Šta je novo?

Hram Svetog Save

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=472194#p472194:22lkp5yw je napisao(la):
bullwye » 19 Aug 2017 10:14 am[/url]":22lkp5yw]sta se desava na kupli gore? treba da se zavrsi do kraja godine posto je mozaik dosao...nigde nema neke slike. dal se ne vidi ili uospste ne rade nista?


Oko 3/8 mozaika su postavljene.
 
@ сарајевска

Ти си право освежење ове теме и заиста уживам у твом знању и твојој одмерености. Мислим да би ти сви прави БеоБилдовци били захвални ако би чешће писао.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=473037#p473037:2pknwg76 je napisao(la):
sizif » 23 Aug 2017 12:46 pm[/url]":2pknwg76]@ сарајевска

Ти си право освежење ове теме и заиста уживам у твом знању и твојој одмерености. Мислим да би ти сви прави БеоБилдовци били захвални ако би чешће писао.

Хвала на овим лепим и незаслуженим речима! Пишем кад има неких новости, а оне су у последње време ретке. Опет, ове године макар имамо чему да се радујемо.

Мислим да је корисник орјен једна мала жива енциклопедија о Храму и жао ми је што њега нема чешће.

Ја сам целог живота благо опседнут Храмом и могућност да ће једног далеког дана ипак бити завршен причињава ми велико задовољство. Много тога што је већ урађено ми се не допада и некако се мирим с тиме, премда тешко. Фрустрира ме што је екстеријер доведен до краја, али ипак није завршен - има још ту ситнијих и крупнијих радова, и наравно нигде не пише тачно шта треба све још треба да се уради. Овај мозаик који сада ниче је нови трачак наде да ћемо добити нешто вредно, укусно и велелепно. Али опет, човек не може да се порадује, кад зна да је код нас све могуће, да пара (разумљиво) нема и да ће можда након Куполе све стати годинама или деценијама, а уметници који су израдили куполу биће престари или почивши кад дође време да се радови наставе. Конкретно мозаик има доста везе и са политичким приликама, и неке ствари које сам чуо од људи из прве руке, а о којима не смем јавно, говоре колико све што се ради виси о концу, који сваког тренутка може, а не мора, да пукне. Уздајмо се једино у Бога, не само да се заврши Храм, већ пре свега да као народ и као Црква постанемо бољи, поштенији, срећнији, богатији, да обновимо и изградимо школе, болнице, путеве, културне и спортске објекте и да протерамо злочинце, корумпиране властодршце и криминалце, како овде тако и свугде на свету.
 
Sarajevska":michyup0 je napisao(la):
Фрустрира ме што је екстеријер доведен до краја, али ипак није завршен - има још ту ситнијих и крупнијих радова, и наравно нигде не пише тачно шта треба све још треба да се уради.

Искористио бих овај део твог уписа да замолим тебе, Орјена и билоког другог за коментар око једног дела екстеријера храма.

Уз ограду да сам лаик, не свиђа ми се како је испао спољашни део куполе храма... Знам да у традицији наше цркве нису златне (мада има и таквих примера, Храм Христовог васкрсења у Бања Луци) већ ваљда бакарне куполе, али на Храму Светог Саве дефинитивно ми делује да није најбоље испало... Главна примедба је неуједначеност боје, односно негде је купола већ позеленела (додуше и ту опет неуједначено) док на, да се тако изразим, обрубима/ивицама је то и даље она почетна нијанса бакра. Вероватно је разлог и што су "обруби" (извињавам се на оваквом рогобатном изразу, не знам који је стручни назив за то) завршени тек негде 2004.-2005. кад се радила фасада храма, неких 15ак година касније од остатка куполе... Да ли ће се уопште временом изједначити боја на ова 2 дела, колико времена отприлике треба да бакар скроз зазелени?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=473050#p473050:1bithtik je napisao(la):
Sarajevska » Данас, 14:20[/url]":1bithtik]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=473037#p473037:1bithtik je napisao(la):
sizif » 23 Aug 2017 12:46 pm[/url]":1bithtik]@ сарајевска

Мислим да је корисник орјен једна мала жива енциклопедија о Храму и жао ми је што њега нема чешће.

Наравно, исто мислим и за Орјена, којем сам се налупао плусева.


@ Клонфер

Не брини за патину. Она ће се кроз коју деценију изједначити са кровом, па ће у наредним вековима киборзи који нас буду наследили моћи да уживају у преливима нежно-зелене боје. :D
 
Mnogo bi lepse bilo da nisu stavili braon mermer odmah ispod kupole.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=473073#p473073:1orzedcc je napisao(la):
Klonfer » 23 Aug 2017 05:20 pm[/url]":1orzedcc]
Sarajevska":1orzedcc je napisao(la):
Фрустрира ме што је екстеријер доведен до краја, али ипак није завршен - има још ту ситнијих и крупнијих радова, и наравно нигде не пише тачно шта треба све још треба да се уради.

Искористио бих овај део твог уписа да замолим тебе, Орјена и билоког другог за коментар око једног дела екстеријера храма.

Клонфере, лаик си као и ја, терминологију не познајемо :)

То што се тиче старења бакра - све ће се изједначити временом, неће ту бити проблема. Иначе, наш средњи век и манастире тог периода карактерисали су кровови од - олова. Мислим да је на делу Пећке патријаршије био очуван оловни кров из времена патријарха Пајсија све до пре 30-ак година.
 
Још једна ствар, зашто нема звона на два од четири звоника? Пре 10ак година мислисм да су на сва четири звоника била звона..
 
Da li je stvarno istina da ovi beli mermerni stubovi koji se nalaze na svim prilazima Hramu, predstavljaju masonske simbole? Zaista, kada se malo bolje pogleda-ne mogu se zaobići od žive ograde, dakle mora se proći izmedju njih ako se želi ući u Hram, a takodje ne predstavljaju neku arhitektonsku vrednost da bi baš morali biti na svim stazama, pa čak i kod male Crkve svetog Save?Pogledajte prilog 2Pogledajte prilog 1
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=473107#p473107:nvuknmfz je napisao(la):
Klonfer » 23 Aug 2017 07:49 pm[/url]":nvuknmfz]Још једна ствар, зашто нема звона на два од четири звоника? Пре 10ак година мислисм да су на сва четири звоника била звона..

To da su na sva četiri bila zvona se ne sećam. Ali činjenica je da se i tu nešto vagalo i prepravljalo, oni zastori koji su bili su sklonjeni i iz nekog razloga ih ne vraćaju na otvore. A sami otvori su, prirodno, ogromni, i kada pogleda čovek ona dva zvonika bez zvona, vidi samo klot beton, u neskladu sa okolnim mermerom, i pita se da li će to tako ostati i kada će biti promenjeno/oslikano/nešto treće, ako je u planu...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=473108#p473108:3bb24qh1 je napisao(la):
Vox91 » 23 Aug 2017 07:51 pm[/url]":3bb24qh1]Da li je stvarno istina da ovi beli mermerni stubovi koji se nalaze na svim prilazima Hramu, predstavljaju masonske simbole? Zaista, kada se malo bolje pogleda-ne mogu se zaobići od žive ograde, dakle mora se proći izmedju njih ako se želi ući u Hram, a takodje ne predstavljaju neku arhitektonsku vrednost da bi baš morali biti na svim stazama, pa čak i kod male Crkve svetog Save?

Mislim da to nema nikakve veze sa masonima niti bilo kakvim "okultizmom". Na nekima od stubova su reflektori.

Što se mene tiče, ti stubovi su poprilično ružni i nadam se da će ih kad-tad neko skloniti.
 
Da, primetio sam da na nekima stoje reflektori, ali je isto tako primetno da se nalaze na svakom prilazu Hramu. Slažem se da su vrlo ružni i da nema nikakvog smisla da budu "posađeni" na sve strane. Ako su im bila potrebna postolja za osvetljenje, moglo se to mnogo elegantnije izvesti..Zato mi sve to izgleda smnjivo.
 
Današnje zapažanje :)

Uočio sam Muhina sa još dva čoveka (od kojih je jedan delovao kao neki ozbiljan tip, sa mnogo papira, olovaka, lenjira) kako stoje ispred glavnog ulaza u Hram. Nisam baš mogao da prisluškujem duže, ali Muhin im je objašnjavao (na ruskom) šta treba da bude urađeno iznad vrata, nešto u vezi tri mozaika (ona mesta gde su sada posteri) i još nešto u vezi onih, takođe još uvek praznih, lukova iznad njih, u svodu. Eto, na kom nivou je sve to - videćemo.
 
@Vox91 gledao si ovaj snimak? :D

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=yVA6wcvM62I[/youtube]
 
Džaba masonski simboli, trouglovi, zmajevi... dok KISS ne održi koncert na platou, Stonsi ne odrade "Symphaty For The Devil" pored Vožda Karađorđa, neki tribute band ne odsvira "Hotel California", "Stairway to Heaven" i dok ne žrtvuju devicu ja u to ne verujem :)


gde ja živim....
 
Hej Max, a priznaj da su sumnjivi ti stubovi, ima tu nešto.. :kafa: Moramo se baciti na špijunažu..
 
Predsednik Nacionalnog saveta za koordinaciju saradnje sa Rusijom Tomislav Nikolić razgovarao je danas sa potpredsednikom Moskovskog međunarodnog fonda za pružanje pomoći Organizaciji Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu (UNESKO) Mananom Popovom, koja je izjavila da je 70 odsto mozaika u Hramu Svetog Save urađeno.

Manana Popova je izrazila očekivanje da će oslikavanje biti završeno u dogovorenim rokovima.

Nikolića je Manana Popova upoznala sa radovima u Hramu, u skladu sa Ugovorom o donaciji koji je potpisan između Društva za podizanje Hrama Svetog Save na Vračaru, kompanije Gasprom Njeft i organizacije Moskovskog međunarodnog fonda za pružanje pomoći UNESKO, saopštio je Nacionalni savet za koordinaciju saradnje sa Rusijom i Kinom.

Ruski ikonopisac Nikolaj Muhin, autor mozaika u Hramu Svetog Save, rekao je da je njegov tim spreman da počne drugu fazu radova, u skladu sa međuvladinim sporazumom iz 2014. godine, koji je usvojila rusko-srpska konkursna komisija.

- Sve što je do srpske strane uradićemo, jer nam se bliži veliki jubilej 2019. godine, kada će Srpska pravoslavna crkva proslaviti 800 godina od dobijanja autokefalnosti. Zajedničko ukrašavanje Hrama Svetog Save simbolizuje bratstvo, prijateljstvo srpskog i ruskog naroda, veliki i značajan korak za pravoslavni narod - izjavio je Nikolić.

Кажу да је постављено 70% мозаика у Куполи. То је више него што је мени речено из неких, релативно поузданих извора, али ок, рецимо да је ово тачна информација. Надам се само да не мисле на 70% од допремљеног мозаика за Куполу.

Мухин је спреман за другу фазу. Поново, остаје нејасно је л' то друга фаза у смислу други део мозаика за Куполу, или неки други део храма, раније је помињан олтарски део као следећи. По формулацији, рекло би се да се мисли на нови део Храма. Али ако се мисли на скроз нови део Храма и ако је 70% целе Куполе завршено, не знам зашто би у тексту писало izrazila očekivanje da će oslikavanje biti završeno u dogovorenim rokovima, кад су људи завршили 70% посла од краја маја до краја авуста - за 3 месеца - и до децембра имају времена колико хоће за преосталих 30%. Једино ако ће и само уклањање оне конструкције у куполи, лифта, скела итд да потраје.
 
У сваком случају, пошто се помиње 2019. година (додуше, то Тома помиње) онда је по свој прилици изгледно да ће сем Куполе још нешто да се ради. Вероватно олтарски простор (где сам у понедељак видео да се неке високе скеле подижу?) и/или оне чувене "три лунете" које је помињао Мухин.
 
Što ti masoni ne pljunu neku kintu da završimo ovo pa nek stave još 10 simbola što se mene tiče :) Nego se ovako mučimo decenijama. Nisu ni ti masoni što su nekad bili.
 
На страну да ли су мермерни стубови масонска подвала или не, мени су ружни и користе се за лепљење огласа чиме још више руже амбијент храма. Рефлектори за осветљење могу да буду и на стубовима попут постојећих светиљки.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=474913#p474913:pmbv7f1z je napisao(la):
Дошљак » 31 Aug 2017 10:50 pm[/url]":pmbv7f1z]На страну да ли су мермерни стубови масонска подвала или не, мени су ружни и користе се за лепљење огласа чиме још више руже амбијент храма. Рефлектори за осветљење могу да буду и на стубовима попут постојећих светиљки.

Јасно је да немају везе ни са чим окултним и јасно је да их треба све порушити јер су ружни :)
 


Na slici korisnika "Disident" sa SSC vide se skele visoke par "spratova" postavljene na pravcu ka oltarskom delu. Pitam se čemu služe, pošto ne vidim da mogu imati bilo kakve veze sa radovima u Kupoli...

 
Koliko se sećam, plan je bio da se do kraja ove godine završi kupola, a tokom sledeće podkupolna galerija i oltarski prostor da bi se 2019. obeležilo 800 godina autokefalnosti SPC. Ne mogu da se setim gde sam video, ali čini mi se da je pominjano da bi trebalo da se uradi i mermerni pod u celom Hramu do 2019, pošto je rečeno da kad se završi rad u kupoli, više neće biti potrebne tako masivne konstrukcije za skele pa će zato moći da se urade podovi a da se posle ne oštećuju..nemojte me držati za reč, ali mislim da je plan takav.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=475149#p475149:3da723ml je napisao(la):
Vox91 » 02 Sep 2017 01:37 pm[/url]":3da723ml]Koliko se sećam, plan je bio da se do kraja ove godine završi kupola, a tokom sledeće podkupolna galerija i oltarski prostor da bi se 2019. obeležilo 800 godina autokefalnosti SPC. Ne mogu da se setim gde sam video, ali čini mi se da je pominjano da bi trebalo da se uradi i mermerni pod u celom Hramu do 2019, pošto je rečeno da kad se završi rad u kupoli, više neće biti potrebne tako masivne konstrukcije za skele pa će zato moći da se urade podovi a da se posle ne oštećuju..nemojte me držati za reč, ali mislim da je plan takav.

U pravu si za plan, tako su preneli mediji pre par meseci. Ostala je žal, jer to postavljanje poda onda znači da su, nakon kupole i oltara, digli ruke od postavljanja mozaika po celom hramu...?
 
Mislim da ne treba da brinemo-ja sam tu informaciju shvatio tako da će do 2019. završiti mozaik u kupoli i oltaru, postaviće podno grejanje, mermerni pod i lift za posetioce i onda će se 2019. obeležiti veliki jubilej..Razumeo sam da može da se postavi pod jer će skele za radove mozaika na zidovima biti manje i laganije od ove za kupolu, pa neće oštetiti pod kad se budu postavljale. U medjuvremenu se pronalaze načini za finansiranje mozaika za ostatak Hrama. Takodje je i AV rekao da će Hram biti završen do kraja njegovog mandata..jedino ako ne bude osetnog zahladjenja odnosa sa Rusijom, pa dodje do pauze u radovima, ali nadam se da će sve biti ok. Inače i trenutne radove u kupoli obavlja nevelik broj radnika, zapravo oni samo "lepe" već gotove table sa mozaikom koje su ruski umetnici sklopili. To onda prilično ubrzava posao, ranije sam mislio da umetnici u Hramu slažu kamenčić po kamenčić, da će to morati da radi veliki broj ljudi, ali ovako je mnogo brže.
 
Vrh