Šta je novo?

Hram Svetog Save

Slazem se, ali to treba odvojiti i razlikovati, sto je očigledno mnogima tesko.

Послато са F3311 помоћу Тапатока
 
Ne znam da li je već išao ovaj spisak, izvinjavam se ako jeste. Ali on jasno pokazuje da od 50-ak najvećih pravoslavnih građevina (crkava i zvonika), 40 je u Rusiji! Tako da je sasvim prirodno da nam oni pomognu oko našeg jedinog hrama tih gabarita. Ljudi jednostavno imaju iskustva. :) Doduše, i Markova crkva je ogromna, ali eto - još je nismo završili...

Čudno je što na ovoj listi najvišu pravoslavnu crkvu Petropavlovski sabor u Sankt Petrburgu (123m) stavljaju među najviše zvonike. Očigledno zbog nesrazmere visine zvonika sa gabaritom same crkve. A na zapadu se visina crkava ne odvaja od visine zvonika; koji su istini za volju uglavnom u sklopu crkvene građevine. Za razliku od prakse na istoku, gde su često razdvojeni. To se na ovoj listi jasno vidi.

https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0 ... 8%D0%BA%D0%

P.S. Isakijevski sabor u Sankt Peterburgu (2. mesto) je muzej koliko znam.
 
Једно мало запажање. Вечерас сам видео да велика врата садрже исти број натписа као мала. С тим што су, разуме се, натписи на великим вратима пропорционално већи. Што значи да ће бити направљена градација језика, отприлике осам истакнутијих и 16 мање истакнутих.

Оне фотке са грузијским, албанским, немачким и бугарским су са мањих врата.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=779614#p779614:3pfyo998 je napisao(la):
Sarajevska » Sre Sep 30, 2020 8:57 pm[/url]":3pfyo998]Једно мало запажање. Вечерас сам видео да велика врата садрже исти број натписа као мала. С тим што су, разуме се, натписи на великим вратима пропорционално већи. Што значи да ће бити направљена градација језика, отприлике осам истакнутијих и 16 мање истакнутих.

Оне фотке са грузијским, албанским, немачким и бугарским су са мањих врата.

Imate li fotografiju? Kako izgledaju vrata u kontekstu celog Hrama? Meni deluje kao promašena šansa ovako kad pogledam dosadašnje fotografije.
Evo jedne zanimljive fotke presijavanja mozaika :)
 

Prilozi

  • ikona.jpg
    ikona.jpg
    467,2 KB · Pregleda: 1.847
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=779645#p779645:ue5mvhux je napisao(la):
Elnamor » 30 Sep 2020 08:58 pm[/url]":ue5mvhux]
Imate li fotografiju? Kako izgledaju vrata u kontekstu celog Hrama? Meni deluje kao promašena šansa ovako kad pogledam dosadašnje fotografije.
Evo jedne zanimljive fotke presijavanja mozaika :)

Немам фотку, мрак је био, киша пада. Нисам успео ни да видим који су језици.

Ево и сличне фотке од мене, јучерашње. Кад је, само на 15-20 секунди, залазеће сунце изашло ван облака и обасјало директно у прочеље Храма, мозаици су невероватно лепо засијали (што моја фотографија ни упола верно не приказује):

 
Evo "mali" dodatak onoj listi.
Rusi "onako usput" izgradili još jedan hram od 95m visine :wink:
Vojna crkva i muzej jedine pravoslavne nuklearne sile. To treba da se zna i vidi. :D

https://www.youtube.com/watch?v=z-XYDDH-6FE

A Rumuni grade saborni hram u Bukureštu od 135m ja mislim.
To stavlja hram Sv. Save na neko 10. mesto po veličini otprilike, među pravoslavnim crkvama. A ako računamo i one zvonike, oko 20. mesta. :roll:

Ne znam zašto ne otvara link u prošlom postu
https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0 ... 0%BA%D0%B0
 
Videli smo već snimak iz Rusije ali ne vidim poentu u takmičenju čija je crkva veća i sl. Mene više na fotografiji iznad brinu dveri na hramu nego na kom se mestu on nalazi u metrima kvadratnim, visini, zapremini...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=779713#p779713:1uty89x6 je napisao(la):
Igor » Čet Okt 01, 2020 1:47 am[/url]":1uty89x6]Videli smo već snimak iz Rusije ali ne vidim poentu u takmičenju čija je crkva veća i sl. Mene više na fotografiji iznad brinu dveri na hramu nego na kom se mestu on nalazi u metrima kvadratnim, visini, zapremini...

Ne, ne mislim da je takmičenje. Samo kažem povodom zamerki što nam Rusi pomažu. Tvrdim da imaju dosta iskustva i da im nije teško :sesir:
 
Нису требали да скидају оне храстове двери.
Могло је то да се обложи бакарним рељефом и накнадно
Ова врата су метална и одрађена машински
Није ружно, али немају по мени никакву вредност и делују хладно
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=779747#p779747:2bija72e je napisao(la):
Agiorites » Čet Okt 01, 2020 8:53 am[/url]":2bija72e]Нису требали да скидају оне храстове двери.
Могло је то да се обложи бакарним рељефом и накнадно
Ова врата су метална и одрађена машински
Није ружно, али немају по мени никакву вредност и делују хладно
Ja сам разумео да су их скинули како би их однели и "обукли" у ту оплату од метала...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=779749#p779749:3pzdggwr je napisao(la):
Uroš985 » Čet Okt 01, 2020 8:58 am[/url]":3pzdggwr]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=779747#p779747:3pzdggwr je napisao(la):
Agiorites » Čet Okt 01, 2020 8:53 am[/url]":3pzdggwr]Нису требали да скидају оне храстове двери.
Могло је то да се обложи бакарним рељефом и накнадно
Ова врата су метална и одрађена машински
Није ружно, али немају по мени никакву вредност и делују хладно
Ja сам разумео да су их скинули како би их однели и "обукли" у ту оплату од метала...
Где си то чуо?
Искрено се надам да је тако
Онда је ово привремено решење
 
Nije to privremeno rešenje. Hrastova vrata su skinuta i odneta na obradu, tj ukrašavanje ovim metalnim delovima, ispisane su molitve i to je to. Ovo je trajno rešenje, jeste moderno i ide uz eksterijer Hrama.. Klasika ovde ne bi dobro išla.
 
"Klasika ne bi išla" :shock: A mozaik, kapiteli, sama struktura?! Hram je više klasičan, nego moderan, naročito ne turbo-folk moderan. Ova vrata su jednostavno najbrže i relativno jeftino rešenje. Videli Sagrada Familiju i skinuli foru, ali na loš način.
 
Fasada Hrama je moderna, pročišćena i neopterećena suvišnim detaljima, koji su prisutni u veoma skromnoj meri. Zbog toga je u skladu sa ovim vremenom, a i vrata su morala biti u takvom stilu. Verovatno nisu najbolja koja smo mogli da dobijemo, ali uopšte nisu loša.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=779793#p779793:1nls0cad je napisao(la):
johnny_s » Čet Okt 01, 2020 10:42 am[/url]":1nls0cad]"Klasika ne bi išla" :shock: A mozaik, kapiteli, sama struktura?! Hram je više klasičan, nego moderan, naročito ne turbo-folk moderan. Ova vrata su jednostavno najbrže i relativno jeftino rešenje. Videli Sagrada Familiju i skinuli foru, ali na loš način.

Hram je počeo da se gradi pre 100 godina. I njegova načelna arhitektura jeste "klasična", odnosno u starom duhu pravoslavlja - uzor je bila Sveta Sofija u Carigradu. To je jasno.
Za mozaike i unutrašnjost isto važi - išlo se na to da se sprovede nešto zaista vredno i trajno. Kao na Oplencu recimo iz savremenog doba. A isto tako ugledajući se na ranohrišćanske i srednjovekovne uzore (Ravena, Venecija i Sv. Sofija u Carigradu).

Sa druge strane, fasada odstupa u određenom smislu jer je po prvobitnim nacrtima i projektima Deroka trebalo da bude npr. u stilu Hrama sv. Aleksandra Nevskog u Sofiji, Hrama pomoraca sv. Nikole na Kronštatu. Tako nešto, možda ne baš toliko kitnjasto. Rusi često preteraju malo. Uglavnom kamen je trebalo da bude topliji svakako, fasade "razigranije", bogatije. Bilo bi tu "više duše" što se kaže...

Odlukom da se radi ovaj i ovakav mermer na fasadi, zaista se išlo na savremeno doba, na praćenje nekih trenutnih trendova. Mislim da je Pešić tad rekao da sve što se radi treba da nosi i crtu svog vremena. Tako na kraju krajeva i znamo šta je kad rađeno na građevini koja se tako dugo gradi.
Ipak, ne možemo da ne spomenemo uzore koje imamo u našem predanju na koje smo se oslonili - dovoljno je spomenuti Studenicu i Oplenac.Obe crkve imaju prilično svedene fasade, sa plitkom ornamentikom koja je više izuzetak i pojavljuje se samo kao akcenat na celoj kompoziciji. Znači ovakva fasada hrama nije besmislena i "apsolutno nova i neodgovarajuća" svakako.

Meni je samo žao što smo za kriptu u našem hramu imali tako lep uzor na Oplencu, a ispala je prenalgašena svetlom i zlatom. Zaista previše svega.
Evo Rusi u novoj vojnoj crkvi napravili savršeni odnos svetla i celokupne atmosfere u kripti. Majstori. Ustvari kao da su gledali naš Oplenac :)
 
Mene postavljena vrata podsećaju na arapski stil:
depositphotos_126368150-stock-illustration-background-with-golden-arch.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=779790#p779790:3h6q48sh je napisao(la):
Vox91 » 01 Oct 2020 10:36 am[/url]":3h6q48sh]Nije to privremeno rešenje. Hrastova vrata su skinuta i odneta na obradu, tj ukrašavanje ovim metalnim delovima, ispisane su molitve i to je to. Ovo je trajno rešenje, jeste moderno i ide uz eksterijer Hrama.. Klasika ovde ne bi dobro išla.

Не бих рекао, јер дрвена врата су скинута пар дана пре доласка ових металних. Дакле нема шансе да су за то време однета у Немачку, обложена и враћена. Такође, ко је пролазио поред храма, видео је да су нова врата и нешто мањих димензија од старих дрвених, и да око њих тек треба да се стави нека врста рама.

Е сад, истина је да је ранија прича била да ће ова храстова само да се обложе. Утисак ми је да се од тога одустало.
 
Mogli su drvena vrata da obrade kod nas i smanje ih malo. Kao i da na nih montiraju ove oplate. Ne vidim zašto bi morali da ih šalju u Nemačku. Praktičnije je to ovde završiti. Pa zato su Nemci i došli valjda.
 
Можда, али мислим да ипак није то у питању.
 
Нова врата нису дрвена већ су сва од метала, а унутра је шупљина са неким металним шипкама (лаички описујем)
То сам видео кад су их постављали, а и сам пословођа ми је рекао да су дрвена однешена
 
Vrata imaju ram od nerdjajućeg čelika, oblozena hrastovinom, na njih se sad dodaje ova oplata od bronze koja je trajno resenje. Naravno, vrata moraju biti skinuta da bi se to odradilo.
Nemačka firma je livenje i obradu radila kod njih, sad je samo postupak montaze na licu mesta.
Nema vise privremenih resenja, hram se uskoro zavrsava, mozda će se jedino kasnije dodavati neki sitni detalji, i to je to.

Послато са F3311 помоћу Тапатока
 
Negde sam čuo isto, da će stepenište na ulazima u hram biti zamenjeno, ovog puta belim mermerom, kao i cokla oko hrama, samo ne znam od kog materijala će se to raditi.

Послато са F3311 помоћу Тапатока
 
Ово је коначно решење за врата. Да ли заиста мислите да би неко дао новац за скупа врата са молитвама да би се кроз пар месеци бацила у неки магацин да гутају прашину? Мени се врата свиђају, баш су лепа. Слично постоји и у Јерусалиму и од мене велики плус за идеју. Е сад, ја имам један проблем са Храмом. Храм је прелеп и због своје лепоте он ће бити место за фотографисање и разгледање велелепних мозаика. Крипта је то већ, ретко можете видети неког да оде у крипту да се моли, само сликање и разгледање. Био сам згранут када сам видео на Инстаграму да је неко сликао девојке које рекламирају матурске хаљине у сред крипте. Страшно.
 
Храм без озбиљно организованог молитвеног живота нема никаквог смисла
Ако се буде служило само за Божић, Васкрс и ако се народ буде саборно окупљао само тада, то може и на ливади два пута годишње
 
У свему се угледмо на Цариград осим на лепоту Богослужења
Не знам откуда толики отпор, а требали би да се угледамо управо на њих
Икона може, мозаик и фреска може, а благољепије служби никако
Није ми јасно зашто
 
Vrh