Šta je novo?

Hram Svetog Save

Јел постоји рендер како ће то изгледати. Пошто су изгледа одустали од последњег.
 
Радови на уређењу платоа испред Храма Светог Саве сада почињу и требало би да буду завршени у току следеће године, али мислим да је важније да они буду урађени квалитетно и ваљано, јер ово што се налази иза нас је наша светиња, нешто што ће вековима, ако бог да, остати на овим просторима. Желимо да читав овај простор око Храма Светог Саве буде место на које данас воле да дођу не само Београђани него и сви туристи који долазе у наш град, те да након реконструкције ово постане заиста једно од најпрепознатљивијих београдских места за обилазак. Највећи број православних верника који дођу у Београд, дођу барем једном, тако да је важно да могу да уживају и у парку који ће бити уређен у складу са целокупним амбијентом, рекао је Александар Шапић, председник Привременог органа Града Београда приликом обиласка почетка радова на уређењу платоа код Храма Светог Саве.

Како би нови парк требало да изгледа, усаглашено је и са патријархом Порфиријем и Српском православном црквом.

– Желимо да аутентичност овог парка сачувамо и да му удахнемо нови живот, да му удахнемо оно што он заслужује, а то је да поред најлепшег православног храма на свету буде и најлепши парк. Радићемо са најквалитетнијим материјалима, природним каменом, нећемо посећи ниједно стабло, већ ћемо посадити између 400 и 500 нових садница – казао је он.

Са Градом Београдом ће у овом пројекту заједничким средствима учествовати и Влада Републике Србије.

– У оквиру парка ћемо имати Патријаршијски дом, који ће у другој фази реконструкције бити урађен, што значи да ћемо и нашој цркви обезбедити још боље и квалитетније услове за свакодневни живот. Желео бих да вам кажем да радимо овде и гаражу у Скерлићевој, са 356 нових паркинг-места, која је један саставни део овог великог пројекта, будући да ће они који обилазе храм имати где да се паркирају. То ће значити не само посетиоцима већ и Врачарцима који овде живе – истакао је.

 
Gledam -bez zvuka- Vlogzilu. Da li je ovo stvarno ovako zamisljeno?

20240529_195852.jpg


Ovo sigurno ovako nije:

20240529_195915.jpg
 
Video sam Beobiild-ovu reportažu da su počeli radovi na platou ispred Hrama i samo hoću da kažem da mi je jako žao što će sve te zelene površine da zamene pločama (čiji veći deo će leti biti izložen suncu).
Inače imamo manjak zelenih površina i smatram da je jako tužno kad izgubimo još jednu (pogotovona ovom mestu, gde ljudi u okolnim ulicama inače pate od manjka zelenila i parkova u svom kraju).
 
jedino sto mi je drago kod ovoga sto bobiceva pogana vizija odlazi u zaborav. Nije da je mitroviceva mnogo bolja ali je opet bolja. Mnogo nejasna stvar je da neko ranga mitrovica nije shvatio da se ne mesa na ovaj nacin kontinualno i diskontinualno zelenilo, dobije se neartikulisani buckuris. Uostalom ono sto mi najvise smeta na platou je asimetrija biblioteke i neortogonalne ulice u pozadini, ako nista drugo mnogo drugacije bi gledao na stvar da je zgrada patrijarsije ( sa sve onim jadnim parohijskim domom koji bi trebalo prvo srusiti pre bilo cega) zarotirati na paralelu sa bibliotekom. Uglavnom jako dosadno resenje, monotono, neduhovno, a najgore sto resenje samog platoa oko hrama nema tradicionalniju formu, posebno imajuci u vidu da smo u originalu vec imali resenje platoa makar u uzoj zoni oko hrama, i to je bila dobra polazna osnova za ceo plato i jedina adekvatna. Hram nije objekat moderne forme da bi se lako uklopio u formu tog tipa, dovoljno je vec modernizovan keramickim plocicama iz doba reklame ke bele plocice ke bela kada solja belisima komo serenada.
 
bas bezveze resenje
i plato i hram nekako daju utisak da nesto fali
nekako mi nikad nije bio simpatican, bledi u poredjenju sa npr. crkvom svetog marka
sem toga ne svidja mi se sto hramu ovakve velicine uopšte nije dat slobodan prostor i vizura, izgleda zabarikadirano a kako vidim sad ce po ovome biti jos gore
 
Uostalom ono sto mi najvise smeta na platou je asimetrija biblioteke i neortogonalne ulice u pozadini, ako nista drugo mnogo drugacije bi gledao na stvar da je zgrada patrijarsije ( sa sve onim jadnim parohijskim domom koji bi trebalo prvo srusiti pre bilo cega) zarotirati na paralelu sa bibliotekom.
Mene je isto tako ranije jako nervirao taj nedostatak simetrije (oko Hrama, naravno, ali i na drugim mestima u gradu). Ali moram da priznam da je u zadnje vreme počeo da mi se dopada taj haos kod nas (u arhitekturi, a i u društvu generalno) i to što ništa "nije u vinklu". Postalo mi je šarmantno.

Drugim rečima, prso sam načisto :vops:
 
Mene je isto tako ranije jako nervirao taj nedostatak simetrije (oko Hrama, naravno, ali i na drugim mestima u gradu). Ali moram da priznam da je u zadnje vreme počeo da mi se dopada taj haos kod nas (u arhitekturi, a i u društvu generalno) i to što ništa "nije u vinklu". Postalo mi je šarmantno.

Drugim rečima, prso sam načisto
:vops:


Мени је фасцинантно, као да је већина људи хронично неспособна да испоштује симетрију и то нигде другде нисам видео

Ево чак и овде, у оквиру воћњака који је направљен да пружи привид симетрије у односу на библиотеку је замишљен круг за игралиште тако да не поштује ниједну осу симетрије самог правоугаоника воћњака

1717072224018.png


иначе овде, из Мутапове и Мачванске (ако добро видим) ће људи претрчавати и газити траву

1717072453233.png

Поготово из Мутапове јер ту већ постоји пешачки прелаз који не постоји на рендеру а без кога ће људи морати неким од ова два заобилазна пута да би поштовали зеленило:

1717072813477.png
 
Мени је фасцинантно, као да је већина људи хронично неспособна да испоштује симетрију и то нигде другде нисам видео

Ево чак и овде, у оквиру воћњака који је направљен да пружи привид симетрије у односу на библиотеку је замишљен круг за игралиште тако да не поштује ниједну осу симетрије самог правоугаоника воћњака

Pogledajte prilog 200050

иначе овде, из Мутапове и Мачванске (ако добро видим) ће људи претрчавати и газити траву

Pogledajte prilog 200051
Поготово из Мутапове јер ту већ постоји пешачки прелаз који не постоји на рендеру а без кога ће људи морати неким од ова два заобилазна пута да би поштовали зеленило:

Pogledajte prilog 200052

da ali mislio sam na samu zgradu patrijarsije cija glavna fasada ce biti ka bulevaru oslobodjenja a ne ka hramu kao sto je najdominantnija fasada biblioteke takodje ka tamo. Inace ova simetrija drvecem je ok ideja, ali sama zgrada je trebalo da se rotira
a ovo iza hrama je takodje skandalozno ne znam zasto se brane od te ulice iza i zasto se krug platoa ne poveze sa ulicom iza.
 
Е то буразеру!

Па погледајте Венецију, вашар. Али је шмеекиии
Firenza isto tako. Možda najlepša katedrala na svetu uopšte nije na nekom trgu, nema nikakve vizure ka njoj osim sasvim slučajno niz neke ulice, a o simetriji prostora ni da ne pričamo.
 
Kako mogu da rekonstruišu plato po Mitrovićevom projektu i da pritom ne poseku ni jedno jedino drvo, kako kaže Šapić?

Da bi posadili taj planirani voćnjak, sva sadašnja stabla moraju da se uklone, teren zaravni i onda posadi ta simetrična šuma istim sadnicama (iste veličine)..

Nema, bre, od ovog projekta ništa.. Krenuli da malo razdrndavaju bagerima staze pred izbore. Ni table, ni prijave radova, ničega..

Biće... ali malo sutra.. Možda samo staze malo srede, ali kompletnu rekonstrukciju po Mitrovićevom projektu neće sigurno raditi, mogu da se kladim.
 
I unutra se malo odstupilo od originalnog dizajna.

Više je bilo kamena sa pletirnom dekoracijom. A manje zlatnog mozaika, pa je sve izgladalo sa više ravnoteže i simetrije.
Možda je bilo i prostora i za zeleni ili crveni mermer do početka polukupola što stvara vizuelni ritam.

Pažnja bi bila usmerenija da tačno određen broj ikona, a ovako je pregršt.

Može sve da se menja, može. Da li su ganjali kvadrate mozaika za rekord, ili pasivno prepustili mozaičarima da rade mozaik pa plate. Ali stil je pitanje nijanse.
Odlično je i sad, ali original bi bio još bolji.

hram-deroko-06.jpg
1.jpg

otprilike (belo označeno) ovde bi bio kamen:

2.jpg
 
Odlično je i sad, ali original bi bio još bolji
Ништа, таман сад још један такав, само мало мањи храм на направимо. У Нишу или Крагујевцу. Нови Сад намерно пропуштамо јер не могу да оценим димензије храма који треба на Штранду да се зида. Делује крупан, али стилски подалеко од уписаног равногорског крста и куполе
 
Kako napreduju radovi oko Hrama? Ima li nekih novosti? Jesu sva stepeništa završena?
 
Nisam toliko upucen u ovu temu, pa stoga dva pitanja. Prvo, da li je to to sto se tice fasade? Drugo, Hram je srpsko-vizantijski stil, pritom inspirisan Aja Sofijom, to je jasno. Ali da li je ova jednostavnost fasade negde i odlika modernizma, a znamo da se poceci ovog projekta vezuju za to doba?
 
Па ни Аја Софија није била богато украшена споља. Али са друге стране, логично је да дух врмеена остави свој траг.
 
Vrh