Šta je novo?

Hram Svetog Save

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=787932#p787932:ksxf07y7 je napisao(la):
dragisha » Uto Okt 27, 2020 6:03 pm[/url]":ksxf07y7]Opet ponavljam, ne bi nikom da rusim sneska ali mnogo lepse je sve na slikama nego uzivo. Cenim svacije misljenje, ali da neko brani ostanak kioska unutar hrama je katastrofa.
Не бих се сложио.
Уживо је много лепше. На доста фотографија је деловало кичасто, искрено плашио сам се.
Јако лепо!
 
Bio sam i ja. Veoma lep mozaik. Boje su prigusene, dostojanstvene, osvetljenje umereno. Ne sljasti. Neke kompozicije su savrsene, kao iz muzeja. Celokupno su lepo uklopljene, nista ne strci. Kao hor sa mnostvom glasova, ali opet uskladjen. Ja sam bio oko 2, tako da je i sunce obasjavalo mozaik i lepo izgleda. Mogu razumeti da je neko razocaran, al to je zato jer je vecina fotografija sa HDR filterima, uzivo je dosta prigusenije, ali tako lepo odmara oci i vec me odmah pogled uvodi u molitveno stanje. Imao sam dva druga sa sobom koji nisu vernici i prvi put su u hramu i njima su najvise zasmetali rombovi i zeleni stubovi...kao mnogo odudaraju. Mada ja ne delim misljenje i mislim da ce da se lepo uklopi sve kada dodje pod.
Jedino sto mi se ne svidja jesu vrata staklena. Mnogo ruzno i vestacki izgleda. Razumem da su neophodna zbog hladnoce i ptica, i verujem da zbog mozaika mora da se odrzava neka srednja temperatura vazduha, ali zaista ruzno izgleda. Kao supermarket. Pogotovo jer su stavili na svih 9 ulaza sto mi nema nikakvog smisla. Makar samo da su na jedna vrata koja ce uvek biti otvorena. Razumem da je u ovom slucaju prednost data funkciji, al zato estetika -10
Prodavnice su sa obe strane. Spasilo ih je staklo, pa deluje malo kao neka galerija u muzeju, al veoma bi lepse izgledalo bez toga. Mada ja sam zablenuo kao oltarskoj apsidi, nisam ih ni skontao u prvi mah. Tako da ima nade :D Al definitivno bi trebalo napraviti neku akciju u stilu Isusovog ulaska u Hram :D
Sve u svemu lepo izgleda. I verujem da ce u buducnosti sve to da se procisti jos vise. Ima naravno stvari za zameriti, al mislim da ne treba sada traziti dlaku u jajetu. Unutrasnji hodnici i stepenista su siva i dalje, bez ikonografije. I mnogo lepopolijelej izgleda. Masivan je i tezak, a kao da lebdi. I patrijarh nam je vitalan i njega sam video :D
 
Ja sam odoleo, neću otići dok ne završe sve. Na slikama mi sve to lepo izgleda, nisu mi problem ni staklena vrata, elegantno deluju, ramovi su iste boje kao i vrata sa reljefima, a i treba koristiti savremena rešenja.

Uostalom, kad je Justinijan gradio Aja Sofija - korišćena su najsavremenija dostignuća. Ako u Hramu imamo liftove, podno grejanje i savremeno osvetljenje, nisu ni staklena vrata problem. Možda ih jedino nije trebalo postavljati na glavni ulaz, ali možda ih kasnije i skinu. Pogotovu što je ranije rečeno da će se glavna vrata otvarati samo u izuzetnim prilikama.

O uklopljenosti crvenih rombova ću da sudim kad vidim pod. Po planu poda - biće dosta zelenih delova, crvene nisam video, ali verujem da Muhin ne bi smislio ništa što bi bilo u neskladu.
Prodavnica me više ne čudi, videli ste da i u kripti postoji takvo mesto. Barem u tom staklu deluje prihvatljivo, srećom nisu raširili obične tezge... Koliko im je prodavnica bitna vidi se i po tome što su je brže-bolje aktivirali pre kraja radova.

Mnogi bi ovde mogli da idu u SPC na časove o biznisu i uspešnom poslovanju..
 
А не вреди, морамо се стрпети још мало. Сигурно је поглед на мозаике нарочито леп тек кад се попнеш на неку од галерија. Односно на сваку од њих. Са партера је све некако превише далеко. Тако ми се чини.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=787936#p787936:2afkp5ox je napisao(la):
Agiorites » Uto Okt 27, 2020 6:14 pm[/url]":2afkp5ox]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=787932#p787932:2afkp5ox je napisao(la):
dragisha » Uto Okt 27, 2020 6:03 pm[/url]":2afkp5ox]Opet ponavljam, ne bi nikom da rusim sneska ali mnogo lepse je sve na slikama nego uzivo. Cenim svacije misljenje, ali da neko brani ostanak kioska unutar hrama je katastrofa.
Не бих се сложио.
Уживо је много лепше. На доста фотографија је деловало кичасто, искрено плашио сам се.
Јако лепо! (мислим на мозаик, не на продавнице, које би требало изместити у посебан објекат)
 
На овој фотографији се може видети постављен трон на горњем месу и стубови за циборијум
 

Prilozi

  • IMG_20201028_143440.jpg
    IMG_20201028_143440.jpg
    768,9 KB · Pregleda: 2.085
Ух, ови ромбоиди прилично одударају.. можда је тако само на слици.

И каква је ово стаклена скаламериај на вратима? Зашто нису просто уградили мања врата у постојећа?
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=788173#p788173:3giay1ws je napisao(la):
Agiorites » Сре Окт 28, 2020 3:36 pm[/url]":3giay1ws]На овој фотографији се може видети постављен трон на горњем месу и стубови за циборијум
То је горње место са сапрестољем, али шта је са са патријаршијским и краљевским престолом у наосу?

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=787797#p787797:3giay1ws je napisao(la):
Sixto » Уто Окт 27, 2020 12:02 pm[/url]":3giay1ws]Na osnovu cega ovo govoris s obzirom da protok vremena nije potvrdio navedeno? Samo zato sto je ruski proizvod? Sto je dovoljna njihova rec ili imas podatke tehnickih ispitivanja kvaliteta?
У ово време пандемије, човек треба да поради на одбрамбеним капацитетима сопственог тела. Једва (или никакво) прикривена нетрпељивост, злоба, мржња и гнев, којим просто зраче сви Ваши коментари, не чине Вам добро, а иритирају и Вашу околину.

Материјал који је употребљен за израдњу мозаика је прошао бројна испитивања, укључујући и поређење с материјалима који су у употреби више векова. Живимо у 21. веку. Наука је узнапредовала, и није више неопходно чекати читав миленијум да бисмо знали да нешто има потенцијал да толико траје.
 
Да ли можда имате неку слику? Нисам још имао прилике да их видим (мада, чини ми се да је неко раније поставио слике некиг њихових делова).
 
Пројекат тронова се није мењао, мислим да се могу видети на старим фотографијама
 
Ја не знам зашто људи праве проблем око стаклених врата у Храму, по изворном учењу, Црква треба да иде у корак са светом и не видим никакав проблем да постоје та клизна стаклена врата, са друге стране, добар део материјалних ствари у црквама је у једном моменту био новина, водећи се чињеницом да су кренули из мале камене собице. Био сам јуче у Храму, лепо је, али ни приближно није леп као што ће бити када се у потпуности буде завршио, када се све лепо среди и очисти. Сигуран сам да ћемо за Васкрс 2021. године уживати у његовој пуној лепоти.
 
Ја сам био данас. Заиста је неописиво! Могу за себе да кажем да сам обишао поприличан број великих монументалних цркава. Ово је заиста нешто посебно. И пресрећан сам! :D
У храму је као у кошници. На неколико (видљивих) места се упоредо ради. На иконостасима - и главном и у бочним параклисима. Киворијум у олтару. На галеријама. Под се испробава из центра...

Уопште мозаик није "далеко" као што сам имао утисак на фотографијама. Напротив, предлажем да обратите пажњу на Пантократора у олтарској апсиди. Односно Христове руке којима благосиља. Невероватно како се има 3Д утисак - да Христос заиста пружа руке према посматрачу и да га грли њима. Предиван осећај!
Наравно, има ситнијих ликова. Као архијереји у олтару или низови медаљона за које треба двоглед да би се видело ко је у питању. Али то не умањује предиван утисак.

Једино што ми као теологу можда мало "смета" је "Стварање света". То је једна алегорија са првих страница Светог писма Старог завета, а која је настала тек тамо у 6. веку пре Христа (време Вавилонског ропства) којој је дато баш доста простора у односу на њену важност. Дакле, један песнички теолошки приказ који често схватамо буквално, а не треба дакако. Али свакако је прелепо и то. Само што рецимо Улазак Христов у Јерусалим или Васкрсење Лазарево који су врло битни новозаветни догађаји некако делују ситно и мање важно кад се виде како стоје поред неког од "дана" стварања. Ето, можда једина замерка, али потпуно занемарљива. То су само неке теолошке нијансе ;)
 
Ови ромбови су ми баш тужни. Као позадина можда и тим орловима, не би били лоши. Не знам шта је коме сметало... Мада могли су и други мотиви. Не знам...

Има ли неко пројекат и изгледа сеник (киворијум)?
 
Gde će taj kivorijum da stoji i koliko je često postavljanje istog u našim crkvama?

Mnogo se paniči sa tim romboidima, nisu uopšte tako loši - zeleni mermer se slaže sa zelenim stubovima i zelenim delovima budućeg poda, a crveni mermer sa žutim mozaicima.

Da li straklena vratra postoje na još nekim crkvama i katedralama u svetu?
 
Kakav je ovo romb na oreolu Hrista iznad prodavnice? I zašto je prikazan ovako "staro"? Ne sećam se da sam ovo video negde...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=788270#p788270:1pbwvs48 je napisao(la):
StariPosmatrač » Sre Okt 28, 2020 6:16 pm[/url]":1pbwvs48]Kakav je ovo romb na oreolu Hrista iznad prodavnice? I zašto je prikazan ovako "staro"? Ne sećam se da sam ovo video negde...
Приказ се назива Ветхи денми на словенском или Старац дана у преводу. Представља се Христос као старац и тиме се означава да је Он Бог који битише од вечности. Да Бог као Творац собом обухвата све векове, простор и време овакве какве их познајемо. И да има све знање и сву мудрост. И да је у том смислу неприкосновени владар васељене, апсолутно слободна личност...
 


Nešto do sada nigde nisam primetio prikaz Milovanje Marije kao na trećoj fotografiji. Naročito je čudno što taj praznik ne postoji koliko znam.

Molim ako neko zna gde imamo ovakvu fresku neka kaže, kao i koji je praznik u vezi s time.
 
Mnogi su vec krenuli sa kritikama sta ce prodavnice u hramu i gore i u kritici pa zar sam hristos nije izbacio iste iz hrama itd ...

Teolog Uroš mogo bi neko objasnje uz fotke.. stručno...hvala
 


Blagovesti su na dva mesta. Ovde sa Bogorodičinim praznicima jedno, i drugo ispod Pantokratora u oltaru gde se po predanju uglavnom predstavlja.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=787873#p787873:3tnt6s2z je napisao(la):
Uroš985 » Uto Okt 27, 2020 2:31 pm[/url]":3tnt6s2z]
Ја сам први против продавница у црквама. Још је Господ испревртао све трговачке столове у Храму јерусалимском. Мада по тумачењу, разлог није била сама продаја жртава, него чињеница да је то постало важније од чистоте срца. Као и чињеница да су трговци радили за велику личну зараду.
Свакако се слажем да је боље да продавница буде ван Храма. Али како бих рекао - ни ово није ништа скрнаво. Скроз је у нашој традицији. Још од Старог завета :)

Evo ponavaljam tumačenje ko nije pazio na času ;)
 
Evo i kivorijuma. Sveštenik Hrama kaže da je časni presto mnogo nizak. Nije mu jasno šta su zamislili.

 
Часни престо јесте баш низак.
То сам и ја приметио из припрате
 
^ Em je nizak, em sam ocekivao da bude malo raskosniji. Kao da je sklepan od viska materijala.
 
Vrh