Šta je novo?

Hram Svetog Save

Сигурно ће се то скидати када буду велики догађаји
 
ovo ce biti i turisticki centar naravno da ce ima da se kupi nesto tako je skoro svuda. neznam sta uvek kukate kada je tako i pre bilo i ima ih i u manastirima...
 
Наравно да треба да буде продавница, али то може и ван храма
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=787768#p787768:1cjk5bcn je napisao(la):
Agiorites » Uto Okt 27, 2020 7:39 pm[/url]":1cjk5bcn]...
Мало је необично да патријарси пролазе кроз покретна врата

Nesto ne vidim da se ustezu uci u lift ili novog audija. Staklena vrata su ista vrsta tehnologije koja im je digla Hram. Nece im krst s lanca otpasti.

Sto se tice prodavnice ona je neophodna jer ce generisati ogroman prihod bez racuna i poreza. U ovom momentu otvaranja to ce biti najprofitabilnija radnja u Srbiji. Za naciju kojoj je estetski prihvatljiv Stefan Nemanja previse se koprcamo oko radnje i njene estetike.
Nadam se da ce radnice izlaziti iz Hrama da puse, a ne dzimrijati ispred radnje po obicaju.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=787533#p787533:1cyd29h3 je napisao(la):
Аполон » Uto Okt 27, 2020 4:54 am[/url]":1cyd29h3]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=787285#p787285:1cyd29h3 je napisao(la):
vlajko3005 » Нед Окт 25, 2020 10:35 pm[/url]":1cyd29h3]...

Стаклени комадићи коришћени за наш мозаик квалитетнији су, дуговечнији, ...

Na osnovu cega ovo govoris s obzirom da protok vremena nije potvrdio navedeno? Samo zato sto je ruski proizvod? Sto je dovoljna njihova rec ili imas podatke tehnickih ispitivanja kvaliteta?
 
Prodavnica ne bi toliko upadala u oči da nema ovaj izlog. Mislim, sta će izlog u hramu?
Predmeti za prodaju mogu biti izlozeni kao recimo u nekom muzeju, sa staklenim vitrinama, i policama sa strane,bez ove "ograde" od izloga koja odudara od svega.

Pokretna vrata su mi ok, imaju svoju svrhu zbog grejanja, samo bih ja to opet malo diskretnije resio. Recimo, bez ovih okvira sa strane koja podsećaju na pvc stolariju,ili bi ih zamaskirao nekako da se uklope u enterijer.

Послато са F3311 помоћу Тапатока
 
Sto se tiče "romboida" oni će tek odudarati kad se zavrsi pod,jer su oni uklapani prema starim nacrtima za izradu poda.
Po meni, trebalo je ostaviti stari model, ili menjati sve. Nikako ovako polovično.
Ne znam zasto su odustali od stare varijante, koja je po meni bila lepsa, i kamen upotrebljen u izradi je kako da kazem raritet, i ne moze se svuda naći.
Jedini logični razlog zbog kojeg se odustalo je verovatno cena.
Sad znamo da je kamen kupljen u Italiji isao u Kinu na obradu, pa iz Kine u Srbiju.
Pitanje je koliko bi sve kostalo da je ostalo po starom, jer je kamen stizao iz različitih delova sveta.
Sigurno je ova nova varijanta bila brza, i jeftinija.

Послато са F3311 помоћу Тапатока
 
Zna li se do koliko sati je Hram danas otvoren? Treba i na slavu da odem, a ne bih ni ovo da propustim :)

A što se tiče romboida, sigurno ih ne bi ostavljali da se nikako ne slažu sa novim podom. Niti bi Muhin dizajnirao novi pod tako da potpuno odudara od te crveno-zelene mermerne kombinacije.

Biće to verovatno sasvim dobro.
 
Niko nema problem sa postojanjem prodavnice, nego sa time da je prodavnica faktički pop-up kiosk unutar hrama, što je sumanuto. Primera radi, Hram Hrista Spasitelja u Moskvi ima prodavnicu, koja je zaseban objekat u blizini crkve
 
Pitao sam pre par stranica da li ce se naplacivati ulaz u Hram jer sam se bojao da hoce sada da naprave biznis od Hrama i dobio sam odgovor na to pitanje ali izgleda da se deo mojih strahova ostvaruje i nadam se da ce postojati zasebna prodavnica, van objekta.
 
Stavicu se na stranu onih kojima romboidi bodu oči. Mišljenja sam da previše odskaču, da se ne uklapaju i da kvare utisak koji ostavlja prelepi mozaik. Nadam se da ce to da isprave.

Što se tiče prodavnice, iz ugla biznisa ima smisla da bude u Hramu, jer ce većina posetilaca nešto da kupi ukoliko je odmah tu pri ruci potureno pod nos. Ukoliko se prodavnica nalazi van Hrama, promet bi bio dosta manji i mali broj ljudi bi išao posebno do prodavnice kako bi nesto kupio.

Na žalost, crkva je odavno postala d.o.o., oslobođen od plaćanja poreza.
 
Храм у Подгорици нема продавницу унутар простора намењеног за Богослужење.
Значи да може и без продавнице
 
Припрата је одељени део Храма свакако. А сами Храм је огроман. Ето сад и та стаклена врата која ће одељивати додатно простор. Не видим коме би сметао овакав киоск. Богослужењу неће сигурно.
А киоск је потребан ако људи који ту раде треба да се згреју, јер ће припрата вероватно да буде отворена увек... Дакле, мислим да се ради о практичној намени и бризи за раднике. Храм је толико леп и репрезентативан да овако нешто у једном углу не може да га наружи ни за трунку.
 
Што се ромбоида тиче, то је само унутрашња сокла. Знате оно што је на фасадама обичних кућа високо од пола метра до метар од земље. То је нешто што често нема боју. Обично буде сиво и не рачуна се у део који се украшава. Говорим лаичким речником...

Тако и у Храму ови ромбоиди. То није намењено да буде нешто истакнуто и не треба да буде превише лепо. Напротив, треба да буде крајње једноствавно.

А подсетићу вас да наш Храм тек почиње да живи у неку руку. Да ће многи званичници, државници, црквени великодостојници да поклањају што-шта Храму. Ови ромбоиди су одличан "празан" простор као у другим великим катедралама, да се постави неки важан поклон. Да ли ће то бити икона од цариградског патријарха, или неки рељеф од папе римског, или неко распеће од јерусалимског патријарха... Дајем само примере сада. Мислим да су ромбоиди одличан "пано" за будуће дарове од разних важних посетилаца Храма. Мислим да их треба оставити баш овакве и кроз векове их украшавати на неки начин постепено.
Погрешно је сматрати да је Храм као маузолеј који изградиш, уредиш, украсиш и то је то. Наравно, целина треба да буде заокружена на неки начин. Али треба оставити и некој наредној генерацији да допуни понеку коцкицу у мозаик Храма (у преносном смислу речи).
 
Ajde otvoreno je gde su slike? A mislim na kvalitetne i lepe slike gde se sve vidi...pozz
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=787860#p787860:36jzxhkn je napisao(la):
Uroš985 » Uto Okt 27, 2020 3:00 pm[/url]":36jzxhkn]Припрата је одељени део Храма свакако. А сами Храм је огроман. Ето сад и та стаклена врата која ће одељивати додатно простор. Не видим коме би сметао овакав киоск. Богослужењу неће сигурно.
А киоск је потребан ако људи који ту раде треба да се згреју, јер ће припрата вероватно да буде отворена увек... Дакле, мислим да се ради о практичној намени и бризи за раднике. Храм је толико леп и репрезентативан да овако нешто у једном углу не може да га наружи ни за трунку.

Nemoj da se uvredis sto cu ovo napisati ali pomalo zvucis kao bot, a voleo bih da si malo realniji i objektivniji. Ispada da svaka nasa kritika nije validna jer je ti ponistis nekim poluargumentima.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=787871#p787871:2pg20yy7 je napisao(la):
Otis.Driftwood » Uto Okt 27, 2020 2:25 pm[/url]":2pg20yy7]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=787860#p787860:2pg20yy7 je napisao(la):
Uroš985 » Uto Okt 27, 2020 3:00 pm[/url]":2pg20yy7]Припрата је одељени део Храма свакако. А сами Храм је огроман. Ето сад и та стаклена врата која ће одељивати додатно простор. Не видим коме би сметао овакав киоск. Богослужењу неће сигурно.
А киоск је потребан ако људи који ту раде треба да се згреју, јер ће припрата вероватно да буде отворена увек... Дакле, мислим да се ради о практичној намени и бризи за раднике. Храм је толико леп и репрезентативан да овако нешто у једном углу не може да га наружи ни за трунку.

Nemoj da se uvredis sto cu ovo napisati ali pomalo zvucis kao bot, a voleo bih da si malo realniji i objektivniji. Ispada da svaka nasa kritika nije validna jer je ti ponistis nekim poluargumentima.

Ниси ме увредио. Само се трудим да сагледавам ствари са реалне стране. Чини ми се да многи овде доста посматрају ствари идеалистички. Мада сам и сам често склон томе.

Ја сам први против продавница у црквама. Још је Господ испревртао све трговачке столове у Храму јерусалимском. Мада по тумачењу, разлог није била сама продаја жртава, него чињеница да је то постало важније од чистоте срца. Као и чињеница да су трговци радили за велику личну зараду.
Свакако се слажем да је боље да продавница буде ван Храма. Али како бих рекао - ни ово није ништа скрнаво. Скроз је у нашој традицији. Још од Старог завета :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=787862#p787862:2sjzltib je napisao(la):
Uroš985 » Uto Okt 27, 2020 3:05 pm[/url]":2sjzltib]Што се ромбоида тиче, то је само унутрашња сокла. Знате оно што је на фасадама обичних кућа високо од пола метра до метар од земље. То је нешто што често нема боју. Обично буде сиво и не рачуна се у део који се украшава. Говорим лаичким речником...

Тако и у Храму ови ромбоиди. То није намењено да буде нешто истакнуто и не треба да буде превише лепо. Напротив, треба да буде крајње једноствавно.

А подсетићу вас да наш Храм тек почиње да живи у неку руку. Да ће многи званичници, државници, црквени великодостојници да поклањају што-шта Храму. Ови ромбоиди су одличан "празан" простор као у другим великим катедралама, да се постави неки важан поклон. Да ли ће то бити икона од цариградског патријарха, или неки рељеф од папе римског, или неко распеће од јерусалимског патријарха... Дајем само примере сада. Мислим да су ромбоиди одличан "пано" за будуће дарове од разних важних посетилаца Храма. Мислим да их треба оставити баш овакве и кроз векове их украшавати на неки начин постепено.
Погрешно је сматрати да је Храм као маузолеј који изградиш, уредиш, украсиш и то је то. Наравно, целина треба да буде заокружена на неки начин. Али треба оставити и некој наредној генерацији да допуни понеку коцкицу у мозаик Храма (у преносном смислу речи).

Složio bih se sa tobom da se deo sa romboidima na neki način stilski odvoji. Ima smisla da taj deo služi kako neka vrsta postamenta za mozaik, te da čini drugačiju celinu. Međutim, nikako se ne bih se složio sa tobom u vezi toga da se robmoidi posmatraju kao sokla. To je u stvari jedini deo koji se nalazi neposredno uz vernike, koji se može sagledati iz blizine, dodirnuti i opipati i baš zbog toga mislim da bi trbalo sa posebnom pažnjom da se obradi.

Možda drugačiji kolorit i materijalizacija u odnosu na mozaik, ali opet da čine kompaktnu celinu. Da se iz blizine sagledava na jedan način, a iz daljine skladno sa celokupnim enterijerom.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=787887#p787887:1m1s1gm5 je napisao(la):
Nik_B » Uto Okt 27, 2020 3:18 pm[/url]":1m1s1gm5]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=787862#p787862:1m1s1gm5 je napisao(la):
Uroš985 » Uto Okt 27, 2020 3:05 pm[/url]":1m1s1gm5]Што се ромбоида тиче, то је само унутрашња сокла. Знате оно што је на фасадама обичних кућа високо од пола метра до метар од земље. То је нешто што често нема боју. Обично буде сиво и не рачуна се у део који се украшава. Говорим лаичким речником...

Тако и у Храму ови ромбоиди. То није намењено да буде нешто истакнуто и не треба да буде превише лепо. Напротив, треба да буде крајње једноствавно.

А подсетићу вас да наш Храм тек почиње да живи у неку руку. Да ће многи званичници, државници, црквени великодостојници да поклањају што-шта Храму. Ови ромбоиди су одличан "празан" простор као у другим великим катедралама, да се постави неки важан поклон. Да ли ће то бити икона од цариградског патријарха, или неки рељеф од папе римског, или неко распеће од јерусалимског патријарха... Дајем само примере сада. Мислим да су ромбоиди одличан "пано" за будуће дарове од разних важних посетилаца Храма. Мислим да их треба оставити баш овакве и кроз векове их украшавати на неки начин постепено.
Погрешно је сматрати да је Храм као маузолеј који изградиш, уредиш, украсиш и то је то. Наравно, целина треба да буде заокружена на неки начин. Али треба оставити и некој наредној генерацији да допуни понеку коцкицу у мозаик Храма (у преносном смислу речи).

Složio bih se sa tobom da se deo sa romboidima na neki način stilski odvoji. Ima smisla da taj deo služi kako neka vrsta postamenta za mozaik, te da čini drugačiju celinu. Međutim, nikako se ne bih se složio sa tobom u vezi toga da se robmoidi posmatraju kao sokla. To je u stvari jedini deo koji se nalazi neposredno uz vernike, koji se može sagledati iz blizine, dodirnuti i opipati i baš zbog toga mislim da bi trbalo sa posebnom pažnjom da se obradi.

Možda drugačiji kolorit i materijalizacija u odnosu na mozaik, ali opet da čine kompaktnu celinu. Da se iz blizine sagledava na jedan način, a iz daljine skladno sa celokupnim enterijerom.
Ако га обрадиш на фин начин онда нећеш моћи преко њега да стављаш друге украсе (иконе и сл.) које Храм добије на поклон.
 
Sa ovim romboidima sam se pomirio i pripremio. Ali za staklena vrata i prodavnicu nikako. Ocekivao sam prodavnicu, nesto privremeno, ali supermarket unutar Hrama nisam. Svaki ulaz ponaosob sa lukovima i mozaicima je deo untrasnjeg prostora hrama a sad je odvojen staklima. Nit je napolju nit je unutra.
 
Opet ponavljam, ne bi nikom da rusim sneska ali mnogo lepse je sve na slikama nego uzivo. Cenim svacije misljenje, ali da neko brani ostanak kioska unutar hrama je katastrofa.
 
Био сам
Мозаик је прелеп, предиван!
Поставили су трон на Горњем месту, прави се и циборијум
Утисак уопште није потпун пез пода и завршеног иконостаса
Биће то много лепо
 
Vrh