Šta je novo?

Hram Svetog Save

Декоративни елементи иконостаса ме делом подсећају на барокне цркве са подручја Војводине, Барање и Славоније; није уопште незанимљив. Остаје да видимо како ће на крају све излгедати.
 
Iskreno, ne vidim po čemu bi i barok ili klasicizam bili manje pravoslavni od srpsko-vizantijskog stila u kome se sada isključivo grade posvuda crkve. Naprotiv, treba s ponosom tvrditi da su i Srbi imali barokno, klasicističko i romantičarsko graditeljstvo.
 
Vizantijska umetnost nikada nije presla od svoje sakralne u sekularnu sferu i zato je treba i cuvati. Sa reformacijom likovna umetnost je prestala da prihvata religiozne teme. Danas i katolici prvenstveno stavlaju ikone u svoje crkve sto je ona druga umetnost sekularizovana. Ikona nikad nije sekularizovana i prikaza nesto sveto. Andy Warhol koji je odrastao uz ikone je tu sakralnost koristio npr. u Gold Marilyn - pre par godina je bila izlozba u Benaki u Atini Andy Warhol i Vizantijska umetnost pa su stavili ikone pored Warhola.
 

Prilozi

  • golden marilyn.JPG
    golden marilyn.JPG
    60,8 KB · Pregleda: 2.233
На почетку видеа и негде на 2:30 се помиње наставак мозаичких радова (значи ипак ће неке од голих површина под мозаик, не фреске и/или камен) и некакав меморијал Патријарха Иринеја (Дејан Накић каже: "Направићемо његов пут, од Видове..."). А Вођа се нешто љути, "Патријарх је хтео да уштеди". У сваком случају, занемарите политику, већ кога интересују радови на Храму, попут мене, нека се фокусира на тај аспект снимка :)

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=9O7UwaRaDQY[/youtube]
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=803541#p803541:16d0mkyh je napisao(la):
Strahinya » Sre Dec 16, 2020 4:25 am[/url]":16d0mkyh]Iskreno, ne vidim po čemu bi i barok ili klasicizam bili manje pravoslavni od srpsko-vizantijskog stila u kome se sada isključivo grade posvuda crkve. Naprotiv, treba s ponosom tvrditi da su i Srbi imali barokno, klasicističko i romantičarsko graditeljstvo.

Svestenstvo se poslednjih godina tvrdi da 'povizantizuje' infrastrukturu po parohijama pa tako barokni ikonostasi zavrsavaju u smecu.
 
То је само повратак традицији и предању
Барокни елементи у архитектури, сликарству, појању су последица агресивног утицаја запада.
Не видим шта ту није како треба и кога тиме угрожавамо
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=803737#p803737:9rqyfp0o je napisao(la):
Agiorites » Сре Дец 16, 2020 1:36 pm[/url]":9rqyfp0o]То је само повратак традицији и предању
Барокни елементи у архитектури, сликарству, појању су последица агресивног утицаја запада.
Не видим шта ту није како треба и кога тиме угрожавамо

Ne znam kako da kazem, ali lupas gluposti. Ne mogu da verujem da i estetske teme kao sto su arhitektura, umetnicki stilovi i sve ostalo, moras tako prizemno i glupo da svodis na neku politiku. Ajde da se vracamo "korenima" pa da srusimo i Decanski manastir sta ce nam to "zapadnjacko romanicko" zdanje ogavno, samo brate vizantija... (ciji doduse stil ja obozvam) ali ne svodim sve na SAMO I SAMO Vizantijski stil, koji uzgred budi receno isto posledica "uticaja istoka" kad vec sve tumacis na tako glup nacin. Spasi me Boze ovakvih kao ti.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=803737#p803737:2iqwcdpy je napisao(la):
Agiorites » Sre Dec 16, 2020 10:36 pm[/url]":2iqwcdpy]То је само повратак традицији и предању
Барокни елементи у архитектури, сликарству, појању су последица агресивног утицаја запада.
Не видим шта ту није како треба и кога тиме угрожавамо

Ugrozavas kulturno nasledje Srbije. To sto se tebi nesto ne dopada ne znaci da treba da zavrsi u smecu. Videli smo sta je ishod paljenje knjiga koje se nekom ne dopadaju.
 
Е па управо се ради о томе да је то за вас само естетика и култура, ништа друго, зато се лако одричемо свега што је предањско и име везе са теологијом и духом православља
Цркве нису музеји, већ жива заједница Бога и човека, тако да ако смета грдосија од иконостаса (као нпр. у манастиру Ковиљ) у музеј па тамо нека се љубитељи уметности клањају
Ја уопште немам ништа против других стилова нити бих било шта спаљивао, ни помисао о томе нисам имао, а поготово ме политика не занима, па Бог не мора да те спасава од таквих као што сам ја :D
 
О стиловима архитектуре треба расправљати када се пише о световним објектима, не о Храму. У Храму, дому Бога Живога не, то је место сусрета човека са Богом, Христом васкрслим у светој чаши Евхаристије. Иконостас није био карактеристичан у православној цркви у првим вековима, не знам да ли сте знали да су они били првенствно карактеристични за западну, не за источну цркву, то смо ми преузели од њих. Једна смо вера, што да не узимамо оно што нам се свиди. Свети Сава је у време формирања Српске Православне Архиепископије ишао свуд по свету и у типик ставио оно што му се свидело. Мислите и радујте се томе како ћемо можда већ за Божић 2021. године да се молимо у нашем Храму. Стилови су небитни.
 
Тако је!
Храмови су на првом месту Богослужбени простори.
Архитектура, иконопис, појање требало би да буду плод молитве и као такви да имају исцелитељско дејство на верника
Узети оно што је добро, да, али никако да буде нешто наметнуто
Једино се не слажем да смо исте вере, јер би у том случају пили из исте Чаше, али да смо најближи једни другима, то стоји
 
Ovaj lov na veštice koji se vodi protiv baroka u Srbiji mi je nerazumljiv. Sami sebi odsecamo udove. Plačemo kada nam se ruše crkve po Kosovu i kada nam ovce spavaju po crkvama u Makedoniji, i onda dodjemo i uklonimo barokni ikonostas jer kao "agresivan uticaj zapada". Ono što se desilo u Vršcu i Kovilju, kao i manastiru Rakovica je nečuveno i predstavlja zločin. Čin terorizma protiv svog naroda i istorije. I nema opravdanja. Slažem se da crkve nisu muzeji, al jesu dar Bogu od naroda. Ako ništa drugo, makar su neki ljudi izrezbarili i oslikali to u slavu Bogu. Ko smo mi da sada izigravamo neke sudije. O kom "duhu pravoslavlja" pričate. To je nebuloza. Ako ste vernik, postoji Sveti Duh, koji daje život. I ako se on prizove na darove to mesto postaje sveto, pa bilo barokno ili postmodernističko. Osudjujete ljude ovde da gledaju na crkve kao na muzteje, a vi prvi gledate na živu Crkvu kao skup nekih pravila i tradicije, kao što Jevreji broje korake na Sabat, a razapinju Sina, tako vi težite "čistom" pravoslavlju, toliko čistom da nema ni Boga(ljubavi) u sebi. Ono što se radi kulturnoj baštini po Srbiji, od strane onih koji trebaju da je štite, je sramotno. Naši preci su gradili te crkve i voleli taj barok i prićešćivali se ispod tih "zapadom inspirisanih" ikona. Jel njihova vera slabija od naše? Jel Bog rekao...a ne ne, nema dara Duha Svetoga, ne svidja mi se barok, tako je passé... Koja je vaša poenta???
 
Браћо, да не полемишемо о овоме, него сви на Литургију и да пијемо из исте Чаше
 
У Ковиљу живе људи и свакодневно су на Богослужењу, а уједно и годинама обнављају запустели манастир. Стари иконостас су скинули и пренели у музеј док се храм осликава и израђује будући иконостас и то све са благословом надлежног епископа. Прилагођавају храм својој потреби и потреби службе
За Вршац не знам
 
Ковиљ
Фотографија са старим иконостасом и друга са привременим решењем док је будући у изради
 

Prilozi

  • Screenshot_20201216_180029.jpg
    Screenshot_20201216_180029.jpg
    322 KB · Pregleda: 1.434
  • Screenshot_20201216_180054.jpg
    Screenshot_20201216_180054.jpg
    310,1 KB · Pregleda: 1.430
Manastir Rakovica. Skinut ikonostas sveštenomučenika Rafaila Momčilovića. Oslikao je mnoge crkve u tom periodu, a pritom svojim životnim podvigom zadužio svoj narod.
1.jpg

I crkva u Vršcu. Ne želim komentarisati. Nemaju bolje slike, tako da se zločin ne može videti u HD. Plus natpis :bash:
2.jpg

Manastir Kovilj. Navesti koje "potrebe" je ometao ikonostas? Razumem ako je reč o obnovi i restauraciji, ali postoje naznake da će se zameniti "podobnim" ikonostasom.
3.jpg


Al neka bude ovo kraj diskusiji, da Moderator ne bi dobio ospice od prepiranja. Zaista nema opravdanja za ovo, ni u teološkom ni u moralnom, a bogami ni u umetničkom smislu.
 
Ово само делује као препирка, јер не причамо уживо.
Овако се много тога може погрешно схватити
Свакако се противим уништавању било чега, а то је случај са иконостасом у Вршцу, ако добро видим (а можда су скинути делови на рестаурацији)
Ови што су скинути, а сачувани и даље представљају културну баштину
 
Razumem da se nema para za raskosni ikonostas, ali onaj koji sam video u Valjevu od pvc profila mi je u najmanju ruku izgledao neprimerno, zar je drvo toliko skuplje od plastike ili je u pitanju lenjost i povrsnost ja ne znam...
 

Prilozi

  • 60227B46-CFA1-4F50-80C7-C750412D4220.jpeg
    60227B46-CFA1-4F50-80C7-C750412D4220.jpeg
    102,5 KB · Pregleda: 1.375
Treba imatu u vidu da su barokni ikonostasi stavljani i tamo gde im nije bilo mesto, a u skladu sa trenutim pravcem u umetnosti (npr. Ravanica, Manasija...). Dakle u naše srednjovekovne crkve koje su građene u svoje vreme u drugim stilovima. Na takvim mestima je sasvim u redu skinuti ikonostas, zaštititi ga i odložiti u galeriju ili muzej. A na to mesto postaviti nizak sveden ikonostas u skladu sa predanjem i objektom koji je građen u datom vremenu i stilu.
Sasvim je drugi slučaj kada je cela crkva u neoklascističnom ili baroknom stilu sa pripadajućim ikonostasom iz istog perioda. Tada ga ne treba dirati, nego poštovati to vreme, mesto, arhitekte, umetnike i što je najvažnije - celinu.
Što se tiče nedomaćinskog upravljanja, renoviranja i menjanja enterijera starih i vrednih crkvenih objekata - moram reći da i država ima deo odgovornosti. Sasvim je druga situacija kada je objekat pod zaštitom Zavoda za zaštitu spomenika. Onda se ne može tako lako i svojevoljno raditi kako se nekom ćefne.
 
Да сте се потрудили да сазнате шта се заправо десило, уместо што се олсањате на злонамерна писанија идеолошки вам подобних медија, знали бисте да је у Манастиру Ковиљ и Цркви у Вршцу реч о привременим променама условљеним процесом реновације. У случају манастира, није вам дословно било потребно ни да помолите нос у цркву - било је довољно да отворите очи, и видели бисте да је наводни „нови иконостас” привремене природе. За Раковицу не знам, али за разлику од вас, потрудићу се да сазнам пре него што препустим ствар језику.

Дежурна екипа тобож забринутих грађана, а заправо окорелих црквомрзаца, нека настави своју пљуварију другде. Овде је тема Храм Светога Саве.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=803541#p803541:dp9gl0x9 je napisao(la):
Strahinya » Уто Дец 15, 2020 7:25 pm[/url]":dp9gl0x9]Iskreno, ne vidim po čemu bi i barok ili klasicizam bili manje pravoslavni od srpsko-vizantijskog stila u kome se sada isključivo grade posvuda crkve. Naprotiv, treba s ponosom tvrditi da su i Srbi imali barokno, klasicističko i romantičarsko graditeljstvo.
Па, мање су православни, јер је то што сте окарактерисали као српско-византијски стил (строго говорећи, тај појам се односи искључиво на вардарски стил, а наше савремено сакрално градитељство ослања се и на рашки и моравски стил, затим заједничко ромејско наслеђе, поједине специфичкости руског и грчког стила итд.) производ православне средине, али то не значи нужно да је неки други стил, прилагођен потребама Цркве, аутоматски неправославан.

Дакле, и барок може бити поправослављен. Зашто данас не градимо у том стилу? Зато што он не задовољава потребе Цркве у истој мери као (у контексту наше православен цивилизације) аутохтони стилови, али и зато што га - с правом - доживљавамо као мање православног.

Узгред, поменуте стилове су имали дословно сви православни, од Руса на северу до Грка на југу. Једини изузетак су можда Бугари, који у периоду када је барок био активан нису имали прилике да нешто више граде.
 
*Да сте се потрудили да сазнате шта се заправо десило, уместо што се олсањате на злонамерна писанија идеолошки вам подобних медија, знали бисте да је у Манастиру Ковиљ и Цркви у Вршцу реч о привременим променама условљеним процесом реновације. У случају манастира, није вам дословно било потребно ни да помолите нос иза његових зидина - било је довољно да отворите очи, и видели бисте на приложеној слици да је наводни „нови иконостас” привремене природе. За Раковицу не знам, али за разлику од вас, потрудићу се да сазнам пре него што препустим ствар језику.
 
Vrh