Šta je novo?

Hram Svetog Save

Lijepo...
337478450_747971466830805_2001679441726978907_n.jpg
337566015_600371572152385_8987722595601266130_n.jpg
 










Игоре, било би врхунски кад би издејствовао још један обилазак, сада пред крај радова на ентеријеру, да забележиш последњу фазу у галеријама, крстионицама, ходницима...
 
Nisam veliki stručnjak, pa se unapred izvinjavam, ja sam bio pre nepune dve godine u hramu Svetog Save i imao sam utisak kao da se nalazim u nekom ruskom hramu, previše zlata, naivno freskoslikarstvo…zar to nije moglo da se uradi malo bliže nekoj Vizantiji i stilu koji je u vecini srpskih manastira bez obzira na potrebne donacije i ostalo…
 
Hoćeš da kažeš da je Hram trebao da služi kao centar duhovnoti i sabornosti gde bi se čovek, pojedinac, pridružio ostalima i u liturgičkom zajedništvu približio Bogu i primio Njegovu bezgraničnu ljubav prema vaskolikom čovečanstvu?
A ne da je samo mesto luksuza, skupih materijala, zlata i dragulja koje bi trebalo da opčini proafnu pastvu, da se divi materijalnom, da ne kažem da privuče turiste?
Pa ne znam šta da ti kažem, moraćeš da prosudiš sam..
 
А откуд ми знамо како су били украшени храмови до османске окупације? Зашто злато зовете кичем? Кич је боја која имитира злато.
Сви византијски храмови су унутра били и злату, погледајте грчке храмове Погледајте храм св. ап. Марка у Венецији! Сав је у злату! И у "наивном" стилу који се и назива византијским!
 
Наши се архитекти не слажу. Ми више волимо не храму него библиотеци да чинимо тј подчињавамо
 
I za sve fasade miksuje aleksandra nevskog iz sofije haha :D ukljucujuci i onaj narteks sto je dodat na nekim od ovih prikaza
 
Vrh