Šta je novo?

Hram Svetog Save

Ehm, ne bih da glumim moderatora, ali predlazem da prekinemo ovu kvazi-filozofsku oftopik raspravu povratkom na temu, a to je uredjenje hrama Sv. Save.

Pre neki dan sam ponovo bio do hrama, i naravno, ovaj put nisam propustio da fotkam ono o cemu sam pisao u prethodnom postu. Dakle, klikom na fotke ispod mozete videti prve naznake kako ce izgledati mozaicko uredjenje hrama.







 
+ Bežaninac
Jedva čekam da ovo vidim uživo.
 
Ne znam čemu ta iznenađenja, pa zar je neko očekivao da će najvažniji objekat u spc zadnjih 100 godina da prepuste slučaju.
 
Homer Jay":132btvwi je napisao(la):
БЕОГРАД
Сређивање платоа иза Храма Светог Саве тек следеће године
Разлог за одлагање уређења су нерешени имовински односи на траси Улице Боре Станковића
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

hrm.jpg

Будући изглед платоа

Уређење кружног платоа иза олтара Храма Светог Саве на Врачару, које подразумева проширењеУлице Боре Станковића, постављање ограде и новог дрвореда, неће бити завршено ни ове године. Разлог су нерешени имовински односи на траси Станковићеве улице.

– Када решимо имовинске односе у читавој улици можемо поднети захтеве за дозволе за њену реконструкцију и то би могло да се деси следеће године. Ускоро ће бити расписан тендер за израду главног пројекта реконструкције те саобраћајнице. Станковићева улица ће, према важећем плану детаљне регулације (ПДР) Врачарског платоа, бити на већој удаљености од храма и у једном делу добиће полукружни облик – кажу у Дирекцији за грађевинско земљиште и изградњу Београда, која је инвеститор овог посла.

Док се не приступи другој фази изградње порте највећег православног храма на Балкану, радници „Зеленила Београд” увелико мењају поломљене мермерне плоче.

– Радови су почели пре петнаестак дана, између мале цркве и парохијског дома. Треба да се уреди и простор с леве стране храма као и део ка Булевару ослобођења. Замена поломљених плочапотрајаће и у августу – кажу у „Зеленилу”.


Прву фазу изградње трга финансирали су град и Српска православна црква. Пре девет година је формиран већи део порте храма и Светосавски парк, истиче професор др Војислав Миловановић, протонеимар Храма Светог Саве.

– Препрека завршетку изградње Врачарског платоа били су нерешени имовински проблеми са Тржним центром „Врачарац” и земљиштем које заузима Завод за трансфузију. Центар је срушен, а Влада Србије је 2008. године прогласила јавни интерес на коридору Улице Боре Станковића, у складу са ПДР-ом, чиме је омогућена експропријација земљишта. Очекујемо да ће проблеми на још само једној локацији ускоро бити решени. Грађевински елементи за опход и ограду порте према Улици Боре Станковића набављени су као и гранитне плоче за поплочавање порте – каже Миловановић.

-----------------------------------------------------------------

Трг по замисли архитеката Мацуре и Бобића

За данашњи изглед Врачарског платоа заслужне су архитекте Владимир Мацура и Ђорђе Бобић, који су на конкурсу 1988. године освојили прву награду. Уређење је почело после 16 година, јер се у међувремену мењао Генерални план Београда и радила два плана детаљне регулације. Када буде завршена реконструкција Станковићеве улице, замисао Мацуре и Бобића биће готово у целости реализована.

– Подигнут је парохијски дом, постављена фонтана, изграђен јавни подземни тоалет, планирана је патријаршија у том простору, као и подземни депо за књиге Народне библиотеке Србије на углу Скерлићеве и Катанићеве (taj ugao ne postoji, ne znam na šta Đole misli, prim. HJ) – подсећа Бобић.

Д. М. – Б. В.
објављено: 06.07.2013.

Izvor: Politika

a ovakva je zamisao :
svsavam.gif
 
Daj nek ti svestenici pokupuju zgrade i stanove iza, da li im bas treba novo da zidaju?
 
weseli

Нисам сигуран да ће бити као на анимацији. Званични ПРД за тај део Врачара је у потпуности другачији. На овој анимацији види се Врачарска магистрала која пролази са јужне стране Храма. По званичном ПДР-у та магистрала пролази са северне стране. Такође, по новом ПДР-у уица Боре Станковића неће постати део платоа него ће остати улица.
 
Da, sada je u planu daleko skromnija varijanta. Ovo bi npr. trebalo da bude nova trasa ulice Bore Stankovića:

bora-stankovic.png
 
Zamenjuju polomljene ploče ali ne kažu kakve postavljaju. Ako su iste kao one što zamenjuju onda su "džaba krečili". Inače "grafičari" srećom ne diraju hram ali su već počeli da žvrljaju po onim belim stubovima okolo hrama. Nadam se da se odustalo od izgradnje zgrade patrijaršije uz Krušedolsku ulicu. Ona bi zaklonila pogled na hram kao što je to učinila i izgradnja biblioteke. Biblioteka je vrlo lepa i uspela zgrada koja je podignuta još 1971. Tada nije skoro niko pomišljao da će hram ikad biti izgrađen. Što se tiče skromnosti u redu je da okolina Hrama bude bez nepotrebnog luksuza i rasipanja novca. Ali unutrašnjost Hrama i oni freskomozaici moraju biti na najvišem nivou bez obzira na cenu pa makar to ostalo za buduće generacije. Taj Hram treba da bude najvažnija i najlepša zgrada u Srbiji. Španski kralj je nedavno izjavio kako će čuvena Gaudijeva katedrala u Barseloni biti završena tokom narednih 100 godina.
 
Bio sam letos u Barseloni i posetio Sagrada Famíliu, tu ima jos toliko posla, ja cisto sumnjam da ce je zavrsiti do 2026. To je njihov hram sv. Save - finansijska rupa bez dna, ali barem naplacuju ulaznice ( i to ne jeftine) pa barem mogu iz toga da izvuku deo troskova. Salvador Dali je u bio protiv izgradjne ovog 'eksperimenta', kao i dobar deo gradjana dan danas.
 
U Srbiji niko osim komunista (i to ne svih) nije bio protiv izgradnje hrama. Katolici i Muslimani Srbije nisu bili protiv ali su bili ravnodušni (kao i Srbi prema njihovim verskim objektima). Dodajem: TREBA DOZVOLITI MUSLIMANIMA DA PODIGNU DŽAMIJU U BEOGRADU. Lep verski objekt (bilo čiji) uvek je ukras grada.
 
Дедиње.
Пре неколико година прочитао сам неки чланак о стварању три нове џамије у наредним годинама. Борча, НБГД, Чукарица.
Нешто ми је то било далеко од реалног али сам пре неког времена видео вест о нападу на џамију у Борчи, и вест чини ми се, о забрани градње минарета на постојећој џамији на старом сајмишту. Тако да можда постоји и та на чукарици али се све тихо припремају.
 
Treba im dozvoliti da u Beogradu podignu jednu veliku džamiju kakve postoje u Rimu. Londonu i ne znam gde sve još. Ja uvek mislim o Beogradu i njegovom boljitku. Davno sam slušao strance koji su govorili da je Beograd najružnija prestonica u Evropi. Nisam Musliman (musliman) ali polazim od toga da bi tu džamiju finansirale bogate muslimanske zemlje i domaći muslimani. Beograd ne bi morao da da ni dinara već bi zaradio na prodaji zemljišta. Džamija bi ga ulepšala,obogatila i bio bi korak bliže svetskim metropolama od kojih je još uvek jako daleko.
 
Knez Milos se nebi slozio sa tobom ,Navodno IZS trazi odavno dozvolu ali nigdje nije predvidjena u planovima ,inace sigurno bi im isvinansirali arapi cak se suska da ce seik napraviti dzamiju u SA
 
Knaz Miloš se ne bi složio ni sa serijom "Sulejman Veličanstveni". Ali,on je bio pametna glava. Sigurno ne bi započinjao koridor 11 pre završetk koridora 10
 
dedinje":3fypgm2d je napisao(la):
Knaz Miloš se ne bi složio ni sa serijom "Sulejman Veličanstveni". Ali,on je bio pametna glava. Sigurno ne bi započinjao koridor 11 pre završetk koridora 10
I ovde o koridoru pises?
Nego, osta ti meni duzan jedan odgovor? ;-)

Sent from my LG-E510 using Tapatalk 2
 
To što je čovek gramziv za pare ne umanjuje njegovu stručnost.
 
O neeee prijatelju...
To sto je neko sklon kradji, prevari ili bilo kojem krsenju zakona, svakako umanjuje njegov kredibilitet.
Kako ja da znam da on za te izjave nije uzeo lovu od BiH lobija kojem ne odgovara da se kroz Srbiju i CG gradi veza Jadrana i Panonske nizije?
(Ovo je vise hipoteticko pitanje :) )

EDIT>
Igore, molim te prebaci ove postove u odgovarajucu temu. Hvala :grand:
 
Otišao si suviše daleko.Možda je pristalice koridora 11 potplatio neki drugi lobi npr. lobi V-V (Voja-Velja)
 
Samo se vratite temi ;)
 
dedinje":28dy919a je napisao(la):
Treba im dozvoliti da u Beogradu podignu jednu veliku džamiju kakve postoje u Rimu. Londonu i ne znam gde sve još. Ja uvek mislim o Beogradu i njegovom boljitku. Džamija bi ga ulepšala,obogatila i bio bi korak bliže svetskim metropolama od kojih je još uvek jako daleko.

Ne, ko boga vas molim. Beograd ima sasvim dovoljno bogomolja, ako ne i previse. Ako je do ulepsavanja, obogacivanja i koracima do svetskih metropala onda bolje da se napravi jedna opera, ili hiljadu drugih stvari koje su gradu potrebnije od jos jedne bogomolje.
 
Vrh