebata » Суб Мај 30, 2020 1:13 am[/url]":3en5l58o]Slazem se sa Short/Poem da nije esteticno da je prodavnica bas u prolazu izmedju glavnog dela hrama i kripte. mislim da niko nema problem sa samom prodavnicom vec sa njenom pozicijom, kao ono ,,sto ne bi svratio pre pricesca'' - odaje pogresnu poruku. Bolja pozicija je bila gore, cak iako je u samom hramu, imajuci u vidu da se ona estetski uklapala a nije bas ni dominirala.

Nisam vernik ali mi je urnebesna količina nepoznavanja ili bar nemara prema hrišćanskoj veri od strane onih koji u Srbiji glume da je brane.

Prodavnica u Hramu hrišćanske religije ne da nije prikladna već se direktno kosi sa pomenutom. Urnebesno je što se SPC poziva na neki autoritet Isusovih reči a doslovno profitira na prodaji verskih i obrednih objekata u Hramu.

Za novopečene turbo vernike:

I беше близу Пасха јудејска, те оде Исус горе у Јерусалим. I нађе продавце волова, оваца, голубова и мењаче новца како седе у храму. Тада начини бич од узица и изагна све из храма, и овце и волове, мењачима просу новце и испретура столове, а онима што продаваху голубове рече: носите то одавде, не чините од дома Оца мога кућу трговачку.
— Јеванђеље по Јовану, 2:13-16
https://sr.wikipedia.org/sr-ec/Incident_u_Hramu

Tzv. "Incident u Hramu" ili "Neredi u Hramu" se smatraju jednim od ključnih događaja u Hrišćanstvu za koje neki tumače da su bili "kap koja je prelila čašu" i direktno doveli do Hristovog razapeća. Nalaze se u sva četiri Jevanđelja. On tu izričito uništava trgovinu po Hramu, ponajviše prodavce golubova jer je sirotinja koristila golubove za prinos žrtve Bogu a oni profitirali na njihovom bogosluženju. SPC već direktno čini jedan od ogromnih grehova po hrišćanstvu jer se direktno ruga Isusovim rečima profitiranjem na prodaji verskih objekata a sada su u obesti došli dotle da otvaraju prodavnicu po Hramu, upravo ono što je Isusa razbesnelo. I istovremeno se pozivaju na Isusa kada terorišu gejeve iako protiv toga Isus sam nije ništa rekao a protiv onoga što oni rade jeste. Da nije tužno bilo bi smešno.
 
Не мора да значи, али може да буде :)

 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=746105#p746105:2xvuc6mu je napisao(la):
Deep cover » 09 Jun 2020 02:59 pm[/url]":2xvuc6mu]Roba za crkvenu prodavnicu? :mrgreen:

:D

Не, помислих да је "мозаика".
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=743300#p743300:1q1atwgs je napisao(la):
Short/Poem » 30 Мај 2020 07:25[/url]":1q1atwgs]
Nego gledajući Hram kao celinu, nije mi baš da estetično da se prodavnica nalazi u samoj zgradi, bolje da je u odvojenom objektu, šta znam.
Па, то није само питање естетике, већ и вере. Познато је да је Господ истрерао трговце из Храма:

„И близу бјеше Пасха јудејска, и отиде Исус у Јерусалим. И нађе у храму оне што продају говеда и овце и голубове, и мјењаче новца гдје сједе. И начинивши бич од узица, изагна све из храма, и овце и говеда: а мјењачима просу новац и столове испретура. И рече онима што продају голубове: Носите то одавде! Не правите од дома Оца мога, дом трговине.” (Јован 2, 13-16)
Разуме се, овде се контекст потпуно разликује, јер нико није дошао са стране и разапео тезгу, нити се сами свештеници баве „бизнисом”, а и продају се ствари које су у непосредној вези с вером.

Ипак, приметићете да практучно свуда где та могућност постоји, продавнице се налазе ван оквира самог храма, а у многим манастирима, и ван саме порте. Нажалост, неретко нема могућности да се продавница измести из саме цркве.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=745969#p745969:1q1atwgs je napisao(la):
Kailan » 09 Јун 2020 17:57[/url]":1q1atwgs]Za novopečene turbo vernike
Ах, сад тек приметих да се неко већ осврнуо на ово. Само, да сте мало више читали Свето писмо и дела Светих Отаца, а мало мање Википедију, знали бисте шта је икономија, и увидели бисте разлику између буквалног претварања храма у тржницу, и продаје бираних предмета у његовим оквирима, у циљу издржавања саме црквене оштине.
 
Не бити верник, а расправљати на теме или још горе - тумачити - је парадоксално.

Ако си хтео да кажеш да ти је криво што црква не плаћа порез, тако си и требао да кажеш. Остало је непримерено, а ево и зашто (осврнућу се на конкретни случај храма светог Саве имајући у виду његов изузетан значај која може условно да се yпореди са Храмом на Сиону).


У старозаветној традицији, сви Јудеји али и други народи који су поверовали у Једнога Бога долазили су бар једном годишње да принесу жртву паљеницу за очишћење грехова. Сиромашни су приносили грлице, богатији козе, овце, а најбогатији телад, јунад. Није само материјални статус утицао на избор животиње за жртву већ и величина греха.

Људи су живели у врло удаљеним крајевима и довозити животињу за жртву би било врло тешко, због пустиње, тј немања хране и воде уз пут. Отуда сама трговина животињама није нешто што је било санкционисано нити непожељно, рекао бих обрнуто.

Шта је Господа наљутило? Поштено трговање није - та традиција је постојала дуго и омогућавала је људима из удаљених крајева да принесу жртву. Шта онда?

Поменух да осим Јевреја у храм су долазили и други народи. За њих су синови Израиља у храму оставили посебно место. Тј. Нису могли да стоје и моле се било где већ у једном засебном делу који је био у храму. И шта се деси? Старешине храма реше да тај засебни део испразне од нејевреја а то место дају трговцима који више плате и јер животиње из храма су имале бољу цену од оних из дворишта или са улице..

И шта имамо: старешине храма избацују вернике да би на то место ставили трговце како би се више богатили.

Та трговина није била Господу по вољи, и то много - како нам Јеванђеље саопштава.

Колико је то слично са продавницом у Храму светог Саве?

Да се разумемо, присталица сам кад год може да продавнице буду ван храма јер су увек избор вашара кад год су велики празници.
 
:)
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=746111#p746111:xeboeq6k je napisao(la):
Sarajevska » Uto Jun 09, 2020 3:13 pm[/url]":xeboeq6k]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=746105#p746105:xeboeq6k je napisao(la):
Deep cover » 09 Jun 2020 02:59 pm[/url]":xeboeq6k]Roba za crkvenu prodavnicu? :mrgreen:

:D

Не, помислих да је "мозаика".
Стигли су руси, распитао сам се :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=746220#p746220:3or5uzdc je napisao(la):
Прле » Уто Јун 09, 2020 9:09 pm[/url]":3or5uzdc]Не бити верник, а расправљати на теме или још горе - тумачити - је парадоксално.

Ако си хтео да кажеш да ти је криво што црква не плаћа порез, тако си и требао да кажеш. Остало је непримерено, а ево и зашто (осврнућу се на конкретни случај храма светог Саве имајући у виду његов изузетан значај која може условно да се yпореди са Храмом на Сиону).


У старозаветној традицији, сви Јудеји али и други народи који су поверовали у Једнога Бога долазили су бар једном годишње да принесу жртву паљеницу за очишћење грехова. Сиромашни су приносили грлице, богатији козе, овце, а најбогатији телад, јунад. Није само материјални статус утицао на избор животиње за жртву већ и величина греха.

Људи су живели у врло удаљеним крајевима и довозити животињу за жртву би било врло тешко, због пустиње, тј немања хране и воде уз пут. Отуда сама трговина животињама није нешто што је било санкционисано нити непожељно, рекао бих обрнуто.

Шта је Господа наљутило? Поштено трговање није - та традиција је постојала дуго и омогућавала је људима из удаљених крајева да принесу жртву. Шта онда?

Поменух да осим Јевреја у храм су долазили и други народи. За њих су синови Израиља у храму оставили посебно место. Тј. Нису могли да стоје и моле се било где већ у једном засебном делу који је био у храму. И шта се деси? Старешине храма реше да тај засебни део испразне од нејевреја а то место дају трговцима који више плате и јер животиње из храма су имале бољу цену од оних из дворишта или са улице..

И шта имамо: старешине храма избацују вернике да би на то место ставили трговце како би се више богатили.

Та трговина није била Господу по вољи, и то много - како нам Јеванђеље саопштава.

Колико је то слично са продавницом у Храму светог Саве?

Да се разумемо, присталица сам кад год може да продавнице буду ван храма јер су увек избор вашара кад год су велики празници.

Ovo nije samo moje tumačenje već tumačenje sijaset svetskih akademika, jevrejskih istoričara i drugih stručnjaka koji apsolutno nigde ne smatraju da je greh bio "izbacivanje vernika iz hrama" nego doslovno, kako je Isus rekao, "pretvaranje Hrama u tržnicu". Istina je da Hram Svetog Save nije Hram na Sionu ali je pravoslavna tradicija da je svaka pravoslavna crkva "kuća Božija" što apsolutno znači da razlike ne može biti. Zaboravili ste da je autoritet Svetog Pisma u pravoslavnoj tradiciji iznad svakog crkvenog autoriteta a ako kanonski nešto piše da je nedozvoljeno onda tako mora da bude, koliko god popovi kasnije izmišljali sebi izgovore i tumačili Isusove reči na način koji im odgovara da profitiraju. To je kao kada bi lopovi danas uzeli da insistiraju kako se Božija zapovest "Ne kradi" odnosila na Jevreje u datom trenutku i kako ne važi za sve ostale jer bi Isus ponovio tako nešto da važi i za Hrišćane. Prosto je besmisleno, jasno i glasno je rečeno da se nešto ne radi i nijedna količina "tumačenja" i mentalne gimnastike ne može da pravda da se baš to radi.

Hrišćanstvo fundamentalno jeste antitrižna religija koja propoveda asketizam i odbacivanje materijalnih dobara. Vekovima pravoslavni monasi i sveštenici žive i živeli su skromno, od donacija vernika a bez prodavnica i firmi. Tako žive i monasi u budizmu, hinduizmu itd. Katolička crkva koliko znam ni na vrhuncu svoje obesti i bogaćenja nije po hramovima i crkvama otvarala prodavnice da bi sveštenici profitirali na tuđem bogosluženju.

Životinje koje su se prodavale su korišćene za bogosluženje, kao i objekti koji sada SPC prodaje u samoj "kući Božijoj". Time direktno prkosi onome što je Isus rekao da se ne sme raditi.

To što su popovi sebi našli opravdanje jer su na sebe uzeli da tumače Božiju volju kako im odgovara ne menja činjenicu da ono što rade prkosi i pravoslavnoj i generalno hrišćanskoj tradiciji. I katolički popovi su imali tumačenja koja su im pravdala "oproštajnice grehova" na kojima su profitirali.

Dokle god se ovaj Hram gradi od mojih poreza imam svako pravo da kritikujem njegovu funkciju, pogotovo ako smatram da je religijsko opravdanje za njegovu gradnju šarena laža jer se osnove te religije bogohulno krše zarad slivanja para u džepove uticajne svešteničke elite.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=743014#p743014:29enne93 je napisao(la):
Elnamor » Пет Мај 29, 2020 1:45 am[/url]":29enne93]Nisam siguran da li je neko vec objavio, ali premestili su prodavnice u deo kod Kripte. Deluje da ce im ovo biti trajno mesto. Ja nisam bio dugo u Hramu, pa mi je ovo prvi put da vidim :) Sory ako je neko već rekao...
Pogledajte prilog 1

To нису продавнице, већ витрине; продавнице, које су велики киосци, не би могле никако да стану на одмориште степеништа којима се силази у Крипту. Тако, сигурно је да се сама продаја не одвија на том месту.

Да ли су витрине поставили ту стално ради рекламе, или само привремено због радова који се можда изводе у северном порталу ваљало би видети на лицу места. Ако су стално ту, не свиђа ми се што имају картончиће с ценама.

Све цркве у којима сам био широм Србије имају данас продавнице сувенира, било у порти ако је то манастир, или у самој цркви ако нема бољег места. Под сувенирима подразумевам, сем свећа, тамјана, бројаница, накита и иконица различитог квалитета и величина, понегде и прехрамбене производе као што су мед, сокови, ракија, вино, природна козметика (нпр. сапун) и друге ствари с манастирске економије.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=746490#p746490:31rmcl5e je napisao(la):
Kailan » Сре Јун 10, 2020 2:39 pm[/url]":31rmcl5e]
Ovo nije samo moje tumačenje već tumačenje sijaset svetskih akademika, jevrejskih istoričara i drugih stručnjaka koji apsolutno nigde ne smatraju da je greh bio "izbacivanje vernika iz hrama" nego doslovno, kako je Isus rekao, "pretvaranje Hrama u tržnicu".

Упитнан је академизам тих сијасет академика - ако им је то тумачење. Тумачење је равно нивоу нашег сеоског свештеника са завршеном богословијом. Мој закључак када сам први пут прочитао тај одломак је био исти такав. А ја нисам академик.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=746490#p746490:31rmcl5e je napisao(la):
Kailan » Сре Јун 10, 2020 2:39 pm[/url]":31rmcl5e]
Istina je da Hram Svetog Save nije Hram na Sionu ali je pravoslavna tradicija da je svaka pravoslavna crkva "kuća Božija" što apsolutno znači da razlike ne može biti.

И нема, сагласан сам.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=746490#p746490:31rmcl5e je napisao(la):
Kailan » Сре Јун 10, 2020 2:39 pm[/url]":31rmcl5e]
Zaboravili ste da je autoritet Svetog Pisma u pravoslavnoj tradiciji iznad svakog crkvenog autoriteta a ako kanonski nešto piše da je nedozvoljeno onda tako mora da bude,

И ово је све тачно. Само, ја мислим да сам дао разјашњење и да је смисао оного што се десило далеко озбиљније него што се каже на први поглед.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=746490#p746490:31rmcl5e je napisao(la):
Kailan » Сре Јун 10, 2020 2:39 pm[/url]":31rmcl5e]
koliko god popovi kasnije izmišljali sebi izgovore i tumačili Isusove reči na način koji im odgovara da profitiraju. To je kao kada bi lopovi danas uzeli da insistiraju kako se Božija zapovest "Ne kradi" odnosila na Jevreje u datom trenutku i kako ne važi za sve ostale jer bi Isus ponovio tako nešto da važi i za Hrišćane. Prosto je besmisleno, jasno i glasno je rečeno da se nešto ne radi i nijedna količina "tumačenja" i mentalne gimnastike ne može da pravda da se baš to radi.

Не желим да верујем да човек који је био у стању да срочи текст иза цитата из библије, како би додао тежину својим тврдњама, није у стању да схвати оно што сам написао тј да је написано толико невероватно да би се назвало менталном гимнастиком. Е сад, прихватити предложену информацију то је вероватно унутрашњи рад на себи. Да, таква инфомрација није баш на википедији, потребно је урадити две или птри претраге на гуглу. Морам да нагласим, да оно што сам написао је само мали део какви су се бизниси тамо радили, и шта је Гопосда могло да натера на поступак. Ево још например https://foma.ru/kogo-i-pochemu-na-samom ... hrama.html


[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=746490#p746490:31rmcl5e je napisao(la):
Kailan » Сре Јун 10, 2020 2:39 pm[/url]":31rmcl5e]
Hrišćanstvo fundamentalno jeste antitrižna religija koja propoveda asketizam i odbacivanje materijalnih dobara. Vekovima pravoslavni monasi i sveštenici žive i živeli su skromno, od donacija vernika a bez prodavnica i firmi. Tako žive i monasi u budizmu, hinduizmu itd. Katolička crkva koliko znam ni na vrhuncu svoje obesti i bogaćenja nije po hramovima i crkvama otvarala prodavnice da bi sveštenici profitirali na tuđem bogosluženju.

Бојим се да се хришћанство уопште не бави односима људи на земљи нити земљским добитком. Да не кажем савршено је све једно да ли су људи сиромашни или богати (новцем и другим материјалним добрима). Оно чиме се хришћанство бави јесте наука како да се спасе највредније што сваки човек има: његова бесмртна душа.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=746490#p746490:31rmcl5e je napisao(la):
Kailan » Сре Јун 10, 2020 2:39 pm[/url]":31rmcl5e]
Životinje koje su se prodavale su korišćene za bogosluženje, kao i objekti koji sada SPC prodaje u samoj "kući Božijoj". Time direktno prkosi onome što je Isus rekao da se ne sme raditi.

Надам се да ће даље изучавање ове теме да измени Ваш поглед на ствари.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=746490#p746490:31rmcl5e je napisao(la):
Kailan » Сре Јун 10, 2020 2:39 pm[/url]":31rmcl5e]
Dokle god se ovaj Hram gradi od mojih poreza imam svako pravo da kritikujem njegovu funkciju, pogotovo ako smatram da je religijsko opravdanje za njegovu gradnju šarena laža jer se osnove te religije bogohulno krše zarad slivanja para u džepove uticajne svešteničke elite.

Искрено, уверен сам да је овај последњи пасус суштина тога што Вас гложе а не брига за јеванђеоско тумачење на дејства "попова". Како суди човек који не влада инфмрацијама на нешто што види? Обично кроз своје личне афинитете, свој склоп личности. Мислите о томе.
 
Не тиче се злонамерник неверника, а понајмање милитантних атеиста, шта ћемо ми верници радити у својим храмовима.

Short/Poem, иако неверник, покренуо је ово питање, али је то учинио на један пристојан и добронамеран начин (свака Вам част, колега), што оставља простора дискусији.

Двојица других, попут гладних паса који су намирисали крв, одмах су похитали да се обруше на Цркву, у њима својственом маниру. С таквима не може бити дискусије, јер у њима обитава дух богоборства и мржље. Њима не смета то што у црквама има продавница - сметају им саме цркве, и верници.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=743300#p743300:30wmg84k je napisao(la):
Short/Poem » 30 Мај 2020 07:25[/url]":30wmg84k]Elem, da napreduje tema, evo plana za vrata tek sam skoro otkrio, lepi su mi detalji
Изгледаће још лепше уживо. Капитали су већ завршени, и лепо изгледају на снимку. Нисам сигуран колико остатак радова напредује јер нисам посетио Храм од почетка пандемије.
 
Vrh