Šta je novo?

Hram Svetog Save

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=554986#p554986:1pf5rn2w je napisao(la):
laki72 » 27 Jul 2018 10:08[/url]":1pf5rn2w]Mene kao vernika SPC sve više obuzme stid kada vidim kuda sve ovo vodi. :(

Na zalost, moram priznati da je u SPC preovladala 'biznis struja' koja sa duhovnim bogatstvom pa i osnovnim nacelima hrscanstva, malo zajednickog ima.
O mesanju u politicka, ekonomska, kao i pitanja porodicnog prava necu ovde jer nije tema...
No moram da ponovim. Veliko razocarenje.

Laki + 1 :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=554986#p554986:c5hngg6o je napisao(la):
laki72 » 27 Јул 2018 09:08 am[/url]":c5hngg6o]Mene kao vernika SPC sve više obuzme stid kada vidim kuda sve ovo vodi. :(

Не видим разлог да се сврставаш као да је твоја Вера нечије власништво. Вера, религија и црква није исто и не треба их поистовећивати, нити извлачити закључке или животне ставове о једном на основу другог или трећег.
 
Hvala STF na recima podrske, jer sam tvoj dobronamerni post zaista takoi svhvatio.
I slazem se sa tobom. Nikada nisam ni stavljao znak jednakosti izmedju vere, religije i crkve kao institucije.
Pa ipak, zaboli kada vidimo gde stigosmo za manje od 10 godina od smrti njegove svetosti, pokojnog Patrijarha Pavla, cije su i reči i (sto je bitnije) dela bila nesto sasvim drugacije od danasnjih prilika.

Sent from my HTC Desire 526G dual sim using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=555362#p555362:1ykqsq1g je napisao(la):
stf » 28 Јул 2018, 20:54[/url]":1ykqsq1g]Не видим разлог да се сврставаш као да је твоја Вера нечије власништво. Вера, религија и црква није исто и не треба их поистовећивати, нити извлачити закључке или животне ставове о једном на основу другог или трећег.

како ја себе дефинишем: верујем, нисам религиозан, заболе ме за СПЦ (због онога што су постали). по томе испадам црвени бандит, а нисам
 
Управо тако. Црква је земљаска институција под управом човека па се у њој јављају негативне појаве као и у било којој другој институцији под управом човека. Вера је изнад тога и она не може бити упрљана манама човекове институције.
 
Ух, да пробам да будем доследан.

Пошто сам пре неку годину био један од ретких који су подржавали зграду Патријаршије у продужетку Парохијског дома, дакле по ободу парка, да подсетим на аргументе који су ме руководили на такав став.

Наиме, још једном спратном зградом, чистих линија и обложену истим мермером као Храм, уз Крушедолску улицу, заокружује се Светосавски плато. Таква зграда не би угрозила доминацију Храма, а заклонила би фронт нимало репрезентативних зграда у Крушедолској. Са друге стране парка је Народна библиотека и могла би то да буде успешна композиција, наравно уколико не упропасте ствар изменом предвиђених габарита и градњом неке потпуно непремерене ултра-мега неовизантије.

Када се већ позивамо на покојног Пају, треба бити поштен и рећи да је Патријаршија требало да почне да се гради још у његово време. Треба прелистати прве стране ове теме и тамо се могу наћи неки идејни пројекти.

Наравно, делим бојазан да би прагматски и "пословни" дух Уринеја и дела владика могао да дође до изражаја, али хајде да не пљујемо унапред и да се надамо неком квалитетном решењу.
 
Unutrasnjost hrama je kompletno pod skelama, glavni ulaz je zatvoren a u hram se moze uci samo sa severne strane. Slike su od pre 2 dana....
 
Претварају Храм у изложбени простор за пословно-стамбене објекте у блоку 32
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=558743#p558743:u2wb5fet je napisao(la):
bullwye » 11 Aug 2018 06:32 pm[/url]":u2wb5fet]dal uopste nesto rade? skele sam video na jedan deo i u maj


Nisam primetio da se bilo sta ozbiljno radi dok sam bio u obilasku....
 
Ovo su sve pripreme za postavljanje mozaika u oltarskom delu, predstoji i ugradnja podnog grejanja, liftova, podova-kao što smo već pisali, to su planovi radova do jubileja 2019..A ionako, treba kupiti Irinejevu i uopšte crkvenu podršku za "kompromis" koji nam predstoji..Ne bi me čudilo da završe ceo Hram za dve godine, sa sve novom zgradom patrijaršije, jer će pećka ostati s one strane razgraničenosti..
 
"U Hramu Svetog Save u Beogradu u toku su pripremni radovi za montažu mozaika, malterisanje oltara i istočne galerije, završeno je peskarenje južne galerije i očekuje se početak njenog malterisanja, saopštila je SPC. U izveštaju o trenutnim i planiranim radovima na Hramu navodi se da bi prvi šleper mozaika za oltarsku apsidu trebalo da stigne krajem septembra ili početkom oktobra. Na njemu radi oko 140 ruskih umetnika. Ujedno se završava montaža lifta koji će služiti za podizanje tereta na skelu radi montaže mozaika i preostalih građevinskih materijala. U toku su radovi na oblaganju kamenom stepeništa u zvonicima, čime će biti obezbeđen pristup gornjim nivoima u Hramu, a počela je i montaža lifta koji će omogućiti prevoz ljudi na horske platforme. Montaža skele je u toku, a u planu je da do kraja avgusta celokupna površina svih galerija u Hramu bude pod skelama, što će otvoriti mogućnost povećanja kapaciteta radne snage i otvaranje novih površina za rad."


 
Небојша Савовић Нес док ради на првом капителу екстеријера:

 
Ovo sam odavno hteo da napisem negde pa reko mozda je ovde najbolje.
Elem, svi pricaju uglavnom o enterijeru Hrama, skelama, mozaiku, kripti sa pozlatama itd. a buduci da tamo cesto prolazim mislim da ce tu biti problema i sa onim spoljnjim nekada belim mermerom. Uskoro cu ilustrovati i fotografijama, ovde samo da kazem da su mermerne ploce na vise mesta vec napukle, neke po pola a nekima fale coskovi, drugo, da li je neko primetio, vidi se tamo od suda, da je onaj sada vec zeleni bakarni krov pustio neku boju po mermeru, da li posle kise ne znam, ali velika je povrsina bukvalno ofarbana u zeleno. Kazem uskoro cu i slikati a preporucujem u obilasku napravite krug oko hrama i pogledajte u kakvom stanju je mermer. Hvala.
 
Храм је наше огледало, тачно такав какав је сад такви смо и ми, несређени, у реконструкцији, помажу нам да се уздигнемо са колена, мегаломани а сиромашни, лажни верници, комунисти, атеисти.. свашта нешто.. чак се Храм и добро држи какви смо.
 
@ Pasarela Lepo rečeno. Prošao sam par puta nedavno platoom, sa sve gošćom iz inostranstva. Potpuni raspad svega, improvizovani bioskop koji trešti, strka i graja kao na vašaru, prljavština. Pošto sam se gušio od besa, uz psovke sam deklamovao svetlu prošlost, sve vreme podsvesno iščekujući da će zemlja da se otvori... Ne umem ni da dočaram celokupan doživljaj!
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=564258#p564258:231vw66o je napisao(la):
Duleja » Ned Sep 02, 2018 6:24 pm[/url]":231vw66o]@ Pasarela Lepo rečeno. Prošao sam par puta nedavno platoom, sa sve gošćom iz inostranstva. Potpuni raspad svega, improvizovani bioskop koji trešti, strka i graja kao na vašaru, prljavština. Pošto sam se gušio od besa, uz psovke sam deklamovao svetlu prošlost, sve vreme podsvesno iščekujući da će zemlja da se otvori... Ne umem ni da dočaram celokupan doživljaj!

Да, такође сам имао такав случај кад сам довео пре две године једну гошћу из много мањег места из друге државе, девојка ми отворено рекла да јој је у храму било непријатно.. мало језиво, шта рећи даље.. још кад крене она кич јефтина расвета ноћу да трепери изгледа као мега дискотека .. да не спомињем звона која заправо свирају неку мелодију која уопште није у духу православља.. Туга.
 
Melodija je dio himne sv sav i cuje se u podne to sa spleta zvona tj karliona
 
taj splet zvona ne postoji u pravoslavnim kanonima službe.. to su te tzv NOVOTARIJE
 
I sto je tu problem znaci ni struju nije trebalo uvesti u crkve da bilo autenticnije. To je novotarija itd itd ...
 
Па проблем је како није проблем, проблем је огроман, али у површном посматрању и није, ми смо генерално површан народ, излапео, стар.. Канони су правила службе, црквени закони, учење и очување православног духа по чему смо ми посебни ако већ причамо о туристима и гостима са стране који сигурно не очекују са храма да чују сплет звона карлиона које су већ чули у Бечу, Берлину, Риму.. то је један аспект, значи са стране верника односно туриста који обилазе цркве, то је за православне кич и јерес, новотарија, а за римокатолике врло чудно јер су очекивали нешто оригиналније, аутентичније, православно. Други аспект, естетика, тај сплет скромни и инфантилни звук звона односно звончића који се чују са Храма који је колосалних размера у најблажем смислу делује ГРОТЕСКНО некако срамотно, као кад видите одраслог човека од два метра који није мутурао у гласу у пубертету и још говори као дете, наравно да је то тужно, трагикомично, уместо дубоког и резонантног звука који одише озбиљношћу и просто делује као позив неба, свемира.. односно самог Бога, ми имамо овде мелодију налик на веселе Дизниленд увертире за цртане филмове и слично. Наравно, Србија је оптерећена много већим проблемима као друштво али ето није лоше да се каже, па ко зна, можда једног лепог дана се Србија пробуди и уозбиљи па се доведе у ред и у тим неким детаљима који су јако важни.
 
A da vidim naj bitinije sta ce nam turisti reci
Ako tebi himna sv savi zvuci kao diznilend uvertira tvoj problem mislim da pretjerujes zamisli orgulje su katolici uzeli od pravoslavaca citaj malo nije zgoreg ...
 
Не не разумеш, најбитније је да се ми бламирамо јавно што више и да се поносимо тиме.
Хришћанска црква је била јединствена до раскола на источну и западну, ми смо источна, која је остала верна изворном учењу, тако и треба да остане, то је елементарно знање историје нема ту шта да се чита. Сплет звона је Дизниленд, химна СВ.Сави није, немој да изврћеш моје речи нисам ти ја баш лаган за манипулацију.
 
kakvi su kanoni SPC, ne znam, ali znam da mi ovaj pokušaj Himne sv. Savi sa zvonjavom zvuči promašeno i bez veze.

To sve: istok-zapad, raskol, katolici-pravoslavci, kanoni naši i njihovi, oni nas sve hoće... itd.
Ljudi, ovo sa sviranjem zvonima je loše zamišljeno i loše izvedeno i to treba reći.
 
Davnašnji raskol - podela je oslabilo hrišćansku crkvu
Danas uvučeni biznis-mantijaši u SPC slabe je još više....
što je vidljivo na svakom koraku svuda i spolja i u unutra.... pa i sa promašenim tonalitetom zvonjave hrama :(
srecom
svesni smo da je nj. služba jedno a vera drugo :)
 
Vrh