Šta je novo?

Hram Svetog Save

Pobogu, pa nece biti gotovo jos bar pet godina.

Dobro je da ste pronasli tu losu fugu da bi Ivana mogla da se zaraduje. Jos da ste slikali neko Cigance...
 
sizif":2jfsrjcn je napisao(la):
Pobogu, pa nece biti gotovo jos bar pet godina.

Dobro je da ste pronasli tu losu fugu da bi Ivana mogla da se zaraduje. Jos da ste slikali neko Cigance...
Zato i kažem za fugu. Uhvatili su se za nju kao za Mrku kod otvaranja radova na putu Novi Sad Horgoš, što nisu napravili za 3 dana ceo put.

Ovo za cigantče je fantastisch.
 
Nadjene su cinjenice a luzeri kao sto ste vi ne preostaje vam nista drugo nego da izigravate velike srbe a ustvari mislite isto sto i ja...
mora da je ova vrucina udarila tesko u glavu...
sizif-uvek mozes da udomis jedno ciganche ako ti je toliko stalo :)
ps.mermerni stubovi su gotovi, ko zeli da se suoci sa istinom da su sranje uradjeni, oni ce to priznati a veliki srbi ce uvek traziti izgovore...
 
:D
i ja isto, sto je lepo kad se kenja..prepucava sa ljudima tako zrelim, nasim malim dobrim srbima ..ih sta ces lepse...
sreca, dolazi leto pa cemo svi negde malo da nestanemo..da se oladimo jedno od drugih :vops:
 
krivo mi je samo sto ovde nemoze da se raspravlja o politici ili istoriji.to su dve stvari koje obozavam.U stanju sam da se raspravljam koliko god je potrebno dok ne isteram svoje. :p
 
sizif":ul7f0lqb je napisao(la):
Pobogu, pa nece biti gotovo jos bar pet godina.

Dobro je da ste pronasli tu losu fugu da bi Ivana mogla da se zaraduje. Jos da ste slikali neko Cigance...
:lol::lol::lol:
Ivana bi dobila nervni slom :o
Izvini Ivana samo se šalim a šalu na stranu činjenice su ćinjenice,verovatno je gotovo i loše urađeno a i bilo je za očekivati.Nikad ništa ne urade dobro i to se izgleda neće menjati :(
 
@bgexplorer

Ne treba ti "verovatno", vec prosetaj do Hrama i sam se uveri. Ako je neko uspeo da medju vise hiljada postavljenih kvadrata mermera pronadje jednu lose ispunjenu fugu (koja moze da se popravi za pet minuta i koja ce prilikom finisiranja radova sigurno biti sredjena), a precutkuje izuzetne rezbarije na mermeru itd. onda je on ili zlonameran, ili naprosto nakrivo nasadjen. Ali ne moras da verujes a priori ni meni ni Ivani. U centru je i sam se uveri.
 
Sećam se da sam negde, pre dve-tri godine čuo da će umetnici koji treba da rade na mozaicima u Hramu ići na godinu dana usavršavanja negde u Grčku (ne sećam se tačno gde) i učiti od njihovih majstora pa da posle to znanje primene kod ove crkve. To je trebalo da bude tokom 2007-8. Više ništa posle toga nisam čuo...
 
sizif":7cyaud8n je napisao(la):
@bgexplorer

Ne treba ti "verovatno", vec prosetaj do Hrama i sam se uveri. Ako je neko uspeo da medju vise hiljada postavljenih kvadrata mermera pronadje jednu lose ispunjenu fugu (koja moze da se popravi za pet minuta i koja ce prilikom finisiranja radova sigurno biti sredjena), a precutkuje izuzetne rezbarije na mermeru itd. onda je on ili zlonameran, ili naprosto nakrivo nasadjen. Ali ne moras da verujes a priori ni meni ni Ivani. U centru je i sam se uveri.
Kakvih bre hiljada kvadrata, pa ti stubovi se vide cim udjes u hram...i to na svim stubovima, ne znam im broj su te rupice ruzne! Pa cekaj boris je nasao i rupu na hramu!! i to je ocigledno...jel i za to imas opravdanje?idi vidi njegovu sliku...
Jbt, ne znam sto uvek kod nas se uradi nesto pa tek 10god.kasnije popravicemo-jel to i tvoj fazon sizif? sto branis taj ruzan stav/mentalitet ...to je u cugu trebalo da se uradi kako treba, a ovako je lose..a vidim turiste u hramu i ovo je shit odradjeno da bi oni imali cime da se dive. i kraj vise prici.
Ne pricam ja ovako o hramu zato sto ga ne volim, bas naprotiv! A inache ne volim ljude koji uvek pljuju po bg jer smatram da za to nema potrebe i da je preterivanje ..ali ovo nije...najveca crkva i ukras nase prestonice treba da je perfektno, ne osrednje ala popravicemo usput kad stignemo! a bree
ps. a da, popravice se za pet minuta ili pet godina kako sizif kaze (jer zaboga to tako ide u srb.ili nabudzimo za minut ili cekamo da se urusi za jedno 10god), a to pet min.ce sizif da donese od kuce oho lepak i da zacepi gde treba...eee nema tu da se tako popravlja, lose je postavljeno iz starta, sad treba iz govana to vaditi a da na kraju ispadne dobro...ccc sizif
 
Uglavnom, da su neke stvari isfušerene (mislim na trg prvenstveno), jesu, ali da hram izgleda prelepo i veličanstveno izunutra, izgleda. Ja kad sam ušao prvi put, bio sam oduševljen, nisam se mogao nadiviti veličini i lepoti dotad urađenog.
 
Inquiry, to niko ne osporava-da je hram velicanstven iako nije ni zavrsen (naravno izgled ispred hrama je vazan koliko i fasada i unutrasnjost objekta, ali mi volimo da bacamo stuff ispred svoje kuce a unutra da imamo cisto ali to je sada dr.prica..), elem detalji i sitnice su veoma vazni (pogotovo kad se radi nesto kao hram!) jer pravi ljudi i profesion.nece samo "baciti pogled na hram i gledati u globalu" nego ce bas zagledati svaku tackicu i nadam se diviti se. necu vise da se ponavaljam, ali moramo ga raditi max.da stanemo u red sa najlepsim hramovima sveta! :kafa:
svi cemo pratiti sredjivanje hrama iznutra i izvestavati na BB ako bude nekih promasaja, te se nadam da ce se tako usput i popravljati sve to... :dil:
 
ivana-bg":3jz8bcdl je napisao(la):
Kakvih bre hiljada kvadrata, pa ti stubovi se vide cim udjes u hram...i to na svim stubovima, ne znam im broj su te rupice ruzne!
Ivana, ti predivni zeleni mermerni stubovi na ulazu, ako na to mislis su tu jos od pre rata. Znaci nemaju veze sa "umesnoscu" nase gradjevinske operative. Doneseni su iz Italije pred sam pocetak rata. Preziveli su znaci svasta, a ja se secam da smo se kao klinci igrali u zidinama hrama i da su bili zasticeni drvenim letvama. Kada je izgradnja ponovo krenula osamdesetih, izneli su ih i godinama su stajali polozeni na zemlju u onom delu prema Branicevskoj.Oni su sjajan primer kontinuiteta i epopeje kroz koju smo ova crkva i svi mi prosli. Nista im ne fali. Ne mora ceo hram da lici na uglacano mermerno kupatilo.
 
mora da lichi! i fali im...i imali su vremena da ih do danas bar srede...
ps. a rupa na hramu--jel i to ne vazi? nek naprave jos par rupa najbolje ...a sto je neko rekao ceka se klima da se ugradi... eto taj mermer su stavljali od 2000-tih pa sto su ostavili ili napravili rupu u mermeru na zidu hrama?
 
dozvolicu sebi da se malo i nasalim i da resim dve situacije :D

prvi je da resimo problem fuge time sto cemo odredjena zajednicka sredstva uloziti u fugu koju bi sami 'krisom' postavili i stub doveli do savrsenstva, cime bi naravno Ivana a i mi bili zadovljni :p

a time bi se naravno realizovala ambiciozna ideja Boki smokija naravno u skromnijem obimu za pocetak

:gobb: :gobb:
 
A onda sa novostecenim iskustvom da krenemo u sredjivanje crkava po Italiji i Francuskoj. Ne moraju da budu bas tako stare, kada mogu da postanu novije i lepse!
 
Drugari vrag je odneo salu sad kad nam dodje Ivana nadrljali smo :rant:

Nego mene zanima spominjete neke rupe u hramu pa me zanima na sta se to tacno misli posto nisam primetio nista slicno
 
svrca":4223kg0j je napisao(la):
A onda sa novostecenim iskustvom da krenemo u sredjivanje crkava po Italiji i Francuskoj. Ne moraju da budu bas tako stare, kada mogu da postanu novije i lepse!
UF, sta vi znate, vi ste muskarci..vama je estetika na zadnjem mestu...a nemate puno ni ukusa sto se lepog tice, tako da je bolje da se klonite hrama...o detaljima i da ne govorim. ne znate sta je ta rech-zato i ne zapazite tamo gde treba. prema tome, bolje gledajte fudbal.
dovidjenja!
 
Radovi na izgradnji hrama Svetog Save

“Veliki hramovi se dugo grade, fantastičan je primer Sagrada Familije koja se gradi duže od našeg Hrama, a cilj nam je da do 2013. godine završimo kjučne mozaičke kompozicije i spremno dočekamo obeležavanje 1.700 godina od ozvaničavanja hrišćanske religije i Milanskog edikta” izjavio je juče dr Vojislav Milovanović, protoneimar hrama Svetog Save.

mozaik-x.jpg



- Za ovu godinu iz Nacionalnog investicionog plana je opredeljeno oko 19 miliona dinara za izgradnju hrama Svetog Save. Za ovakav objekat to nisu velika sredstva, ali nama su izuzetno draga i značajna. Tokom ove godine biće završeni radovi u kamenu, postavljenje kamena u potkupolnoj galerijii a završetkom ugradnje instalacija prelazi se u narednu fazu a to je mozaik. Tokom ove godine sigurno ćemo dobiti autore mozaika - rekao je Milovanović.
Do 2000. godine sredstva za izgradnju jednog od najvećih pravoslavnih hramova na svetu prikupljana su isključivo iz priloga građana. Nakon toga je reosnovano Društvo za podizanje hrama i u izgradnju su se uključile državne i gradske institucije. Skupština grada je svoj doprinos dala uređenjem svetosavskog paltoa, izgradnjom spoljašnje dekorativne rasvete, a Vlada Republike Srbije kroz ulaganje sredstava iz NIP. Član Gradskog veća Miroslav Čučković izjavio je juče da će Grad i dalje ulagati i u hram i u druge verske objekte.
- Čak 500 kilometrara elektroenergetskih kablova biće provučeno kroz ovaj objekat, što govori o kompleksnosti radova. Sa druge strane, Grad mora da poštuje svoju multikonfesionalnost, pa će značajna sredstva biti uložena i u objekte drugih verskih zajednica, posebno islamske - rekao je Čučković.
Preostaje još i uređivanje prostora ispod zemlje u Hramu, u takozvanoj kripti Svetog Save. Taj prostor će biti namenjen za sahranjivanje srpskih patrijarha u narednih 120 godina.

Pogled sa visine za posebne goste
U Hramu postoji dizalica koju uglavnom koriste radnici da bi se popeli do najviše kupole, na visinu od 55 mestara. Dizalica se koristi i u specijalnim prilikama za razgledanje Hrama sa visine,
a kad je pre nekoliko dana Hram posetio kiparski ministar odbrane Kostas Papakostas, preloženo mu je da se dizalicom popne podno najviše kupole i uživa u pogledu iz ptičije perspektive.
Takva ideja se ipak nije dopala
ministrovom obezbeđenju.

Dva jubileja
Ove godine, 10.maja, obeleženo je 70 godina od polaganja kamena temeljca Hrama i njegovog osveštavanja, a 28. juna , na Vidovdan, biće obeleženo tačno 20 godina od prve liturgije ispod kupole od kada je kupola podignuta.
 
Ivana, nije dovidjenja nego dobar dan! Mi jesmo muskarci, ali i dzentlmeni!
 
Vrh